..: Program ČéDés má nalákat mladé k práci pro ČD :..

ČD v pohybuPraha - České dráhy rozjely stipendijní program určený pro studenty devátých ročníků základních škol. Dopravce se tak snaží reagovat na věk provozních zaměstnanců. Dle personálního náměstka drah Milana Ruttnera průměrný věk zaměstnanců ČD stoupá. Dlouhodobě je známý nedostatek strojvedoucích, jejichž věk se v průměru pohybuje okolo padesáti let. Dráhy tak chtějí oslovit potenciální zájemce o práci na železnici. Ti musí úspěšně absolvovat přijímací pohovor a dále uzavřít smlouvu, která je bude po maturitě zavazovat k 5 rokům práce pro České dráhy.

Lákadlo pro případné zájemce a uchazeče bude například bezplatné ubytování při studiu, příspěvek na vzdělávání a školní pomůcky, či bezplatné cestování vlaky. Program nazvaný jako ČéDés bude od školního roku 2009/10 realizován na devíti partnerských školách.

Více informací na webu Českých drah. K výměně názorů na toto téma máte prostor i na diskuzním fóru ŽelPage.

Zdroj: TZ ČD


Vítek_V | 5.1.2009 (14:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   
03.01.2010 (0:50)  
Dobrý den, chci se zeptat, kdo dělal přijímací pohovor u ČeDés v roce 2009? Na netu jsem četl, že podstoupím sérii testů a pohovorů. Slyšel jsem, že se vás ptají na motivaci studovat obor, ptají se vás jenom na tohle nebo i na více věcí? Předem děkuji za odpověďi.

Email: o.peckon@gmail.com
09.01.2009 (23:15)  
V době hluboké spolupráce mezi ČSD a dopravními průmyslovkami a VŠ v Žilině žáci studijního oboru železniční doprava a přeprava v rámci maturitní zkoušky skládali odbornou zkoušku pro výpravčí; členem maturitní komise byl zkušební komisař příslušné Správy dráhy, absolvent pak dostal razítko i do výkazu o zkouškách.
Většina študáků o prázdninách mezi 3. a 4. ročníkem sloužila jako signalisté, výhybkáři, průvodčí apod.
Pokud nešli na VŠ do Žiliny, tak pak měli praktický výcvik a po autorizaci sami sloužili. Když byli pánové povoláni na vojnu, tak vesměs skončili u železničního vojska a zase sloužili jako výpravčí (Vršovice, Bohumín apod.).
Posluchači přijatí na obor provoz a ekonomika železniční dopravy na VŠ v Žilině, kteří nepřišli z dopravních průmyslovek s kvalifikací výpravčího, šli v rámci podzimního (zimního) semestru na VŠ do internátního kurzu pro výpravčí, který byl zakončen "úspěšnou autorizací". Teprve v letním (jarním) semestru byla VŠ výuka. O prázdninách pak museli všichni studenti "povinně" sloužit měsíc v nějaké dopravní funkci (výpravčí, signalista, výhybkář).
Absolventi průmyslovek nastupující na VŠ do Žiliny pak podzimní semestr odloužili jako výpravčí.
Absolvent VŠ v Žilině po skončení studia nastupoval do pracovního poměru u ČSD "jako výpravčí" a teprve po nejméně roční službě ve funkci výpravčího (muži šli navíc na rok plnit nejčestnější povinnost) se mohl dostávat do nějakých THP funkcí (nejprve ve stanici, pak "provozní oddíl", dále Správa dráhy nebo ministerstvo). Vysokoškoláci byli v "kádrovém pořádku" příslušného provozního oddílu i když sloužili ve stanici nebo depu a většina THP funkcí byla v kádrovém pořádku příslušného stranického výboru KSČ, včetně funkcí řadových techniků v lokomotivních depech.
Pro obsazení vedoucích funkcí se vytvářely tzv. kádrové zálohy, to znamená, že příslušný pracovník věděl, že se s ním výhledově počítá pro vyšší funkci. Takže se na ní nějakým způsobem připravoval, například tzv. "stáží" na Provozním oddíle nebo Správě dráhy. To znamenalo několikaměsíční práci v tomto úutvaru, pak se vrátil na svoje původní pracoviště a očekával vývoj věcí dalších.
Registered user taz 
08.01.2009 (8:48)  
MS, kouč ani ne, ale funkci strojvedoucí instruktor existuje. Například co začaly jezdit taurusy, jezdili s rakouským strojvedoucím na stanovišti, jinak běžně v provozu provádí mj. kontroly strojvedoucích na mašině.
thingie, tomu průměru délky zaměstnání v EU jistě budou odpovídat ani lékaři, piloti, vojáci, a jistě i další. Možná by byla zajímavé srovnat statistiku délky zaměstnání u jednoho zaměstnavatele a dobu vykonávání profese (bez ohledu na zaměstnavatele)
Vyšší fluktuace než u nás bývá hodnocena jako pozitivní, protože přináší zaměstnancům možnost rozšířovat si odbornost, znalosti a praxi, strojvedoucí mohou "rotovat" u ČD, Carga, na vlečkách u SDC a několika soukromých dopravců. Pořád jezdí podle stejných předpisů, takže vlastně žádná výrazná odlišnost.
06.01.2009 (18:22)  
Honzaloko:Snad ano, co jsem slyšel, tak se to netýká až 3. a 4. ročníků.
Registered user PES38 
06.01.2009 (17:43)  
Jiří Průša: Vyhl. je to 50/78Sb. a upozorňuji tě, že pokud není fíra elektrikář (nemusí jím být), má nejvýše § 4, což není žádá výhra a má ho leckterá uklízečka, co pracuje s vysavačem (el. zařízení).
06.01.2009 (17:11)  
AD M chudák je každy kdo v 50(55) letech ztratí práci ať už kvůli zdravý,nebo z jiných důvodů.Strojvedoucí je tom o něco lépe má zpravidla platné zkoušky z "elektrické vyhlášky" (číslo nevím tuším 50 nebo 55). Ale nakonec stejně všichni skončí za pár šupů u "ochranky",kdo sežene lepší práci má kliku.
Registered user Honza-loko  mail  
06.01.2009 (16:52)  
Nevíte jestli je možné se do tohoto programu přihlásit i když jsem už ve druháku?
Registered user Aleš Franc  mail  
06.01.2009 (16:51)  
ad: Jiří Průša:
Tak to se ani nedivím, že nikdo z mladých nechce dělat výpravčího. Připomíná mi to trochu moji zkušenost. Rozhodujícím momentem , proč jsem nešel nakonec pracovat k ČD byla ta skutečnost , že mi po absolvování VŠ bylo nabídnuto místo výpravčího.
Registered user MS 
06.01.2009 (16:29)  
Neexistuje neco jakou kouc u strojvudcu? :D Ze by po dokonceni sluzby predaval zkusenosti a zaucoval mlade?
Registered user M 
06.01.2009 (15:45)  
Ja ale nerikam, ze nemuze delat nic. Ja rikam, ze v jinem oboru nebude vyjimecny a nedostane tolik penez. Vybornej fotbalovej utocnik urcite bude i nadprumerny fotbalovy obrance - ale jeho plat zjevne nebude vybornej...
Fakt nechapu, proc odmitas takovou elementarni vec...

PS: Pokud teda jsou strojvudci takovi specialiste na cokoliv elektrotechnickeho, tak proc tolik narikani, ze kdyz od 55 (treba) nemuzou ridit masinu, tak ze maji problem se nekde upichnout. Vsestranne odborniky prece vezmou vsude, ne?

PPS: Ad "chudak" vypravci - Doktor, co 15 roku dela obvodaka taky asi z fleku nebude primarem na bulovce...
  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko