..: All news and reports - Vozidla - ČR Karlovarský :..

Motorová jednotka 813.1, foto: GW Train Regio, a.s. Bečov nad Teplou — Zatímco se asi první žlutý vlak do tohoto malebného městečka podívá již tento víkend v podobě zvláštní jízdy dopravce RegioJet, už zanedlouho ho budou pravidelně následovat další žluté vlaky. Tentokrát ale již jiného dopravce. Tím je společnost GW Train Regio, dříve Viamont Regio, která osobní vlaky na trati 149 provozuje již několik let na základě dlouhodobé smlouvy s Karlovarským krajem. A zatímco doposud zde jezdily zahraniční motorové jednotky RegioSprinter pronajaté od dopravce Vogtlandbahn, již zanedlouho se zde objeví žlutočerné motorové jednotky řady 813.1, vzniklé přestavbou starších motorových a přípojných vozů. Německý dopravce na svých linkách totiž vozy RegioSprinter vzhledem k jejich stáří vyřazuje a nahrazuje modernějšími vozy RegioShuttle od společnosti Stadler.

BR 41 1144-9 v Chebu, foto: Jiří Randa, JRtrain Cheb — Každoročně pořádá německá společnost NVS Thüringen z Erfurtu pravidelné víkendové jízdy parních vlaků z Gery do Františkových Lázní a Chebu. Ačkoli historický vlak, nazvaný Elstertal–Express, je určen zejména turistům přijíždějícím za památkami měst Chebu a Františkových Lázní, využívají jej i železniční nadšenci. A tak nejen němečtí příznivci parních lokomotiv mají možnost v západním cípu naší vlasti pořídit zajímavé záběry historické soupravy DR v čele s německou parní lokomotivou 41 1144‑9.

Ilustrační obrázekCheb - V únoru 2007 byla do DKV Plzeň převzata z pražského depa malá motorová lokomotiva „Bejček“ T 211.0101 (700 101-9) z roku 1960 a výrobního čísla 4936. Jedná se o historické vozidlo ČD určené k zachování a Občanské sdružení Plzeňská dráha ve spolupráci s DKV Plzeň provedlo v PJ Cheb opravu této motorové lokomotivy, která je od roku 1997 neprovozní a postávala v areálu PJ Vršovice. V průběhu oprav byla lokomotiva prohlášena za kulturní památku ČR. Oprava malé posunovací lokomotivy je u konce a já bych Vám rád přestavil její průběh v následující fotoreportáži.

Ilustrační obrázek Karlovy Vary a Ústí nad Labem - Další 2 moderní motorové jednotky Regionova nasadily ČD do pravidelného provozu v Ústeckém kraji. Cestující se s nimi setkají na trati mezi Rakovníkem, Louny a Mostem. „Dvě Regionovy už v Ústeckém kraji jezdí. Každý den vyráží na trať Děčín - Rumburk, teď se s nimi setkají i cestující na opačné straně našeho kraje,“ říká hejtman Jiří Šulc. „K dnešnímu dni už jezdí v celé ČR 40 RegioNov. Stejně jako předchozí 2 jednotky ponesou i tyto logo a webovou adresu kraje a název RegioNova, Ústecký kraj,“ doplňuje Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Ilustrační obrázekKarlovy Vary - Přes 800 tisíc korun ročně může Karlovarský kraj ušetřit do konce roku 2010 na dotacích do dopravní obslužnosti na železnici mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. O tuto částku se sníží dotace, které platí dopravci, firmě Viamont, na pokrytí prokazatelné ztráty z dopravy. Kraj měl původně Viamontu přispívat téměř 26 miliony korun za rok. Úspory přitom neohrozí frekvenci dopravy mezi lázeňskými městy.

Ilustrační obrázekCheb - Dne 14.2.2007 přijela na nákladním vlaku z Chomutova lokomotiva Sergej T 679.1600 (781.600-2), aby se v PJ Cheb podrobila opravě dieselu. V první fázi oprav bylo nutné odstranit závadu v palivovém okruhu a přezkoušení všech zařízení potřebných pro chod motoru. Byla odstraněna příčina nízkého tlaku nafty a odstraněna vodní netěsnost 6. válce. Po opravě byla lokomotiva odzkoušena jízdou po obvodu žst. Cheb. Do konce týdne bude ještě provedena kontrolní jízda na trati Cheb - Chomutov a lokomotiva se vrátí zpět do svého domovského depa Chomutov (PS Chomutov).

RegionovaŠumperk - Společnost Pars nova dokončila výrobu jednotky Regionova 814-914.004, která nyní absolvuje technicko-bezpečnostní zkoušky a příští týden vyjede na trať s cestujícími na zvláštním vlaku z Olomouce do Lupěného u Zábřehu na Moravě, kde poveze hosty slavnostního ceremoniálu převedení provozu vlaků na novou přeložku koridorové trati.
Do konce června bude vyrobena i jednotka 005 a obě soupravy budou následně slavnostně nasazeny na tratích v Karlovarském kraji. Ten se po Zlínském kraji stane druhým v pořadí, kde jsou tyto sériové jednotky zařazeny do provozu. Primárně bude jezdit na trati Karlovy Vary - Mariánské Lázně, ale i na lokálních tratích (Cheb - Hranice v Čechách, Cheb - Luby u Chebu, Karlovy Vary - Potůčky - Johanngeorgenstadt).

zdroj: Tisková zpráva ČD, Foto: ČD

RegionovaKarlovy Vary - V průběhu měsíce června budou Karlovarskému kraji předány 2 jednotky Regionova 814 s pořadovými čísly 004 a 005. Po Zlínském kraji bude Karlovarský kraj druhým v pořadí, který převezme tyto částečně nízkopodlažní motorové jednotky. Regionovy budou primárně nasazovány na trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně, dále pak na místních tratích v okolí krajského města. V tiskové zprávě ČD upozorňují, že již dnes nasazují na některé spoje v kraji motorové jednotky Desiro ve spolupráci s DB Regio.

zdroj: Tisková zpráva ČD

774.701 CHZ Sokolov, 24.03.2006 - foto Jaroslav NovotnýSokolov - Pokud jezdíte po trati č.140 mezi Novým Sedlem a Sokolovem, možná že jste již zahlédli nápadně červenou lokomotivu. Jedná se dieselelektrickou lokomotivu ř.774.701, patřící Sokolovské uhelné.
Nová lokomotiva byla vyrobena v JLS Jihlava (holding ČMKS) modernizací původního stroje SU, Čmeláka ř.770.512, který byl dodán do Jihlavy počátkem roku 2005. Počátkem tohoto roku se již objevila na zkušebním okruhu v Cerhenicích a nyní zkušebně jezdí po vlečkách SU.
Jedná se o prvního úplně modernizovaného Čmeláka v ČR. Podobně modernizované lokomotivy ř.770 jezdí na Slovensku v US Steel v Košicích (774.502, 503), které modernizovaly ŽOS Zvolen.
Vzhledově lokomotiva připomíná známé modernizované lokomotivy řad 724 / 744. Pro lepší viditelnost má snížené kapoty, na delší straně má navíc instalovanou kameru. Pod kapotou má instalovaný motor Caterpillar 3512B (1455kW), který pohání trakční alternátor. Ten napájí původní trakční mototory TE006 umístěných v šesti nápravách.

Foto : Jaroslav Novotný, Jan Wigh

774.701 Sokolovská uhelná - foto Jan Wigh 774.701 ovládací panel - foto Jan Wigh

750.287 na přípřeži 363.086 (Poštovní spořitelna) v Ostrově nad Ohří - 11.2.2006, foto: Jan ŠedivýKarlovy Vary - Stavbu Elektrizace trati Kadaň - Karlovy Vary tvoří dvě souběžně prováděné stavby: předelektrizační úpravy a samotná elektrizace. Elektrizace trati zahrne vedle trakčního vedení a transformoven i montáž sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, elektrické osvětlení stanic a elektrické ohřevy výhybek. V části trati Vojkovice - Karlovy Vary byl elektrický provoz zahájen v prosinci roku 2005, celý elektrizovaný úsek bude zprovozněn v listopadu roku 2006.
V těchto dnech se i dokončuje první část celkové rekonstrukce železniční trati mezi Kadaní a Karlovými Vary. Obnova téměř padesátikilometrového úseku zahrnovala výměnu podloží, štěrku, pražců, kolejnic, rekonstrukci několika mostů, přejezdů a vybudování protihlukových stěn a připravila tuto trať na úplnou elektrizaci.
Stavbu v celkové hodnotě 810 milionů korun provedlo sdružení tří dodavatelů pod vedením společnosti Skanska ŽS od listopadu 2003 do února 2006. Investorem stavby je Stavební správa Plzeň Správy železniční dopravní cesty. Finanční prostředky poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

Od prosince jsou na rychlících nasazovány dvousystémové elektrické lokomotivy řady 363, kdy po neelektrifikovaném úseku Ostrov n/O - Kadaň jsou přetahovány za pomocí dieselových lokomotiv. Osobní vlaky mezi Chebem a Chomutovem jsou vedeny střídavou lokomotivou ř. 242 s klasickou soupravou z Chebu do Ostrova, kde se přestupuje na náhradní soupravu (zpravidla 742 nebo 810 + vozy 010). Po dokončení elektrifikace v celém úseku budou i osobní vlaky taženy lokomotivami ř.363.

Zdroj : MD ČR
Foto : Brejlovec na přípřeži Poštovní spořitelny v Ostrově n/O 11.2.2006 - foto Jan Šedivý

poškozená lokomotiva 731.050-1 - foto : Drážní inspekceChodová Planá - už ke druhé kolizi kamionu s vlakem během pouhých dvou dnů došlo na tomtéž železničním přejezdu se závorami u Chodové Plané na trati z Plzně do Chebu. V obou případech řidiči kamionu nerespektovali železniční přejezd, ve druhém případě navíc doplněný varováním, že výstražné zařízení není v činnosti. To bylo poškozeno při první srážce v pondělí 23.1. Přejezd zůstal zabezpečen pouze výstražnými kříži, vlaky zde projížděly s varovným houkáním desetikilometrovou rychlostí. Ani za těchto okolností se však strojvedoucímu nehodě nepodařilo zabránit.
Vlak se s kamionem střetl přibližně v rychlosti chůze, způsobená škoda byla předběžně vyčíslena 30 tisíc korun na vlaku a 150 tisíc korun na kamionu. Odstraňování následků si vyžádalo přerušení provozu od 19.50 do 21.54 hodin.

Drážní inspekce na místě nehody zahájila vyšetřování a prověřuje, zda kromě pochybení řidiče kamionu nedošlo také k pochybení ze strany železnice.

Doplnění - 13:10
Jednalo se o manipulační vlak z Plané u Mariánských Lázní do Chebu. Číslo lokomotivy je 731 050-1 (DKV Plzeň).

Zdroj včetně fotografií : Drážní inspekce
Tisková zpráva DI


upozornění před přejezdem - foto : Drážní inspekce poškozený návěs kamionu - foto : Drážní inspekce

Olympijská lokomotiva - 363 078Cheb / Plzeň - Olympijskou lokomotivu - "ESO" 363.078-7, která je od září r.2005 nasazována zejména na trati č.170 (Cheb - Plzeň - Praha), nyní můžete spatřit i na trati č.140/130 (Cheb - Chomutov - Ústí nad Labem).

Od nového jízdního řádu, platného od 11.12.2005 jsou elektrické dvousystémové lokomotivy řady 363 z plzeňského depa nasazovány také na trati č.140/130 Cheb - Chomutov - Ústí nad Labem. Sice úsek Karlovy Vary - Kadaň není ještě plně elektrizovaný, ale je již zprovozněn úsek K.Vary - Vojkovice nad Ohří.
"Esa" jsou nasazována prozatím jen na rychlících a spěšných vlacích. V úseku Ostrov n/O (Vojkovice n/O) - Kadaň, kde ještě není elektrizace dokončena, jsou vlaky přetahovány za pomoci přípřeže v dieselové trakci. Osobní vlaky vedené střídavými lokomotivami ř.242 jezdí pouze v úseku Cheb - Ostrov n/O a ve zbylém úseku Ostrov n/O - Chomutov jezdí motorové vozy 810 nebo soupravy s vozy 010 a dieselovými lokomotivami ř.742.
Dvousystémové lokomotivy ř.363 z plzeňského depa můžeme tak spatřit v Praze, Plzni, Chebu, Fr.Lázních, Ústí n/L či v Děčíně.

RegioSprinter Karlovy Vary - Rada Karlovarského kraje na svém jednání dne 21. července 2005 schválila vypsání poptávkového řízení na zajištění železniční dopravní obslužnosti na trati č. 149 Karlovy Vary - Mariánské Lázně a zpět na období 2006 až 2010.
Do soutěže se přihlásili kromě Českých drah další dva dopravci. Jedná se o společnost Viamont, a.s. a Railtrans Sokolov, s.r.o. Vítězem by se tak mohla stát společnost Viamont, která je nejlevnější. Kraj o budoucím dopravci by měl rozhodnout během listopadu 2005.

Společnost Viamont, a.s. zde plánuje nasazení motorových jednotek RegioSprinter společnosti Vogtlandbahn GmbH, které již provozuje na tratích Sokolov - Kraslice a Sokolov - Karlovy Vary d.n.
České dráhy, a.s. zde chtějí provozovat nové motorové jednotky Regionova ř. 814-914, přestavované z původních motorových a vlečných vozů 810/010 společností Pars nova.
Společnost Railtrans Sokolov, s.r.o. je známa z osobní dopravy na trati Zittau - Hrádek nad Nisou - Liberec, kde provozuje ve spolupráci se společností SBE (Sächsisch-Böhmische Eisenbahn / Sasko-Česká dráha) německé motorové vozy VT 98 (u nás řada 815). Pro trať č.149 nabídla soupravu Desiro.

Článek na webu Karlovarského kraje :
Poptávkové řízení na zajištění dopravní obslužnosti na železniční trati vedoucí z Karlových Varů do Mariánských Lázní

Článek na webu Ministerstva dopravy :
Kdo bude provozovat dopravu na trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary?

rotavaAktualizace : 6.10. 14:10
Sokolov / Rotava - Dne 5.10.2005 v 15:15 hod se u zastávky Rotava na železničním přejezdu na trati č. 145 Sokolov - Kraslice střetl motorový vlak 810.566 + 010 (Os 17019 Kraslice - Sokolov) s nákladním automobilem. Strojvedoucí byl těžce zraněn a 3 cestující byly zraněny lehce. Motorový vůz při střetu v rychlosti 55 km/h vykolejil a provoz byl přerušen do ranních hodin.
Dopravu na trati Sokolov - Kraslice - Klingenthal provozuje soukromá společnost Viamont
Omlouváme se za chybu v označení vlaku, RegioSprinter jezdí pouze o víkendech (Os 82069/17019 Zwickau - Karlovy Vary)
snímek: Martin Nožička
Zdroj : Drážní inspekce

18.9.2005 - zvláštní vlak s německou parní lokomotivou 41 1144 - 9 - foto : Martin NožičkaGera / Cheb - Společnost IGE vypravuje od 10.9.2005 každý víkend zvláštní parní vlaky z Gery do Chebu v čele s parní lokomotivou 41 1144 - 9 pro německé turisty. V letošním roce obdržela parní lokomotiva od ČD požární atest a může tak zajíždět na naše území bez přípřeže (v roce 2004 jezdil mezi Bad Brambachem a Chebem muzejní T 679.1578 PD - Výtopny Cheb). Ale zhledem k suchému počasí nebyla vyjímečně povolena DB AG jízda parního stroje, vypravila společnost IGE dne 10.9.2005 zvláštní vlak v čele s německým "Ragulinem" 232 158. Pro zvláštní vlak se do Vojtanova vydal chebský Sergej T 679.1578 a přivezl pak soupravu vlaku do Chebu. Důvodem proč byla použita lokomotiva ČD (jako přípřež) byla nutná technická prohlídka německého stroje v chebském depu před samostatnou jízdou po našem území. Dále již mohl vlak jet v čele s "Ragulinem".
Další jízdy vlaku společnosti IGE by se měly uskutečnit již pouze s parní lokomotivou 41 1144 - 9.

Termíny jízd: 10./11. a 17./18. a 24./25.09., 01./02./03./08. a 09.10.2005

Snímek zachycuje příjezd zvláštního vlaku do Chebu dne 18.9.2005. Snímek: Martin Nožička

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:50
sets at 16:37