..: Aktuality a články - Stavby a projekty :..

veřejné projednání SP Veleslavín - Letiště, foto: Zdeněk MichlKomentář — Správa železniční dopravní cesty ve čtvrtek na půdě Dopravní fakulty ČVUT veřejně projednala aktualizaci studie proveditelnosti trati Praha-Veleslavín – Praha-Letiště Václava Havla společně se zpracovatelem studie, společnostmi Metroprojekt a SUDOP Praha. Za účasti až cca 150 hostí byla odprezentována především klíčová změna studie – dvojice nových ražených tunelů mezi stanicemi Dejvice a Veleslavín hluboko pod Střešovicemi, která má zajistit projednatelnost pokračování trati do centra Prahy s městskou částí Praha 6. Představený projekt zcela ignoruje dříve představenou myšlenku alternativního napojení města Kladna a připomíná spíše druhé metro pro Prahu 6 než páteřní spojení Středočeského kraje s hlavním městem Prahou.

Erstfeld/Bodio — Na jihu Švýcarska proběhlo 1. června 2016 slavnostní otevření nově vybudovaného Gotthardského úpatního tunelu. Nový dvoutubusový tunel, dlouhý 57 km, spojuje kantony Uri a Ticino. Ceremonie probíhaly u obou tunelových portálů, nedlouho po jejich skončení projela tunelem souprava s cca 500 cestujícími, kteří cestu prvním veřejným vlakem vyhráli v loterii. Do plného provozu bude tunel uveden v prosinci tohoto roku se změnou jízdních řádů.

Aš - protokolární vlak u nástupiště, foto: Zdeněk Michl - V pondělí 7. prosince bylo na nádražích v Chebu, Aši i v bavorském Hofu nebývale živo. Důvodem nebylo nic jiného, než dlouho očekávané a slibované slavnostní otevření obnovené přeshraniční tratě mezi stanicemi a Selb-Plöβberg, spojené s jízdou protokolárního zvláštního vlaku z Chebu do Hofu a zpět. Na trať nově pravidelně vyjede devět párů osobních vlaků denně, naopak zanikne většina dosavadních přímých vlaků z Chebu do Aše města. Pravidelný provoz s cestujícími přes hranice bude zahájen v neděli 13. prosince s příchodem nového jízdního řádu.

Choceň, anketa Nejkrásnější nádraží ČRPraha — Ať už vás zaujala loňská soutěž, nominovali jste letos do soutěže o nejkrásnější nádraží ČR svého favorita, nebo prostě chcete některého z kandidátů podpořit, dovolujeme si vás upozornit na hlasování o nejkrásnější nádraží ČR 2011. Svůj hlas můžete odevzdat až do konce měsíce května, slavnostní vyhlášení pak proběhne v prostorách Senátu ČR 17. června 2011 za účasti zástupců nominovaných nádraží.

nákladové nádraží ŽižkovPraha-Žižkov — Má historická budova nákladového nádraží, pro níž dnes není využití, být zbourána pro stavbu ulice, která nikam nevede a kterou už dnes nechce ani veřejnost, ani developer? Občané Prahy 3-Žižkova poukazují na paralely s nádražím Těšnov a další těžké rány, které tato městská část v posledních desítkách let prodělala — od asanace přes novou výstavbu nevzhledných budov, které stále zejí prázdnotou. Vlastní funkcionalistická budova nádraží — dílo architektů Cavaise a Weisse a železničního inženýra Chlumeckého z let 1931 – 1936 — již za památku prohlášena byla, ale ČD, developer Sekyra Group a městská část Praha 3 podali rozklad. Ministr kultury tak v dubnu prohlášení za památku potvrdí nebo zruší. Na podporu potvrzení prohlášení za památku se během akce organizovala petice, kterou účastníci houfně podepisovali. Samo sdružení nemá o využití budovy jasnou představu, nehodlá však strpět její zničení pro pochybný projekt Jarovské spojky, tranzitní silnice, která podle nich jen přivede další provoz na již dnes přeplněné Olšanské náměstí bez možnosti pokračovat do města, a která nemá potenciál vytvořit s Olšanskou ulicí slibovaný rušný bulvár, bez boje. Přesto po celou dobu diskuse nepadlo slovo o využití, které se sice přímo nabízí, je však v současných vlastnických poměrech již jen stěží představitelné — veřejné logistické centrum pro zásobování města.

753.715-2 a 753.716-0 Unipetrol doprava, foto: Drebin Praha — Potřeba šetřit provozní výdaje také v resortu dopravy se objevila krátce po nástupu nového ministra dopravy Víta Bárty do funkce. Zatímco hledání úspor ve stavebních zakázkách lze pochopit a má svůj smysl, iniciativa ministerstva fyzicky zrušit regionální železnice s nejmenším provozem už nenachází širokou podporu. Podle veřejných vyhlášek ze čtvrtka 14. října bylo již 29. září 2010 zahájeno správní řízení ve věci zrušení regionálních drah Čejč – Uhřice u Kyjova, kterou jste si mohli naposledy projet v únoru s vlakem ŽelPage, Aš – Aš státní hranice, Hrušovany nad Jevišovkou – Hevlín, Bruntál – Malá Morávka, Libochovice – Račiněves, Žacléř – Královec a Obrnice – Čížkovice nazývané také Švestková dráha, kde jsou velmi často vypravovány okolními obcemi financované turistické vlaky.

čelo razicího stroje s výzdobou, foto: www.57km.chErstfeld/Faido — V pátek ve 14.30 hodin byla slavnostně proražena východní štola nového železničního tunelu pod švýcarskými Alpami. Razicí stoj prorazil stěnu z jižní strany za účasti odstupujícího ministra dopravy Leuenbergera a jeho kolegy Adolfa Ogiho, který v roce 1992 stavbu prosadil v referendu. Show byla švýcarům přenášena v přímém přenosu, však si ji také pořádně zaplatili a užívají si ji. Vždyť například exkurze na stavbu jsou dlouhodobě asi rok dopředu zarezervované a na dnech otevřených dveří jsou návštěvníci odbavováni jen s nasazením všech sil.

Realp DFB, odjezd, foto: zhmOberwald — Pátek 18. června 2010 přinesl horské dráze na Furce historický okamžik – po 28 letech byla znovu u Oberwaldu kolejově propojena přerušená trasa přes horské sedlo Furka. Tím se naplnil i jeden z nejdůležitějších předpokladů pro znovuotevření trati Oberwald – Gletsch, a celá, skrze ledovcový Glacier Express známá trať je znovu průjezdná. Zatlučením posledního zlatého hřebu poblíž přejezdu "Bogen" v km. 41.525 to stvrdili v pátek v 16 hodin i čtyři tamní představitelé. Manfred Willi, vedoucí stavby DFB, pak hned vedle připevnil pamětní desku k tomuto památnému dni. Malá oslava byla ještě obohacena o pozitivní zprávu spolkového drážního úřadu, který vydal provozní povolení pro trať Realp – Gletsch na právě začínající sezonu 2010. Zbývající dva měsíce do slavnostního otevření trati 12. srpna 2010 budou využity pro dokončovací práce, testy, školení zaměstnanců – vše s cílem i pro tento poslední úsek včas získat potřebná povolení k provozu.

Choceň, anketa Nejkrásnější nádraží ČR Praha — V pátek 18. června byly v historických prostorách hlavního sálu Valdštejnského paláce Senátu PČR za účasti zástupců desítky finalistů vyhlášeny výsledky třetího ročníku hlasovací soutěže o nejkrásnější nádraží České republiky 2010. Smyslem soutěže je najít pozitivní příklady péče o nádraží, zpravidla vycházející nikoliv právě z povinnosti, ale z dobré vůle zaměstnanců, obyvatel, obcí i představitelů stanic. Vzbudit zájem veřejnosti a obcí o nádraží — své vizitky, vstupní brány. Najít ty, kteří konkrétně za touto péčí stojí, vyzdvihnout je a odměnit vlídným slovem a drobnou cenou. Stejně jako tito lidé pečují o „svá“ nádraží dobrovolně, je i samotná soutěž připravována pod vedením nezávislého občanského sdružení Entente Florale, a proto k ní i náš magazín ŽelPage má blízko a hrdě poskytl soutěži plnou mediální podporu.

12.12.2008 - 13:30 - Weißeritztalbahn znovu ožije - aspoň v části

Ilustrační obrázek, 99749, foto: topičDrážďany - Opraveno - Nejstarší provozní úzkokolejka v Německu se po povodních v roce 2002 konečně dočkala. 13. prosince bude znovu zprovozněn asi 15 kilometrů dlouhý úsek Freital-Hainsberg - Dippoldiswalde. Složitá obnova tratě byla započata právě po tragických povodních. Již dříve jsme Vás informovali, že úzkokolejka měla být provozní již v roce 2005. Trať vede z předměstí Drážďan přes městečko Dippoldiswalde až do lázní Kurort Kipsdorf v Krušných horách pod hraničním přechodem Cínovec, kde obnova teprve proběhne. Objednatel VVO a provozovatel SDG vypraví v tento den hned devět párů spojů, oproti pravidelně plánovaných šesti. Pokud ještě nemáte plán na víkend, můžete se k Drážďanům vydat a okusit romantiku předvánočního svezení po úzké. Na místě na Vás bude čekat bohatý doprovodný program včetně občerstvení.

Zdroj: VVO

Ilustrační obrázekPec pod Sněžkou - Poslední rok provozu zřejmě čeká starou lanovku na naší nejvyšší horu. Radnice v Peci pod Sněžkou se totiž konečně dohodla s Krkonošským národním parkem na výstavbě nové lanovky na Sněžku a vláda v pondělí schválila záměr ji v první zóně národního parku vybudovat. Její stavba přijde na zhruba 400 milionů a za přispění rozvojových fondů EU měla být zahájena již příští rok. První cestující by měla odvézt v roce 2009.

Starou lanovku vyrobila Transporta Chrudim v licenci legendárního lanovkáře - švýcarské firmy Von Roll v letech 1946-1950 a jedná se tak svým způsobem o unikátní technickou památku, v podstatě nejstarší provozovanou svého druhu v Evropě. Nová lanovka povede ve stejné trase.

Ilustrační obrázekŘíčany - Výstavba koridoru mezi Prahou-Uhříněvsí a Říčany u Prahy dnes postoupila do druhé fáze. Ve 20:00 hodin byla ukončena výluka druhé traťové koleje (obnovené) a sudé skupiny kolejí v Říčanech. Posledním vlakem, který projel po první traťové koleji (původní), byl zpožděný R 647, který jel až za Os 9155.

spojeníPraha - V sobotu 30. září se koná den otevřených dveří stavby Nové spojení, a to od 9 do 15 hod. Vstup na stavbu od ulice Trocnovská dále k západnímu portálu Vítkovských tunelů a tunelem (střídavě jižním a severním - přes propojky) na východní portál. Odtud bude možno si prohlédnout východní část stavby. Tunelem návrat zpět na západní portál. Celková délka trasy je okolo 3000 metrů a je nutné si vzít sportovní, resp. turistickou obuv.

zdroj: Nové Spojení

přejezdPraha - V říjnu loňského roku představily České dráhy společně s nadací BESIP kampaň zaměřenou na bezpečnost na železničních přejezdech. V řadě míst se objevily billboardy s lebkou, výstražným křížem a nápisem Nepozornost zabíjí, respektive Hazard zabíjí!

Projekt pokračuje i v letošním roce, kdy jsou připravovány televizní šoty, rozhlasová kampaň, další billboardy, články v tisku, besedy či prezentace. Jednou z novinek je komiks určený k pobavení a zároveň poučení především mladších řidičů. Ti ještě nemají dostatečné zkušenosti se všemi aspekty silničního provozu, a proto často podceňují rizika spojená s jízdou přes železniční přejezdy. Hrůzným důsledkem této skutečnosti je sedmdesátiprocentní podíl mladých lidí do třiceti let ve statistikách viníků střetnutí na přejezdech. Na webu uvidíte záběry kamery umístěné na přejezdu, které dokladují hazardování řidičů. V malém testíku si můžete vyzkoušet vaše znalosti a zjistit, jak dopadli ti, co ustanovení předpisů neznají nebo nerespektují. To vše naleznete na internetové adrese www.prejezdy.cz. ŽelPage je partnerem projektu.

zdroj: ČD

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:51
zapadá v 16:36
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...