..: Osudy tratí 293 a 326 :..

logo Železnice DesnáDesná/Nový Jičín — Ničivé povodně v roce 1997 velmi vážně poškodily trať 293 (Šumperk – Kouty nad Desnou/Sobotín). Ministerstvo dopravy a České dráhy označily tuto trať za neperspektivní a odmítaly provoz obnovit; provozu se na Železnici Desná, jejímž vlastníkem je Svazek obcí údolí Desné, ujala jako první společnost Stavební obnova železnic. V loňském roce oslavila Železnice Desná 10 let své existence a provozu v úseku Šumperk – Sobotín. V sobotu 12. září přišla na řadu druhá oslava 10 let provozu na trati 293, tentokrát v úseku Šumperk – Kouty nad Desnou. Podobný osud, jako před dvanácti lety trať ze Šumperka do Koutů a Sobotína, postihl v letošním červnu i trať 326 (Hostašovice – Nový Jičín horní nádraží). O jejím osudu sice není ještě rozhodnuto, ale město Nový Jičín projevilo zájem o její znovuzprovoznění.

Podle odhadů by oprava poničených úseků tratě 326 stála 81 milionů korun. V současné době je na ní provoz vlaků nahrazen autobusy a Moravskoslezský kraj zvažuje nahradit vlaky autobusy trvale. Místostarosta Nového Jičína Milan Šturm uvedl, že město cítí zodpovědnost za osud tratě, a proto novojičínský městský úřad chystá jednání starostů Mořkova, Hostašovic a Hodslavic, aby rozhodli o jejím osudu. Jednání probíhající mezi krajem a Správou železniční dopravní cesty totiž zatím nepřinesla žádné výsledky. Zájem provozovat železniční dopravu na trati projevily ale také dvě soukromé firmy, jenž už železniční dopravu provozují. „Jsou to firmy, které provozují soukromou železnici na Šumpersku. Firmy by to obnovily a provozovaly. Budeme chtít vyvolat jednání s krajem jako objednavatelem prací“, uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle. Novojičínští by se v tomto případě mohli inspirovat právě u Železnice Desná, kde již několik let obce úspěšně spolupracují na provozu tratě 293.

Oslavy 10 let provozu ze Šumperka do Koutů nad Desnou

Desná 914.501, Velké Losiny, foto: Louis Armstrong Jak se s následky povodní a nevůlí kraje a Českých drah poprat, ukázaly v roce 1997 obce ležící na trati 293. Za účelem provozu vlaků na této trati založily Svazek obcí údolí Desné a staly se vlastníkem infrastruktury Železnice Desná. Ve spolupráci s dopravcem Veolia Transport Morava (dříve Connex Morava a Stavební obnova železnic) a provozovatelem dráhy SART provozují již 11 let vlaky v úseku Šumperk – Sobotín a 10 let ze Šumperka do Koutů nad Desnou. A právě na sobotu 12. září 2009 byly naplánovány oslavy 10 let provozu. Pro návštěvníky byl vypraven speciální vlak, ve kterém každý cestující obdržel pamětní jízdenku. Ve stanici Kouty nad Desnou byl připraven další doprovodný program v podobě prohlídky železniční stanice, výstavy železniční techniky či ukázky modelů panelové železnice. Oněch 12 let od povodní v roce 1997 mapoval film o minulosti a současnosti Železnice Desná, který byl promítán.

Význam trati uvedl předseda Svazku obcí údolí Desné Ing. Vladimír Mikulec: „Trať ze Šumperku do Koutů je zásadní pro život celého mikroregionu, ať už jde o každodenní dopravu obyvatel, podporu cestovního ruchu nebo podporu ochrany životního prostředí. Proto považujeme za důležité připomenout si dřinu, kterou nás naše lokálka stála, a vůbec oslavit její existenci.“ Opravy tehdy přišly na sedmdesát milionů korun. Provoz ročně stojí 15 milionů korun, přičemž 5 milionů se vybere na jízdném a zbytek hradí kraj. V loňském roce bylo přepraveno 360 tisíc cestujících, nicméně i zde, kvůli hospodářské krizi a uzavření některých podniků, počet cestujících klesá. Kraj navrhuje uzavření tříkilometrové odbočné tratě z Petrova do Sobotína, což se ale občanům nelíbí. Na druhou stranu však krajští zastupitelé souhlasí s možným prodloužením tratě z Koutů do budoucího lyžařského areálu pod Dlouhými Stráněmi.

Zdroj: Deník veřejné správy, ČT 24, REJ.cz


Walker Poslat mail autorovi | 22.9.2009 (11:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Moravskoslezský ČR Olomoucký


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
27.12.2009 (22:08)  
Líbí se mi, že se tyto tratě zachránili...a navíc i přibylo zastávek, takže lidi je mohou lépe využít....
29.09.2009 (23:27)  
skerycek : ale to je problém ŽD. Nic nebrání ŽD aby na ní současně platil tarif IDSOK pro cestující, kteří nastoupí v ŠPK a současně kilomterický tarif pro účely lomeného jízdného, tedy pro cestující, kteří nastoupili cestu u jiného dopravce. Stejně tak průvodčí ŽD musí být schopen vydat cestujícímu jízdenku pro celou přepravní cestu, tedy například až do Svobody nad Úpou nebo Kraslic, tedy 2x lomené jízdné.
Podobně to funguje například v Jižním Tyrolsku (Horní Adiži), kde pro cesty v rámci tamního "dopravního / tarifního svazu" platí jen jízdenky tohoto svazu, nikoli tarif FS, zatímco cestující jedoucí z / do stanice za hranicí svazu používá jízdenku za tarif FS. Nakonec tohle v podstatě funguje i v Německu, kde do vzdálenosti cca 100 km platí jízdné "dopravního svazu", kdo jede dál nebo vlakem, kde svazový tarif neplatí nebo od jinud, jezdí až na výjimky za jízdné DB, které je fakticky "národním" jízdným (a konec konců je to stejné i ve Švýcarsku) - jízdenka Dresden - Schöna Grenze v regionálním vlaku podle tarifu dopravního svazu Oberelbe stojí méně než poloviční jízdenka za DB tarif v EN.

Ujasněme si, že "odpor" k parcelování ČD na různé dopravce vychází především z obavy vzniku "x" počtu lomených jízdných, které cestování zdraží, omezování rozsahu platnosti síťové jízdenky apod. Celé je to o tom, aby se nemluvilo o jízdném ČD, ale aby tu existovalo státní jízdné, za které se bude jezdit na celém území státu, bez ohledu na to, kdo na těch kolejích jezdí. Musí existovat někdo, kdo bude spravovat databází síťových jízdenek apod. V Rakousku jsou to ÖBB, v Německu DB, ve Švýcarsku SBB. Říkejme jim "národní dopravce", bez ohledu na liberalizaci dopravního trhu v daných zemích. Zejména proto, že tyhle železniční správy zastupují příslušný stát v různých mezistátních drážních instutitucích (UIC, GEB), účastní se mezistátních jednání (například předpisy pro přepravu nebezpečných věci RID), přičemž nesou náklady spojené s tímto zastupováním. Nedovedu si představit, že by některý z "dalších dopravců" (Veolia, Viamont, OKD Doprava, kdokoli jiný) byl ochoten na vlastní náklady zastupovat Česko, resp. českou železnici (= všechny dopravce) na mezistátním fóru ... a hlavně měl tam odpovídající vážnost.
Registered user skerycek  mail  
23.09.2009 (14:05)  
Borovička - a co kdyby rovnou jezdili bez jizdenky kdyz je to "mensinovy" dopravce? Asi takto - V Sumperku nebo z jakekoliv stanice CD neni si problem jizdenku opatrit. Jakozto mensinovy dopravce, ktery je odkazan na cestujiciho s platnou jízdenkou, zdrzuje cestujici bez platneho jizdniho dokladu kontrolu pruvodcimu. Jizdni doba mezi zastavkami je priblizne 3 minuty. Pokud musim vydat listek zdrzi me to min dve minuty. Pokud by bylo neplaticich vic neni sance do Vikyrovic, kam jezdi nejvice lidi,zkontrolovat vlak. Hodne lidi by si na tento zpusob cestovani zadarmo,kdy se k nemu nestihne dostat pruvodci, zvyklo. Proto je tu opatreni v ramci prirazky. Mimo to na ČD je prirazka 30Kc a taky si clovek muže zvoli cestovani BUS nebo autem. Musim ovsem konstatovat ze cestujici ŽD jezdi dle tarifu tak jak jsou nyni nastaveny bez vetsich problemu nebo prirazek. Mimo to pruvodci ve vlaku mohou po logickem vysvetleni, proc nemaji jizdenku, prirazku odpustit.
23.09.2009 (13:09)  
Pokud někdo nastoupí v Šumperku bez platné jízdenky může se mu stát že zaplatí jízdné s přirážkou 20Kc. - pokud se takto "menšinový" dopravce chová, nelze mu než popřát cestu mimo systém ZDO a upřednostnit v regionu bus dopravu bez "pisného".
Registered user skerycek  mail  
23.09.2009 (12:23)  
KK - Bohužel SONE+ neplatí na ŽD ani žádný jiný tarif ČD.
JP - Abych to upřesnil,cela železnice funguje pouze na systemu IDSOK. Takže se jezdí pouze podle zon na časově omezenou jízdenku. Jízdenku vam MUSÍ vydat ve všech podkladnách ČD a znát i čísla zón na tratích ŽD. Jako pruvodčí na ŽD musíme taky prodávat jízdenky na ČD a znát jejich základní tarify.Často se stává že v pokladnách ČD chtějí vydat např.Praha - Kouty na jednu jízdenku což jim systém neumožní.Vydají tak proto jen např. Praha - Sumperk a odkáží vás na průvodčího do vlaku na ŽD.Musí vám proto vydat jízdenku na každou trať zvlášť(Praha-Sumperk;Sumperk - Kouty nad Desnou zony 1,2,4,5) Pokud někdo nastoupí v Šumperku bez platné jízdenky může se mu stát že zaplatí jízdné s přirážkou 20Kc.Takže tolik k tarifům na ŽD.Jediné co musíte znát je čas odjezdu vlaku kterým ze Šumperka do Koutu pojedete kvůli časové platnosti lístku.Pokud vam vlak ujede, jízdenka platí dál s tím že vám pruvodčí ve vlaku ŽD nazarí nový čas v označovači. Datum ale musí sedet s dnem odjezdu.
23.09.2009 (11:18)  
ČD - ŽD na jeden doklad se řešilo na fóru
http://www.zelpage.cz/forum/post37393.html?hilit=Desn%C3%A1p37393?
Registered user Kakov 
23.09.2009 (11:12)  
JP: tak to pokud je pravda (obycejne jizdne a jeho platnost) mam mezeru ve vzdelani, zkusim zapatrat zda lze koupit i jizdne CD+VIA..
22.09.2009 (20:57)  
KK) A obyčejné jízdné jakožto státem definovaný tarif neplatí všude? Navíc, pokud vím, jde koupit lístek ČD + ŽD. Jak u ostatních soukromníků, to nevím.
Registered user myrha  mail  
22.09.2009 (20:44)  
Škoda že v článku není připomenutí, jak se zachovaly dráhy po obnovení provozu na ŽD.. Sice je to asi OT ale nerad bych aby to upadlo v zapomnění, že páni manažeři najednou obrátili a chtěli trať zpět do své správy:(

Co se týče 326, svůj názor jsem tu již před časem vyjádřil. Škoda, že se vždy vlaky nahrazují autobusy, zde by klidně mohl fungovat opak a vlak by mohl být smělým konkurentem na trase NJ-Val. Meziříčí..
Registered user Kakov 
22.09.2009 (20:43)  
stoupa: opravdu jsem nepochopil, co tim chtel basnik rici....

JP: prisne vzato tarif CD neni jednotny, protoze na tratich soukromniku vetsinou neplati (mimo třeba SONE+), byt je to zatim temer v neznatelnem meritku vuci celkovemu objemu preprav na ceske zeleznici


nezbývá nez opakovat:
chci jen ukazat, ze ani soukromník, kterej ma svuj vlastni tarif, neni automatickou zarukou nasazeni novych vozidel (jak se jiz drive nekdo snazil tvrdit), prave treba z duvodu absence dlouhodobe smlouvy.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko