..: All news and reports - Tarify - Polsko :..

21.10.2011 - 9:00 - Przewozy Regionalne zvyšují ceny jízdného

Przewozy Reionalne Varšava — Polský železniční osobní dopravce Przewozy Regionalne ohlásil zvýšení cen jízdenek. Změny poznají cestující od 17. října 2011. Dopravce, který zajišťuje v Polsku provoz především na regionálních tratích, zvýšení zdůvodňuje rostoucími náklady na provoz, údržbu a opravu vlaků, stejně jako rostoucími cenami pohonných hmot, které během roku vzrostly asi o 10 %. Nelze však říct, že díky zdražení vzrostou ceny jízdenek tohoto dopravce globálně. Zdražení nepostihne cestující, kteří cestují na vzdálenost menší jak 5 km ve vlacích Regio nebo kteří využívají nabídky Połączenie w dobrej cenie, což je obdoba českých SporoTiketů, prostřednictvím které konkuruje dopravce Przewozy Regionalne autobusové dopravě. Zdražení tedy pocítí jen cestující využívající jednorázové jízdenky, kdy v případě vlaků Regio dojde ke zdražení průměrně o 47 grošů (3 koruny), v případě vlaků interREGIO a REGIOekspres o 2 zloté (11 korun). Například jízdenka na jízdu vlakem Regio ze stanice Poznań Główny do stanice Wrocław Główny dříve stála 25,70 zlotých, nově za ni zaplatí cestující 26 zlotých. Za jízdenku z Katovic do Krakova nově zaplatí cestující 16 zlotých (dříve 15,6 zlotých). Dopravce doufá, že po zdražení k odlivu cestujících do autobusů zejména na dlouhých trasách nedojde.

Zdroj: Przewozy Regionalne, Onet Wiadomości

Varšava — S příchodem nového grafikonu nastává i období změn v tarifech. Podívejme se nyní na změny tarifu v Polsku, které se týkají především studentů. V prezidentské kampani přislíbil jak současný prezident Bronisław Komorowski, tak i někdejší protikandidát Jarosław Kaczyński zvýšení slevy studentům z 37 % na 51 %. Studenti založili i diskusní skupinu na sociální síti Facebook s názvem „Chcemy przywrócenia 50% zniżki na przejazdy PKP dla studentów!“. Vítěz prezidentských voleb Bronisław Komorowski potvrdil, že tuto slevu skutečně prosadí. Sleva byla uvedena v platnost 1. ledna 2011 a mohou ji využít studenti vysokých škol do 26 let (Poznámka: mládežníci do 26 let, kteří nejsou studenti, mohou získat slevu MAX - 26 v hodnotě 26 % na jízdu vlaky TLK, EIC (Ekspres Intercity) a EC kromě páteční špičky v době od 14 do 20 hod.). Tato sleva se však netýká učňů, ti budou mít nadále slevu 37 %. Slevu 50 % získají i nevidomí. Slevu 51 % uznává rovněž dopravce Arriva plc.

371.001, EC 178, Záluží, 19. 9. 2005, foto: Railman Berlín — Výsledky dlouhodobé spolupráce Českých drah a Deustche Bahn jsou stále více viditelné na rozšiřujícím se počtu spojů, nabízených relací i nových tarifních nabídek pro cesty mezi Českem a Německem. Od srpna loňského roku mezi Prahou a Norimberkem k běžným rychlíkům přibylo šest párů autobusových spoji DB Expressbus/SC Bus, které měly být v květnu dále posíleny. Mezi Prahou, Drážďany a Berlínem pak v průběhu dne jezdí každé dvě hodiny vlaky EuroCity s jasně definovaným standardem kvality, z nichž část pokračuje do Hamburku nebo na ostrov Rujána (Stralsund a Ostseebad Binz). Ani tyto možnosti cestování do Německa však nejsou zdaleka definitivní: již v létě můžeme očekávat nové výhodné jízdenky eTiket, zatímco nový jízdní řád v prosinci poprvé přinese přímé spojení z Prahy přes Německo až do polského příhraničí.

Nové logo TLK, foto: PKP IC Polsko — Společnost PKP Intercity představila na tiskové konferenci 17. 11. 2009 svou novou strategii, která mimo jiné zahrnuje spojení kategorií Pospieszny a TLK pod společnou značku TLK (Tanie Linie Kolejowe). Zároveň bylo uvedeno nové logo TLK a nový korporátní nátěr železničních vozů. Tím výčet novinek nekončí - kromě některých zajímavých nových spojů bude od 1. 1. 2010 spuštěn prodej nové řady výhodných "barevných" jízdenek, kterými chce společnost především konkurovat vlakům kategorie interREGIO společnosti PKP PR.

Modernizace polských rychlíkových vozů, foto: PKP Przewozy Regionalne Polsko — Kdo si myslel, že chaos v uznávání jízdenek při cestování po železnici v Polsku dosáhl svého vrcholu, se "napewno" zmýlil. Jelikož se na začátku října nedohodli dva největší železniční dopravci v Polsku, PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) a PKP spólka InterCity (PKP IC), došlo k dalšímu rozkolu – pokladny jednoho dopravce přestaly vydávat jízdní doklady toho druhého. Podle zdroje jde doslova o válku dopravců, čehož dokladem může být i odchod zástupců PKP IC z jednání. Zdrojem dlouhotrvající anarchie na polských kolejích je hlavně nesouhlas s rozdělováním peněz mezi jednotlivé dopravce. Ve výsledku je v největší nevýhodě cestující, který k cestování potřebuje několik typů jízdních dokladů a musí vědět, kde je zakoupit (zda v té či té stanici lze zakoupit i doklady jiného přepravce nebo je nutno je pořídit až ve vlaku u průvodčího). Pro zahraniční cestující se doporučuje zakoupit mezinárodní doklad uznávaný všemi přepravními společnostmi.

Polsko - Rok 2009 přináší cestujícím v polských vlacích hned několik špatných zpráv. Od prosince skoro všechny rychlíky (kromě spojů Vratislav - Praha a od března také Vratislav - Drážďany) jezdí pod praporem PKP Intercity. Navíc není možné zakoupit jednu jízdenku pro cestu regionálními i dálkovými vlaky. Od prvního dne nového roku to nejde ani v případě cesty vlaky PKP PR a dopravců Arriva PCC a Koleje Mazowieckie.

Ilustrační obrázek - vůz společnosti Arriva na R456 Franz KafkaBydgoszcz - Od prosince 2007 v Kujavsko-pomořanském vojvodství dopravu provozují dvě konkurenční společnosti - Arriva PCC a PKP Przewozy Regionalne. Až doposud to pro cestující nebyl žádný problém, protože obě společnosti si navzájem své jízdní doklady uznávaly. Nicméně, od pondělí 1.9.2008 společnost Arriva PCC speciální tarifní nabídky PKP PR uznávat přestala.

2.1.2008 - 16:00 - Nová regionální jízdenka Bit-City

Ilustrační obrázekPolsko - S platností od 1.ledna 2008 zavádějí polské PKP Przewozy Regionalne jízdenku "BiT – City", umožnující cestu jak v osobních vlacích PKP-PR, tak ve vozech městské hromadné dopravy v městech Toruń a Bydgoszcz. Tuto akviziční slevu nabízejí polské regionální dráhy hned ve dvou verzích. Cestující si mohou zakoupit buď jednorázovou nebo dlouhodobou variantu, nabízenou jako týdenní nebo měsíční. S jednorázovou variantou můžete cestovat bez doplatku prostředky hromadné dopravy obou obcí jednu hodinu po příjezdu vašeho vlaku do zdejší železniční stanice, s dlouhodobou po celou dobu trvání platnosti jízdenky. Žáci a studenti navíc na nákup BiT-City dostanou zajímavé slevy, které u jednorázové verze činí 37 % a u dlouhodobé dosahuje dokonce 49 %.

zdroj: PKP Przewozy Regionalne

Německé Ländertickety, zdroj: DBPraha - Každý železniční cestovatel by rád vlastnil síťovou jízdenku, se kterou by se nemusel podrobně starat kam, v kolika lidech a kterým směrem se vydá. Pokud se nerozhodne zrovna pro kariéru železničáře, má v tomto ohledu jen omezený počet možností. S myšlenkou dát cestujícímu pomyslnou "plnou nádrž" na jeho víkendové výlety přišla německá železnice DB v roce 1995. Dnes již legendární "Schönes Wochenende Ticket" (SWT), který původně na oba dny víkendu stál pouhých 15 marek, měl jednoduché cíle. Přesvědčit malé skupiny cestujících, typicky rodiny, aby auto nechali doma a přitom se nevzdávali možnosti změnit podle potřeby plán a vyřešit problém s regionálními vlaky, které o víkendech jezdily prázdné a objednatelé zvažovali jejich další dotování.

Ilustrační obrázekOstrava - Dne 10.12.2006 se po mnohaletém úsilí konečně otevřel hraniční přechod Głuchołazy i pro občany České republiky. České vlaky jedoucí z Jindřichova ve Slezsku do Mikulovic na trati 292 v této stanici sice vždy zastavovaly z důvodu úvrati, avšak výstup a nástup cestujících zde umožněn nebyl. Dlouholeté úsilí tak konečně přineslo své ovoce a v první den platnosti nového GVD mohli cestující poprvé po mnoha desítkách let legálně vystoupit na polském území.

Varšava – Společnost InterCity PKP přichází nyní na podzim s novou nabídkou pro cestující. Jmenuje se SuperWagon a lze s ní podniknout libovolně dlouhou jednu cestu vlaky Ex a IC (seznam níže). Jízdenka stojí 29 Zl. (přibližně 218 CZK) a platí pouze ve 2. třídě. Nabídka bude platit od 10.12.2006 do 22.6.2007.

Seznam vlaků, ve kterých nabídka platí:

1810/1 (Ex) Mewa Warszawa Wschodnia - Szczecin Główny
8110/1 (Ex) Mewa Szczecin Główny - Warszawa Wschodnia
18410/1/2/3 (Ex) Mewa Warszawa Wschodnia - Świnoujście Port
81412/3/1/2 (Ex) Mewa Świnoujście Port - Warszawa Wschodnia
1318/9 (Ex) Kossak Warszawa Wschodnia - Kraków Główny
3118/9 (Ex) Kossak Kraków Główny - Warszawa Wschodnia
1406/7 (IC) Korfanty Warszawa Wschodnia - Katowice
4106/7 (IC) Korfanty Katowice - Warszawa Wschodnia

Warszawa - Za cenu 100 Zł. (přibližně 730 CZK) získá cestující 2 jízdenky pro cestu v 1. třídě. Jízdenka není vázána vzdáleností. Cestovat lze vlaky Intercity, Express a TLK (Tanie Linie Kolejowe). Nabídka je platná od 24. června do 31. srpna 2006. Na jízdence bude uvedeno jméno, nutné je dopsat relaci, pro kterou bude jízdenka použita, dále je nutné zakoupit místenku a každý cestující musí mít při sobě doklad totožnosti.

zdroj: PKP Intercity

8.6.2006 - 9:50 - S nabídkou BIKINI k Baltskému moři

PKP ICVaršava - Společnost PKP Intercity přichází s novou nabídkou pro letošní léto. Pro turisty, kteří se hodlají vydat k Baltskému moři, připravila jízdenku BIKINI. Jízdenka platí ve spojích IC 1511 a IC 5110 "Neptun", které jezdí mezi Varšavou a Trojměstím (Gdaňsk, Sopoty, Gdyně). Cena jízdenky s místenkou činí 15 Zl. (kolem 100 Kč); nabídka platí od 17. června do 31. srpna. Jízdenky lze zakoupit pouze v předprodeji.

zdroj: PKP Intercity

Pociag papieskiKrakov - Během návštěvy Polska obdržel papež Benedikt XVI. od polských železničářů model vlaku, který bude jezdit mezi Krakovem a Wadowicemi, které jsou rodištěm zesnulého Jana Pavla II. Při této příležitosti představily PKP nový produkt „Pociag Papieski“. Vlak bude vozit turisty do míst, která jsou spojena s polským rodákem Janem Pavlem II.

Na trase Krakov – Wadowice byl zmodernizován železniční svršek i železniční nádraží. V blízkosti nádraží Kraków Plaszów, Skawina, Kalwaria a Wadowice byla vybudována parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Denně budou v provozu 3 páry vlaků vedené moderní jednotkou, která obě města spojí za 73 minut. Dnes se konala inaugurační jízda za přítomnosti mnoha významných hostů včetně Andrzeje Wacha.

Pociag papieski Bližší informace platné od 3.6.2006 jsou zveřejněny zde - Jízdní řád a reklamní leták.
Celá akce má zvláštní internetovou stránku Pociag papieski.

Zdroj a foto: Tisková zpráva PKP

nullVaršava - Dle dohody obou společností bude polská jízdenka Bilet Turystyczny platit až do první stanice za hranicemi, to samé bude platit pro jízdenku Schönes Wochenende Ticket. V úseku Berlin - Szczecin Glówny bude možno cestovat na jízdenku VBB, která bude platit i v prostředcích MHD v obou jmenovaných městech. Jízdenku VBB je možné zakoupit na nádražích ve Štětíně a na celém území spolkové země Braniborsko a Berlín. V době letních prázdnin (24.6.-24.8.) bude mezi Berlínem a Swinoujscie jezdit regionální vlak Woliner o všech sobotách a nedělích a budou v něm uznávány jízdenky Schönes Wochenende Ticket i Ostsee Ticket. Do roku 2007 mají cestující možnost zakoupit na štětínském hlavním nádraží i jízdenky DB Regio.

Zdroj: Tisková zpráva PKP SA

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:52
sets at 20:19