..: Stadler Rail předal Českým drahám první RS1 RegioShuttle :..

Antonín Blažek a Jiří Běhounek křtí RS1, foto: Vojtěch Beran Jihlava — Sychravého rána v pátek 28. října se na jihlavském prvním nástupišti sešlo několik desítek lidí aby byli svědky předání prvního motorového vozu RS1 RegioShuttle od firmy Stadler Rail dopravci České dráhy. Stále poprchávalo a to byl zřejmě jeden z důvodů, proč se svátečního rána nechtělo většímu množství lidí na nádraží. Menší část ze zúčastněných byli zástupci Českých drah, firmy Stadler Rail a zastupitelé kraje, všichni hrdě nesoucí placku (badgee) ČD (já mám rád vlak). A tu větší, nadpoloviční část obecenstva, pak tvořili novináři, železniční nadšenci a další zvědavci, kteří si přišli nový motorový vůz prohlédnout.

Zleva: Horáková, Běhounek, Joukl, Horák, Blažek, Rakwitz a Šubová, foto: Vojtěch Beran Samotný ceremoniál začal po desáté hodině, k překvapení většiny přihlížejících, židovským tancem, který předvedla skupina stylově oblečených tanečnic a tanečníků, doprovázených tradiční hudbou. Poté všechny přítomné přivítala tisková mluvčí drah Kateřina Šubová a na improvizovaném pódiu představila Jiřího Běhounka (hejtman Kraje Vysočina), Libora Joukla (náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radního pro dopravu), Václava Horáka (náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, který přijel za ROP Jihovýchod), Tila Rackwitze (který zastupoval Stadler Rail), Antonína Blažka (náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu) a Lenku Horákovou (ředitelka Krajského centra Vysočina). Každý ze jmenovaných dostal prostor pro svůj proslov, ve kterých se mimo jiné vzpomínalo na květen minulého roku, kdy se na stejném místě podepsala smlouva o dodání RS1 mezi ČD a Stadler Rail. Někteří dokonce připravili upomínkové předměty, kterými své kolegy obdarovali. Pan Blažek zhodnotil vozový park na Vysočině, pro který je příchod RS1 novou epochou. Po dvaceti letech se tak Vysočina dočkala zcela nových vozidel, ne jen repasovaných, jako v případě regionov, či vozů řad BDs a Bdmteeo. Zároveň poukázal na to, že na Vysočině se od konce příštího roku, až budou v provozu všechny RS1, cestující budou vozit jen v moderních vlacích. Od nových RS1 si také ČD slibují větší zájem cestujících o využívání jejich služeb. Po proslovech následovalo pokřtění nového RS1, kterého se ujali pánové Blažek a Běhounek.

Antonín Blažek a zástupce firmy Stadler Tilo Rackwitz, foto: Vojtěch Beran Pánové Blažek, Běhounek a Horák při tiskové konferenci, foto: Vojtěch BeranPohled ze stanoviště strojvedoucího při jízdě do Jihlavy města, foto: Vojtěch BeranRS1 v žst. Jihlava město, foto: Vojtěch BeranRS1 s konferenčním vozem na jihlavském nádraží, foto: Vojtěch Beran

Následovala krátká tisková konference v konferenčním voze, kde bylo ze strany ČD a kraje shrnuto a řečeno téměř totéž, co venku na pódiu. Tilo Rackwitz pak ještě krátce představil RS1 po technické stránce, které jsme čtenářům přinesli, když RS1 přijely do ČR. Podle tiskové zprávy bylo 13 vozů zakoupeno za přispění dotace ROP Jihovýchod, která činí 31,91 % z celkové ceny. ČD tak investovaly do 17 motorových vozů 678,8 milionů korun. V 11.00 vyjel první RegioShuttle pro kraj Vysočina na jízdu do žst. Jihlava město a zpět, kterou si zopakoval v 11.13. Tyto první dvě jízdy byly zdarma. Následující jízdy do Třebíče a Horní Cerekve pak byly za symbolických 10 korun.

Už tento pátek ale uvidíme další stroj rodiny RS1, představí se v Liberci, kam putuje druhá část objednávky Českých drah.

Zdroj: ŽelPage, České dráhy


Vojtěch Beran Poslat mail autorovi | 1.11.2011 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla Reportáže

More from ČR Vysočina


  1 2 3 4 5 ... 8      Zpráv na stránku:   
Registered user kordy 
21.11.2011 (13:14)  
Škoda, ani sem se nestihl svést na humpolačce RS1. Kde asi jezdí teď. Myslim, že se sem časem vrátí, ale nebyly tam zatim označovače jízdenek. A musel tak tady jezdit průvodčí. Ani pro strojvedoucího to není moc dořešený a uzpůsobený na prodej jízdenek z POP.
Registered user dsPIC 
18.11.2011 (13:49)  
Tak nám z humpolecké trati RS1 zase zmizel .... :(
Registered user tarten 
15.11.2011 (10:46)  
Tak co, kdy se očekávají další kousky? Nebo mají přijít až jako balík k vánocům?
Registered user happy 
14.11.2011 (16:53)  
ad Jilous: Nesmysl. Regiosprinter není předchůdce RS1. Je rovněž z konce 90. let a výrobcem je Duewag. Předchůdcem RS1 je NE81.
Registered user jilous 
13.11.2011 (11:34)  
Už několik let jezdí Viamont s předchůdci RS-1 na trati Karlovy Vary - Mariánské Lázně a to, že je v nich v zimním období zima díky chybějícím přepážkám se všeobecně ví. Zřejmě jen vedení ČD ne. Zřejmě to bude obdobná situace jako byla s hlučností 814.....
Registered user kordy 
07.11.2011 (21:00)  
Od soboty 5.11. se nepravidelně objevuje na trati 237 HB - Humpolec. Dnes na spoji 10:18 odj z HB. a zpět. Je zde ale problém, protože zde nejezdí průvodčí (dnes vyjímečně ano)a pro strojvedoucího nebude snadné pokaždé otvírat skleněné dveře a prodávat lupeny. Navíc vstupní dveře do vozu jsou v polovině a cestující bude muset projít oddíl pro případnou jízdenku. Celkem komplikované.

Jinak super svezení téměř potichu na této trati paráda. Chválím zásuvky, zvuk, a Led panely. V létě super klima,ale v zimě tam pěkně foukne mráz, jak zde nejsou další vstupní dveře. Sedačky pěkné,ale pohodlí hodnotím průměrně. Příliš tvrdé,ale proti 810 změna o 100% k lepšímu. WC zatím bez výhrad.
Registered user dsPIC 
05.11.2011 (8:23)  
Dnes po 8. ranní RS1 vyrazil (zřejmě poprvé) směr Humpolec.
Registered user Sim 
03.11.2011 (16:30)  
tyjo, tedka nad tim uvazuju ... esi sem to nepomotal ja ... si rikam, esi tomu nerikaj mandarinka :-D pokud ano, sypu si popoel na hlavu O:-)

Kazdopadne je to takovej ten "hranatejsi sukafon" nastrikanej na oranzovo s bilym pruhem na bocnici zalomenym ...
Registered user Keprt 
03.11.2011 (12:43)  
Jo tak, to jsem nevědel, že 811 se taky řiká mandelinka, to pak jo :o)
Registered user Sim 
03.11.2011 (12:31)  
mandelinkou jsem myslel tu slovenskou, nikoliv nasi :-) Ale diky za informace.
  1 2 3 4 5 ... 8      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko