..: All news and reports - Vozidla - Spojené království :..

Birmingham New St., foto: Hugh Llewelyn Birmingham — West Midlands je anglické metropolitní hrabství ve středozápadní Anglii. Největším městem je Birmingham, v hrabství žije přes 2,8 milionu lidí. S novým jízdním řádem od 10. prosince 2017 ale v lokalitě začal poskytovat své služby nový železniční dopravce West Midlands Trains. Jedná se o společný podnik vlastněný nizozemskou společností Abelio a japonskými společnostmi Mitsui a East Japan Railway Company (JR East). West Midlands Trains (WMT) převezme trasy, které doteď provozovala společnost London Midlands – vlastněná společností Govia (konsorcium GoAhead a francouzského Keolis), která provozovala železniční dopravu v dané lokalitě od roku 2007. Ve výběrovém řízení ale nebyla úspěšná, a držitelům předplacených jízdenek musí na kompenzacích vyplatit odškodnění ve výši 7 milionů liber šterlinků. Kromě lokálních tras ve West Midlands přebírá WMT trasy z Londýna (Euston) do Crewe, z Liverpoolu do Birminghamu. Franšíza je uzavřena do března 2026.

AT300, foto: Hitachi Londýn — Společnost Hitachi Rail Europe v březnu 2015 oznámila, že do roku 2019 dodá 29 bimodálních vlaků AT300 (s duálním elektrickým a dieselovým pohonem) pro společnost FirstGroup. Soupravy předpokládá First Great Western nasadit na linky vyjíždějící z londýnského nádraží Paddington do měst Plymouth a Penzance. Nové vlaky by měly nahradit 40 let staré vysokorychlostní vlaky Intercity 125 na klíčové trase na jihozápadě Británie. Objednáno bylo sedm devítivozových souprav a 22 pětivozových souprav, které mohou být provozovány i spojené jako desetivozová souprava. Ve smlouvě se počítá s opcí na dalších 30 souprav.

Elektrická jednotka Aventra řady 345, foto: TfL Derby — Bombardier představil ve svém závodě v Derby elektrickou jednotku Aventra řady 345, určenou pro provoz na nové londýnské páteřní lince Crossrail neboli Elizabeth Line. Nové soupravy budou v provozu sestaveny z 9 vozů s celkovou kapacitou 1500 cestujících. Jsou určeny pro napájení 25 kV/50 Hz z troleje, max. rychlost je 90 mil/hod (145 km/h), délka soupravy 200 metrů. Jsou vybaveny britskými zabezpečovači TPWS a AWS pro provoz na Great Eastern Main Line, CBTC pro provoz v tunelech pod Londýnem a ECTS pro provoz na Great Western Main Line do Readingu. Interiér je plně klimatizovaný, se sedadly v uspořádání 2+2 i podélně, pasažérům bude k dispozici mobilní internet 4G.

Řada 59 s pamětní cedulí, foto: UK Trainlog Londýn — Letos uplyne 30 let od chvíle, kdy na britské koleje připluly první lokomotivy řady 59 a změnily názor na to, co je to spolehlivý a výkonný stroj. A letošek je i rokem, kdy byl na britské ostrovy dodán úplně poslední kus jejich následovnic, lokomotiv řady 66, přezdívaných „Shed“ čili bouda nebo chatka (odvozeno od tvaru kabiny, z čela připomínající zahradní domek). Článek proto přináší něco informací o tom, v jaké situaci tyto lokomotivy vznikaly a jaké požadavky formovaly jejich parametry.

Electrostar, zdroj: Wikipedia Derby — Společnost Bombardier Transportation získala zakázku na dodávku 116 elektrických jednotek Electrostar pro britského dopravce Southern Railway. Jednotky jsou určeny pro provoz na 225 km dlouhé trati Thameslink. Později budou jednotky nasazovány i na dalších tratích, na kterých Southern Railway provozuje osobní dopravu. Součástí objednávky je i dodávka náhradních dílů, aby byl zajištěn bezproblémový provoz jednotek v prvním období jejich nasazení. Kontrakt má hodnotu 180 milionů liber, tedy asi 206 milionů eur. Součástí kontraktu je rovněž opce na dalších 140 jednotek, která může navýšit celkový objem zakázky až na 385 milionů liber (441 milionů eur). Zakázka bude realizována v závodě v anglickém Derby, který tak byl zachráněn před zavřením; to mu hrozilo poté, co Siemens vyhrál výběrové řízení na dodávku 1140 vozidel. Dodávky nových Electrostarů se rozběhnou od roku 2015.

Vizualizace, foto: Siemens Londýn — Ministerstvo dopravy po pěti letech nabídkového řízení konečně oznámilo, že byla uzavřena dohoda ohledně dodávky nových souprav pro Thameslink s konsorciem Siemens. Kromě smluvních partnerů – Siemens a Cross London Trains – jsou na dodávce zainteresovány společnosti Siemens Project Ventures, Innisfree a 3i Infrastructure. Dodáno bude 1140 nových vozidel Desiro City, soupravy budou v osmivozovém nebo dvanáctivozovém provedení. Elektrické komponenty budou vyrobeny v továrně Siemensu v anglickém Hebburnu, vozy budou kompletovány v továrně v německém Krefeldu a testovány v Německu. První vlaky by měly být dodány v prosinci 2015, poslední pak do konce roku 2018. Pro Siemens je to historicky největší objednávka ze Spojeného království a řadí se mezi ty největší v celosvětovém měřítku. Součástí smlouvy je také dlouhodobá údržba ve dvou depech – Three Bridges a Hornsey. Hodnota uzavřeného kontraktu je 1,6 miliardy liber šterlinků.

ThamesLink souprava, foto: www.free-photo.com Derby — Kontrakt na obří dodávku 1200 železničních vozů pro londýnskou páteřní síť ThamesLink získal v souboji dvou velkých dodavatelů koncern Siemens. Předstihl tak pobočku společnosti Bombardier Transportation v britském hrabství Derby. Velikost poptávané série vozidel má přímou souvislost s pořádáním Letních olympijských her v Londýně v příštím roce, přičemž již v roce 2007 rozhodla britská vláda o kompletní rekonstrukci železničního tělesa včetně modernizace technologických celků v hodnotě 3,55 miliard liber (99,5 mld. Kč). V roce 2008 pak k tomuto záměru přibyla druhá část v hodnotě 3,2 miliard liber (89,6 mld. Kč), která míří k obnově vozového parku ve formě dvanácti set nových vozů. O rekordní kontrakt, spolufinancovaný z fondů EU, se utkaly pouze dvě výše zmíněné společnosti.

16.7.2008 - 7:00 - Investice v železniční dopravě ve Skotsku

Vizualizace nových EMU Siemens pro First ScotRail Glasgow - Vládní agentura Transport Scotland se rozhodla podpořit objednávku železničního dopravce First ScotRail u společností Siemens a HSBC. Smlouva na objednávku elektrických jednotek (celkem 130 vozů) v hodnotě 200 miliónů £ (6 miliard Kč) má být podepsána během tohoto měsíce. Reaguje tak na předpokládaný nárust železniční dopravy během příštích deseti let. Hlavním místem nasazení nových souprav má být předměstský provoz v okolí Glasgow a na novém „Glasgow Airport Rail Link“, které je v současné době ve výstavbě. Soupravy mají odpovídat všem současným standardům; budou plně klimatizované, přístupné hendikepovaným osobám, nebo vybavené kamerovým systémem a přípojkami na notebook. V souvislosti s uvedením nových souprav do provozu se planují další investice do železniční sítě. Počítá se také s úpravami nádraží, nástupišť a rozvojem infrastruktury.

Zdroj a ilustrační foto: Transport Scotland

21.3.2006 - 16:14 - První Desiro UK TPE (Class 185) v provozu s cestujícími

London - Od 14. března 2006 jezdí první dieselová jednotka typu Desiro UK (Class 185) pro společnost TransPennine Express. Pasažéři mohli konečně využít možnost, cestovat z Manchesteru Picadilly do Hullu bez přestupu. Celkem 51 těchto jednotek bude jezdit na síti společnosti First TransPennine do začátku roku 2007. Objednávka ve výši 500 milionů € zahrnovala mimo dodání 51 jednotek také výstavbu 2 dep. Mimo moderního designu disponuje vlak komfortními sedačkami na úrovni vlaků Intercity, klimatizací, informačním systémem s GPS, díky němuž jsou cestující přesně informováni o poloze vlaku, atd.

Zdroj: Bahnnews, foto: First TransPennine Express

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2023 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:01
sets at 20:57