..: Němečtí strojvedoucí hrozí stávkou :..

Ilustrační obrázekBerlín - Od doby, kdy ŽelPage informovala o dohodě mezi odboráři německých železničářů se svým zaměstnavatelem, a tedy o ukončení stávek strojvedoucích v této zemi, neuplynula příliš dlouhá doba. Ale i za to málo času došlo k radikální změně situace. Bohužel k horšímu. Strojvůdcovská odborová organizace GDL totiž opět vyhrožuje obnovením stávkové pohotovosti. Pokud nedojde v nejbližších dnech k dohodě mezi odboráři a DB, němečtí strojvedoucí své vlaky na časově neomezenou dobu opět zastaví. Začátek protestu je ohlášen na pondělí 10. března.

Podle předsedy GDL Manfreda Schella vstoupí do stávky strojvedoucí všech divizí německých státních drah. Zastaví se tedy jak vlaky mezinárodní, tak regionální "osobáky" a dálkové nákladní tranzitní spoje provozované dceřinou společností DB RAILION. "Strojvůdci vstoupí od pondělí do neomezené stávky ve všech třech druzích dopravy," oznámil tisku Schell.

A co obránce práv zaměstnanců tak rozlítilo? Podle jejich tvrzení by nová smlouva tak, jak ji navrhují dráhy, nedávala zaměstancům dostatečnou volnost. DB totiž prý navrhla základní kolektivní smlouvu tak, aby nemohly vzniknout rozpory mezi dílčími smlouvami uzavřenými s GDL na straně jedné a smlouvami se zbylými dvěma odborovými svazy, Transnet a GDBA, na straně druhé. To však GDL považuje za nepřípustné omezení své nezávislosti. Tímto tvrzení ovšem přilili zástupci GDL olej do ohně. Podle zástupců drah totiž nejmenší odborová oraginizace v zemi porušila předem uzavřené dohody.

Podle již dříve dohodnutého návrhu kolektivní smlouvy měly platy strojvedoucích stoupnout do 1. března tohoto roku přibližně o 8 %, dále pak do února 2009 o další 3 %. Nejasnosti kolem ní cloumaly s železnicí našeho severozápadního souseda již od jara 2007. Krize však vyvrcholila až na loňský podzim, kdy se vlaky zastavily hned několikrát. Pro úplnost informací uveďme, že GDL je počtem členů nejmenší vlivnou drážní oborovou organizací v Německu a současně jedinou, která má se smlouvou problémy. Ostatní dvě, v tomto případě GDBA a Transnet, se na aktivně stávkách nepodílejí.

Původní návrh kolektivní smlouvy

Vše nasvědčuje tomu, že ke stávce dojde. DB už připravily mimořádný JŘ, který bude v platnosti minimálně během zítřka bez ohledu na to, zda stávka skutečně vypukne.

Dálková mezinárodní doprava

 • Hraniční přechod Děčín / Bad Schandau:
 • od dne 10. března 2008 budou vlaky EC 178, 176, 370, 174, 172, 170 končit mimořádně ve stanici Dresden Hbf. a v dalším úseku jízdy budou odřeknuty - vlaky budou na síti ČD vedeny dle pravidelného jízdního řádu, pouze s odchylkami v řazení,
 • od 10. března 2008 budou vlaky EC 171, 173, 175, 177, 179, 371 odřeknuty v úseku na DB až po stanici Dresden Hbf., vlaky budou výchozí ze stanice Dresden Hbf. - na síti ČD budou zmíněné vlaky vedeny dle pravidelného jízdního řádu (očekáváme zpoždění do cca 15 minut), pouze s odchylkami v řazení
 • opatření pro jízdy nočních vlaků: dne 09./10. března 2008 jede vlak EN 352 v úseku Praha hl.n. - Basel SBB bez omezení, dne 10./11. března 2008 bude vlak EN 352 odřeknut v úseku Děčín hl.n. - Basel SBB - v úseku Praha hl.n. - Děčín hl.n. bude vlak veden náhradní soupravou (bez lůžkových a lehátkových vozů); dne 09./10. března 2008 bude vlak EN 353 veden bez omezení, dne 10./11. března 2008 bude vlak EN 353 odřeknut v úseku Basel SBB - Děčín hl.n. - v úseku Děčín hl.n. - Praha-Holešovice bude vlak veden náhradní soupravou (bez lůžkových a lehátkových vozů)
 • Hraniční přechod Domažlice / Furth im Wald: provoz vlaků R 450 - 457 bez omezení

Doplňující informace dálková doprava

 • u vlaků EC 175 a EC 177 dne 10.března 2008 mimořádný přestup cestujících ve stanici Praha-Holešovice (mimořádný obrat a řazení souprav)
 • vlaky EC 178, 176, 370, 174, 172, 170 od 10. března 2008 nečekají na žádné přípoje, mimořádné prodlužování čekacích dob zakázáno, včasnosti jízd těchto vlaků věnujte zvýšenou pozornost (obrat souprav ve stanici Dresden Hbf. za 24 minut)
 • v úseku Dresden Hbf. - Berlin Hbf. a zpět je zavedena náhradní částečně autobusová doprava

Regionální mezinárodní doprava

 • Hraniční přechod Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein: bez omezení, doprava dle JŘ
 • Hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald: omezený jízdní řád
 • Hraniční přechod Cheb / Schirnding: bez omezení, doprava dle JŘ
 • Hraniční přechod Plesná / Bad Brambach: bez omezení, doprava dle JŘ
 • Hraniční přechod Potůčky / Johanngeorgenstadt: bez omezení, doprava dle JŘ
 • Hraniční přechod Vejprty / Bärenstein: bez omezení, doprava dle JŘ
 • Hraniční přechod Děčín/Dolní Žleb / Bad Schandau: omezený JŘ - dosud není zveřejněn (bude doplněn)
 • Hraniční přechod Hrádek nad Nisou / Zittau: v úseku ČD - Zittau bez omezení, doprava dle JŘ

Zdroj: ČD. Situaci budeme nadále sledovat. Mimořádný JŘ doplnil Jiří Průša a JTB.


Samir Lepara | 9.3.2008 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Nehody a mimořádnosti Jízdní řád

Další z regionu Německo


10.03.2008 (8:07)  
Nemecke vyhruzky se nenaplnili a kupodivu to jelo vsechno OK. Keppler prijizdi jen s provoznimi peti minutami :)
09.03.2008 (20:19)  
cerstva informace: pry se ale nadale jezdi dle vylukoveho JR, Kepler z Dresden pojede spojeny s Kopernikem (info z vlaku)
09.03.2008 (20:08)  
V 20,07 bylo na SAT TV uvedeno, že stávka je zatím odvrácena.
09.03.2008 (18:00)  
Dnes som pozeral na Bahn Tv a tam písali že to má začať od
00.00 hod.

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Bejelentkezés
 
 
  
 
   Regisztráció

© 2001 - 2020 ŽelPage - Felelősök


Info
informacni okenko