..: Články - Stavby a projekty - Česká republika (celá) :..

8.1.2012 - 16:00 - Stipendijní program Českých drah vyhlášen i letos

Řada z nás trpí velkou láskou k železnici. Těm mladším může pomoci stipendijní program ČéDés., foto: Topič Praha — V pořadí již čtvrtý běh stipendijního programu ČéDés vyhlásily v prosinci minulého roku České dráhy. Určen je pro žáky 9. ročníků základních škol a studenty partnerských středních škol. Výhodou je pravidelný měsíční příspěvek ve výši 2 000 korun, ubytování na domově mládeže (do výše 1 500 korun) zdarma, příspěvek na studijní pomůcky, odměna za výborný prospěch a v neposlední řadě též jízdné po ČR zdarma (režijní průkaz). Jak se o stipendium přihlásit? Nejprve je nutné zaslat motivační dopis spolu s přihláškou na adresu příslušného odboru Generálního ředitelství ČD, a to nejpozději do 28. února 2012. Po písemném vyrozumění následuje ústní pohovor, na jehož základě je rozhodnuto o přijetí či nepřijetí žáka do programu. V případě úspěchu je nezbytné absolvovat související zdravotní prohlídku.

Zdroj: České dráhy

363.127, Praha-Uhříněves, foto: Pavel Martoch Praha — Ministerstvo dopravy již vypracovalo definitivní seznam staveb, které příští rok pozastaví nebo vůbec nezahájí. Ačkoliv byl rozpočet tohoto resortu navýšen o necelé čtyři miliardy korun, výrazné šetření se dotkne, bohužel, další výstavby obchvatu hlavního města a v neposlední řadě také železničního koridoru do Českých Budějovic, jehož termín dokončení bude už potřetí odsunut. Zelenou naopak dostává výstavba dalšího úseku dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí a modernizace nejfrekventovanější české dálnice D1. Lze tak říct, že ministerstvo přímo preferuje rozvoj neekologické automobilové dopravy.

363.127, Praha-Uhříněves, foto: Pavel Martoch Planá nad Lužnicí — Protihlukové stěny (PHS) u tratí jsou bezpečnostním rizikem. Tak zněl verdikt hasičského záchranného sboru po cvičení iniciovaném SŽDC, které se uskutečnilo ve čtvrtek 5. května 2011 v Plané nad Lužnicí. Profesionální jednotky se v rámci cvičení pokusily proniknout přes jednu z protihlukových stěn na čtvrtém železničním koridoru, a to s negativním výsledkem. K dispozici byla veškerá dostupná technika; žádný z nástrojů však nedokázal betonovou překážku jakýmkoliv způsobem zničit. Pokud by se v budoucnu stala nehoda v blízkosti některé z protihlukových stěn, záchranářům by nezbývalo nic jiného, než stěnu rozebrat. To však zabere čas v řádu hodin. Cvičení se tak stalo naprostým, ale očekávaným fiaskem.

Lokomotivy 753.7 ČD Cargo, foto: Tomáš PoslušnýPraha — Nákladní dopravce ČD Cargo dle vyjádření tiskového mluvčího společnosti, Romana Jandíka, momentálně připravuje projekt užší spolupráce se silničními dopravci. Cílem záměru je poskytnout klientům, ať už velkým průmyslovým podnikům nebo malým firmám, komplexní služby, zahrnující přepravu zboží až na místo určení. ČD Cargo by tak rádo zboží dopravovalo například přímo do skladu, na rozdíl od nutnosti vyzvednout si zásilku na nádraží. Předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička dodává, že „objem nákladní dopravy je tak velký a trh náročný, že spediční firmy, které nabízejí klientovi přidanou hodnotu, nadále zůstanou důležitým distribučním kanálem ČD Cargo.“

1.9.2010 - 17:00 - Muzeum Zlonice získá turistickou známku

Turistická známka Železničního muzea Zlonice, foto: Železniční muzeum Zlonice Zlonice — Turistické známky jsou dřevěné plakety, na nichž je vypálený symbol určitého místa nebo současné události. Prodávají se pouze na určeném prodejním místě, které většinou představuje například pokladna daného památkového objektu. Patří mezi velmi oblíbené a často vyhledávané suvenýry, v České republice jsou vydávány již dvanáct let. Mezi prestižní výletní cíle, které se turistickou známkou mohou pyšnit, se brzy zařadí i Železniční muzeum Zlonice, které se těší velkému zájmu široké veřejnosti. Návrh na její vznik podpořilo více než devadesát procent sběratelů a cestovatelů, kteří byli dotázáni v již ukončeném hlasování. Na známce bude vyobrazena parní lokomotiva někdejšího světového producenta železniční techniky, firmy Orenstein & Koppel. Stroj s továrním číslem 9764 byl vyroben v roce 1921 pro libáňský cukrovar pražského bankéře Davida Blocha. Vozidlo, dnes známé pod jménem Ludvík, následně sloužilo cukrovaru v Kopidlně, aby mohlo v roce 2008 jako první zaujmout místo v novém areálu muzea. Dřevěný suvenýr železničního muzea Zlonice ponese pořadové číslo 1776, které znamená zlomový okamžik technické revoluce, nezbytné pro vznik moderní dopravy. Právě v roce 1776 totiž sestrojila firma Boulton and Watt první parní stroj ke komerčnímu využití a dodala jej do dolů v Cornwallu. Díky novému konstrukčnímu řešení a výkonu brzy získal své místo na slunci. Stroj byl poté dále zdokonalován. Nic již poté nemohlo zabránit dalším průkopníkům k jeho využití v dopravě a následnému vzniku celosvětové železniční sítě.

Zdroj: Železniční muzeum Zlonice

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:44
zapadá v 20:15