..: All news and reports - Pozvánky - Polsko :..

Siemens Vectron, Trako 2011, foto: Aleš Lieskovský Gdaňsk — (Doplněno) V polském Gdaňsku probíhá na výstavišti MTG ve dnech 11. - 14. října již devátý ročník nejprestižnějšího polského železničního veletrhu Trako 2011. Na něm se představují největší evropští dopravci z Německa, Slovenska, Španělska, Velké Británie a chybět nemohou ani zástupci z České republiky. Přítomní jsou také výrobci kolejových vozidel, jako jsou firmy PESA, Siemens, Bombardier, nebo české firmy LEGIOS a CZ Loko. Nejlepší vystavované produkty získají cenu ing. Ernesta Malinowskeho. Součástí veletrhu jsou také semináře, přednášky a demonstrační ukázky produktů. Třetí den veletrhu proběhne veřejná politická debata "Výstavba a provoz vysokorychlostní železnice - stav a perspektivy". Česká republika má na veletrhu svůj vlastní národní pavilon.

První jízda po GOP, foto: csmk.pl Katovice — Polský zájmový spolek CSMK si Vás dovoluje prostřednictvím magazínu ŽelPage pozvat na jízdu zvláštním vlakem po Hornoslezské průmyslové oblasti (GOP) a Těšínském Slezsku. Jízda se uskuteční v sobotu 17. září 2011. Výchozím i koncovým bodem jsou Katovice (Katowice). Odjezd vlaku je naplánován na 7.11 ráno a návrat bude ve 21.45. Cestovat se celý den bude typickým polským vozidlem - elektrickou jednotkou EN57 přezdívanou Kibel. Jde o možnost projet si také tratě, kde není provozována osobní doprava, nasát atmosféru průmyslové aglomerace podobné "Ostravsko-karvinskému revíru" či poznat nové přátele.

El.jednotka EN57 SPOT v Cieszynie, foto: Przemyslaw Szczepanek Cieszyn — Polský regionální přepravce a sdružení milovníků železnic připravily v měsíci listopadu dvě promoční akce, které mají zvýšit povědomí o železnici na Těšínském Slezsku. Současná situace železniční dopravy v Těšíně není zrovna tou nejlepší. Po letech postupné redukce spojů osobní regionální přepravy ve směru do Bielsko-Bialé i Zebrzydowic došlo nakonec k likvidaci spojení směrem na Bielsko, dále k ukončení přeshraničního spojení s Českým Těšínem a nakonec i k uzavření budovy těšínského nádraží. Jedinými vlaky, které tak lze dnes na nádraží v Těšíně spatřit, jsou osobní vlaky směřujícím do Zebrzydowic, nákladní vlaky s uhlím do zdejší elektrárny a teplárny případně nějaký pracovní vlak.

Ilustrační obrázekVSOE - Orient-Express, celým názvem Venice Simplon-Orient-Express, legendární historický luxusní vlak, opět zavítá nejen do České republiky, ale letos poprvé pojede novou trasou a to přes Slovensko a Polsko do Prahy. Vlak pojede v trase Benátky - Vídeň - Banská Bystrica - Krakow - Varšava - Malbork - Praha, odkud pak dále pojede do Frankfurtu a Paříže. Pro cestující je po celé trase a zejména pak v Polsku připraven bohatý program a mnoho zastávek.

Ilustrační obrázekWolsztyn - Výtopna v polském Wolsztynu je mezi železničními nadšenci známá po celém světě. Je totiž poslední ve střední Evropě, kde normálněrozchodné parní lokomotivy jezdí denně na pravidelných vlacích. Letošní rok je významný oslavami 100. výročí výtopny. Takto kulaté výročí si určitě zaslouží důstojné oslavy. Pořadatelé, PKP Cargo se sídlem v Poznani, pozvali na tyto oslavy i parní lokomotivy z okolních států. Hlavní program oslav proběhne v sobotu 28.4.2007. V provozu by mělo být 19 parních lokomotiv.

Měna: Zlotý (7,35 CZK = 1 Zl.)
Počet obyvatel: 460.500

Pociag papieskiKrakov - Během návštěvy Polska obdržel papež Benedikt XVI. od polských železničářů model vlaku, který bude jezdit mezi Krakovem a Wadowicemi, které jsou rodištěm zesnulého Jana Pavla II. Při této příležitosti představily PKP nový produkt „Pociag Papieski“. Vlak bude vozit turisty do míst, která jsou spojena s polským rodákem Janem Pavlem II.

Na trase Krakov – Wadowice byl zmodernizován železniční svršek i železniční nádraží. V blízkosti nádraží Kraków Plaszów, Skawina, Kalwaria a Wadowice byla vybudována parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Denně budou v provozu 3 páry vlaků vedené moderní jednotkou, která obě města spojí za 73 minut. Dnes se konala inaugurační jízda za přítomnosti mnoha významných hostů včetně Andrzeje Wacha.

Pociag papieski Bližší informace platné od 3.6.2006 jsou zveřejněny zde - Jízdní řád a reklamní leták.
Celá akce má zvláštní internetovou stránku Pociag papieski.

Zdroj a foto: Tisková zpráva PKP

Papež v PolskuVaršava - Jeden z nejvíce věřících států v Evropě, rodiště zesnulého papeže Jana Pavla II., se připravuje na návštěvu papeže původem z Německa Benedikta XVI. Ten navštíví Polsko ve dnech 25.-28.5.2006. Při této příležitosti vypraví společnost PKP mimořádné vlaky a PKP Intercity připravila zvláštní jízdenku Bilet Pielgrzyma.
Papež navštíví Varšavu a poutní místo Čenstochová 26.5., následující 2 dny stráví v Krakově.
Papež Benedikt XVI. přiletí na letiště Warszawa Okecie ve čtvrtek 25.5.2006. Kromě Varšavy, Čenstochové a Krakova navštíví i rodiště bývalého papeže ve Wadowicích či koncentrační tábor Osvětim-Březinka. Zpět do Vatikánu odletí papež z letiště Kraków Balice v neděli 28.5.2006.

Zdroj, foto a bližší info: Tisková zpráva PKP, www.intercity.pl

PKP IC - Společnost PKP Intercity nabízí nepřekonatelně nízké ceny zpátečních jízdenek na mistrovství světa ve fotbalu. Balíčky jsou prodávány v 5 variantách (balíček obsahuje zpáteční jízdenku a rezervaci ve vybraném oddílu):
400,00 Zl. – jízda v sedadlovém voze 2. třídy s oddíly pro 8 osob,
550,00 Zl. – jízda v lehátkovém voze s oddíly pro 6 osob,
700,00 Zl. – jízda v lůžkovém voze kategorie Tourist s oddíly pro 3 osoby,
950,00 Zl. – jízda v lůžkovém voze Double s oddíly pro 2 osoby,
1800,00 Zl. – jízda v lůžkovém voze Single s oddíly pro 1 osobu.

Další balíčky
Dále bude od 8. do 15. května 2006 prodávat balíček 4 jízdenek s platností více než půl roku. Dvě jízdenky balíčku „Wojažer“ budou určeny pro cestu 2. třídou a zbylé dva bude možné použít v libovovlné třídě. Za cenu 150,00 Zl. bude možné vnitrostátně cestovat vlaky EuroCity, InterCity, Express a TLK (Tanie Linie Kolejowe).
Jízdenky budou vystavovány na jméno, cestující bude muset před každou cestou zakoupit povinnou rezervaci a do jízdenky vepsat projížděnou trasu a datum. Jedna jízdenka tedy vyjde na 37,50 Zl. (bez rezervací).
Pro porovnání, cesta z Katovic do Gdaňsku bez slev ve 2. třídě vlakem stojí 87,00 Zl. (bez rezervací).
(Kurz 1,00 ZL. = 7,35 CZK)

Zdroj : PKP Intercity

Pokud se chystáte vyjet do zahraničí, budou se Vám možná hodit některé z následujících odkazů.

Rozhodně doporučuji se naučit aspoň několik frází v daném jazyce, kam se chystáte, např. podle stránek nonbabylon.revolucni.com.

V první fázi jsem vybral sousední země a Maďarsko a pro srovnání jsem stejným způsobem zpracoval i naši domovinu.

Pokud znáte nějaký další odkaz, o kterém si myslíte, že by tu měl být, nebo dokonce zpracujete nějakou další zemi, pošlete mi ho i s popiskem a po prověření ho rád zařadím.

Hodně štěstí na cestách!

EN 57V souvislosti s pohřbem papeže Jana Pavla II. zavádí společnost PKP Intercity, s. a., 6 mimořádných spojů, 4 v relaci Varšava Východní nádr. – Řím – Varšava Východní nádr. (z toho 1 spoj sestavený z lůžkových vozů) a 2 v relaci Krakov – Řím – Krakov.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:54
sets at 17:37