Komentáře uživatele "Chary":
| Fotka | Zpráva | Datum |
|---|---|---|
| 162.014-5 | Od: Honzinus Datum: 07.02.2011 - 9:42 Předmět: filtry Zpráva: Ahoj, tak kdepak je analýza mého příspěvku a popis filtrů, no? :-D Nebudeš tomu věřit, ale mám i jiné věci na starosti než jen ŽP, jako třeba zaměstnání, spánek, a jiné soukromé aktivity. Pokud ty sedíš na internetu 24/7 a co pět minut dáváš u svých fotek F5, bránit ti v tom nemůžu, ale napodobovat tě nebudu. K těm filtrům. Začnu oklikou. Ty nechceš mít na fotce artefakty a dále píšeš, že zapůsobila i komprese. Věc se má tak, že komprese (resp. její negativní dopad) je přímo závislý na detailnosti obrazu a nepřímo závislý na stupni (koeficientu) kompresního algoritmu. Laicky řečeno, čím "hladší" a neostřejší fotka, tím menší soubor při stejné kompresi nebo použitelná méně agresivní komprese na stejně velký soubor. A teď, celistvé plochy, jako třeba obloha nevykazují žádnou kresbu, snad až na kontury mraků, zato však často vykazují plošný šum. Po jeho selektivním vyhlazení se sníží datové nároky na kompresi takového obrazu. Pod pojmem artefakty se u obrazů JPG běžně rozumí tzv. kostičky, neboli degradace matic vlivem příliš agresivní komprese. Čím hladší matice, tím méně výrazná degradace a samozřejmě naopak. Zašumená plocha bude tudíž vykazovat kostičky = artefakty v daleko větší míře než odšumená. Samozřejmě že odšumení dělá to, že vyhlazuje nerovnosti. Takže třeba strukturu písku to může vyhladit do jednolité barvy, což není žádoucí. Proto je nutno strukturované segmenty obrazu z procesu odšumení vyloučit. Dokonce by šlo stanovit, co ještě má a co už nemá smysl odšumovat s ohledem na hrubost struktury a následný koeficient zmenšení pro prezentaci, ale to už bychom se hroužili do vyšší dívčí. Nám stačí, že pomocí selektivní práce lasem či daleko elegantněji přes vrstvy odšumíme jednolité plochy (obloha, hladké stěny vozidel atp.), čímž tyto pozbydou šumivosti a sníží datový nárok na fotku. Kresebné texturované zóny snímku (tráva, les) odšumovat nebudeme. A k odšumení ploch nám stačí jakýkoliv i obyčejný odšumovátor pracující na principu zploštění barevných (či jasových) rozdílů. Jeden ze zajímavých dopadů odšumování ploch je i to, co vyplývá z předchozího, a sice že na stejně velký soubor mohu použít méně agresivní kompresi, čímž dosáhnu lepší celkové kvality obrazu, resp. menšího zkreslení kresby kompresí ;-) | 07.02.11 - 12:19 |
| 162.014-5 | Honzine, radši trošku šumu než následné artefakty Prosím tebe, jaké artefakty máš konkrétně zde namysli, z kontextu chápu že takové, které jsou nepřímo závislé na šumu, neboli když je šum, tak nejsou, když není šum, tak jsou? Děkuji za odpověď, protože k tomu je ehm něco co dál říct. Trošku dost hodně to souvisí s tím zřejmě zapůsobila i komprese.. | 06.02.11 - 22:07 |
| Přerovská devítka... | Být prakticky srovnáván se skutečným mistrem oboru, já bych to za poklonu i považoval :-) | 06.02.11 - 18:59 |
| 162.014-5 | Honzine, pokud jsi to neráčil pochopit, moje filozofické analogie jsou čistě ilustrativní. Stejně jako neřešit šum můžeme neřešit cokoliv jiného a hurá zmenšovat jpg z karty. I tak by to šlo, přeci jde hlavně o dokumentaci toho, co a kde jelo. Jeden web je podobných fotek plnej :D Než poukazovat na závažnost či nezávažnost toho šumu, chtěl jsem spíš vypíchnout mému filozoficko-pedagogickému přístupu poněkud se výrazně příčící onen ostentativní peču-na-to-zní přístup. EDIT: héééj, kde jsou ty reakce? Takle to vypadá, že si tu mluvím sám se sebou :D | 05.02.11 - 22:30 |
| 162.014-5 | To bychom se takle mohli dívat na cokoliv. Proč řešit zelenou oblohu, vůbec mi to neruší, co máte furt s těma barvičkama, i kdyby trošku zelená byla, tak ať je. Proč řešit křivou fotku, vůbec mi to neruší, co máte furt s tím kácením, i kdyby trošku křivá byla, tak ať je. Proč řešit mizernou kresbu, vůbec mi to neruší, co máte furt s tou ostrostí, i kdyby trošku neostrá byla, tak ať je. Proč řešit vypálený jasy, vůbec mi to neruší, co máte furt s tou expozicí, i kdyby trošku přepálená byla, tak ať je. A tak dále. Tak ať je. Jako Jamie Oliver, salát se přece dělá tak, že vezmu zeleninu, nahrubo omeju, nasekám a naházím na talíř. Mňam. | 05.02.11 - 21:25 |
| 363 | V galerii je zhruba 15 fotek podobné povahy, tj. silueta proti západové obloze. | 05.02.11 - 15:26 |
| 363.053-0 | j-dine, a kde je foceno toto: http://www.zelpage.cz/fotogalerie/elektricke-lokomotivy/162/162418.html ? | 05.02.11 - 10:54 |
| 372.014-1 + 475.179 | drobku, ale ani podle čísla to moc nedal, v roce 1992 nebylo o brejlovci 752 ani vidu, zato vesele jezdily baruny 752 ;-) http://www.atlaslokomotiv.net/loko-751.html | 02.02.11 - 20:24 |
| 372.014-1 + 475.179 | Králéku, brejle s hranatejma voknama, jo? Fakt? A není možné, že by 752 byla taky barča? Třeba nákladní bez pegasa, co? | 02.02.11 - 20:05 |
| 854.035-3 | Krása. Stačilo "stromy (vlevo je i ten co si na něm fotil tento snímek)", ale co už :-) | 01.02.11 - 23:12 |










