..: Železniční revoluce ve Středočeském kraji k 15. výročí ROPIDu? :..

Esko 2009, foto: ČDPraha - "Zjednodušeně řečeno, všechny kraje potvrdily objednávky z loňska, vyjma Středočeského, kde dochází k nárůstu," prohlásil na včerejší tiskové konferenci Českých drah k novému jízdnímu řádu ředitel KCOD Praha Alois Kašpar. Cestující ve středních Čechách pocítí zásadní změnu, železniční doprava od prosince totiž posílí až o 30 procent. A to bez masivního navýšení nebo modernizace parku kolejových vozidel a bez výraznějších úprav zastaralé infrastruktury - snad s výjimkou Nového spojení. V rozsahu jde bezesporu o přinejmenším evropský unikát, ale nejspíš i slabé místo tohoto projektu.

"Zatímco změny v celorepublikovém měřítku jsou relativní, ve středočeském je to revoluce," uvádí Kašpar. A změn je skutečně požehnaně - skoro by se chtělo říct, že si je ROPID připravil ke svému 15. výročí, které oslaví o víkendu.

  • Nově se zavádí poprvé skutečná taktová doprava na trati 120 z Prahy do Rakovníka a všech návazných tratích
  • Častější bude i spojení na Neratovice (hodinový interval osobních vlaků a dvouhodinový interval rychlíků), do Řevnic nebo na Městské lince (30 minut po celý den)
  • V ranní špičce pojede vlak z Radotína každých 10 minut (a to doslova co zrovna na Smíchově má kola), ze Strančic každých 15 minut, z Nučic a Rudné, jakož i z Kolína a Českého Brodu každou půlhodinu

Díky dokončení Nového spojení Praha v regionální dopravě postupně přechází na tzv. poloprůjezdný model. První vlaštovkou bude linka S9/S29, která přinese kromě zajíždění spojů ze Strančic až do Prahy-Vysočan i interval 15 minut ve špičce. Na některých víkendových párech osobních vlaků by se navíc na sklonově náročné trati 221 měly vůbec poprvé pravidelně vypravovat jednotky řady 471, o jejichž schopnosti spolehlivého provozu na takovéto trati se dlouze spekulovalo.

Velkým otazníkem zůstává už celá vize tohoto projektu. "Eska" v zahraničí zpravidla představují mnohem více, než vidíme v Praze. Již se zavedením systému dochází zpravidla na jednoduché intervalové jízdní řády ve stylu linek, cíleného dosažení a zajištění přestupních vazeb mezi linkami a na další systémy (nejen úpravou přestupního terminálu, ale i vhodným navázáním jízdního řádu), nasazení zpravidla jednotných vozidel umožňujících garanci jízdních dob a služeb jako je nízkopodlažnost, přeprava kol, invalidů, kočárků či objemných zavazadel. Takto vybudovaný systém se stává skutečně hodnotnou značkou. České Esko, přinejmenším to pražské, je ve své podstatě stále především pojmenováním současného stavu s mnoha odstrašujícími příklady, jako jsou jízdní řád linky S8 na trati 210, nasazované letité soupravy řady 451/2 nebo 714 + Btax a další, neefektivní nebo zcela nedostatečně nasazené audiovizuální informační systémy, ať už jde o ukecanou "plechovou hubu" nebo i pouhé monitory s nejbližšími odjezdy - opět např. v přestupním uzlu Praha-Vršovice. V neposlední řadě je důležitá tarifní integrace - a ta v případě okolí Prahy usnula již před několika lety na mrtvém bodě. Některé úseky eska nejsou tarifně integrovány vůbec, na některých platí předplatní jízdenky, a pouze na několika málo z nich i jízdenky jednotlivé. Další lahůdkou jsou pražská pásma P, 0 a B, která pro různé typy jízdenek platí jinak (P je dvojpásmo, B platí jen pro jednotlivé jízdy, pro předplacené jízdenky je součástí pásma 0). V mnoha úsecích tak nakonec platí dvojí tarif. Jiné jízdenky jsou k dostání ve žlutých automatech PID, jiné prodávají pokladny ČD a průvodčí. A oba subjekty se přitom tváří, že nic jiného neexistuje. A třetí se připravuje. Středočeský kraj zaintegruje, dle vlastního vyjádření páteřní železniční dopravu, do svého systému Středočeské integrované dopravy do roku 2015 (chtělo by se dodat cimrmanovské +/- 200 let). A typicky po česku - komplikuje to čipová karta, o jejímž smyslu a přínosech se pochybovat nesmí, ačkoliv to jinde jde docela dobře i bez ní.

Nabízí se otázka, zda tolikrát uváděný úspěch v počtech dosažených cestujících není dán spíše zoufalou znouzectností stále početnějších pendlerů z regionu dojíždějících do Prahy, kteří by sice rádi jezdili kulturně, ale v podstatě jinou možnost oproti přeplněné silniční síti již ani nemají, než lepší nabídkou železničních služeb. Esko přitom vzniklo z iniciativy Českých drah, které ho jako ochrannou známku i vlastní - skoro by se chtělo říct, že šlo o metropolitní dopravní linky, propagované po katastrofální povodni z roku 2002 a v následujících letech zcela vymizelé, vyvedené v bleděmodrém (barva loga Eska Českých drah) - i to po roce téměř zaniklo, označení vozů samolepkami odpadává a uhnívá, vlaječky ze stanic zmizely. Nadobro?

Esko je poměrně nová značka. Pro naše sousedy představuje moderní vlak, který vás komfortně ale především spolehlivě, včas dopraví do práce, do školy, domů, za zábavou, na nákupy, na výlet - se vším co k tomu potřebujete. U nás nemá ambice o mnoho menší. Citlivost na výpadky v příměstské dopravě je ale mnohem vyšší než v dálkové nebo regionální dopravě. A spolehlivost pražského/středočeského Eska s jeho vozidly na současné infrastruktuře s vlivem stále častějších výpadků zabezpečovacího zařízení (bez ohledu na jejich viníka) a přenosů zpoždění vlaků vyšších kategorií lze odhadovat o několik řádů za očekáváním nejen stávajících, ale především nově přestoupivších cestujících, které se snaží nalákat. Bude pro ně novou šancí nebo spíše poslední kapkou? Není na marketing bez zajištěné kvality brzo? Nezneužívá ČD jen dobré jméno městské železnice v okolní Evropě? Již brzy uvidíme - na vlastní oči, v přímém přenosu - nebo už teď v naší anketě.

Zdroje a další informace: Tiskové zprávy ČD a ROPID


Zdeněk Michl Poslat mail autorovi | 25.11.2008 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from ČR Praha ČR Středočeský


  1 2 3 4 5 ... 9      Zpráv na stránku:   
Registered user Indi  mail  
28.11.2008 (8:01)  
Nevíte někdo, jestli je už někde k dispozici řazení osobních vlaků na 171? Zase to bude ve všední dny samá žabí tlama?
27.11.2008 (21:43)  
Pan exředitel TV Prima navrhuje opět zdražení jízdenek, bližší informace na Seznamu.
27.11.2008 (20:03)  
Sleduji to jen okrajově. No i profesně jsem měl čest, a tak vím za kolik ty SMSky tak fungujou. I když to přeženeme a z 26Kč půjde operátorům 6 Kč, tak má dpp docela dobře spočítáno na konkretních číslech, že se to na tržbách převapivě dost projevilo. Není to vůbec o ceně papíru a ani o té klasické stankové nebo automatové distribuci. Prostě přibyli platící zákazníci a násobeno 20 Kč je suma...
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
27.11.2008 (19:40)  
-aa-: Můžu se zeptat? Kolik jsou náklady na papírovou jízdenku? Provoz strojů na jejich tištění, náklady na pořízení tiskopisu, náklady na provoz pokladen jiné (topení, osvětlení), mzdové náklady pokladních. Všech. Chápu, že jízdenek se prodá neurékom, ale i těch pokladních a jejich platů, a ostatně všech těch dalších nákladů spojených s provozováním pokladen, to taky asi nebude zcela nezanedbatelný náklad. Je nějaká taková informace? A informace kolik se vytiskne jízdenek jako takových? Jednotlivých, časových. Kámoš jezdí na jednotlivé, protože nejezdí denně. Já jezdím na kvartální. Lidí jako já bude taky dost, co si koupí jen 4 papírky do roka a jednou za tři roky ještě tu plastovou kartičku.
Registered user -aa- 
27.11.2008 (18:52)  
JamessN: Nazpomínejte, že soupravový problém letošního GVD se v Praze jmenuje nedostupnost Smíchova pro odstavování souprav. Tento problém se v prosinci zruší.

Pro přátele SMS jízdenek nabízím takovou malou úvahu. Zamyslete se: Kolik myslíte stojí výroba a distribuce jedné papírové jízdenky za 26 Kč? A nyní - kolik asi tak stojí náklady na jednu SMS jízdenku, kde se platí poplatek mobilnímu operátorovi, provozovateli služby a správci počítačového systému (celkem tři privátní firmy)? Co myslíte, nejsou takhle čistě náhodou čisté tržby z SMS jízdenek poněkud nižší než u papírových? Nebo je to naopak? A jestli není, jestlipak ony ty peníze někde nechybí? Odhlédněme od skutečnosti, že SMS jízdenka je velmi dobrý nástroj v ruce černého pasažéra....
27.11.2008 (18:02)  
Protože SMS jízdenky a Opencard jsou pouhé nosiče jízdenek,
Tak to si myslím, že je omyl. Pokud by třeba nebyla uspokojivě vyřešena integrace oupenkarty, tak by to bylo dost významné omezení. A co víc u SMS jízdenek to je. A ani jedno dnes není elektronickou peněženkou (ani tou předplatní). Prostě autobusem a tramvají s SMS mohu na vlak zapomenout a nezbývá než si koupit nezákaznické jízdné a to pak jedu tou tramvají/busem.
27.11.2008 (17:42)  
Zdeněk Michl : řekl bych, že je drobet disproporce mezi počtem GA - těch je podle SBB (centrální vydavatel jízdenek) přes 250 000, ale Halbtax jsou necelé dva miliony.

JamessN : to bylo hlavně způsobeno tím, že někdo vymyslel něco od zeleného stolu, aniž by se o tom bavil s DKV a akceptoval technologii, přesněji řečeno kapacitní možnosti ONJ. Takže pak se to urychleně řešilo. Jiná věc je, proč vlaky jedoucí do Hostivaře nejsou využity i pro frekvenci. Podobně vlaky jedoucí z Vysočan. Obsluha vlaku tam je, takže by s tím neměl být problém.
27.11.2008 (17:36)  
Myslím si, že jak u nás, tak i ve Švýcarsku platí rovnice jezdiš autem=jseš borec, jezdíš sockou=jseš moula, nemyslím, že by Švýcaři byli tak disciplinovaní, že by jezdili dobrovolně sockou, a nevytahovali se v autech, u nich je to prostě nepoměr, tak volí přijatelnější variantu. U nás, i kdyby byla veřejná doprava zadarmo a jezdila každych 10 minut, tak s ní pojede jenom ten zbytek zoufalců jako dnes, podle mně je jakýkoli rozvoj vyhazování peněz, to by tady muselo být nařízené zákonem, jezdit hromadnou dopravou, a to by byla každý den demonstrace proti omezování osobní svobody.
27.11.2008 (14:09)  
Jsem zvědav s jakým zpoždění budou přistavovány soupravy z ONJ, když minule to bylo i několik dní po ještě 30 min a zbytek musel končit (a končí do dnes) na jiných pražských nádraží. 30% navýšení tak asi můžu očekávat i 680 v Hostivaři B-P...(samozřejmě jen vtip)
27.11.2008 (12:20)  
Zdeněk Michl: Nevím proč by SMS jízdenky a oupenkarta nepatřila ke zdejšímu tématu (viz nadpis a ztučněné texty v článku). Naopak cize působí mezi v doporučeném tématu s tarifními nabídkami ČD. Ale jinak je asi toto téma tady vyčerpáno, takže se netřeba vzrušovat.
  1 2 3 4 5 ... 9      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko