..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Španělsko :..

Vykolejení vlaku Alvia Renfe, Santiago de Compostela (24. 7. 2013), foto: RTVESantiago de CompostelaAktualizováno 12.40: Nejméně 78 obětí na životech a 141 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí na předměstí galicijské metropole Santiago de Compostela na severozápadě Španělska. Souprava Talgo 250 řady 730 Renfe vykolejila v těžce přístupném koridorovém úseku, přičemž první čtyři vozy po vykolejení skončily mimo trať, některé až patnáct metrů od koleje. Jeden z článků jednotky byl zcela zničen, další v důsledku nárazu vyletěl do výšky pěti metrů a skončil na přilehlém silničním nadjezdu. Zadní hnací díl po nehodě začal hořet. Podle prvních výpovědí strojvůdce souprava jela rychlostí téměř 190 km/h, přestože se místo nehody nachází pouhé čtyři kilometry od nádraží a kvůli směrovým poměrům zde platí omezení na 80 km/h.

Zastávka Castelldefels-Platja, Katalánsko, foto: RenfeBarcelona — Lidé jsou stále nepoučitelní. Když ve středu kolem půl dvanácté večer mířil dav mladých lidí na tradiční katalánskou oslavu svatojánské noci na pláži ve městě Castelldefels nedaleko Barcelony, hloupá netrpělivost a davová psychóza se přičinila o tragédii, jež si vyžádala 13 mrtvých a 14 zraněných. Poté, co v 23.25 na zastávce Castelldefels–Platja vystoupila z příměstského vlaku početná skupina cestujících, se přibližně třicet z nich rozhodlo zkrátit si cestu z plného nástupiště k pláži přímo přes koleje, kudy právě v tu chvíli projížděl vysokorychlostní vlak kategorie Alaris. Na místě bylo usmrceno 12 osob, třináctá oběť podlehla svým zraněním v nemocnici. Dalších 14 osob bylo těžce raněno, z nichž někteří se dosud nachází v kritickém stavu. Nehoda na místě okamžitě vyvolala paniku a pobouření, nicméně dosavadní vyšetřování jasně poukazuje na fatální chybu osob pohybujících se v kolejišti.

15.2.2007 - 23:00 - Ve Španělsku začal soud kvůli masakrům v madridských vlacích

Madrid - Ve Španělsku začal soudní proces s 29 osobami obžalovanými z teroristických útoků z 11.3.2004 proti vlakům v Madridu, při nichž přišlo o život 191 lidí a dalších 1.824 bylo zraněno. Přelíčení má ve španělské metropoli trvat až do července a rozsudek se očekává v říjnu. Úřady v souvislosti s přelíčením zpřísnily bezpečnostní opatření. Obviněním z příprav a vykonání teroristických útoků čelí u Národního soudu s 20 arabskými muži převážně marockého původu také 9 španělů. Ti měli rovněž skupině islámských radikálů poskytnout výbušniny. Dalších 11 mužů, kteří se na útoku také podíleli, budou ovšem na přelíčení chybět: 7 údajných vůdců se odpálilo, když jim do bytu vnikla policie, další 3 vyšetřovatelům stále unikají a 1 údajně zemřel při sebevražedném útoku v Iráku.

zdroj: Novinky.cz

21.8.2006 - 23:17 - Tragické nehody pokračují - Španělsko

Ilustrační foto Madrid - Nedaleko města Vigo v západní části země došlo k vykolejení vlaku, ve kterém cestovalo v osudnou chvíli na 400 osob. Ti kteří nehodu vlaku přežili, okamžitě pomáhali ostatním cestujícím z vlaku. Na místě zasahovalo 28 sanitek a 4 vrtulníky, které rozvezly zraněné a mrtvé do místních nemocnic. Podle očitých svědků první vagón vlaku narazil do sloupu, který podpíral most. Železniční odboráři již v minulosti upozorňovali, že inkriminovaný úsek trati je nebezpečný.

zdroj: Novinky

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:55
sets at 21:15