..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - Srbsko :..

11.8.2016 - 8:00 - Spojení z Čech do černohorského Baru přerušeno kvůli sesuvu půdy

Nad Podgoricou z Vlaku, foto: Radovan SýkoraPrijepolje — Sesuv půdy zastavil v neděli 7. srpna vlaky na železniční trati mezi městy Prijepolje v Srbsku a Bijelo Polje v Černé Hoře. Doprava v dotčeném úseku bude oproti původním předpokladům přerušena pravděpodobně na delší dobu v řádu několika dní až týdnů. Omezení se dotýká i sezónních spojů z České republiky do černohorského Baru. Přímé lůžkové vozy z Prahy, které do Baru vyrážejí až do konce srpna dvakrát týdně, tak budou ukončeny již ve stanici Prijepolje. Z tohoto nádraží bude zajištěna náhradní autobusová doprava do Bijelo Polje a dále již pojede vlak v náhradní soupravě do Baru.

Zdroje: Srbské železnice (1), (2)

Náhradní autobus ČD, foto: České dráhy Bar - Jak jste nejspíše postřehli z médií, na začátku léta postihly většinu jihoevropských států ničivé povodně, které se nevyhnuly ani oblasti Srbska a Černé Hory. Zde katastrofální záplavy mimo jiné poškodily také vícero železničních tratí. Jedním z důsledků je i nemožnost vedení plánovaného tradičního přímého vozu Praha - Bratislava - Subotica - Bar a zpět, který z Česka měl jezdit na vlaku EC 272/273 Avala. Jak už to na Balkáně bývá, tamější dopravce nezajišťuje pro cestující žádnou náhradní dopravu. Proto nakonec s řešením přišly samotné České dráhy, které pro zákazníky s lůžkovým příplatkem nabízejí alternativu v podobě náhradního autobusu z nádraží Subotica až do Baru.

9.12.2006 - 14:59 - Exploze zničila trať v Kosovu

Ilustrační fotoKosovo - Exploze zahřměla včera nedaleko severokosovského města Vučitrn a zničila několik metrů kolejí. Železniční trať používají především Srbové, kteří cestují Vlakem svobodného pohybu do severokosovské Mitrovice, kde žije početná srbská komunita. Vlak zastavil před místem výbuchu jen kousek od mostu přes řeku. Kdyby vlak nezastavil, mohlo dojít k pádu vlakové soupravy do řeky.

zdroj: Aktuálně.cz

25.1.2006 - 20:14 - Za tragédii v Černé Hoře pravděpodobně může strojvůdce

chČerná Hora - Podle posledních zpráv z médií za železniční neštěstí v Černé Hoře pravděpodobně může strojvůdce vykolejeného vlaku. Podle vyšetřovatelů měl opustit své místo v kabině a dostatečně nezajistit brzdy kvůli nespecifikované opravě. To zřejmě způsobilo, že vlak se dal do pohybu.
V době nehody jel vlak rychlostí 150 kilometrů za hodinu. Vagóny vykolejily ještě v tunelu, kde narážely do jeho stěn. Za tunelem, kde se vlak pohyboval rychlostí 110 kilometrů za hodinu, se vykolejené vagóny zřítily ze srázu.
Strojvůdce, který byl se zraněními hospitalizován, je nyní v nemocnici v policejní vazbě.

Osobní vlak jedoucí z města Bjelo Polje do přístavu Bar po výjezdu z tunelu vykolejil v pondělí 23.1. u obce Bioce asi deset kilometrů severně od Podgorice. Souprava se zřítila do rokle, kterou protéká řeka Morača.
Nehoda si zatím vyžádala 44 obětí, na 200 lidí je zraněno. Více než polovina zraněných jsou děti.

Zdroj : iDnes.cz , Novinky.cz

Původní zpráva o nehodě :
23.1.2006 - 22:44 - V Černé Hoře spadl vlak do rokle ...
foto: Kurir

23.1.2006 - 22:44 - V Černé Hoře spadl vlak do rokle, při neštěstí zemřelo 40 lidí

NEHODAPodgorica - Údajně nejméně 39 lidí zahynulo při dnešním železničním neštěstí v Černé Hoře. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil místopředseda černohorské vlády Miroslav Ivanišević. Dalších více než 135 osob bylo podle něj zraněno. Mluvčí ministerstva vnitra událost označil za jednu z vůbec nejhorších nehod v historii země.

Na místo tragédie, kde ve večerních hodinách pracovalo na 300 záchranářů, se dostavili prezident Filip Vujanović a premiér Milo Djukanović.
Osobní vlak jedoucí z města Bijelo Polje do přístavu Bar kolem 16:00 SEČ vykolejil u obce Bioce zhruba deset kilometrů severně od Podgorice.
Bělehradský rozhlas B92 informoval, že vlak se zřítil do rokle hluboké 50 metrů, kterou protéká řeka Morača. Vagóny byly údajně plné cestujících; bylo mezi nimi mnoho dětí, které se vracely z lyžařské výpravy.
Mluvčí ministerstva vnitra Jusuf Kalamperović v televizi řekl, že dosavadní neoficiální výsledky vyšetřování naznačují, že příčinou tragické nehody bylo selhání brzdového systému vlaku.

Zdroj : České noviny (ČTK)

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:51
sets at 20:21