..: OUIGO: SNCF spouští nízkonákladovou vysokorychlostní divizi :..

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

Pohádkově levné TGV, má to ale háček

OUIGO spojí 3-4× denně Paříž, Lyon a Marseille, resp. Montpellier, přitom ale nebude vyjíždět, striktně vzato, z pařížských nádraží. Místo toho bude jeho výchozí stanicí Marne-la-Vallée - Chessy, konečná příměstské linky RER A4, situovaná přibližně 30 km vzdušnou čarou od pařížského nádraží Gare de Lyon. I když hůře dostupná z centra metropole, má nová destinace naopak blíže k letišti Roissy-Charles de Gaulle i francouzskému Disneylandu. Podobnou taktiku již delší dobu volí řada leteckých dopravců v čele s Ryanairem, když kvůli výši letištních poplatků využívají menší a levnější letiště, např. Hahn namísto Frankfurtu, Charleroi jižně od Bruselu, nebo Beauvais-Tillé 85 km severně od Paříže. U SNCF je na místě otázka, zda je hlavním motivem úspora provozního času, kdy soupravy nemusí zajíždět do centra; nebo naopak různá výše „ošlapného“ při použití periferního nádraží. Svou roli nepochybně sehrává i snaha neodvádět cestující z vlastního vlajkového produktu TGV, jehož klientela mj. připlácí právě za komfort přepravy „z centra do centra“.

OUIGO interiér, foto: SNCFVyjma na první pohled horší geografické dostupnosti bude lowcostový produkt odlišovat i podoba samotných souprav. Ty prošly úpravou s cílem navýšení kapacity – pryč šla první třída i bistrooddíl, naopak zde své místo našla sedadla z vlaků TER v uspořádání 1+3 a 2+2. Celková obsaditelnost vzrostla o cca. 20 % na 630 míst, přičemž už dnes se očekává nasazení zdvojených jednotek s celkovou kapacitou přes 1200 míst. Posádka má být podle společnosti minimálně čtyřčlenná.

Na specializovaném webu ouigo.com zahájily SNCF prodej akcí na 400 tisíc jednosměrných jízdenek za 10 eur, zatímco na pokladnách jsou jízdenky k mání za 40 eur. Cena se pro jednotlivé vlaky bude po vyprodání nejlevnějšího kontingentu zvyšovat a cenový strop je nastaven u hodnoty 85 eur, což je cena srovnatelná s nejlevnější nabídkou u klasických vlaků TGV.

Na poměry západní Evropy pohádkové ceny jsou ovšem vyváženy nemalou dávkou omezení: ceník překvapí třeba celou řadou poplatků, včetně sazby 5 eur za druhé a každé další zavazadlo, 30 eur za přepravu zvířete nebo 2 € za použití zásuvky 230 V. Jízdenky se kontrolují před nástupem do vlaku, a tak dopravce požaduje po cestujících, aby se dostavili k odbavení nejpozději 30 minut před odjezdem. „Průměrná cena zpáteční cesty mezi Paříží a Marseille, rezervované tři měsíce v předstihu, činí 72 eur v TGV, 50 eur s Air France, 34,23 eur s Ryanairem a 25 eur na palubě OUIGO,“ porovnává ceny jízdenek deník Le Figaro. Ostrý provoz bude zahájen 2. dubna.

Nízkonákladoví dopravci v Evropě

OUIGO není prvním nízkonákladovým drážním projektem, v Evropě ani ve Francii. Na rozdíl od leteckých společností ovšem za dosavadními pokusy nestojí ani tak soukromá konkurence, jako spíše snaha tradičních státních železnic přilákat do obecně drahých vlaků nové cílové skupiny zákazníků. Svou roli zde nepochybně hraje dlouhodobý vzestup levných letů i expanze autobusových dopravců, jež dokázali oslovit značné množství cestujících pomocí radikálnějšího kompromisu nízkých cen při slabších službách. Zatímco vysokorychlostní vlaky po celém kontinentu reprezentují spíše luxusnější svezení za poněkud prémiové ceny, lákají lowcosty své klienty zcela strohým pojetím "přeprava a nic víc". Přizpůsobení se tomuto trhu nebylo pro dráhy vždy jednoduché, zejména pokud nechtějí ohrozit vlastní lepší produkty. Musejí proto hledat nástroje, jak ponechat platící cestující v dražších spojích, a zároveň nabídnout levnou alternativu pro zákazníky citlivé na cenu.

Jedním z nejčastějších modelů, které můžeme vidět v Evropě, je odlišení jízdenek podle přepravních podmínek. Ještě několik úrovní za nevratnými sporotikety ČD tak nalezneme třeba francouzské nabídky TGV Prem's a iDTGV, nebo neflexibilní jízdenky Eurostaru a severských železnic. OUIGO posouvá toto rozdělení ještě mnohem dál, prakticky do podoby zcela samostatného produktu, u něhož se SNCF stávají jen technickým operátorem v pozadí nové značky.

O něco podobného se před několika lety pokoušely italské FS-Trenitalia s nízkonákladovým projektem TrenOK, v řadě aspektů ne nepodobným OUIGO. Spoje, vedené výhradně v okrajových časech dne, zajížděly na méně frekventované římské nádraží Tiburtina, ovšem za cenu začínající už na 9 € pro cesty do Bari a Milána. Pro porovnání, soukromé .italo dnes tuto relaci ve velkém předstihu nabízí za cenu od 35 €. Kýžené odlišení produktu u TrenOK zajišťovalo zejména nasazení starších pendolin řady ETR450 z roku 1988, jež nedokázaly držet krok se všemi požadavky na moderní cestovní komfort a vybavenost. I přes určitou popularitu se ovšem TrenOK nedokázal udržet dlouhodobě, a jeho místo časem nahradily méně výhodné, ale zato konzistentnější akční nabídky mateřské Trenitalie.

Tam, kde nepřežilo low-cost vnitrostátní spojení, ovšem dnes pořád žije nízkonákladová alternativa mezinárodní. Vlaky Thello jsou společným projektem státní Trenitalie a francouzské Veolie Transdev a nabízejí noční spojení regionu Île-de-France se severní Itálií již od 35 €. Cesta v lehátkovém voze tak vyjde levněji, než přímý denní přesun v TGV, začínající na 55 eurech.

Samostatnou kapitolou nízkonákladové dopravy, jež se patrně stane aktuálnější v blízké budoucnosti, je pak vytváření dceřiných společností, které přebírají část původních dopravních výkonů velkého dopravce. Motivem je obvykle levnější kolektivní smlouva, než jakou je vázaná mateřská společnost. Na železniční scéně patří mezi první podobné pokusy změna operátora na třech německých InterCity ramenech – Köln - Norddeich Mole, Köln - Leipzig a Norddeich Mole - Dresden. Ta by měla převzít divize DB Transport, patřící pod DB Regio, díky čemuž by zaměstnanci pracovali za podmínek regionální části koncernu, zatímco ve vlacích by platily jak nabídky regionální, tak tarif dálkové divize DB Fernverkehr. Podle nedávných zpráv přitom o podobném řešení výhledově uvažují také České dráhy, u nichž je pozice odborových organizací historicky silně zakořeněna. Stejný proces přitom můžeme už několik let pozorovat opět v letecké dopravě, kde k obdobnému řešení přistoupily mj. rakouské Austrian Airlines s pomocí dceřiné společnosti Tyrolean, nebo (v menším rozsahu) německá Lufthansa s divizí Germanwings. Naopak identický plán Českých aerolinií skončil po dvou letech nezdarem, když byla nově vzniklá divize Holidays Czech Airlines opětovně začleněna do Českého aeroholdingu.

Zdroj: International Railway Journal, Railway Gazette, Železniční magazín, Telegraph, The Local, Holiday Pirates


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 28.2.2013 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Služby

Další z regionu Francie


  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Nechic  mail  
28.02.2013 (16:56)  
Sim: A jak VRT pomůže žalostnému stavu našich tratí? Spíš na ně pak vůbec nezbudou peníze.
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
28.02.2013 (16:40)  
SergeS: Rozhodně nejsem mimo. Tady je generační problém, který nikdy předtím neexistoval. Dnes v důsledku chybné politiky v oboru chybí lidé mezi 35 až 55 lety. To je velký problém! Já se modlím za to, aby všichni ti důchodci 65+, kteří tu s námi třicátníky z dobré vůle pracují, byli ještě alespoň 5 let zdraví a v plné kondici, aby nám stačili předat maximum zkušeností, a aby se toto těžké období podařilo úspěšně překonat.

AF 447: Ten 58 letý kapitán bohužel nebyl v inkriminovaném momentu v kabině. A mladší "vituální" pilot nebyl schopen rozpoznat, že ztrácí výšku a manévrem, který začal, to celé ještě zhoršil.
registrovaný uživatel SergeS 
28.02.2013 (16:02)  
OT
Rail-2005: Vy jste docela mimo koukám. Už jen ten fakt, že ty lide co dnes dosluhovali také byli mladí. V jejích mládí existovali zkušenější starší lide, a oni byli ti, co zkoušeli nové postupy.

Navíc let AF 447 vedl 58 lety pilot, který dle vašeho textu by měl být zkušený.
28.02.2013 (14:15)  
Jinak VELMI PĚKNÝ ČLÁNEK od Josefa Petráka! Má přehled a píše poutavě. Já o TGV Ouigo psal již dříve, ale asi ne tak poutavě: http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/tgv-ouigo-low-cost-rychlovlak/
Ale zase tam mam odkaz na pěkné video přestavby TGV Duplex pro Ouigo. :)
dopisovatel nebo člen ŽP stoupa  mail  
28.02.2013 (13:57)  
Pro Rail 2005 (28,2.; v 13:38):

Pravdu, jen pravdu díte stran absence praktických zkušeností u části dorostu - a neplatí to zdaleka jen pro letecký business...
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
28.02.2013 (13:38)  
Ohledně leteckých společností - jsou statistiky oficiální (veřejné), kde opravdu vychází, že víceméně tady v Evropě není rozdíl mezi klasickou leteckou společností, nízkonákladovkou nebo charterovou společností. Občas se něco stane každému. Za rok 2012 ještě oficiální statiskiky nejsou, ale mohu říci, že znamenal v Evropě zatím nejnižší počet mimořádných událostí (letecké nehody, vážné incidenty). Nicméně je otázka, zda nejsme v důsledku komerčních a společenských vlivů u dna nebo blízko něj, protože právě agesivní boj za udržení na trhu kombinovaný se stále klesající kompetentností lidí může už v horizontu 5 až 10 let vést k nečekaným důsledkům. Uvědomte si, že jak v leteckém průmyslu, tak v letecké dopravě dnes dosluhují poslední velmi zkušení lidé s PRAKTICKÝMI zkušenostmi, kterým je dnes mezi 55 až 65 lety v provozní sféře a hodně pilotům je nad 50 let. Mladí, kteří je nahrazují, jsou příliš zvyklí na AUTOMATIZACI, vidí všechno úzkoprofilově a nechápou základní fyzikální principy, se bohužel stávají nepříjemným standardem. Dnes si dělá pilotní výcvik pouze člověk, který na to má, nikoliv člověk, který by to měl skutečně dělat. Let AF 447 (A330-203 F-GZCP) nad Atlantikem budiž dostatečným mementem.

Některé statistiky jsou k dispozici zde:
http://www.easa.europa.eu/communications/general-publications.php

Lidský faktor je nevyspytatelný a neradno ho pokoušet. Když bude někdo 6 měsíců létat na 98% normy, tak ho za to sice nemůžete potrestat, ale je to špatně. Pokud budete mít fond 100% jeden měsíc a další třeba 60%, tak o nic nejde, protože ten člověk pak dostatečně zregeneruje. Normu, ale snížit nemůžete, protože by to mohlo ohrozit fungování celého odvětví. A tak je pouze na soudnosti manažerů leteckých společností, co dopustí. A také je rozdíl v zatížení pilota, jestli někdo naseká za měsíc 50 letových hodin na ATR nebo poletí 70 letových hodin na delších linkách střeba s A320. Ten první případ je pochopitelně horší, ačkoliv je číslo menší. Ale tyto statistiky veřejné nejsou.
registrovaný uživatel Sim 
28.02.2013 (13:10)  
Nechic > To raději za pár kaček jezdím bpee,bmeery, bmz apod. se vším komfortem.

To ovsem musite jezdit po te spravne trati ;-)

Pokud by tohle byl standard od spesnaku vejs, asi malokdo by vylozene touzil po VRT. Neni nahodou ta snaha o VRT hnana velkou merou zalostnym stavem vozoveho parku na nasich kolejich?
registrovaný uživatel Kubajz 
28.02.2013 (12:29)  
@Rail-2005: A jste nam jako "odborník v letectví" schopen dolozit nejake statistiky o tom jak je Ryanair nebo easyJet min bezpecny? Low-cost aerolinky jsou tu uz pomerne dlouho aby se to ve statistikach projevilo. Jako laik nemam pocit, ze by jejich letadla "padala" nejak casteji nez letadla klasickych aerolinek.

Jinak jako clovek ktery pravidelne leta s CSA na sluzebni cesty a s ostatnimi aerolinkami (low-cost i ne-low-cost) soukrome muzu garantovat, ze vysoke ceny - konkretne u CSA -rozhodne nezarucuji lepsi pristup k zakaznikovi.
dopisovatel nebo člen ŽP stoupa  mail  
28.02.2013 (12:20)  
Pro In-Gold-Holder:
Máte recht - pojízdný minibar, bufáč místo restaurace na kolech, bagety, sušenky místo uvařeného jídla - i mně to připadá jako atributy "Low cost". To raěji uškulím jinde - a vzpomenu na standard IC tažených v první půli 70. let BR 103 .... :-) (Nemluve o "rozmazlovacím" servisu aerolinek v první půli 60. let...) :-)
28.02.2013 (12:18)  
To zni dobre. Teda az na ten check-in 30 minut predem... Kazdopadne nakejch 1500 km za 25 eur je parada. Otazka je, kolik to bude stat pri nakupu v nejakym rozumnejsim predstihu (treba 5 dni). Pokud by to bylo do 50 eur tak je to porad parada. Zpoplatneni druheho zavazdla beru spis jako vyhodu. Do vlaku se sice vejde ledasco, ale obcas to uz lidi prehanej... Kez bysme se neceho takovyho dockali i u nas...

Otazka na mistni letecky odborniky (bez urazky a naprosto seriozne): Existuje nejaka statistika, ktera by prokazala, ze nizkonakladovky (nejlepe srovnatelne, kdyz uz ne presne ty zde jmenovane) maji casteji nehody? A kde berete tu zeleznou jistotu, ze soucasne ceny ne-low-costu, jako jsou treba zminene BA nebo CSA jsou v idealni a spravne vysi, ktera garantuje to spravne zatizeni zamestnancu a jejich rodin a z toho udajne vyplivajici jistotu, ze bezpecne doletim do mista urceni?
  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko