..: All news and reports - Modelová železnice :..

Reklamní tauři v depu - Království železnic, foto: Josef Petrák Praha — Tématu železničního modelářství se na stránkách našeho magazínu příliš nevěnujeme. To se však brzy změní. ŽelPage se stala jedním z mediálních partnerů projektu, který je unikátní v národním i evropském měřítku. Modelové kolejiště, ba přímo svět, známe například z Hamburku, kde stojí to největší — Miniatur Wunderland. U nás můžeme zmínit brněnský Modelový svět. Tuzemský prim však zanedlouho získá zbrusu nové Království železnic, které od začátku tohoto roku dostává svou základní podobu v prostorách na pražském Andělu. Již 1. července se otevře brána této expozice, a proto nabízíme několik informací z přípravných prací a fakta o tomto zajímavém projektu, jenž se bude nacházet na adrese Stroupežnického 23.

Ilustrační obrázek Kořenov - V prostorách Kořenovské nádražní budovy bylo díky Železniční Společnosti Tanvald otevřeno muzeum ozubnicové dráhy. Muzeum se otevřelo v pátek 30.května pro zvané hosty, kteří při této příležitosti v Kořenově uskutečnili zasedání mikroregionu Tanvaldsko a powiat Jeleniogórsky. Do Kořenova na zasedání a slavnostní otevření muzea vyjela i singrovka M 240.057, která první návštěvníky odvezla i na česko-polské hranice. Slavnostní otevření pak proběhlo za proslovu starosty Tanvaldu p. Petra Poláka, ředitele KORIDU Petra Prokeše a v neposlední řadě i předsedy VTS Tanvald Tomáše Gála.

Ilustrační obrázekVídeň - Další otřes zaznamenal svět výroby železničních modelů. Zřejmě k 15.2.2008 byla firma Fleischmann prodána firmě Modelleisenbahn Holding GmbH, která už před časem koupila Roco. Ta je členem bavorské skupiny Haselberger, doposud známější výrobou staviv Hasit. Fleischmann přitom patřil až dosud stejnojmenné rodině a na své tradiční vlastnictví kladl velký důraz. K transakci přitom došlo jen několik hodin po ukončení letošního hračkářského veletrnu v Norimberku.

745.501 u Veltrub, autor: RailmanVšestary - Ve dnech 12. a 13.5.2007 se ve Všestarech nedaleko Hradce Králové, kde sídlí prodejna železničních modelů Deltax, konal již 8. ročník TT víkendu. Jednalo se o výstavy a prodejní miniburzu železničních modelů ve velikosti TT. V tamní školní tělocvičně bylo možné shlédnout velké modelové kolejiště spolku Zababov.

Ilustrační obrázek Harz - Začátkem března jsem si říkal, jak naložit s třemi dny volna během velikonočních svátků, abych si je užil já i rodina, tedy mimo manželky hlavně synové ve věku 3 a 6 let. Už delší dobu uvažuji o návštěvě metrových úzkorozchodek v pohoří Harz, takže volba je jasná: Pojedeme na tři dny do Německa, cestou tam se zastavíme na Museumsbahn Schönheide, druhý den věnujeme metrovým úzkorozchodkám a turistice v Harzu, na Velikonoční pondělí se cestou domů stavíme ve vesnici Wiehe, kde je několik velkých hal s modelovými železnicemi.

19.2.2006 - 15:29 - Výstava železničních modelů v Chrudimi

Železniční modely Chrudim - Železniční modeláři si Vás dovolují pozvat na výstavu, která se uskuteční v prostorách kavárny divadla Karla Pipicha v Chrudimi ve dnech od 17. do 26. února 2006. Vystavována budou kolejiště H0, TT, železniční modely a fotografie s železniční tématikou.
Otevřeno : 17. - 19. 2. 9 - 17 hod., 20. - 24. 2. 14 - 17 hod. a 25. - 26. 2. 9 - 17 hod.
Info na webu pořadatelů : ŽM Chrudim - v sekci akce.

19.9.2005 - 12:57 - Výstava železničních modelů v Praze na hlavním nádraží

KŽM Praha 3Praha - Ve dnech 24. - 25. září 2005 pořádá Klub železničních modelářů Praha 3 při příležitosti Dne železnice výstavu modelového kolejiště v historické budově pražského hlavního nádraží. V provozu bude rozšířené klubové kolejiště délky 30 m a menší kolejiště pro děti. Výstava je přístupna po oba dny od 10 do 18 hodin v kulturním sále v 2. patře historické budovy.

Bližší informace : KŽM Praha 3 nebo na tel.č. 606 630 307.

16.9.2005 - 13:52 - XIV. Ostrovská kolejnice

železniční modely - ilustrační fotoOstrov nad Ohří - dnes a zítra (16. - 17. září 2005) se v Ostrově na Karlovarsku v Domě dětí koná další ročník veřejné soutěže železničních modelářů a soutěž modelů SDV - Ostrovská kolejnice.
Soutěžní modely lokomotiv, vagónů, drážních staveb, dioramat, či modely automobilů ze stavebnic SDV si pak návštěvníci mohou prohlédnout od soboty 24.9. do středy 28.9. v MDDM ve Školní ulici v Ostrově.
V sobotu a neděli (14-17hod.) je zároveň Den otevřených dveří v MDDM Ostrov, akce je součástí Michaelských slavností.
Výstava je otevřena :
so 24., ne 25.9. - 10-18 hod., po 26., ut 27.9. - 9:30-18 hod., st 28.9. - 9:30-16 hod.

1.6.2005 - 23:08 - Výstava hraček, stavebnic a vláčků MERKUR

MERKURPolice nad Metují
Od 1.6. do 30.9. 2005 pořádá firma CROSS společně s Regionálním muzeem Náchod výstavu

"Vznik a vývoj stavebnice MERKUR - nejznámější české hračky."

Oproti loňskému roku, kdy výstava sklidila velký úspěch, je nově doplněna o několik zajímavých exponátů. Výstava se koná v prostorách Klášterního komplexu v Polici nad Metují a je otevřená denně mimo pondělí od 9:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 16:30 hod.

Firma CROSS před několika lety obnovila výrobu známé stavebnice Merkur a nedávno také plechových vláčků ve velikosti "0"

27.5.2005 - 19:47 - Výstava vláčků v Praze

810Praha - Od 30.5. do 12.6.2005 bude probíhat výstava vláčků v Jindřišské věži v Praze, která se nachází v bezprostřední blízkosti žst. Praha Masarykovo nádraží a Praha hlavní nádraží. Nad akcí převzal záštitu generální ředitel ČD Ing. Josef Bazala. Modely budou vystavovány ve 4.-6. patře věže. K vidění budou modely vláčků ve všech obvyklých měřítcích a funkční kolejiště velikosti H0. Zájemci budou mít možnost zakoupit si pohlednice, kalendáře či drobné předměty se železniční tematikou.

23.9.2004 - 21:17 - Ostrovská kolejnice

V pátek 24. září proběhne již XIII. ročník věřejné soutěže v železničním modelářství Ostrovská kolejnice v Domě dětí a mládeže v Ostrově. Následně pak bude v sobotu a neděli výstava těchto modelů a také provoz na velkém kolejišti v MDDM Ostrov. Výstava bude otevřena v sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin. V neděli v 15 hodin bude vyhlášení výsledků veřejné soutěže a předání cen. Plánovaná byla také jízda s parním vlakem z Karlových varů do Ostrova nad Ohří a dále na vlečku k dnes již zrušené Škodě Ostrov (výroba trolejbusů). Bohužel se tak neuskuteční. Podrobnosti najdete ZDE

18.6.2004 - 12:42 - Tento víkend v Lomu u Mostu modelářská výstava Modell Show 2004

obrazek Modelářská výstava - Klub železničních modelářů Moldaváček Lom spolu s městem Lom a železničními modeláři z DDM Most zvou všechny malé i velké na výstavu železničních modelů nazvanou Modell Show 2004 do kulturního domu v Lomu. Výstava se koná spolu s Lomskou poutí o víkendu 19. a 20. června a přístupna je po oba dny od 9 do 17 hodin.
Ve velkém sále kulturního domu tak budou moci návštěvníci shlédnout několik různých modelových kolejišť v provozu a přes sto nejrůznějších modelů lokomotiv a vagónů. Zajímavostí určitě bude velké modulové kolejiště H0 z Domu dětí a mládeže v Mostě, které je dlouhé 25 m. Celková délka použitých kolejí je pak přes 60 m, kdy vlak objíždí celé kolejiště při modelové rychlosti 80 km/h necelých 5 minut. Mezi dalšími kolejišti je určitě zajímavý model úzkorozchodné švýcarské Rhétské dráhy v modelové velikosti H0m (há nula em) lomských modelářů. Mezi vláčky pak návštěvníci mohou vidět modely českých i zahraničních lokomotiv a vagónů a to jak zahraniční tovární výroby, tak i od tuzemských výrobců včetně ručně dělaných modelů.
Výstavu doplní modely rádiem řízených letadel janovských modelářů a modely automobilů. Také zde bude prodej modelů a modelářských potřeb a drobné občerstvení. Vstupné činí pouhých 20,- Kč, jedno dítě v doprovodu jednoho dospělého má pak vstup zdarma.
Všichni jsou srdečně zváni.
Podrobnosti také na moldavacek-kzm.wz.cz, odkud pochází i přiložené foto.

« Newer messages | 1 2 3 4   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:00
sets at 20:59
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...