..: All news and reports - Vozidla - Švédsko :..

6.11.2017 - 23:47 - Östgötatrafiken objednává další tři soupravy X61

X61, foto: Kasper Dudzig Linköping — Dopravní svaz Östgötatrafiken, provozující veřejnou dopravu v regionu Östergötland, objednal další soupravy Alstom Coradia Nordic. Ty se v okolí města Linköping vyskytují v počtu patnácti souprav již od roku 2010, další tři jednotky tak doplní současný vozový park. Plně nízkopodlažní soupravy pro napěťovou soustavu 15 kV/16,7 Hz s maximální rychlostí 160 km/h a výkonem 3000 kW nesou ve Švédsku označení X61, jsou čtyřvozové a umožňují přepravit až 510 cestujících. Jedná se o luxusnější verzi šestivozových souprav X60, proti nimž se mohou chlubit mj. lepšími sedačkami a záchody. Dodány budou na jaře 2019, přičemž výrobce dodá dalších třicet stejných jednotek ještě dopravnímu svazu Skånetrafiken. Všechny soupravy Alstom Coradia Nordic vznikají v německém závodě Salzgitter a nutno uvést, že ve Švédsku jsou velice populární – je jich tam v provozu již více než dvě stě.

Zdroj: RailJournal

SJ 2000, foto: SJ AB Stockholm — Představenstvo švédského železničního dopravce SJ rozhodlo o modernizaci souprav SJ 2000 (dříve X 2000). Všech 36 šestivozových jednotek projde rozsáhlou rekonstrukcí za několik miliard švédských korun, která prodlouží jejich životnost do roku 2035. Bude to největší investice SJ za poslední dobu. Plánovaná modernizace je rozsáhlá a zahrnuje výměnu pohonu i řídicího systému. Zvýšenou pozornost věnuje pohodlí cestujících a tedy i zásadní rekonstrukci interiéru. SJ nyní začnou vyjednávat s dodavateli. Předpokládá se, že celá flotila by měla projít obnovou v období tří let – 2016 až 2018 – a jednotlivé soupravy se po rekonstrukci okamžitě vrátí do provozu. Celá akce ale neznamená, že by SJ opustila výhled na novou vysokorychlostní železnici.

4.1.2006 - 10:23 - Bombardier dodá dalších 13 jednotek a vozů Regina pro Švédsko

Västtrafik objednaly u společnosti Bombardier Transportation 13 nových jednotek a vozů Regina v celkové výši 31 milionů €, dodány by měly být koncem roku 2007. Zakázka zahrnuje 4 vložené vozy a 3 jednotky. Vozy by měly jezdit v regionu Västrä Götaland v okolí Göteborgu, největšího města na západním pobřeží Švédska. Jednotky jsou v současnosti v provozu od Luleå až po Halmstad. Roku 2004 objednalo jednotky MOR 320 také čínské ministerstvo železniční dopravy. Reginy od Bombardieru jsou vyráběny velice flexibilně, lze je použít jak pro regionální provoz, tak i pro vlaky kategorie IC. Třívozová verze disponuje 294 místy k sezení, oddíly jsou vybaveny klimatizací, stolkem a individuálním osvětlením. Samozřejmostí je také zdvihací plošina pro vozíčkáře a bezbariérové toalety.

Zdroj: Bombardier, Foto: SJ

22.6.2005 - 18:19 - První vlak poháněný bioplynem bude jezdit ve Švédsku

SJStockholm / AFP - Toto pondělí byl ve Švédsku představen první vlak na bioplyn. Jezdit začne mezi jihošvédským městen Västervik a Linköpingem (80 km). Více než 1 milion € investovala do projektu firma Svensk Biogas. Použity byly jednotky Fiat a starý dieselový motor byl nahrazen plynovým od firmy Volvo. Běžní cestující budou moci tento vlak použít již od září, provozovatelem bude železniční společnost SJ.

Bombardier Transportation obdržel od švédského regionu Skane zakázku na výrobu osmi třívozových elektrických jednotek. Hodnota objednávky činí přibližně 58 milionů Eur. Region Skane objednal již dříve 32 vlaků Öresund.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:48
sets at 20:25