..: All news and reports - Jízdní řád - Ukrajina :..

UZ WLABm_Praha, foto: Adam Vanting Varšava — Vyhodnocení spolupráce polských a ukrajinských železnic došlo k velmi „překvapivému“ zjištění – po snížení cen za jízdenku s rezervací v relaci Varšava – Kyjev – Varšava pod úroveň cen za letenku začal ještě dramatičtěji růst počet cestujících, který je ve zmiňované relaci oproti srpnu již dvojnásobný. Přeprava nočním vlakem v této relaci je zjevně nejatraktivnější, ačkoliv není tak levná, jak konkurenční autobusy a zároveň není tak rychlá, jako doprava letecká. Ačkoliv se píše rok 2017 a stále zajímavá noční doprava je pod silným nátlakem ekonomicky uvažujících evropských železnic stále více a více omezována, v relaci Polsko – Ukrajina se zřejmě bude naopak posilovat.

UŽ logo, foto: UŽ Kyjev — Ačkoliv je železnice na Ukrajině provozována na odlišném rozchodu kolejnic, ani to nebrání výraznému a extrémně rychle vzrůstajícímu počtu nově zavedených vlaků, jejímž cílem je jediné – spojit tuto zemi se západními sousedy. Průkopníkem toho všeho se stal vlak InterCity 705/706, který byl ze své pravidelné trasy Kyjev – Lvov prodloužen do nedalekého polského Przemyslu, kde navazuje na vlaky do polského vnitrozemí. Spojení se stalo velice oblíbeným, i přes existující a stále rozšiřovanější letecké spojení Kyjeva (například právě s Wrocławí) a především impulsem pro rozvoj železničního spojení Ukrajiny s okolními státy. V průběhu několika málo měsíců se tak začaly objevovat četné plány na zavádění nových spojů či přípojů a my se v následujícím textu podíváme na jednotlivé novinky v oblasti železničního spojení Ukrajiny s Evropou.

D1M CFM, foto: traffic.od.ua Oděsa — Nedávno obnovené spojení Oděsy a Kišiněva slaví úspěch. O jeho rozšíření a nasazení moderních vozidel rozhodli zástupci drah obou zemí za účasti předsedy oděské regionální správy Maksima Stepanova a zástupců EUBAM (mise EU pro rozvoj regionů na hranicích Moldávie a Ukrajiny). Pro začátek dojde pouze k nasazení moderní motorové jednotky moldavských železnic, v dlouhodobém horizontu (teoreticky už od příštího jízdního řádu) dojde i ke zvýšení frekvence tohoto spoje, který spojuje Kišiněv s významným ukrajinským letoviskem a přístavem doposud dvakrát až třikrát týdně. Motorová jednotka D1M byla z původního „Ganzu“ zásadně modernizována v roce 2012 v počtu 5 kusů pro moldavské železnice, které je využívají jak pro vnitrostátní dopravu, tak na mezinárodní spoj do rumunského Iasi. Tato čtyřidílná jednotka disponuje celkem 265 místy k sezení a kromě klimatizace a kamerového systému nabízí také wifi připojení k internetu.

Ilustrační obrázekKyjev - V zemích bývalého Sovětského svazu (včetně Pobaltí) se dosud mění jízdní řád nikoliv v prosinci, nýbrž v květnu, letos konkrétně v neděli 25. Zjistit, co se vlastně mění, nebývá snadné; s příchodem internetu se sice zvětšil objem informací, nicméně také internet si dovede protiřečit. Tento článek se pokouší shrnout některé poznatky o novém jízdním řádu ukrajinských státních drah Ukrzaliznycja (UZ), přičemž se zaměřuje jen na dálkové vlaky, nikoliv příměstské „električky“.

17.6.2007 - 0:00 - Změny odjezdů a příjezdů vlaků na slovensko-ukrajinské hranici

Ilustrační foto, zdroj: ZSSK, Vlaky.netČop - Vzhledem ke změně odbavovacího režimu mezi Slovenskem a Ukrajinou, která souvisí se vstupem SR do schengenského prostoru, dojde od 17.6.2007 ke změně v časových polohách vlaků osobní dopravy mezi žst. Čierna nad Tisou a Čop. Hraniční kontrola a kontrola Celní správy SR, které dosud probíhaly během pobytu vlaků v Čierné nad Tisou, se od 17.6.2007 přesouvají do prostor nového kontrolního objektu. Časy se mění u 6 osobních vlaků a jednoho páru rychlíku (R 7/8 Dukla - nový čas odjezdu z Čierné nad Tisou je v 8:40 hod., příjezd do Čopu zůstává beze změny; čas odjezdu z Čopu zůstává beze změny, do Čierné nad Tisou přijede vlak nově v 19:48 hod.)

zdroj: Tisková zpráva ZSSK

28.8.2005 - 19:42 - Rusko: „Stoličnyj Expres“ Moskva – Kyjev

Moskva - Od 1. srpna spojuje ruskou a ukrajinskou metropoli nový noční vlak „Stoličnyj Expres“. Prvním krokem ke zvýšení atraktivity tohoto spoje je doba jízdy, která byla snížena z 13-15 hodin na 9. Jeden pár vlaku bude složen z ruských vozů a druhý z ukrajinských. Ruské vozy byly konstruovány v Tvěri a můžeme zde najít uzavřený systém odpadních vod, který je v Rusku vzácností. Řazen je i jídelní vůz a celková kvalita vnitřního vybavení dokonce převyšuje některé západoevropské vozy. Nové odjezdy vlaků:

R1 Moskva Kyjevské nádr. (23:23) – Kyjev Pass. (8:00)

R2 Kyjev Pass (20:09) – Moskva Kyjevské nádr. (6:39)

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:32
sets at 16:06