..: České firmy se chtějí podílet na modernizaci bulharských železnic :..

Ilustrační obrázekPraha - České firmy se chtějí podílet na připravované modernizaci železniční sítě v Bulharsku, které leží na hlavní pozemní cestě mezi Evropou a Blízkým východem. Novinářům to ve čtvrtek po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem řekl místopředseda bulharské vlády a ministr zahraničních věcí Ivajlo Kalfin.

"Velké české firmy mají zájem zapojit se do rekonstrukce železniční infrastruktury v Bulharsku i do jiných oblastí, které jsou významné," uvedl Kalfin. Konsorcium tvoří podle Římana například stavební firma OHL ŽS Brno, Třinecké železárny, které vyrábějí koleje, či AŽD Praha. "Jsou to firmy, které v uplynulých 15 letech získaly zkušenosti na obdobných rekonstrukcích železničních tratí v ČR," podotkl Říman.

Společnost AŽD Praha loni v bulharské Sofii otevřela továrnu, do níž investovala 100 milionů korun. Bude zde vyrábět především zařízení pro železniční a silniční dopravu. Ze získaných zakázek jsou zatím nejvýznamnější dodávky zabezpečovacího zařízení pro dvě stanice sofijského metra. Bulharsko má pouze zhruba 330 kilometrů dálnic a nové projekty se po pádu komunismu prakticky zastavily. Zastaralá železniční síť v zemi navíc výrazně zaostává za standardy v EU. Bulharská vláda chce železnici modernizovat s pomocí peněz z evropských fondů.

"Pan ministr mě ujistil, že za českými investory stojí stát se svými mechanismy a institucemi pro financování a exportní garantování. Jsem toho názoru, že v oblasti infrastruktury má naše spolupráce mimořádné dobrou budoucnost," prohlásil Kalfin.

České firmy patří podle Kalfina mezi nejvýznamnější investory v Bulharsku. Například energetická společnost ČEZ se nedávno přihlásila do tendru na výběr strategického partnera v bulharské jaderné elektrárně Belene. ČEZ již v Bulharsku koupil tři distribuční společnosti a elektrárnu Varna.

Česko má s Bulharskem dlouhodobě kladnou obchodní bilanci. Loni české firmy do Bulharska podle údajů Českého statistického úřadu vyvezly zboží v hodnotě bezmála 8,5 miliardy korun, naopak dovoz z Bulharska obnášel 2,4 miliardy korun. Negativní saldo bulharské obchodní bilance jen zčásti kompenzuje turismus.

zdroj: ČTK


Honza Beránek / JTB | 30.6.2007 (1:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from Česká republika (celá) Bulharsko


  1 2      Zpráv na stránku:   
30.06.2007 (9:36)  
Trefná poznámka, bohužel mě napadlo to samé.
30.06.2007 (8:53)  
Zajímá mě cena. Hlavně jestli se v Bulharsku tuneluje stát lépe, nebo hůř.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko