..: Policie prověřuje údajnou neregulerní zakázku Českých drah :..

Logo ČD (eShop), foto: Atolix (www.cd.cz) Praha — Vybrané zakázky Českých drah začala prověřovat policie. Zaměří se především na kontrakty dopravce s poradenskou společností BNV Consulting, přičemž prověřování se pravděpodobně nevyhne ani ředitel společnosti Petr Žaluda. Šetření se týká konkrétní zakázky, která měla být uměle rozdělená do tří, aby se zamezilo organizování výběrového řízení. Tímto činem by bylo vedení společnosti podezřelé z porušování závazných pravidel hospodářského styku a při správě cizího majetku.

Podle ČTK je již policie připravena podat návrh dokumentu o sdělení obvinění. Otázkou je prozatím možné propojení případné kauzy na ředitele drah. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek však informaci o údajně chystaném obvinění šéfa Českých drah nepotvrdil. Ani mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová nepotvrdila, že by byl podezřelým přímo Žaluda. „Já mohu pouze potvrdit, že se prověřuje způsob zadávání veřejných zakázek ze strany Českých drah, a že toto prověřování není zatím vedeno proti žádné konkrétní osobě. A protože je to teprve v prověřování, nebudeme poskytovat žádné bližší informace."

Žaluda údajně podepsal zakázky, které měly totožné plnění v jeden den. Podle detektivů se ale jedná o jednu zakázku, která byla účelově rozdělena na tři, aby každá z nich nepřekročila zákonem stanovenou částku dva miliony korun, a nemuselo být vypsáno řádné výběrové řízení, jak uvedlo Rádio Česko. Žaluda je tímto podezřelý, že protiprávně zvýhodnil jednu společnost a nedal možnost ucházet se o tendr jiným.

Podle rádia se zakázky týkají personálního, procesního a organizačního auditu na generálním ředitelství drah. „Důvěryhodný zdroj z bezpečnostních kruhů, který si přál s ohledem na citlivost případu zůstat v anonymitě, přitom zmiňuje podezření, že celková cena zakázky byla vyšší než skutečné náklady," uvádí se dále v původní informaci Rádia Česko.

Dnes již odvolaný šéf dozorčí rady Českých drah Zdeněk Žák rádiu potvrdil, že považuje kontrakt za pochybný a dále řekl: „Pokud si na Českých drahách vydržujeme tak nákladný management, který se tváří jako odborníci na danou věc, tak pak bych očekával tyto služby od managementu. Takže minimálně je považuji z tohoto důvodu za úplně zbytečné. Druhá rovina, ještě smutnější, je potom ta, jestli ta konkrétní zakázka přinesla efekty. A obávám se, že to v tomto případě rozhodně nemůžeme říci."

Zdroj: České noviny


Aleš Macura | 29.6.2009 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci

More from ČR Praha


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
04.07.2009 (14:37)  
Railpic : máte pravdu, nastavit kontrolní mechanismy. Jenže to vyžaduje zaměstnavávat "neproduktivní" úřednický aparát (nicnedělající zbytečné lidi – slovy diskutujících na různých webech ...), ŽelPage nevyjímaje, "kterých je třeba se zbavit, aby se zlepšilo hospodaření Českých drah". Odborářské kritiky zbytečných úředníků (zabývajících se kontrolou) nevyjímaje ... , leč nikdo nerozlišuje kdo je a kdo není zbytečný (nadbytečný, nicnedělající apod.) úředník. Zkrátka je to úředník a to stačí ...
K tomu, abyste jako kontrolor našel nějaké neplechy musíte taky znát mechanismus fungování systému a vědět, kde jsou mezery. Jenže takovýto lidé nejsou příliš oblíbeni...
03.07.2009 (9:44)  
M: Jak to dopada, kdyz nekdo obchoduje s komoditou, ktere nerozumi, bylo nadherne videt na hypotekovem trhu v USA. Makleri nakupovaly dluhopisy s pofiderni hodnotou. Nejsou preci nejaci hloupi ucetni, aby by si spocitali, ze z nezamestaneho cernocha s bezcennym domem nic nedostanou.

Jeste obchodni nabidka: nechcete koupit futures na kreckotrcky s dodanim v XII/2010. jen 64.50 $ za unci?
02.07.2009 (23:25)  
Railpic: dovolím si Váš příspěvek rozdělit na 3 části.
- vyhodit GŘ za to, že nepřenese povinnost podepsat DP na jiného asi nemusí obstát. Jednak DP za firmu je jedno za rok a jeden podpis GŘ snad nesklátí. Pokud však zákon vyžaduje podpis GŘ, tak nelze uhnout. Mimochodem, dříve, pokud kterýkoliv telefonní účastník podal námitky proti výši telefonního účtu, tak po složitém kolotoči musel konečný verdikt podepsat pouze ředitel ČTÚ, a těchto námitek byly tisíce ročně.
- trestně právní neodpovědnost, navíc ale i nezodpovědnost za hospodářské výsledky je v ČR opravdu dovedena k dokonalosti a to v měřítcích vesmíru. Viz třeba známé kauzy obou vedoucích politických stran, atd. Všechny politické strany, které mají na mysli pouze naše blaho, s tím nechtějí nic udělat. Proč asi ?
- nastavení kontrolních mechanismů - smrdí-li ryba od hlavy, u nás třeba od Áček, Béček, Céček, kteréžto zkratky se vyskytují dnes již všech úrovních našeho života, tak co s tím ? Jinak GŘ ČD ( a i jiných státních trafik ) není takový mocipán, jak si myslíte, v rámci dělení moci jest tam obvykle spousta jiných nedotknutelných náměstků, vedoucích, delegovaných ostatními politickými stranami v rámci koaličních dohod, a pokud tito něco třeba mají za drápky, tak se to řeší: ututlat, následně dnes Ty, zítra já.
Ale ten hnus přece všichni známe.
Věnujme se raději mašinkám.
02.07.2009 (21:46)  
Vy máte opravdu novátorský přístup ke správě firem.
Doporučuji, abyste se seznámil například s paragrafem 15 obchodního zákoníku a nebo s institutem plné moci. Jestli generální ředitel ČD podepisuje daňová přiznání, tak bych ho vyhodil pro neschopnost organizovat práci. Navíc tady podsouváte dost nebezpečnou představu, že ředitel velké firmy vlastně za nic nezodpovídá, protože je jen nebohým podepisovačem. Bohužel po trestně právní stránce můžete mít pravdu (v českém prostředí pochopitelně, zde je princip nezodpovědnosti doveden k dokonalosti), ale z hlediska odpovědnosti vůči majiteli společnosti, který ho do funkce jmenoval, je to neúnosná výmluva i v Čechách. Znovu opakuju, že ředitel musí nastavit ve firmě takové kontrolní mechanismy, aby mohl podepisovat s čistým svědomím, a ne že si třeba nechtěně prodá i židli, na které sedí.
02.07.2009 (18:11)  
Railpic : to není omluva Žaludy. Nemám potřebu dělat mu advokáta. To je pouze konstatování reality podpisovéhu "systému" ve smyslu právního řádu. Jménem právnické osoby jedná (podpisuje) její statutární orgán, pokud tuhle pravomoc částečně nedelegoval na jinou osobu.
"Delegace" se týká např. přijímání a propouštění zaměstnanců, kde je podpisová pravomoc delegována na vedoucího organizační složky.
Takže "generální ředitel" například podepisuje za firmu daňové přiznání, příčemž těžko může posoudit jeho správnost. Pokud by došlo k nesprávnímu výpočtu daně a formálně byla naplněna skutková podstata trestného činu "krácení daně", tak "nejvyšší", ačkoli je pod ním podepsán nebude stíhán... Když to uděláte jako "soukromá osoba", tak se trestu nevyhnete ...
Registered user M 
02.07.2009 (16:00)  
Rekl bych spis naopak - pokud se tim (treba obchody s ropou) dotycnej zivi (full-time) a "hraje" s vlastnima, tak TOHLE je to, kde je potreba mnohem odpovednejsi pristup.
S cizima penezma to dokaze kazdej idiot (viz vselijaci analytici, co radi kdy co nakupovat a prodavat)...

No a odpovidajici kvalifikace pro obchodovani s ropou neni strojarina ani stavarina, ale hodne hodne dobry obchodni srdce. Samozrejme, tohle srdce muze mit i technik, ale ani DrSc. z nejakeho chemickeho oboru nezaruci (a ani naznakem nevylepsi nadeji), ze ten doktor bude o burze neco alespon tusit...

Jinak samozrejme, pokud ten chemickej DrSc. bude i DrSc. (nebo naka jina zkratka) i v ekonomii, tak tim lip, i kdyz nevim uplne jiste, jestli chemicke slozeni ropy a teplota jejiho varu nejak ovlivnuje pohyb jeji ceny:)

Ostatne, jak to dopada, kdyz technici zabrousi do ekonomickych temat, tak to je videt i tady, kdyz nekdo pouzije slovo odpisy:-)))
Registered user SYN 
02.07.2009 (12:46)  
M: Dokud spekuluješ na burze za své a sázíš na kriket taktéž ze svého, tak je všem úplně volné jakou na to máš nebo nemáš kvalifikaci (a je to tak v pořádku, jak jinak by to asi mělo být). Navíc nepředpokládám že bys operoval s částkou která by stála za to aby se tím někdo vážně zabýval takříkajíc "na plný úvazek".

Ovšem pokud budou někomu svěřeny CIZÍ prostředky velkého rozsahu tak ten kdo mu je svěřuje bude skoro určitě chtít se přiměřeně ujistit že ten komu je svěřuje s nima bude schopen efektivně nakládat. Jakou formou se ujistí je otázka, ale ono jich zase tak moc nebude ne? Mě osobně napadají snad jen kvalifikace, kariérní historie a osobní rozhovor / vyzkoušení...
Registered user M 
02.07.2009 (8:13)  
Takze prodavam vsechny svoje derivaty na ropu a do doby, nez si udelam Ing. v necem technickem, tak na to ani nesahnu, protoze tomu vlastne nemuzu rozumet. Udelal jsem spravne?

A dokud se nedostanu aspon do narodaku, tak uz ani jedna sazka na kriket. Akorat nevim, jak to s tim narodakem mam udelat, kdyz zadnej nemame:-)))
Registered user kubam 
01.07.2009 (22:07)  
Lubomír Benak: zrovna na VUT FASTu v Brně ( znám z vlastní zkušenosti ) není obor ekonomika jen ekonimika, ale berou se tam i stavařský věci, je to prostě pořád stavárna. Teď nevím, kterou fakultu přesně na VUT dělal, ale určitě není hloupej, za něho bych se klidně postavil!
01.07.2009 (21:41)  
M: Samozřejmě, že ředitel firmy by měl mít alespoň základní vzdělání v oboru, ve kterém je ředitel. Potom působí komicky a je neštěstí, když určité problematice vůbec nerozumí a rozhoduje o ní. Obecná ekonomika je dle mého názoru na nic, měla by se vždy spojovat a vyučovat ve spojení s jinými obory. Jinak by ekonomové neměli být Ing. Ale pouze strojaři, stavaři a jiní TECHNICI. Bohužel v naší zemí je milón ekonomů (obecných) a pramálo techniků, protože vystudovat ekonomiku je neporovnatelně jednodužší.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko