..: Aktuality a články - Legislativa - ČR Jihomoravský :..

111, Flintsbach - Oberaudorf, foto: Tomáš Kubovec Berlín/Brno — Již počátkem roku vyjádřil německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich znepokojení nad bezpečnostní situací v Německu. V té době probíhala občanská válka v Mali a znovu se komplikovala situace v Egyptě. Rozhodl se proto prosazovat přísnější zákony o boji proti terorismu. Připomínal i islámský útok ve Frankfurtu. Jednou z věcí, které si vytkl za prioritu, je rozšíření kamerových systémů a prodloužení doby, po kterou je možno archivovat záznamy kamer.

754.023, Brno, foto: Puly Brno — Plán přestavby brněnského železničního uzlu včetně odsunu hlavního nádraží získal územní rozhodnutí. Vydal ho stavební úřad Brno–střed dne 2. července 2010 formou veřejné vyhlášky pod číslem jednacím STU/01/0502840/000/037. K nahlédnutí je na internetových stránkách městské části Brno–střed včetně přílohy. Účastníci řízení mají čas na odvolání do 9. srpna. Tato investice bezpochyby bude největší stavbou Brna za několik posledních desetiletí, avšak také kontroverzní, neboť ji lidé v několik let starém referendu odmítli. Nynější radniční koalice, vedená ČSSD, přesto stavbu podporuje s tím, že je rozpracovaná; s odsunem nádraží naopak nesouhlasí Strana Zelených. Projekt je značně zpožděn – územní řízení bylo původně zahájeno 9. prosince 2005 a trvá tak již pětapadesát měsíců. Zajímavostí je, že toto rozhodnutí je druhým v pořadí. První, vydané v listopadu 2006, nakonec zrušil o dva roky později krajský soud. V nynější žádosti uvedla Správa železniční dopravní cesty menší rozsah staveb – vypuštěny tak byly například objekty trakční napájecí stanice Černovice, nového areálu ČSAD či inženýrských sítí v Komárově.

Brno-Maloměřice, foto: InterCityBrno – Představitelé Jihomoravského kraje chtějí v chystané nové smlouvě s Českými drahami pozměnit systém výpočtu a stanovení výše pokut za zpožděné či nevypravené vlaky. Radní kraje Jaroslav Pospíšil navrhl, aby byly sankce stupňovány v závislosti na tom, jak závažné dopady bude mít zpožděný spoj globálně – na integrovaný dopravní systém kraje.

Policie ČRJižní Morava - "Neznámý záškodník chtěl zřejmě vykolejit rychlík mezi stanicemi Říkonín a Níhov na Tišnovsku," informoval Brněnský deník před čtyřmi dny o situaci na trati 250. Na koleje totiž položil starou ledničku, kterou zaházel tlustými větvemi. "Vlak projíždějící tímto částečně zalesněným úvalem asi stokilometrovou rychlostí barikádou naštěstí projel. Ledničku i větve ovšem rozmetal v rozmezí tří set metrů po okolí," řekl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Z vyšetřování vyplývá, že pachatel musel barikádu postavit zřejmě nad ránem, tedy od průjezdu posledního vlaku před rychlíkem, který tímto místem projel před půl třetí ráno. "Cestující ani strojvedoucí naštěstí nebyli zraněni. Lokomotiva podle prvního posouzení nebyla poškozena," doplnil policejní mluvčí. Případem, který je kvalifikován jako obecné ohrožení, za které zákon ukládá až osmileté vězení, se nyní intenzivně zabývají kriminalisté.

Na železnici se čas od času dějí věci. Strojvedoucí lokomotiv musejí mít ostříží zrak, aby včas uviděl to, co někteří atentátníci na koleje naskládají. "V poslední době se zvyšuje počet případů, kdy se na kolejích objeví kameny, beton a další překážky, které bezprostředně ohrožují jízdu vlaků a drážních vozidel vůbec," říká železničář Jaroslav Tomsa. Hazardéři si podle něj vybíjejí své emoce na vlacích i jinak, například házením kamenů na projíždějící soupravy. "Takovéto výtržnické chování ohrožuje životy a zdraví zcela nevinných osob. Společenskou nebezpečnost zvyšuje právě ta skutečnost, že viníci někdy jednají ve skupinách v přímém úmyslu poškodit vlak, případně jej dokonce vykolejit," upozorňuje Tomsa. Většinu případů, které policisté objasnili, mají na svědomí děti. Pokud si však malí atentátníci myslí, že uniknou trestu, jsou na omylu. České dráhy totiž mohou vymáhat škodu na rodičích.

zdroj: Brněnský deník - Rovnost

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:54
zapadá v 16:29
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...