..: Motorové vozy pro Vysočinu a Liberecký kraj dodá Stadler :..

Stadler RS1 v provedení pro Liberecký kraj, foto: StadlerJihlava/Liberec — První dva letošní tendry na dodávku nových vozidel pro regionální dopravu v Česku znají své vítěze. V obou výběrových řízeních pod hlavičkou Českých drah uspěl výrobce Stadler Pankow GmbH se svým motorovým vozem Regio–Shuttle RS1. Pro člena švýcarského koncernu Stadler Rail bude tato zakázka premiérou na českém trhu. Stadler byl nakonec jediný, kdo se do soutěže přihlásil s konkrétní nabídkou, ačkoliv zadávací dokumentaci si vyzvedlo celkem 11 zájemců. Hodnota obou zakázek činí 1,776 miliardy korun, a je tedy o něco nižší než stanovený cenový strop 1,8 mld. Vozy pro Vysočinu vyjdou na 898 milionů (52,82 mil. Kč/vůz), přičemž částkou 200 mil. Kč na jejich pořízení přispěje Evropská unie ze strukturálních fondů. Liberecký kraj může naproti tomu očekávat dotaci ve výši zhruba 300 milionů při celkové nákupní ceně 878 mil. Kč za 16 vozů. Cenový rozdíl přes dva miliony korun na kus je v tomto případě důsledkem nutnosti technických úprav pro provoz na sklonově náročných tratích v Libereckém kraji. Nové motorové vozy by se v provozu měly objevit na přelomu let 2011–2012.

Bezbariérovost a klimatizace samozřejmostí, parametry podle podmínek kraje

Interiér jednotky Stadler RegioShuttle1, foto: Stadler Předmětem dvou podobných výběrových řízení pro regiony Liberecka a Vysočiny byl nákup celkem 33 nízkopodlažních, klimatizovaných motorových vozů s kapacitou kolem 70 sedících cestujících. Drahami vybraný vůz Regio-Shuttle RS1 je jednodílné dvoumotorové nízkopodlažní vozidlo nezávislé trakce s 65% podílem nízké podlahy. Přenosem výkonu je hydromechanický při uspořádání pojezdu B'B' a výkonu 2×257 kW. Při délce 25,5 m a hmotnosti 40 tun poskytne jeden vůz prostor pro 71 sedících cestujících; součástí interiéru bude ovšem také prostor pro přepravu rozměrných zavazadel, jako jsou kočárky, kola nebo lyže a sáňky.

Šestnáct vozů zamíří do okolí Liberce, zbylých 17 pak bude sloužit cestujícím na Vysočině. Vozy pro Liberecký kraj budou určeny pro maximální rychlost 100 km/h, ovšem s možností provozu na nejstrmější české trati z Tanvaldu do Kořenova, kde před dvěma lety provozně zcela pohořely Regionovy Trio, přestože byly pro provoz v podobných podmínkách původně navrženy. Verze Regioshuttlu pro Vysočinu bude naproti tomu stavěna až na 120 km/h, čímž bude moci přispět nejen ke zkvalitnění, ale i zrychlení dopravy na svých plánovaných vozebních ramenech. Na pravidelných spojích ČD by se první motoráky měly objevit koncem roku 2011, celá série pak o rok později, celkově v rozmezí 20 až 29 měsíců od podpisu smlouvy. Významnou novinkou je rovněž fakt, že Regioshuttly budou jako vůbec první z vozidel ČD až z 40 % financovány z dotací regionálních operačních programů.

Plánované nasazení nových motorových vozů

 • Liberecký kraj
  • Liberec - Frýdlant
  • Liberec - Tanvald - Harrachov
 • Vysočina
  • Havlíčkův Brod - Křižanov
  • Havlíčkův Brod - Světlá nad Sázavou
  • Havlíčkův Brod - Jihlava - Počátky
  • Jihlava - Třebíč

Stadler po 14 letech uspěl na české železnici

Interiér jednotky Stadler RegioShuttle1, foto: Stadler V Evropě v současnosti jezdí již přes 400 exemplářů tohoto typu, objednávka Českých drah je nicméně podle výrobce samotného významným úspěchem. „Tato zakázka je pro naši firmu důležitým mezníkem. Poprvé dostáváme možnost dodat naše vozidla na český trh, a to 14 let poté, co Stadler poprvé v ČR prezentoval motorové regionální vozidlo,“ komentuje výsledek tendrů jednatel společnosti Stadler Pankow Michel Daum.

První informace o pravděpodobném vítězství Stadleru se přitom objevily ještě před oficiálním vyhlášením výsledků soutěže, s odkazem na jediného účastníka výběrového řízení. Konkurenční výrobce se totiž údajně nedovedly vypořádat s podmínkou zadání, aby 60 % vlaku bylo nízkopodlažní. Do určité míry k tomu přispěl i fakt, že většina výrobců nemá jednočlánková vozidla ve svém produktovém portfoliu a zaměřují se spíše na vícečlánkové jednotky.

Stadler se v Česku poprvé obchodně prezentoval v červnu 1996, kdy firma předvedla svou novou tříčlánkovou jednotku série GTW. S perspektivou dodávek nových vozidel do poměrně zanedbané regionální dopravy ČD zatím výrobce v Česku založil dceřinou společnost Stadler Praha, jež v současné době zaměstnává 35 inženýrů. Není bez zajímavosti, že s vozidly Stadleru ve svých zveřejněných nabídkách na provoz regionálních spojů počítal i soukromý dopravce RegioJet, který ovšem pro vybrané relace upřednostňoval jednotky z řady GTW. V omezeném počtu šesti kusů pak na tratích bývalých ČSD jezdí dieselové jednotky řady 840 ZSSK (GTW 2/6), na nichž se Stadler podílel jako součást konsorcia tří dodavatelů, kteří stáli i za 15kusovou sérií úzkorozchodných elektrických jednotek 425.9 pro TEŽ. Česká republika je v tuto chvíli poslední zemí střední Evropy, kde dosud vozidla švýcarského koncernu nejezdí: v uplynulých letech od Stadleru koupily významnou sérii 60 elektrických jednotek FLIRT maďarské státní dráhy MÁV-START, 14 dalších jezdí na regionálních spojích v Polsku a 33 kusů jednotek GTW využívají lokální dopravci v Rakousku.

Regioshuttlem to letos nekončí

Interiér jednotky Stadler RegioShuttle1, foto: Stadler České dráhy plánují ještě v tomto roce vyhlásit několik dalších výběrových řízení na různé typy zcela nových vozidel pro jednotlivé kraje. Mezi poptávaná vozidla patří 4 motorové vozy obdobné koncepce pro dopravu v Pardubickém kraji. Pro Zlínský, Karlovarský a Plzeňský kraj bude následovat 33 dvoudílných nízkopodlažních motorových jednotek. Dalších 23 nízkopodlažních elektrických jednotek v jedno- či dvousystémovém provedení pak má být objednáno pro východní a jižní Čechy a severní Moravu. Moravskoslezský kraj by se navíc, společně s širším okolím Prahy, měl dočkat ještě výběrového řízení na dodávku 8 jednosystémových dvojpodlažních elektrických jednotek, které by měly doplnit flotilu prozatím 75 nasmlouvaných jednotek řady 471. Tendry na nová vozidla by pak měly následovat i v následujícím roce.

Zdroj: České dráhy


JiříK. , Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 20.4.2010 (19:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla

More from ČR Liberecký ČR Vysočina


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
Registered user SYN 
21.04.2010 (17:34)  
mira3308: domnívám se že pokud se dotace poskytuje z různých OP, tak asi musí být výběrové řízení každé zvlášť. Ale není nemožné vybrat v každém z nich stejné vozidlo, což se tu dokonce "čirou náhodou" povedlo...
21.04.2010 (17:30)  
"různé typy zcela nových vozidel pro jednotlivé kraje" mohl by mi jeste nekdo osvetlit, proc nase chytre CD nenakoupi hromadne vozidla pro vsechny kraje, misto delani vyberoveho rizeni pro kazdy kraj? Prece cim vic typu, tim vice ruznych nahradnich dilu atd... neni to "trochu" neekonomicke?
21.04.2010 (17:25)  
jake jsou podminky na zruseni teto zakazky? proste neverim, ze tohle v barvach CD pojede. (rek bych, ze se z toho CD beztak nejak vymota)
21.04.2010 (16:55)  
Podobné motorové vozy nabízí ještě Alstom - LINT 27 a řada 641 DB.
http://www.bahnbilder.de/bilder/br-640-lint-27-339007.jpg
http://spz.logout.cz/gif4/641001.jpg

Jinak do našich podmínek by se taky dost hodilo toto - elektrický vůz: http://www.pesa.pl/php/index_pl.php?id_dzial=101&%20s=4&%20id_sesja=0&%20p=
21.04.2010 (16:41)  
240.025, Michal Bláha:
No hlavne v roku 2004 ešte ROPy v ČR neexistovali. Keďže vstup do EÚ zasiahol uprostred rozpočtového obdobia, vytvoril sa dočasný strategický referenčný rámec, ktorý obsahoval len 4 tematické OP a jeden Společný regionální operační program. Ten síce obsahoval prioritnú os pre dopravnú obslužnosť v regiónoch s dotáciou 45 mil. eur, ale išlo to hlavne do infraštruktúry.

Farkač Karel: prebieha to úplne štandardne - vyhlási sa súťaž, v limite sa prihlásia firmy a z nich sa vyberie. Ak sa prihlási len jedna a spĺňa podmienky, nie je problém. Takto bolo napr. zaisťované aj reko A/B(p)ee cez spätný leasing, kde sa prihlásil akurát ING Lease.
A keď sa tu niekto minule pozastavoval nad finančnou zálohou, ktorú od výrobcov požadovala ZSSK, tak teraz bude musieť Stadler zložiť na účet ČD zálohu 35.600.000 Kč. To nie je zlé, nie?

No a k tým motorákom z Poľska: PESA nič so 60% nízkopodlažnosťou nemá. KOLZAM Raciborz ale áno - http://www.railfaneurope.net/pix/pl/diesel/dmu/SA107/pix.html - akurát to má kapacitu asi len 40 ľudí.
Registered user bugear 
21.04.2010 (16:21)  
>bývají výběrová řízení šita přímo na míru konkrétnímu dodavateli, což tomto případě ale asi nebylo

"Tak to počkej, to zas ne, kam bychom přišli." Že to bude Stadler se vědělo dávno předtím než bylo vůbec vypsáno VŘ.
Registered user Dygy  mail  
21.04.2010 (14:44)  
To je škoda že bude v Libereckém kraji jezdit jen na dvou tratích...Proč ne na St.Paku?
Registered user Kytka 
21.04.2010 (14:35)  
Jenom bych doplnil, že pro tehdejší Adtranz byla řada konstrukčních prací pro tento motorový vůz provedena v tehdejším VÚKV Praha. Z toho plyne, že je to tak trošku i česká konstrukce - je jenom škoda, že se u nás objeví skoro po dvaceti letech od výroby prototypu. A popravdě řečeno čekal jsem něco modernějšího.

A k City Elefantům - proč zase třívozové provedení, vždyť v okolí Prahy to za pár let již kapacitně nebude stačit a bude potřeba čtyřdílné provedení, které se ve špičkách posílí ještě o běžnou třídílnou jednotku.
21.04.2010 (13:31)  
Miroslav Zikmund: Tu soutěž vyhrála a motoráky vyrábí německá firma
Stadler Pankow GmbH
Lessingstrasse 102, 13158 Berlin, Deutschland
.
Švýcarský je na ní akorát vlastník. Motoráky původně vyvinula firma Adtranz a vyráběla je v té berlínské továrně, kterou Bombardier, když kupoval Adtranz, odprodal Stadleru.
Registered user Raquac 
21.04.2010 (12:54)  
M.Z.: A co je na RS1 svycarskeho? Prinejmensim je ten motorak stejne svycarsky jako nemecky.
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko