..: OUIGO: SNCF spouští nízkonákladovou vysokorychlostní divizi :..

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

Pohádkově levné TGV, má to ale háček

OUIGO spojí 3-4× denně Paříž, Lyon a Marseille, resp. Montpellier, přitom ale nebude vyjíždět, striktně vzato, z pařížských nádraží. Místo toho bude jeho výchozí stanicí Marne-la-Vallée - Chessy, konečná příměstské linky RER A4, situovaná přibližně 30 km vzdušnou čarou od pařížského nádraží Gare de Lyon. I když hůře dostupná z centra metropole, má nová destinace naopak blíže k letišti Roissy-Charles de Gaulle i francouzskému Disneylandu. Podobnou taktiku již delší dobu volí řada leteckých dopravců v čele s Ryanairem, když kvůli výši letištních poplatků využívají menší a levnější letiště, např. Hahn namísto Frankfurtu, Charleroi jižně od Bruselu, nebo Beauvais-Tillé 85 km severně od Paříže. U SNCF je na místě otázka, zda je hlavním motivem úspora provozního času, kdy soupravy nemusí zajíždět do centra; nebo naopak různá výše „ošlapného“ při použití periferního nádraží. Svou roli nepochybně sehrává i snaha neodvádět cestující z vlastního vlajkového produktu TGV, jehož klientela mj. připlácí právě za komfort přepravy „z centra do centra“.

OUIGO interiér, foto: SNCFVyjma na první pohled horší geografické dostupnosti bude lowcostový produkt odlišovat i podoba samotných souprav. Ty prošly úpravou s cílem navýšení kapacity – pryč šla první třída i bistrooddíl, naopak zde své místo našla sedadla z vlaků TER v uspořádání 1+3 a 2+2. Celková obsaditelnost vzrostla o cca. 20 % na 630 míst, přičemž už dnes se očekává nasazení zdvojených jednotek s celkovou kapacitou přes 1200 míst. Posádka má být podle společnosti minimálně čtyřčlenná.

Na specializovaném webu ouigo.com zahájily SNCF prodej akcí na 400 tisíc jednosměrných jízdenek za 10 eur, zatímco na pokladnách jsou jízdenky k mání za 40 eur. Cena se pro jednotlivé vlaky bude po vyprodání nejlevnějšího kontingentu zvyšovat a cenový strop je nastaven u hodnoty 85 eur, což je cena srovnatelná s nejlevnější nabídkou u klasických vlaků TGV.

Na poměry západní Evropy pohádkové ceny jsou ovšem vyváženy nemalou dávkou omezení: ceník překvapí třeba celou řadou poplatků, včetně sazby 5 eur za druhé a každé další zavazadlo, 30 eur za přepravu zvířete nebo 2 € za použití zásuvky 230 V. Jízdenky se kontrolují před nástupem do vlaku, a tak dopravce požaduje po cestujících, aby se dostavili k odbavení nejpozději 30 minut před odjezdem. „Průměrná cena zpáteční cesty mezi Paříží a Marseille, rezervované tři měsíce v předstihu, činí 72 eur v TGV, 50 eur s Air France, 34,23 eur s Ryanairem a 25 eur na palubě OUIGO,“ porovnává ceny jízdenek deník Le Figaro. Ostrý provoz bude zahájen 2. dubna.

Nízkonákladoví dopravci v Evropě

OUIGO není prvním nízkonákladovým drážním projektem, v Evropě ani ve Francii. Na rozdíl od leteckých společností ovšem za dosavadními pokusy nestojí ani tak soukromá konkurence, jako spíše snaha tradičních státních železnic přilákat do obecně drahých vlaků nové cílové skupiny zákazníků. Svou roli zde nepochybně hraje dlouhodobý vzestup levných letů i expanze autobusových dopravců, jež dokázali oslovit značné množství cestujících pomocí radikálnějšího kompromisu nízkých cen při slabších službách. Zatímco vysokorychlostní vlaky po celém kontinentu reprezentují spíše luxusnější svezení za poněkud prémiové ceny, lákají lowcosty své klienty zcela strohým pojetím "přeprava a nic víc". Přizpůsobení se tomuto trhu nebylo pro dráhy vždy jednoduché, zejména pokud nechtějí ohrozit vlastní lepší produkty. Musejí proto hledat nástroje, jak ponechat platící cestující v dražších spojích, a zároveň nabídnout levnou alternativu pro zákazníky citlivé na cenu.

Jedním z nejčastějších modelů, které můžeme vidět v Evropě, je odlišení jízdenek podle přepravních podmínek. Ještě několik úrovní za nevratnými sporotikety ČD tak nalezneme třeba francouzské nabídky TGV Prem's a iDTGV, nebo neflexibilní jízdenky Eurostaru a severských železnic. OUIGO posouvá toto rozdělení ještě mnohem dál, prakticky do podoby zcela samostatného produktu, u něhož se SNCF stávají jen technickým operátorem v pozadí nové značky.

O něco podobného se před několika lety pokoušely italské FS-Trenitalia s nízkonákladovým projektem TrenOK, v řadě aspektů ne nepodobným OUIGO. Spoje, vedené výhradně v okrajových časech dne, zajížděly na méně frekventované římské nádraží Tiburtina, ovšem za cenu začínající už na 9 € pro cesty do Bari a Milána. Pro porovnání, soukromé .italo dnes tuto relaci ve velkém předstihu nabízí za cenu od 35 €. Kýžené odlišení produktu u TrenOK zajišťovalo zejména nasazení starších pendolin řady ETR450 z roku 1988, jež nedokázaly držet krok se všemi požadavky na moderní cestovní komfort a vybavenost. I přes určitou popularitu se ovšem TrenOK nedokázal udržet dlouhodobě, a jeho místo časem nahradily méně výhodné, ale zato konzistentnější akční nabídky mateřské Trenitalie.

Tam, kde nepřežilo low-cost vnitrostátní spojení, ovšem dnes pořád žije nízkonákladová alternativa mezinárodní. Vlaky Thello jsou společným projektem státní Trenitalie a francouzské Veolie Transdev a nabízejí noční spojení regionu Île-de-France se severní Itálií již od 35 €. Cesta v lehátkovém voze tak vyjde levněji, než přímý denní přesun v TGV, začínající na 55 eurech.

Samostatnou kapitolou nízkonákladové dopravy, jež se patrně stane aktuálnější v blízké budoucnosti, je pak vytváření dceřiných společností, které přebírají část původních dopravních výkonů velkého dopravce. Motivem je obvykle levnější kolektivní smlouva, než jakou je vázaná mateřská společnost. Na železniční scéně patří mezi první podobné pokusy změna operátora na třech německých InterCity ramenech – Köln - Norddeich Mole, Köln - Leipzig a Norddeich Mole - Dresden. Ta by měla převzít divize DB Transport, patřící pod DB Regio, díky čemuž by zaměstnanci pracovali za podmínek regionální části koncernu, zatímco ve vlacích by platily jak nabídky regionální, tak tarif dálkové divize DB Fernverkehr. Podle nedávných zpráv přitom o podobném řešení výhledově uvažují také České dráhy, u nichž je pozice odborových organizací historicky silně zakořeněna. Stejný proces přitom můžeme už několik let pozorovat opět v letecké dopravě, kde k obdobnému řešení přistoupily mj. rakouské Austrian Airlines s pomocí dceřiné společnosti Tyrolean, nebo (v menším rozsahu) německá Lufthansa s divizí Germanwings. Naopak identický plán Českých aerolinií skončil po dvou letech nezdarem, když byla nově vzniklá divize Holidays Czech Airlines opětovně začleněna do Českého aeroholdingu.

Zdroj: International Railway Journal, Railway Gazette, Železniční magazín, Telegraph, The Local, Holiday Pirates


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 28.2.2013 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Služby

Další z regionu Francie


  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   
28.02.2013 (10:17)  
Muj názor je také, že by Ouigo mohlo ve Francii fungovat. Vždy se najde dost zákazníků, kteří jsou zaměření na "diskont". Jen si musí dobře ohlídat, aby si neparazitovali na prémiových TGV. A další riziko je, že pokud to bude dobře fungovat, najde se někdo další kdo to také zkusí a tam už bych viděl riziko cenové války a možných "technických průšvihů".
28.02.2013 (10:01)  
Zajímavý projekt.
V podmínkách ČR bych byl ale spíše pro řešení zavedením nižší vozové třídy (ta by se asi nejmenovala 3.), i s ohledem na omezenou kapacitu tratí.
Na low-costu z pohledu použití jednoduchých sedaček v maximální kompresi, odjezd "mimo centrum", absence bistra, neflexibilita jízdenek, příplatky za vše atd., nevidím nic špatného. Pokud je to jasně uvedeno (ne někde malým písmem v zápatí přepravních podmínek), tak si každý má možnost to spočítat a vybrat si, co si pořídí.
Jak je ovšem naznečeno v článku i Rail-2005, to platí pouze do okamžiku dokud udržba Duplexů, strojvedoucí atd, budou ve stejném režimu jako u "normálního" SNCF (šetřit by se možná tak trochu dalo na průvodčích..).
Což u low-costů opravdu není, naopak "tradiční" společnosti jsou nuceny se jim přizpůsobovat a dlouhými léty bolestivých zkušeností získané a ověřené postupy jsou pod komerčním tlakem opouštěny aniž by byly adekvátně plně nahrazeny např. modernizací technologií.. A státní regulace a dozor tomu není schopen účině bránit.
(Další aspekty (sociální) už jsou asi mimo rámec tohoto webu.)
registrovaný uživatel rpet  mail  
28.02.2013 (9:52)  
@ JP, Rail:

oba mate svym spusobem pravdu - konec koncu, i ja s vratil k BA. ale porad je mnohem vetsi skupina cestujicich, kterym je sumak, jestli pruvodci ve vlaku ma za sebou osm, nebo sestnact hodin sluzby, zajima ho cena produktu, nikoliv produkt jako takovy.

navic si neumim predstavit, ze cesky koupak, zmlsany nechutne nizkymi cenami dopravnich sluzeb (CD, SA, LEO, RJ, WIZZ, FR...) pobezi s radosti zaplatit drahy listek s CSA, nebo BA, LH, cimkoliv, kdyz z brna lita dobytcak FR a z prahy kozenka WIZZ plus easyJet (neco jako RJ na kolejich...).

pomerujete trh vlastnim videnim, vlastni optikou, ktera ne vzdy muze byt presna. je to stejny, jak v diskusi "vedle" (o VRT): ja vychazim z pragmatickych a realnych zvyklosti v CR (vyberko=cena+25% min na uplatky a jine nezbytne nutne vedlejsi vydaje), vetsina diskutujicich je vsak ultra zeleznicni fans, kteri neprijmou realitu a jedou ve svych snech (aka levna vystavba VRT=nikdy neodzkousena vec+moje nadseni pro vec+ neschopnost vnimat svet realnym pohledem)...

jasne. ja si klidne ten trip London - Bruxelles - Cologne - Berlin - Dresden - Prague zaplatim, v cene tusim 135 liber one way prostrednictvim zeleznice zaplatim. ale pokud jsem pri rozumu a soudny, tak proste ferove uznam, ze dalsich 150 cestujicich sedne radeji na Lutonu do Wizz/FR a nechaji se vykopnout v Praze/Brne, protoze je to vyjde minimalne o polovinu levneji a hlavne rychleji.

i proto si myslim, ze by low-cot model na zeleznici mohl mit sve opodstatneni a mohl by najit sve klienty - vasim steskum navzdory.
28.02.2013 (9:07)  
Flexaretista: Tak tomu neříkejte studium kolektivní smlouvy, ale třeba lenost cestujícího. Taky raději volím v rámci jedné aliance klasických dopravců, než řešit na korunu nejlevnější letenku. Nemuset platit za každou kravinu separátně a mít vše "v ceně" je příjemný komfort.
28.02.2013 (8:48)  
Rail-2005, Vy si opravdu myslíte, že průměrný cestující jako třeba turisti řeší, jaké má podnik kolektivní smlouvy a pracovní řády, než si koupí letenku? Ani omylem, jde po ceně a ohledně kvality aerolinek je ovcí, která jde s davem a ten aerolinku odsoudí až tehdy, když někoho zabije - viz Ryanair, který si může dovolit opravdu mnoho a přesto létá dlouhodobě se zisky, o kterých se klasickým aerolinkám může jen zdát.
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
28.02.2013 (8:37)  
Myslím, že je to ze strany SNCF chytrý nápad, jak přetáhnout cestující z nízkonákladových leteckých společností. Nicméně jak moc masivně se tento produkt rozšíří, je čistě otázkou budoucnosti.

Čistě dle mého osobního pohledu, raději využiju akční nabídku klasického dopravce, v případě železnice si pořídím slevovou kartu klasického dopravce v teritoriu mého předpokládaného působení, případně využiju některého ze široké nabídky železničních pasů. Stejně tak v letectví, vždy budu preferovat klasické aerolinky před nízkonákladovými, i když budou o trochu dražší. Ony totiž nové "levnější" kolektivní smlouvy a nové "pracovní řády" mají úzkou návaznost na bezpečnost, která může být u některých low-cost dopravců ohrožena, zejména v důsledku přepracování a šikany na pracovišti. I když tyto organizace navenek zákony neporušují, pohybují se vždy na horní hranici zákonných limitů - ale bohužel dlouhodobě, což pak vede k chybám. Pracovat v takových organizacích rozhodně není žádný med.
  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko