..: První nový obchod na pražském hlavním nádraží :..

Ilustrační obrázekPraha - Jen několik dnů před koncem roku byla cestujícím po několikaměsíční rekonstrukci opět zpřístupněna část přízemní haly hlavního nádraží v Praze. Kromě modernizované budovy zde návštěvníky od 20. prosince vítá i obchod s oděvy italské skupiny Sasch, první v nově vzniklé obchodní části nádraží, která by od března příštího roku měla poskytnout 1600 metrů čtverečných pro další návštěvnicky atraktivní obchody. Podle zástupců společnosti Grandi Stazioni, jež rekonstrukci nádraží realizuje a bude ho provozovat v průběhu příštích třiceti let, budou mít cestující brzy k dispozici i obchod s knihami, dárkovým zbožím nebo trafiku. "„Jednáme i se zástupci bank a cestovních kanceláří, které by tu rády měly své pobočky,“ popisuje další záměry mluvčí společnosti Martin Hamšík.

Kromě obchodů dostanou prostor v renovované budově hlavního nádraží i služby: aktuální plány počítají s novými restauracemi a kavárnami. Do tohoto projektu spadá i obnova unikátní Fantovy kavárna v historické budově Wilsonova nádraží. Pro nádražní halu známou svými stánky s rychlým občerstvením a nevábnými obchody přinese přestavba zásadní změny. Granti stazioni připouští, že cenová hladina v nově vzniklé komerční zóně bude odpovídat centru metropole, čímž by rovněž měla nastavit určitou kvalitativní úroveň. Prozatím však u většiny obchodních prostor zůstávají zábrany, než se dokončí poslední úpravy.

Dokončení první fáze modernizace zatím nepřináší výraznější změny pro cestující, kteří halou pouze prochází k nástupištím. Kvůli uzávěrce její levé části zůstávají osobní pokladny i nadále ve svém provizorním umístění: vnitrostátní pokladny napravo, mezinárodní pak v prvním patře. Koncem příštího roku přitom České dráhy plánují otevření zcela nového zákaznického centra v místě bývalé úschovny zavazadel. Do té doby musí cestující počítat s určitými omezeními.

Nová obchodní zóna ovšem nebude jedinou. Již za rok by měly být do užívání předány další prostory o celkové ploše 3000 metrů čtverečních. Nové obchody by měly vyrůst i v jižní části haly, s jejíž rekonstrukcí se počítá od roku 2009. Oprava a modernizace pražského hlavního nádraží by měla být dokončena v roce 2011, přičemž posledním krokem bude rekonstrukce historické Fantovy budovy.

Zdroj: Pražský deník


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 26.12.2007 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby Stavby a projekty

More from ČR Praha


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Registered user Novak 
28.12.2007 (19:49)  
Hlavní už dnes moc neznám, ale podle příspěvků jsou to Holešovice ve velkém. Tam se ale nedá sednout vůbec nikde. Všechny čtyři "výklenky" s lavičkami okupují smrdutí a špinaví bezdomovci se psy po celý den. Nechutná nonstop herna otevřená přímo do haly, kde je tak nahuleno, že to smrdí až na peron. Nechybí ani nadháněči do podivného "masážního" salonu. Ovšem co se podstatně zlepšilo je nový koberec před pokladnou 1. třídy a několik LCD obrazovek na kterých zřejmě budou ČD oznamovat zpoždění vlaků.
28.12.2007 (18:11)  
Pavel Z : no to jsme dva, ale při pádu z nízkého klandru si zase nenatlučete.
27.12.2007 (19:49)  
Miroslav Zikmund: Tak z blízka jsem to nestudoval, ale podle mě to moc na sezení nebude. Je to strašně nízko a naopak to má spíš zabránit tomu aby se po tom skle někdo válel. Bezdomáči většinou pospávají na těch "lavicích" kolem sloupů. Já osobně bych si na tom klandru tedy nepohověl... :-))))
27.12.2007 (18:46)  
Kolem nového obchodu je príma rantl, na kterém se bude bezdomovcům docela dobře sedět a budou se opírat o skleněné stěny prodejny.
Registered user M 
27.12.2007 (17:44)  
tenzor - ne, myslel jsem, jestli se porovnavaji stejne obchody na stejnem miste nebo ruzne obchody (bar-supermarket) nebo ruzna mista (letiste-namesti).

Ale jinak nevim, na letisti v Zurichu jsem nebyl a v Ruzyni jsem ceny ovoce nijak detailne nestudoval. Beztak vetsinou litam z Vidne a tam si dam rohlik s rajcatem a mozarelou (samozrejme krome bezbytne navstevy Burger Kingu:-) - stoji neco mezi 3 a 5 eurama, takze taky zadna lace, na to, ze je to "rohlik se syrem". No ale je to pro mne pohodlnejsi nez si ho mazat doma a tahnout ho sebou - do Vidne nebo do Prahy...
27.12.2007 (14:35)  
Představila Grandi Stazioni postup, jakým chce u nás řešit problém bezdomovců? Mám dojem, že jako spoustu dalších detailů o přestavbě nádraží i toto tají. A to je chyba, bezdomovci se musí řešit komplexně i s úřady a dalšími organizacemi, vyhánění ochrankou nepomůže, protože v tom případě určitě dojde k násilnostem, vyrojí se ochránci lidských práv a ochranka bude mít utrum. A stejně, přesunem bezdomovců o ulici dál se jich Praha nezbaví. Jak jsem se dočetl v odborném tisku, v Itálii Grandi Stazioni založila a provozuje organizaci, která poskytuje přístřeší a pomoc několika tisícům bezdomovců. Takovým humánním způsobem se jich totiž zbavila na tamních nádražích a i proto mi chybí zveřejnění konceptu pro Prahu. Připadá mi, že v Praze nic takového nechystají, spíš mi připadá, že nechystají vůbec nic.
Registered user tenzor 
27.12.2007 (14:30)  
M: nechápu, jako jestli je v Zurichu v letistni hale stanek se zeleninou, zatimco na Ruzyni je bar kde prodavaji jablka?
Ceny na Ruzyni patri k nejvyssim v Evrope, krome toho tam mistni provozovatele obcerstveni dlouhodobe porusuji zakon na ochranu spotrebitele prirazkou 'za sluzby' (jde o samoobsluhu) ktera neni zakalkulovana v avizovane cene. Rekl bych ze spolu s taxikari jsou ruzynske ceny a manyry personalu veci, ktera dost negativne ovlivni vetsinu navstevniku Prahy. Pak se nemuzeme divit, ze cim dal vetsi procento jich tam leta jen kvuli sexualni turistice a vikendovym alkoholovym tahum..
Ale to jsme zajiste trochu odbocili :)
Registered user M 
27.12.2007 (13:37)  
P_V: A jsi si jisty, ze srovnavas dva jinak stejne kiosky a ne treba bar vs "zelenina"?
27.12.2007 (11:00)  
Ceny jako v centru? Takže pivo 0,3 l za 60 korun?
A vždy jsem toužil nakupovat módní oblečení na nádraží při odjezdu, to je takové praktické.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko