..: All news and reports - Legislativa - ČR Moravskoslezský :..

13.2.2013 - 11:43 - Tendr na krnovské rychlíky byl zrušen kvůli vyřazení Arrivy

Ministerstvo dopravy ČR, foto: MD ČRPraha — V prosinci 2014 měl provoz na dotované lince R27 (Olomouc - Krnov - Opava - Ostrava) převzít nový dopravce, vzešlý z veřejné soutěže. To se ale s velkou pravděpodobností nestane, neboť intenzivně sledovaný tendr na krnovské rychlíky byl dnes ministerstvem dopravy v souladu se zákony zrušen. Důvodem je setrvání pouze jediného účastníka výběrového řízení, společnosti Regiojet, zatímco konkurenční firma Arriva vlaky byla vyřazena kvůli nedodání podkladů o odborné způsobilosti zaměstnanců k provozování dopravy. Pokud Arriva nepodá odvolání proti tomuto rozhodnutí, dojde s největší pravděpodobností k vypsání nového výběrového řízení. Do hry se tak znovu dostanou České dráhy, které od účasti v soutěži upustily kvůli zrušenému výběrového řízení na dodávku nových vlaků pro tuto linku.

Zdroj: E15.cz

ČD Cargo 753.754, Neratovice, foto: Honzinus Praha/Malá Morávka — V úterních večerních hodinách 4. ledna 2010 uvedl Dopravní web, že nákladní dopravce ČD Cargo vyhlásil tzv. zákaz nakládky (ZAN) na tratích, kterým v současnosti hrozí zrušení a následná fyzická likvidace na základě běžících nebo pozastavených správních řízení ministerstva dopravy. „Je to tak, nepoptali jsme tam nákladní dopravu. Ale kdyby tam byl nějaký obchodní případ, pro který se vyplatí dojet, můžeme tam pořád podle potřeby zajet,“ potvrdil nepřímo existenci takového nařízení tiskový mluvčí ČD Cargo Roman Jandík ve čtvrtek 6. ledna pro ČTK. Agentura dále cituje anonymní zdroje, které z celé situace viní Správu železniční dopravní cesty a její snahy tyto tratě zrušit. Takové rozhodnutí je zajímavé v kontrastu se snahou ministra dopravy Víta Bárty podpořit nákladní železniční dopravu. Právě kvůli této iniciativě byly v listopadu 2010 sníženy poplatky SŽDC za dopravní cestu pro některé druhy nákladních vlaků.

Ilustrační obrázekOstrava - Skupinu šesti mladých zlodějů, kteří v Ostravě na železnici v posledních týdnech postupně ukradli 1,5 kilometru měděných kabelů, dopadli policisté. Nejmladšímu ze zadržených je dvanáct let. K odhalení posledního případu kriminalistům pomohl policejní informátor z podsvětí. Mladí zloději, z nichž někteří se ke krádežím přiznali, mají na svědomí celkem deset krádeží na železnici, při kterých mimo jiné v některých případech vyřadili z provozu signalizaci na železničních přejezdech a křižovatkách.

Ilustrační fotoOstrava - Během slavnostní první jízdy elektrické jednotky řady 471 CityElefant se jménem "Opava" z Ostravy-Svinova do Opavy-východu, podepsali za přítomnosti tisku zástupci Moravskoslezského kraje (zástupce hejtmana Pavol Lukša) a Českých drah (náměstek gen. ředitele ČD Jiří Kolář) tříletou smlouvu o dopravní obslužnosti. Smlouva se podepsala poprvé jako tříletá, aby kraj při rozvoji regionální železniční dopravy mohl využívat i prostředky Evropské unie. Cena za dopravní obslužnost je vyjednána pro příští rok a v dalších dvou letech bude podpořena příslušnými dodatky na základě dalších jednání. Podle Pavola Lukši bylo jednání tvrdé, ale korektní.

Obě strany se, podle Lukši, dohodly na tom, že základní dopravní obslužnost se v Moravskoslezském kraji nebude krátit, ale množství regionálních spojů se v kraji naopak zvýší zhruba o dalších devět tisíc vlakových kilometrů. Tomu odpovídá navýšení částky oproti loňskému roku asi o 2,2 procenta a navýšení pro žákovské jízdné o 14 mil. korun, tedy zhruba o 5,6 procenta. Výsledná smlouva je podle obou partnerů, vítaným kompromisem. Moravskoslezský kraj se tak stal prvním v České republice, který s Českými drahami tuto smlouvu uzavřel. V kraji se promění i vozový park. Kromě dalších plánovaných souprav 471 z ostravské ČKD Vagonka, tato smlouva mj. "přinese" v průběhu příštího roku do kraje i tři až čtyři dvouvozové motorové jednotky Regionova.

zdroj: Železničář

kraj moravskosl Ostrava - Zastupitelé Moravskoslezského kraje schválili Souborné stanovisko ke konceptu řešení dopravy ze dne 28.4.2005, mj. i železniční dopravy, v územním celku Ostrava - Karviná. Tady je stručný výpis některých řešení, která se týkají železniční dopravy:

Mezi Veřejně prospěšné stavby (VPS) jsou zahrnuty:
- řešení spojení frýdlantského nástupiště s nástupišti hlavní železniční tratě ČD č. 270 v železniční stanici Ostrava hlavní nádraží;
- výstavba nových zastávek ČD v Ostravě-Zábřehu (321 - mezi st. Ostrava-Vítkovice - Ostrava-Svinov), Ostrava-centrum, Ostrava-Nová huť jih (321 -mezi Ostravou-Radvanicemi a Ostravou-Kunčicemi), Bohumín-Vrbice a Ostrava-Hrušov (270 - mezi Bohumínem a Ostravou hl.n.), Skřečoň-Nová Ves (320 -mezi Bohumínem a Dětmarovicemi), Český Těšín-Svibice (320 - mezi Českým Těšínem a Třincem)
(podle čtenáře s nickem Standea existují i plány z roku 2001 na tyto nové zastávky ČD:
Třinec-město (Třinec - Bystřice nad Olší), Smolkov (Háj ve Slezsku - Štítina), Dolní Benešov-sídliště (Kravaře ve Slezsku - Dolní Benešov), Havířov nemocnice (Havířov - Albrechtice u Českého Těšína), Frenštát pod Radhoštěm-město (Frenštát pod Radhoštěm - Veřovice)

zelpage-Adam Ustanovení kolem železniční dopravy uvedené v odstavci "Rozvoj dopravy":
* Koridor vysokorychlostní železnice na území Petrovic u Karviné řešit v původní variantě studie SÚDOP Brno z roku 1995 a v souladu se schváleným ÚPN SÚ Petrovice u Karviné.
* Upravit polohu navrhované železniční zastávky Ostrava-centrum podle připravované změny ÚPN města Ostravy.
* Nadále uvažovat s výhledovým záměrem na možné prodloužení tramvajové trati z Ostravy Přívozu do Hlučína v souladu s návrhem ÚPN VÚC okresu Opava.
* Doplnit zákres vlečkového systému v území o zachování kolejiště zrušeného dolu Zárubek, připojení areálu koksovny Šverma, ponechání vlečky na důl Fučík I a výhledové propojení mezi vlečkami dolu Lazy a dolu Dukla.
* Ponechat návrh na vyvedení vlečky OKD, Důl Paskov k významné rozvojové ploše v Hrabové.

Požadavky z hlediska dopravy:
* Do roku 2010 se předpokládá pouze elektrifikace na trati č. 323 v úseku Ostrava hlavní nádraží - Ostrava-Kunčice a č. 316 v úseku Ostrava-Svinov - Opava východ.
* Zapracovat výhledové propojení vlečky Dolu Lazy a Dolu Dukla.
* Ponechat vlečku Zárubek a nepožadovat její likvidaci.

Řešení mj. zahrnuje i záměry na dopravní terminály v Bohumíně-Vrbici a v Českém Těšíně.

zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

zelpageGłuchołazy - Po 58 letech byl 9.12.2006 znovuotevřen železniční hraniční přechod v polské stanici Głuchołazy. Od Šumperka a od Krnova vypravily České dráhy do Głuchołaz zvláštní vozy, ve kterých se vydávaly pamětní jízdenky a razítka. První české cestující v Głuchołazech vítal na peróně potlesk i svižná dechovka. Slavnostní otevření přechodu si nenechali ujít ani zástupci parlamentu, konzulátu, krajů, českých i polských drah, pohraniční policie. Logicky také nemohli chybět ani starostové Jindřichova ve Slezsku, Jeseníku, Zlatých Hor a dalších měst a obcí, které získaly přímé železniční spojení s Polskem. Na své si přišli i milovníci železniční nostalgie, protože české i polské dráhy vypravily do Głuchołaz vlak s parní lokomotivou. Nechyběl ani prezidentský vagon, takzvaný Dubčekův salonní vůz, a historické uniformy železničářů a pohraničníků. Po slavnosti odvážely české cestující autobusy zadarmo z nádraží na prohlídku centra Głuchołaz, které leží asi kilometr od nádraží.

Glucholazy leží patnáct kilometrů od stanice Jindřichov a devět kilometrů od stanice Mikulovice. V uplynulých 58 letech osobní vlaky tady sice běžně zastavovaly, ale nikdo z cestujících nesměl nastoupit ani vystoupit, podle mezinárodní smlouvy nesměl nikdo ani otevřít okno. Železná opona už konečně padla a komické na tom všem je, že trvala nejdéle v Evropě zrovna na hranicích dvou spřátelených zemí a zároveň "spolubojovníků" z bývalé Varšavské smlouvy. Polské dráhy v Głuchołazech v létě 2004 osobní vnitrostátní dopravu zcela zastavily, takže na nádražní tabuli odjezdů a příjezdů jsou dnes jen spoje do Česka. Cestující si mohou jízdenky do Głuchołaz i zpět koupit u pokladny v každé stanici nebo přímo u průvodčího. Zástupci ČD na slavnosti v Głuchołazech oznámili, že od ledna budou některé spoje z Głuchołaz pokračovat až do Opole.

zdroj: Moravskoslezský deník

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:52
sets at 20:19