Oděsa — Nedávno obnovené spojení Oděsy a Kišiněva slaví úspěch. O jeho rozšíření a nasazení moderních vozidel rozhodli zástupci drah obou zemí za účasti předsedy oděské regionální správy Maksima Stepanova a zástupců EUBAM (mise EU pro rozvoj regionů na hranicích Moldávie a Ukrajiny). Pro začátek dojde pouze k nasazení moderní motorové jednotky moldavských železnic, v dlouhodobém horizontu (teoreticky už od příštího jízdního řádu) dojde i ke zvýšení frekvence tohoto spoje, který spojuje Kišiněv s významným ukrajinským letoviskem a přístavem doposud dvakrát až třikrát týdně. Motorová jednotka D1M byla z původního „Ganzu“ zásadně modernizována v roce 2012 v počtu 5 kusů pro moldavské železnice, které je využívají jak pro vnitrostátní dopravu, tak na mezinárodní spoj do rumunského Iasi. Tato čtyřidílná jednotka disponuje celkem 265 místy k sezení a kromě klimatizace a kamerového systému nabízí také wifi připojení k internetu.
Současný vlak, skládájící se z motorové lokomotivy a čtyř vozů s místy k sezení, zvládá ujet tuto trasu za více než čtyři hodiny. Motorová jednotka D1M má jízdní dobu zkrátit na prozatím čtyři hodiny, nicméně výhledově se plánuje zkrácení cestovního času na tři a půl hodiny, mj. přesunutím celní a pasové kontroly ze stanice do vlaku, čímž se ušetří jinak nutný postoj na hranicích. „V létě se cestující dostanou bez přestupu k moři, v zimě bude bezpečnější i pohodlnější cestovat v této trase vlakem. Bezvízový režim, který umožní Ukrajincům cestovat do Rumunska je také jedním z mnoha dalších předností tohoto spojení,“ prohlásil Stepanov. Na programu schůze byla také myšlenka spojit vlakem Oděsu a Rumunsko. Toto spojení je však nejjednodušší a nejkratší přes Reni a Galati, avšak trať spojující Moldávii a Rumunsko v těchto místech byla zrušena v roce 1997.
Zdroj: CFTS

Abych odpověděl na otázku: oficiální hlášení MZV je pravdivé, ale realita není tak přísná. Při překonání Podněstersko-Moldavské hranice neprobíhá moldavská kontrola, takže vám chybí vstupní bumáška. V hotelu registraci nezajistí. Při výstupu ze země pak může nastat problém, ale v našem případě skončil přátelským upozorněním, že příště bychom se měli na úřadu registrovat... spokojili se s vysvětlením,že v hotelu nám s tím nedokázali poradit a navíc jsme byli v Moldavsku v neděli.
Nicméně předpokládám, že v oblasti západní Ukrajiny (a na takhle krátké trase) asi nebude praxe "co nádraží to půl hodiny na nákup pirožek od bábušky na peróně" tak jako někde na Urale... Ale možná se pletu...
Od 6. dubna 2006 se provádí přímo na hraničních přechodech registrace cizinců do státního registru, čímž je nahrazena dřívější přihlašovací povinnost cizince po příjezdu do místa pobytu.
Výjimku tvoří pouze cizinci, kteří přicestují do Moldavské republiky přes vnější hranici v oblasti tzv. Podněstří, kde nejsou moldavskými migračními orgány zaneseni do evidence cizinců, a nastává jim proto povinnost se do 72 hodin od přechodu hranice zaregistrovat v některé z poboček Úřadu pro migraci a azyl (spadajícího pod Ministerstvo vnitra Moldavské republiky), nebo státního podniku „CRIS Registru“ (spadajícího pod Ministerstvo informačních technologií a spojů).
Má s tím někdo zkušenost? Díky.
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
