..: All news and reports - Jízdní řád - Řecko :..

BDŽ 44 198, foto: Krasen Panev Soluň — Státy jihovýchodní Evropy byly vždy středem mezinárodní pozornosti kvůli své poloze mezi Evropou a Asií. Ve velké míře se to týká též železnic, které jsou jak důležitou součástí přepravního proudu západ-východ, tak dopravním prostředkem pro milióny cestujících v rámci regionu i mimo jeho hranice. Vstup Bulharska a Rumunska do EU před 7 lety zásadně neovlivnil mezinárodní trasy osobních vlaků v regionu. Rozhodující význam měla jen ekonomická krize v posledních letech, která pozdržela vznik nových spojů a v některých případech způsobila zrušení stávajících.

Přístav v Soluni, foto: George M. GroutasBělehrad – Přibližně v polovině dubna oznámil na svých webových stránkách srbský drážní dopravce Železnice Srbije plánované obnovení osobní železniční dopravy mezi srbským hlavním městem a řeckou Soluní. Samotný provoz byl obnoven 9. května, kdy vyjel první vlak na trase Bělehrad - Skopje - Soluň (Thessaloniki). Vlak nese název Hellas a byl obnoven po více než třech letech. Zrušen byl tehdy v únoru 2011 po jednostranném rozhodnutí řeckých železnic o zastavení dopravy.

Diakopto-Kalavrita, ilustrační foto, foto: Jiří Hovorkajízdní řád, ilustrační foto, foto: Jiří Hovorka Atény — Při on–line sledování příchodu nového jízdního řádu jsem uvedl, že v Řecku k významným změnám v osobní železniční dopravě nedochází. Avšak cestující od TrainOSE obdrželi dne 23. prosince 2010 nepříjemný vánoční dárek v tiskové zprávě oznamující zastavení osobní dopravy na většině tratí z důvodu špatného hospodaření. Současná ztráta podniku činí částku zhruba 230 milionů eur ročně. Ke konci roku kumulovaný dluh dosahoval 700 milionů eur. Další propady v tržbách jsou zapříčiněny stávkami, které v letošním roce proběhly v délce cca 120 dní. Ač byla snaha provést minimalizace ztrát, např. převedení informační telefonní linky pod správu TrainOSE, prodej jízdních dokladů přes internet, urychlení elektrifikace tratí nebo zrušení slev v nákladní dopravě. Podle předpokladů na rok 2011 by byla roční ztráta ve výši 55 milionů eur.

Chorvatský Split /UNESCO/, zdroj: Hrvatska turistička zajednicaPraha - Každoročně v červnu zahajují svůj provoz sezonní vlaky do přímořských středisek. V letní sezoně 2007 bude obnoveno přímé vlakové spojení rychlíkem Jadran na trase Praha - Split. Tento vlak se na svou cestu poprvé vydá v pátek 22.6.2007 a bude jezdit denně. V lůžkovém voze bude možné cestovat na trase Praha - Burgas od 7.6.2007 v úterý, čtvrtek a sobotu. Mezi Prahou a Varnou bude možné cestovat v lůžkovém nebo lehátkovém voze od 8.6.2007 v pátek. Od 6.6.2007 bude jezdit vždy ve středu a pátek lehátkový vůz Praha - Thessaloniki.

BleskovkaSofia - Od 21. do 24.4.2006 jsou v Bulharsku velikonoční svátky. Z tohoto důvodu posílí společnost BDŽ vlaky osobní dopravy o 24 vozů. Posilové vozy budou řazeny na 12 spojích kategorie Ex, 30 rychlících a 6 regionálních vlacích. Noční vlaky budou posíleny o lehátkové a lůžkové vozy na rameni Sofia - Burgas, Sofia - Varna a Sofia - Kardam.

strucneAtény - Na základě zákona 41/7-3-2005 došlo v letošním roce k vytvoření dvou nových podniků v rámci Řeckých železnic (OSE) - správce dopravní infrastruktury Edisy a provozovatel drážní dopravy Trenose. Dochází tak k účetnímu oddělení dopravní infrastruktury a provozu, které požadují směrnice EU.

10.7.2005 - 22:27 - Nové vlakové spojení Soluň - Istanbul

Řecko/Turecko - Od 8.7. je mezi těmito významnými metropolemi zavedeno nové noční spojení. Vlaky vyjíždějí shodně ve 20:00 a přijíždějí do Soluně v 7.53 a do Istanbulu v 7:44. Vlaky zastavují ve všech významných centrech - Kilkis, Rodopoli, Serres, Drama, Xanthi, Komotini, Alexandroupoli, Pithio, Uzunköprü, Pehlivanköy a Alpullu. Cena jednoduché jízdenky je stanovena na 23,24 Euro pro druhou třídu
Noční vlak doplňuje denní spojení těchto měst, které je zajištěno přímými vozy na vlacích IC 90/82901/81711 s odjezdem ze Soluně v 7:01 a příjezdem do Istanbulu ve 21:30 a zpět na vlacích 81712/82902/IC 91 s odjezdem z Istanbulu v 8:30 a příjezdem do Soluně ve 23:50.
Zdroje: www.ose.gr a www.tcdd.gov.tr

10.6.2005 - 10:16 - Bulharské a řecké aktuality

stručně Posílení mezinárodní dopravy do Bulharska
Od 17.6.2005 bude posílena mezinárodní doprava mezi Soluní a Sofií (Bulharsko). Nově budou zavedeny 2 páry vlaků, které budou zastavovat ve stanicích Kilkis, Rodopoli, Zandanski a Blageovgrad. Odjezdy ze Soluňe a Sofie jsou téměř totožné - 7 a cca 17:30 hod. Předpokládaná jízdní doba je 5:45 hod., nyní 7:36 hod. V současné době je příme spojení mezi těmito významnými městy zajištěno nočním vlakem 460/461 Transbalkan

Dlouhodobá výluka Pireus - Atény
Na úzkorozchodné trati spojující Atény a Peloponés bude 13.6.2005 zahájena dlouhodobá výluka mezi Pireem a Aténami. Všechny vlaky budou výchozí (končící) na příslušném aténském nádraží.

18.4.2005 - 10:50 - Nový jízdní řád OSE

Řecko - Dne 17.4.2005 vstoupil v platnost nový jízní řád Řeckých železnic. Významných změn se dočkalo spojení Atén a Soluně. Spoje IC v mnoha případech přestaly zastavovat ve stanicích Thíba, Paleopharsalos, Kateriny a Plati. Nově jezdí dopolední spoj z Atén do Kalambaky (kláštery Meteora).
Nejvíce změn je v okolí Soluně. Byly přidány spoje do Edessy, Serres. Úpravy se dočkalo také spojení na Olympskou riviéru.
OSE také připravují posílení mezinárodní dopravy do Bulharska (Soluň - Sofie).
Na Peloponésu se téměř nic nemění, neboť v květnu má být uvedena do provozu nová normálněrozchodná trať do Korintu. Změny nastanou až po uvedení nové tratě do provozu.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:34
sets at 17:58