..: Výrobce modelů Fleischmann GmbH prodán :..

Ilustrační obrázekVídeň - Další otřes zaznamenal svět výroby železničních modelů. Zřejmě k 15.2.2008 byla firma Fleischmann prodána firmě Modelleisenbahn Holding GmbH, která už před časem koupila Roco. Ta je členem bavorské skupiny Haselberger, doposud známější výrobou staviv Hasit. Fleischmann přitom patřil až dosud stejnojmenné rodině a na své tradiční vlastnictví kladl velký důraz. K transakci přitom došlo jen několik hodin po ukončení letošního hračkářského veletrnu v Norimberku.

Vloni v létě prosákly do německého i rakouského tisku informace o údajné, avšak blíže nespecifikované finanční nestabilitě firmy bratří Fleischmannů. Společnost se sídlem v Norimberku má v oboru hraček 120 let výrobní tradice. Její modely vyždy představovaly technickou špičku mezi velkosériovými výrobci stejnosměrných vláčků a výjimečné byly například schopností dlouhých modelů parních lokomotiv projíždět obloukem r=350 mm, což není v oboru obyklé.

Konec tradičního vlastnictví Fleischmanna jen zapadá do trendu posledního desetiletí, jehož zejména dva poslední roky nebyly k velkým firmám příliš vstřícné. Původně rakouský Liliput byl převzat Bachmannem a výroba se přesunula do Číny. Zhruba v roce 2002 opustila po více než 100 letech střed Norimberka tradiční hračkářská firma Schweiger. Roco bylo nedávno nuceno vyhlásit konkurs, bylo převzato výše uvedeným Modellbahnholdingem při zachování značky. Roco však odprodalo populární segment "Minitanks". Märklin převzal Trix a již několikrát dementoval nelibozvučné články v odborném tisku. Další významná firma z Norimberka, LGB (Lehmann), byla převzata americkým kapitálem, rovněž po finančních problémech. Rakouský Klein měl problémy s vyplácením závazků a prodával své nemovitosti, aby udržel výrobu v náhradních prostorách, přitom se tak dělo v době, kdy jeho modely rakouských verzí 434.0 a 354.7 byly komerčně úspěšné. Naopak úspěch zaznamenávají po privatizaci bývalé východoněmecké značky Piko, Auhagen či Gützold.

zdroj: www.fleischmann.de, www.bahn-austria.at


stoupa Poslat mail autorovi | 23.2.2008 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Modelová železnice

More from Německo Rakousko


23.02.2008 (21:14)  
Nespolknou jenom pokud se budeme včas bránit!!!
Registered user Natix  mail  
23.02.2008 (19:24)  
Já se nedivím, že firmy zabývající se železničními modely mají finanční potíže. Kdo by si je kupoval při těch obludně přemrštěných cenách?
23.02.2008 (11:21)  
holt kapitalismus je veci tvrdou...o to vic, ze uz zakotvil v cine..to bude poohroma, jednou nas spolknou...vsechny
23.02.2008 (22:13)  


Prosím o zpřesnění, kdo nás spolkne? Kapitalisti, Číňani, nebo čínští kapitalisti?

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko