..: Wi-fi a kurýrní služby již brzy v pendolinu :..

680.001, Rostoklaty - Český Brod, foto: Richard WeberPraha — Služby v dálkových vlacích Českých drah, na kterých jsou nasazovány elektrické jednotky 680 Pendolino, by se měly přiblížit západoevropským standardům. Dráhy totiž vypsaly výběrové řízení na poskytovatele bezdrátového internetu na palubě vlaků katogorie SuperCity. Vítěz soutěže zabezpečí připojení pomocí technologie wi-fi ve vlaku po dobu 60 měsíců, za což dráhy zaplatí přibližně 20 milionů korun. O tomto záměru ŽelPage informoval náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek: "Projekt wi-fi tady byl již dříve, ale z provozních důvodů byl odložen. Teď ho křísíme znovu. Cestující by měli mít k dispozici kompletní informace o jízdě vlaku šířené bezdrátově on-line ve soupravě přímo ve svém notebooku."

Intranet wi-fi, vlak Thalys, foto: Josef Petrák (screenshot) Podobně tomu je například ve vybraných rychlovlacích ICE německých železnic. Zde se na tracích Hamburg — Hannover — Fulda — Frankfurt nad Mohanem — Stuttgart — Mnichov a Frankfurt nad Mohanem — Dortmund cestující po zaplacení poplatku mohou připojit do sítě provozované komerčním telefonním operátorem. I zde ovšem čas od času dochází k výpadkům dostupnosti služby. Připojení k internetu je také k dispozici v nadstandardních čekárnách DB Lounge. V tomto směru jsou služby Českých drah již na západní úrovni; v čekárnách 1. třídy ČD Lounge je připojení pomocí wi–fi rovněž dostupné. Bezdrátové internetové spojení a palubní intranet informující o aktuální lokaci i rychlosti nabízí také rychlovlaky Thalys jedoucí mezi Nizozemím, Belgií, resp. Německem a Francií. V v první třídě zdarma, v druhé za speciální poplatek. V Českém případě si však na konkrétní detaily o pokrytí a rychlosti připojení budeme muset počkat do doby, než ze soutěže vzejde vítězná společnost. Ať už bude kterákoliv, bude muset vyřešit pokrytí na kritických úsecích jako Klánovický les v Praze, Bezpráví, resp. celé údolí řeky Orlice nebo třeba tunelový úsek Krasíkov — Lupěné, které jsou v současné době velmi špatně pokryty signálem.

ČD kromě toho zrychlí kurýrní služby mezi Prahou a Ostravou. Ve vlacích Pendolino totiž zavedou možnost přepravy zásilek v rámci sítě ČD Kurýr. „Pro zvýšení atraktivity systému chystáme pro nový jízdní řád novinku – produkt SC Kurýr nabízející nejrychlejší přepravu zásilek mezi Prahou a Ostravou,“ řekl Tomáš Čech, vedoucí oddělení cenotvorby a prodeje. Služba tak doplní stávající přepravní systém ČD určený zejména pro malé zásilky, který se však paradoxně v mnoha stanicích z úsporných důvodu ruší. Tam, odkud je to monžné, lze vlakem například přepravovat drobné živočichy, či tiskoviny.

Zdroje: ISZVZ, České dráhy


Samir Lepara | 7.9.2009 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   
17.09.2009 (16:33)  
Nevím, proč by mi měl známý z vysílací techniky ČT, který je přímo u zdroje tlouci do hlavy nesmysly...
11.09.2009 (1:04)  
Miroslav Zikmund: Nechce se mi moc věřit, že by primární zdroj dat pro vysílače byl satelit. Přece jenom obsluha vysílače není jenom o předání signálu, ale šíří se spousta jiných (pro analog i DVB-T) specifický informací a taky je potřeba vysílač nějak vzdáleně spravovat, a satelit je v tomhle ohledu hodně krkolomné řešení. Pokud by to ale pravda byla, měl by DVB-S i analog stejné zpoždění (protože zdroj signálu by měl vysílač a nebo přímo tuner v televizi stejný). Pravda, tohle jsem vypozoroval na UPC Direct vs. analog, ale pokud se nepletu, UPC má uplink taky na Kavčích horách, takže by mělo být jedno, jestli je to CS Link nebo UPC Direct. Celkově bych to doplnil ještě o další argument a to ten, že o optické kabely jde zakopnout na každém kroku, takže není jediný důvod je nepoužívat.

Podle vlastního pozorování bych k těm "drátovým" spojením přidal ještě krajská studia ČT, kde nevzniká žádné zpoždění při konverzaci dvou osob. To samozřejmě naplatí pro živé vstupy z místa, tady už se satelit používá. Taky si troufám tvrdit, že v dnešní době se satelit nepoužívá k transatlantickým přenosům, protože spojení kabelem IMHO nese všechny výhody (cena, stabilita a minimální zpoždění). Opět se to dá pozorovat, že většina předem domluvených transatlantických rozhovorů netrpí zpožděním. Tady asi bude záležet hlavně na tom, jestli je to spojení pouze z bodu A do bodu B (rozhovor moderátora ČT24 s hostem ve studiu v USA) a nebo jestli se z jednoho bodu šíří signál do více míst (typicky sportovní přenosy, kde zpoždění nevadí a výhodou je neomezený počet příjemců signálu - pravda, existuje řešení tohoto problému i pro protokol TCP/IP, ale v těchto konkrétních případech se asi moc nepoužívá.) Pro předvídatelné domácí události (sportovní přenosy a nebo třeba zrovna aktuální jednání Ústavního soudu) se též určitě používá pozemní přenos (buď kabel a nebo radiospoj). Sám jsem to několikrát viděl třeba při sportovních přenosech - buď zaparkované auto s nápisem České radiokomunikace s anténou natočenou na nejbližší vysílač a nebo O2 připíchnutá někam k vyústění své rozsáhlé (ať už metalické nebo optické) sítě.

P.S.: Nemůžu si pomoct, ale napadly mě další dva argumenty, proč vysílače nepřebírají signál ze satelitu. Asi dvakrát jsem pozoroval výpadky a později jsem se dozvěděl, že problém byl způsoben na uplinku. Pokud by tedy vysílače přebíraly signál ze satelitu, výpadky by se daly pozorovat i na analogu. Pochopitelně, mohlo se na ten kabel přepnout a divák nic nepoznal, ale stejně mi nějak nedává smysl, proč by se méně spolehlivá technologie měla používat jako primární. Druhým argumentem (nebo spíš postřehem) je skutečnost, že před pár lety došlo ke kompletnímu výpadku (kromě Bratislavy) pozemních vysílačů na Slovensku způsobeným právě poruchou satelitního spoje (už si nevzpomenu co konkrétně) a v té souvislosti jsem zaslechl, že u nás se nic takového nestalo právě proto, protože každý vysílač používat jako primární zdroj signálu pozemní síť.

EDIT: OK, tak jsem si pořádně přečetl to co napsal bugear a jsem rád, že mám pravdu. Tak tenhle elaborát berte s úsměvem :-).
Registered user bugear 
10.09.2009 (23:01)  
@MZ: ...Bude vůbec zájem, aby ČT vysílala v Czechlinku, když jsou terestrické vysílače zabezpečeny optickými datovými linkami a satelitní signál už tedy není primárním distribučním zdrojem?

Primární distribuce satelitní cestou je záložní trasou pro optické spojení a slouží jako jediný zdroj signálu na mnoha dalších vysílačích menšího výkonu a převaděčích. Je také použita jako zdroj pro kabelové sítě. Naše další vysílání ovšem není spojeno s Czechlinkem, poskytovatel této služby vzejde z veřejné soutěže...
(z rozhovoru k přesunu z 28,5E na 23,5E)

@M: Při padesáti už jo. :) Co když to souvisí s prsem JJ, i když pro cizí země by to cenzurovat nemuseli.
Registered user M 
10.09.2009 (21:20)  
Jeste jednou - sedm vterin by nevzniklo, ani kdyby to na tu druzici letelo 50x...
10.09.2009 (15:24)  
Martin Šťastný & bugear : Cesta TV signálu ČT jde primárně z Kavek na Žižkov a prakticky na všechny pozemní vysílače přes satelit a druhotně (zálohově)pozemní cestou kabelem. Zda se ještě využívají "retranslační stanice", kdy jde signál vzduchem nevím.
Na "Kavkách" mají kontrolu výstupního signálu 12 hlavních "českých" vysílačů, na kontrolním monitoru jsou čtyři signály, zpravidla s různým odstínem barev.

Satelit ČT využívá k přenosu KH > Žižkov minimálně 10 let (v době tvrdého analogu dávno před "veřejnou" digitalizaci). Přenos dat přes satelit byl digitální a v multiplexu byla i Prima.
Já jsem se k člověku z vysílací techniky (rovněž "malý šotouš") dostal náhodně před mnoha lety, kdy mi vrtalo hlavou, proč dochází k rozdílným časům spuštění/zastavení videa na VPS/PDC signál, kde byly až 20 vteřinové rozdíly... u téhož pravidelného pořadu resp. dvou videí stejného typu. Takže jsem měl možnost nakouknout do technického zákulisí tohoto podniku, což ze mne nedělá odborníka, ale mám určité povědomí co se děje.

Přes satelit jedou i přenosy z mobilních prostředků, např. TV N@VA měla tenhle "mobilní" vysílač už někdy v roce 1993 a přímý přenos do TN dělali z "Nábřeží" ...

Kabelem je s "Kavkami" propojen parlament a úřad vlády.

M : se zpožděním máte pravdu, protože ten signál ze Severní Ameriky si cestu přes satelit (satelity) zopakuje několikrát. Rozhodně nejde rovnou např. ze stadionu New Yorku do Prahy na Žižkov. Nejdříve v Severní Americe z místa vysílání do studia, pak na cestu do Evropy a v Evropě znovu. Jednou z "centrály" na Kavky a z Kavek dál. Takže těch 7 vteřin je zcela reálných. Časová prodleva je dána i tím, že se "americký signál" musí zkonvertvat. Porovnejte si např. barvičky na zpravodajském šotu z NHL v pořadu BBV a přímého přenosu. To co je v BBV se při přebírání z výměnné nabídky nějak zvlášt nekonvertuje, na rozdíl od přímých přenosů ...
Registered user M 
10.09.2009 (1:25)  
Televizi bych do toho opravdu netahal. Kuprikladu zabery oznacene jako primy prenos pri sportovnich zapasech z USA jsou opozdeny o nejakych 7 vterin. To by ty satelity musely byt nekde za Mesicem mam pocit a jeste tam letet dvakrat...
Jinymi slovy - zpozdeni nevznika "ve vzduchu", ale zpracovanim ve strojich. A ruzne stroje to zpracovavaji ruzne rychle. Ostatne, kdo mate v domacnosti jak kabelovku, tak TV s antenou, tak vite presne, o cem je rec (na sidlistich je pak pri dulezitem sportovnim klani slyset dvoji radost, kdyz se nejdrive raduji antenari a o nejakou vterinku dve si na sve prijdou i kabelari:-)
Registered user bugear 
10.09.2009 (1:24)  
@Martin Šťastný: MZ mluvil o době cesty signálu KH-sat-Žižkov-KH oproti studiovému času, ale pro vhodné srovnání by musel srovnávat KH-sat-KH proti KH-Žižkov-KH (v DVB-T). Pochybuju, že v době jeho návštěvy jel Žižkov ze satu.
Signál jede v MPEG 2 i v pozemní distribuci, takže rozdíl analog/DVB-T bude asi dělat ostřejší nastavení kodéru a sestavování do muxu.
10.09.2009 (0:15)  
bugear
Pokud se nepletu, tak všechny* vysílače jsou připojeny kabelem (ono to celkem dává smysl, v případě nějaké krizové situace by televize nemohla plnit svoji úlohu, protože satelit by někdo vypl/sestřelil), ale ten drát je zálohovaný právě přes satelit (jeden z důvodů existence CS Linku) a o tom Miroslav Zikmund mluvil. Taky si myslím, že MPEG enkodér tam něco přidává (viz. zpoždění DVB-T oproti analogu).

* Méně významné budou používat nějaký radiospoj v licencovaném pásmu.
Registered user bugear 
09.09.2009 (23:33)  
@MZ: Televizi bych do toho netahal, jejich kouzla s časem by vydaly na menší elaborát. (Jen tak mimochodem, pochybuju že to jede na Žižkov přes satelit, minimálně hlavní vysílače jedou primárně z ATM, takže pozorované zpoždění bude zřejmě tvořeno hlavně MPEG kodérem.)
09.09.2009 (17:52)  
SYN : ano, signál po trase "země > družice > země" putuje dvě vteřiny. Ukazoval mi to známý z České televize na signálu VPS/PDC. Mezi okamžikem kdy odejde signál z Kavčích hor přes satelit na Žižkov a vrátí se ze Žižkova vzduchem na anténu na Kavčích horách je dvouvteřinový rozdíl. Okamžik "odeslání" signálu i jeho návrat je evidován počítačovým programem.
  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko