..: Oslavy Dne železnice na Ostravsku. :..

Ilustrační obrázekBohumín, Ostrava - Letošní Den železnice na Ostravsku se nesl ve znamení 160. výročí železnice v tomto regionu. Při této příležitosti byl vypraven zvláštní protokolární vlak v čele s "Rosničkou" 464.202, který svezl cestující z Přerova do Bohumína. V tamnějším depu, stejně jako v sousedním Ostravském, na ně čekal různorodý doprovodný program. Samosebou nemohly chybět prohlídky deponií, výstava kolejových vozidel hnacích i jiných, či projížďky historickými vlakovými soupravami.

Co jste měli možnost vidět:

Bohumín

Žádný správný fanda simulátoru železničního uzlu Gordikon, si nemohl nechat ujít prohlídku ústředního stavědla - jednoho z nejmodernějších v Evropě. Pro tento zvláštní den byla do Bohumína zapůjčena RegioNova ze Suchdola nad Odrou, která v pravidelném intervalu provezla zájemce halou technicko-hospodářské údržby osobních vozů, a pak k hraničnímu mostu s Polskem (trať 832 do Chalupek). Výstava hnacích vozidel je na podobných akcích samozřejmostí, a než je zde všechny vypisovat, odkáži vás v závěru článku do mé fotogalerie z této akce. Mezi Bohumínem a Ostravou - Hlavním nádražím, pendloval celý den "Bejček" 423.041. V částečně historické soupravě vozila ty, kteří si chtěli na vlastní kůži zažít jízdu na dřevěných lavicích.

Ostrava

Pro zájemce byl připraven zvláštní vlak, kterým bylo možné se projet po uhelných vlečkách OKD. Ta se odpojuje v Hrušově, a přes Rychvald pokračuje do Orlové. Zde se souprava otočí, a opět přes Rychvald pokračuje do Bohumína. Zvláštností je, že právě tento úsek je v podstatě částí bývalé Košicko-Bohumínské dráhy, a proto měli pamětníci možnost si zavzpomínat na "staré časy". Dopravní podnik Ostrava se však také nenechal zahanbit, a pořádal vyhlídkové jízdy historickou tramvají T1. Stejně jako v Bohumíně, i zde se konala výstava hnacích vozidel a dalších strojů, pohybujících se po kolejích. Lahůdkou pro "paromilce" bylo společné pózování "Matyldy" (313.432), "Bejčka" (423.041) a "Rosničky" (464.202) před rotundou.

Suma sumárum

Osobně věřím, že si železiční nadšenci přisli na své. Počasí snad ani krásnější být nemohlo, v obou DKV byla spousta věcí k vidění i osahání. Stalo se totiž dobrou tradicí, že do všech vystavených strojů se bylo možno podívat. Toto bylo samozřejmě největším lákadlem pro nejmenší návštěvníky, a tak mnohdy nebylo možné se na stanoviště strojvůdce vůbec dostat - ale kdo by jim to měl za zlé? Na závěr bych vás rád odkázal na mou fotogalerii, ve které sice není úplně vše, avšak věřím že to podstatné se mi zachytit podařilo.

Kompletní program k nahlédnutí (formát PDF).


Martin Grill Poslat mail autorovi | 1.10.2007 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Moravskoslezský


Registered user Nikie 
07.10.2007 (12:26)  
Ke dni železnice na Ostravsku bych měla malou výhradu právě ke zvláštním vlakům vypraveným po vlečkách OKD. Před 10 lety, když se konaly oslavy 150 let jezdily vlaky nejen směrem z Bohumína přes Rychvald na Orlovou, ale také přes část Ostravy kolem dolu Zárubek atd. Letos se bohužel vlaky velký kus vracely po stejné trati. K organizaci v Ostravě hl.n. bych podotkla, že po příchodu do haly nádraží jsme chvíli museli hledat, kde najdeme vyvěšený program dne. ČD bylo plné maminek a tatínků, kteří kupovali lístky na páru do Bohumína, a dostat se k pultíku jen pro informaci bylo téměř nemožné. Až na prodejně modelů jsme narazili na program nalepený na dveřích, kde jsme se dozvěděli časy odjezdů zvláštních vlaků aj. Vím, že železniční fandové měli všechno zjištěno dopředu na Internetu aj., ale myslím, že Den železnice by měl sloužit především veřejnosti, která např. o tom, že po současných vlečkách OKD pojede zvláštní vlak nic tušit nemusí. Tj. trošku lepší práce informačních pracovníků a organizátorů. (Např. na některých plakátech vůbec nebyla informace o telefonním čísle pro rezervaci stavědla v OV). Jinak to bylo super :)
Registered user Raven  mail  
02.10.2007 (12:53)  
No, škoda jen, že ne ve všech městech byl den železnice naplněn tak zajímavým a bohatým programem, včetně jízd parními vlaky.. Já byl taky v HK a kromě zajímavé výstavy HV a jízd Regionovou do elektrárny v Opatovicích jsem byl celkem zklamán. Měl jsem dojem, že jde o nějakou druhořadou soukromou akci..., a jen tiše jsem záviděl např. Ostravákům :-)
02.10.2007 (11:56)  
Zdravím, já jsem též byl na dni železnice v Ostravě a v Bohumíně. Musím říct, že po dlouhé době jsem byl velice spokojený s rozsahem a velikostí. Poslední dobou bohužel akce s železnicí jsou trošku slabší a prot jsem byl mile překvapen.
Registered user fajo 
01.10.2007 (21:43)  
Bol som tam aj ja a bolo to veľmi pekne, tuto akciu som navštívil už dva krát po sebe a určite sa pôjdem pozrieť aj po nasledujúce roky.
Registered user Zek  mail  
01.10.2007 (12:50)  
"Žádný správný fanda simulátoru železničního uzlu Gordikon, si nemohl nechat ujít prohlídku ústředního stavědla"
Tak to je naprosto presne muj pripad ;)
Registered user aron 
01.10.2007 (12:44)  
Já jsem byl na dni železnice v HK a jako dárek jsem obdržel zapalovač,jak simbolické po zákazu kouření ve vlacích s čímž naprosto souhlasím.
Registered user SergeS 
01.10.2007 (12:30)  
Tam sem byl taky ... ale nejak me docela rychle vyhnalo pryc z Ovy to neustale troubeni sestikolaka

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko