..: Ratingy v hodnocení fotek :..

Vážení přátelé, uživatelé galerie, Mnohé z vás jistě zaskočilo to, že z galerie zmizely "průměry 4,7*" a nově se objevily "ratingy". Důvod to má ten, že ač má galerie šest známek k dispozici, nejsou vůbec užívány v plném rozsahu. Proto má valná většina fotek známku řekněme nad 4,0*, což je poslední pětina spektra. Hra s přesnými čísly navíc motivovala k nesprávnému soupeření o lepší průměr namísto lepších fotek.

Došlo k přepracování metodiky vyhodnocení těchto známek, s ohledem na poněkud nerovnoměrnou statistickou křivku. Ze všech možných stupňů, které pětihvězdičková stupnice má, využíváme zpravidla jen od 3* výše. Proto je zaveden přepočet na desetistupňový rating. Například fotka s průměrným hodnocením kolem 4* má nově rating 5. Dále byl do výpočtu zahrnut i ořez extrémních hodnocení, které ovlivňují průměr. 7% nejnižších a nejvyšších hodnocení nebude do výpočtu zahrnuto.

Hodnocení je rozděleno na autory (doposud tzv. žluté), což jsou ti, co mají v galerii alespoň pět fotek, a uživatele (doposud tzv. šedé), což jsou všichni ostatní registrovaní hodnotící. Minimální počet hodnocení pro zobrazení ratingu je 5 hodnocení autorů resp. 15 hodnocení uživatelů. Nově též nejsou pro veřejnost vidět dílčí známky hodnotících, aby to zbytečně nevířilo vody. Autor snímku vidí u svých fotek dílčí hodnocení od všech žlutých, a dále od těch uživatelů, kteří jsou členy skupiny Šotoklub.


Chary Poslat mail autorovi | 16.12.2007 (13:19)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 9      Zpráv na stránku:   
18.12.2007 (22:22)  
Chary: Díky za vysvětlení. Možná mohly být tyhle myšlenky rovnou v článku, bylo by té změně lépe rozumnět.
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
18.12.2007 (21:04)  
Neznalek: pointa tohoto zneviditelného hodnocení byla, aby nemuseli ostatní komentující bádat "ty, joudo, proč jsi dal 1*, můžeš nám to vysvětlit". A dále aby ze stejného důvodu nebyl zatěžován autor. Viditelné jsou žluté, tj. autoři, protože to jsou lidé, kteří se také aktivně podílejí na budování galerie a člověk si může udělat obrázek, co to znamená trojka nebo pětka od toho či onoho autora, pokud se podívá na jeho tvorbu. Dále pak jsou vidět členové diskusní skupiny šotoklub. Mohu-li mluvit za sebe, tak podle mě ti členové diskusní skupiny šotoklub, kteří nejsou ovšem zároveň žlutými autory, jsou velmi omezená skupina lidí, jejichž dlouhodobě prokázané solidní názory mají platnost. Myslím že z aktivních bodujících se jedná o čtyři lidi, takže zase žádné drámo ;-)

Ostatní komentující mohou samozřejmě vyjádřit svůj názor na danou fotku a na základě jejich hvězdiček má nejen autor představu, co si o fotce myslí "na ŽelPage neprezentující veřejnost".
18.12.2007 (20:44)  
Z. Michl: To je mi jasné. Jen jsem tím chtěl naznačit, že pokud budou hodnotitelé postupovat podobně jako já, má takové hodnocení celkem nulovou vypovídací hodnotu o kvalitě fotek, ať už je systém známkování jakýkoli. A princip dobrovolnosti nikoho nenutí k nízkému hodnocení.
18.12.2007 (19:07)  
Neznalek: Šotoklub není porota s povinnostmi ke čtenářské základně ale diskusní a poradní fórum akreditovaných uživatelů
Kdybychom nestáli o hodnocení tak ho tu úplně s klidem můžeme smazat ne?
18.12.2007 (18:48)  
Musím souhlasit s Brejlovcem, že článek i diskuze vyznívá tak, že o hodnocení pouhých "prohlížečů" se moc nestojí. Myslím, že hodnocení spíše zkresloval fakt dobrovolnosti. Sám jsem hodnotil pouze fotografie, které mě nějakým způsobem oslovily a kterým jsem potom dával většinou 5*. Jiné záběry jsem nehodnotil, nemám patent na rozum a co se na první pohled nezalíbí mně, může jiný považovat za vynikající. Tak proč bych mu měl kazit radost.
Možná by sporům o hodnocení zamezilo lépe, kdyby hodnotili pouze členové onoho Šotoklubu a to všechny fotogragie povinně a veřejně (jako porota na krasobruslení). :-))
18.12.2007 (12:09)  
Nick To je fakt :-)
Duke123 To potvrzujes moje tvrzeni (viz nize), ze se to muze stat na kterekoliv hodnoceni. Ne jen na 0* a 1*. Proto jsem byl proti zavadet nejake opatreni pouze na 0* a 1*.
18.12.2007 (12:09)  
Ondrajda: Tvé tvrzení, že se každý splete na 0* a 1* není správné. Já sám osobně jsem se několikrát spletl a dál jsem třeba 5* místo 4*. Pak ale stačí napsat komentář, ať někdo jednu přidá, či ubere a někdo ji přidá, či ubere a napíše, že to udělal. Neříkej mi prosím, že se ti nikdy nestalo, že ti optická myš "ustřelila" kurzorem někam jinam, než jsi si přál, a ty díky tomu pak zmáčkl něco jiného, než jsi chtěl.
A poslední, optické myši se dělí na dvě zásadní skupiny a sice laserove a ty ostatní. Laserové jsou mnohem méně závislé na použité podložce, nicméně dokážou taky občas "uhnout", i když v mnohém menší míře, než klasické optické myši s červenou diodou.
Editor or ŽelPage Administrator Nick  mail  
18.12.2007 (10:39)  
Ondrajda: Uzivatele dokazi spoustu jinych veci, ktere casto nedokazi pochopit, ba ani zpetne nasimulovat ;-)
18.12.2007 (9:43)  
Ja uz do toho nechci fakt zasahovat, ale jestli ta mys (touchpad) neni nejaka zakerna, ze se vzdycky trefi na 1* a 0* :-) Me asi chlapci nepresvedcite :-) Kdyz uz to jak rikate bylo tim, ze to delala mys nebo touchpad, tak pak mi vysvetlete, jak to zpusobi, ze vzdycky uhne (uklikne) na 1* a 0*, na ktere se diky tomu musite ptat... To proste nejde! Navic ukliknout neuklikne, jedine muze uhnout kurzor. Jeste jsem nevidel, ze by sama mys klikala. Jedine ze by na pocitaci byl nejaky sotek, ktery kurzor schvalne soupal na 1* a 0*. Jinak to fakt nevidim.

Ve volbach taky nemuzete svuj hlas vzit zpatky, i kdyz si spatne prectete nadpis kandidatky (a to bych rekl, ze zrakova vada je pravdepodobnejsi nez preklik/uklik).

A s tim, ze kazdy je omylny - tak s tim souhlasim. Ale porad mi tady nikdo nevysvetlil, jak to, ze se kazdy "splete" na 0* a 1*. Proste mi tady tvrdite, ze kdyz se pri hlasovani stane jakakoliv chyba (chtena/nechtena), tak je to na 0* a 1*. Ja rikam, ze to neni mozne. Mozne je jedine to, ze pri znamce 0* a 1* si to pak spousta lidi rozmyslelo a aby neuskodili autorovi, tak to pak prehodnotili, pripadne si pozde precetli slovni hodnoceni (drive klikli nez se jim zobrazil hint).


Zaverem chci jen rict, ze pokud je to chyba nechtena (zpusobena mysi ci touchpadem), tak je jasne, ze to musi byt rovnomerne rozlozene na vsechny hodnoceni a ne jenom na 0* a 1*. A pokud to bylo nechtene ze strany uzivatele, tak ten si ma dvakrat rozmyslet, nez nekam klikne. Ne si to pak jeste dorozmyslet.

PS: S touchpadem pracuji (i ted, kdyz budu klikat na Odeslat) a jine nez opticke mysi se snad uz ani neprodavaji, ne? :-)
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
17.12.2007 (23:13)  
Honza-loko: cituji ze zprávy

Autor snímku vidí u svých fotek dílčí hodnocení od všech žlutých, a dále od těch uživatelů, kteří jsou členy skupiny Šotoklub.
  1 2 3 4 5 ... 9      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko