..: All news and reports - Pozvánky - Evropa :..

Rail Revenue 2014, foto: Terrapinn Beroun/Brusel (Redakční sdělení) – Magazín ŽelPage se v letošním roce stal mediálním partnerem konference Rail Revenue 2014, konané 12. – 13. listopadu 2014 v Bruselu. Rail Revenue Europe představí novinky a trendy v oblasti cenotvorby (pricing) a řízení příjmů (revenue management) v osobní železniční dopravě. Naše spolupráce není náhodná – ceny a tarifní politika dopravců jsou oblasti, kterým v magazínu dlouhodobě přikládáme velkou váhu. Společně s udržitelností provozu a kvalitou služeb je považujeme za klíčové faktory pro úspěch jakéhokoliv dopravce na současném trhu osobní dopravy. Jsme proto rádi za odbornou příležitost a chystáme se přinést informace z prezentací a diskusí v podání zástupců nejdůležitějších dopravců Evropy. Podle předběžného programu budou českou železnici reprezentovat dopravci LEO Express a RegioJet.

Sir Nicholas Winton s modelem parní lokomotivy, foto: České dráhy, a.s. Praha / Londýn — Před 70 lety, v roce 1939, kdy nacistické Německo ohrožovalo celou Evropu před vypuknutím 2. světové války, se udál ojedinělý skutek. Britský bankovní úředník Nicholas Winton tehdy zorganizoval mise pro záchranu převážně židovských dětí, kterým hrozila téměř jistá smrt ve vyhlazovacích táborech. Od března do září 1939 se mu takto podařilo z Prahy do Londýna odvézt vlakem a zachránit 669 dětí, které našly azyl v rodinách britských občanů. Bohužel po vyhlášení 2. světové války, kdy 1. září 1939 Hitler vtrhl do Polska, byly hranice uzavřeny a největší transport, který měl převézt dalších 250 dětí, již nevyjel. Nicholas Winton o tomto skutku nikdy nikomu neřekl a událost rychle upadla v zapomnění, až jednou jeho manželka Greta při náhodném úklidu půdy našla dokumenty týkajících se dětských vlakových transportů.

logo-ESNESN Train - V sobotu 28.3. měl vyjet na svoji dlouhou pouť speciální vlak ESN Train. Jak jsme v nedávném reportu psali, jedná se o 25 dnů trvající jízdu po celé Evropě pořádanou v rámci programu Erasmus. V pátek v noci se na oficiálním webu objevilo upozornění, že není vše v pořádku, start je ohrožen. Během soboty byla na webu informace, že vlak jeden z hlavních partnerů pravděpodobně odřekne a že probíhají jednání, co dál. Konečný osud vlaku byl naplněn v 17:00, kdy se na stránkách objevilo obávané: "Vlak je zrušen". Dle prvních neověřených informací se zdálo, že příčinou jsou nezaplacené faktury od jednoho z hlavních investorů.

ESN TrainsZcela neuvěřitelný projekt, který nemá obdoby se odehraje od 28.března 2009, kdy se na cestu vydá zvláštní vlak, který pojede napříč Evropou. Jeho trasa má délku přes 12 000 km, kterou zdolá za 25 dní a projede při ní 18 Evropskými zeměmi včetně České republiky. Má za úkol spojit dohromady tisíce lidí a podpořit dialog mezi kulturami jednotlivých států Evropy. Vlak započne svůj maraton ve stanici Bratislava-Petržalka naší sousední země, kam by se měl také po 25 dnech vrátit. Vlak pojede převážně v noci, aby účastníci měli přes den čas pokochat se celkem čtyřiceti městy, ve kterých bude plánovaná prohlídka. Bude možnost seznámit se s velkým množstvím památek UNESCO či jiných památek nebo se dozvědět něco o historii, kultuře a způsobu života každého místa. Program se bude skládat z denního a večerního, kdy denní bude hlavně prohlídka měst, různé sportovní akce, koncerty a další činnosti, které se budou odehrávat mimo vlakovou soupravu. Večerní program bude probíhat přímo v soupravě vlaku, který už bude uhánět do dalšího města či státu. Večerní program bude zahrnovat akce jako taneční kurzy, jazykové kurzy, hry, prezentace či semináře.

Ilustrační obrázek: Elektrické Desiro SŽ - řada 312Ohrid - Slovinské železnice připravily pro své zákazníky ve dnech 11. až 15. září zájezd do Makedonie. Cílem výletu je letovisko Ohrid a přilehlé Ohridské jezero. Město bylo v minulosti centrem slovanské vzdělanosti a na konci 9. století sem zavítali věrozvěstové Cyril a Metoděj. Vzhledem ke své původní historické architektuře je Ohrid zapsán i v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ilustrační obrázekVážení čtenáři,

redakce aktualit pro Vás na letní období opět připravila seriál pozvánek na cesty po Evropě. V letošním roce jsme je rozšířili i o zajímavé akce v rámci České republiky. Jednotlivé díly Vám budeme přinášet až do 3.9.2007 vždy v pondělí ve 12:00 hod. Začínáme již dnes!

V prvním díle seriálu Vám představíme chorvatské město Split, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a které je současně cílovou stanicí sezónního spoje R "Jadran" a Český Krumlov, kde se konají Slavnosti pětilisté růže. Město je též pod ochranou UNESCO.

Evropský vlak 2006Evropská unie - V pondělí 24.4.2006 vyjede z Berlína Evropský vlak 2006. Ve vlaku bude cestovat 100 lidí, kteří projedou 7 zemí z "Evropské 25". Výchozí zemí bude Německo, vlak bude pokračovat přes Česko, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko a Polsko zpátky do Německa. Cestující se setkají s lidmi z různých evropských regionů - budou mít příležitost vyměnit si názory, představit svou kulturu a poznávat rozmanitosti Evropy.
Do Berlína se vlak vrátí 1.5.2006 - v den výročí rozšíření Evropské unie. Cesta vlaku bude symbolizovat mobilitu a možnosti přeshraniční spolupráce v rozšířené EU. Ve vlakovém "Politickém salónu" budou probíhat rozhovory cestujících s politiky, vědci, novináři či intelektuály. Cestujícími budou mladí lidé ze všech zemí, kterými vlak během svého putování projede. V různých zemích a železničních stanicích se budou snažit oslovit prostřednictvím filmů, divadla, literatury, hudby či kulinářských specialit místní obyvatele. V jednotlivých městech tak oslaví svátek Evropy. Vlak spojí lidi, města, krajiny a iniciativy. Místo ve vlaku získali lidé díky svým kreativním nápadům.
Ohňostroj při vstupu ČR do EU Vlak projede těmito městy: Berlín (24.4./1.5.), České Budějovice (24.4.), Maribor (25.4.), Pécs (26.4.), Košice (27.4.), Kraków (29.4.) a Görlitz/Zgorzelec (30.4.). V němčině nese název Europazug 2006, v češtině Evropský vlak 2006, ve slovinštině Evropavlak 2006, ve slovenštině Vlak pro Európu 2006, v polštině Pociag Europa 2006 a v maďarštině Európavonat 2006.

Zdroj: Město Košice, Feman

9.3.2006 - 10:47 - Orient Express pojede po zemích střední Evropy

VSOEOrient Express - V červenci 2007 projede v průběhu 7 nocí a dní legendární Orient-Express země střední Evropy. Cestující navštíví 5 středoevropských zemí a největšími atraktivitami se stane Vídeň, Krakov, Vysoké Tatry a Varšava.
V letošním roce se opět uskuteční pravidelné 4 jízdy VSOE přes Prahu. Vlak jede z Benátek přes Vídeň, Prahu, Frankfurt nad Mohanem a Paříž do Londýna. Z Itálie se vyjíždí vždy ve středu a do Velké Británie dorazí vlak v neděli. V Praze bude O.E. možné zahlédnout ve dnech 27.-29.4., 8.-10.6., 21.-23.9. a 19.-21.10.2006. Vlak by měl přijíždět ve čtvrtek okolo 17.hod. a odjíždět v sobotu okolo 15.hod., a to vždy z pražského Hlavního nádraží. Cena jednosměrné jízdenky pro 1 osobu je 2.610€.

Zdroj : Orient-express.com , VSOE u nás

InterRailPraha - InterRail-Event 2005 se koná v letošním roce v Praze. Akce proběhne od 12. do 14.8.2005. Dříve byla tato setkání dvoudenní, ale díky velkému zájmu se od letošního roku prodlužuje na 3 dny. Příjezd je naplánován na pátek 12.8.2005 ráno, odjezd je 14.8.2005 večer. Ubytování je zajištěno v hotelu Tiepolo. Program pobytu v Praze zahrnuje procházku historickým centrem města, jízdu na lodi s večeří a diskotékou a návštěvu Karlových lázní. Pro cestu do Prahy doporučují DB AG využít nabídky Sommer-Spezial-Europa. Sponzorem celé akce je Pepsi-Cola, se kterou Německé dráhy úzce spolupracují ve vlacích dálkové dopravy. V jídelních vozech a bistrech nabízí Pepsi-cola své nápoje.
V roce 2004 se toto setkání uskutečnilo v Amsterodamu 1. a 2.8., v roce 2003 byl místem konání Řím ve dnech 8. - 9.8. Poprvé se podobné setkání "InterRailařů" uskutečnilo v červenci 2002 v Barceloně.

Jízdenka InterRail (IR) umožňuje cestovat vlakem po celé Evropě ve 2. třídě libovolně po dobu 16 dnů (1 zóna), 22 dnů (2 zóny) a nebo jednoho měsíce (Global). Je uznávána ve 28 zemích (neplatí v zemi, kde má její vlastník trvalé bydliště), které jsou rozděleny do 8 zón (A - H). Rezervační poplatky, lůžkové a lehátkové příplatky a příplatky na vlaky vyšší kategorie se platí v plné nebo snížené výši. Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou jsou zařazeny v zóně D, která se prodává za zvýhodněnou cenu (IR-26: 132,60€, IR+26: 194,50€). Jinak stojí jízdenka IR-26 v ostatních zónach na 16 dní 156€, na 22 dní 220€ a Global 308€. Zlevněné mezinárodní tranzitní jízdenky mají stejnou platnost jako IR.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:53
sets at 18:52