..: Aktuality a články - Tarify :..

Pendolino Praha/Bratislava/Vídeň/Berlín — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, které železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou pro cestující jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. I letos majoritní dopravci České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) nabízejí tyto jízdenky za velmi výhodné ceny. Ocení je zejména mladí cestující, kterým jsou většinou určeny. V Německu však došlo ke značnému omezení nabídky, respektive ke změně konceptu. V případě Rakouska došlo vzhledem k úpravě politiky nočních vozů také k menšímu omezení pro návraty do České republiky či brzké ranní cesty do Vídně.

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, což jsou věci, jež evropské železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. V tuto chvíli jsou známy již nabídky Českých drah a také Švýcarského dopravního systému. Závěrem článku bychom vás také rádi upozornili na možné problémy v případě, že jste si loni v Rakousku pořídili jízdenku Sommerticket a s ní nutnou zákaznickou kartu ÖBB VORTEILScard.

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha/Bratislava/Vídeň/Berlín — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, které železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. I letos majoritní dopravci České dráhy, ÖBB, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a DB nabízejí tyto jízdenky za velmi výhodné ceny. Ocení je zejména mladí cestující, kterým jsou většinou určeny.

21.10.2011 - 9:00 - Przewozy Regionalne zvyšují ceny jízdného

Przewozy Reionalne Varšava — Polský železniční osobní dopravce Przewozy Regionalne ohlásil zvýšení cen jízdenek. Změny poznají cestující od 17. října 2011. Dopravce, který zajišťuje v Polsku provoz především na regionálních tratích, zvýšení zdůvodňuje rostoucími náklady na provoz, údržbu a opravu vlaků, stejně jako rostoucími cenami pohonných hmot, které během roku vzrostly asi o 10 %. Nelze však říct, že díky zdražení vzrostou ceny jízdenek tohoto dopravce globálně. Zdražení nepostihne cestující, kteří cestují na vzdálenost menší jak 5 km ve vlacích Regio nebo kteří využívají nabídky Połączenie w dobrej cenie, což je obdoba českých SporoTiketů, prostřednictvím které konkuruje dopravce Przewozy Regionalne autobusové dopravě. Zdražení tedy pocítí jen cestující využívající jednorázové jízdenky, kdy v případě vlaků Regio dojde ke zdražení průměrně o 47 grošů (3 koruny), v případě vlaků interREGIO a REGIOekspres o 2 zloté (11 korun). Například jízdenka na jízdu vlakem Regio ze stanice Poznań Główny do stanice Wrocław Główny dříve stála 25,70 zlotých, nově za ni zaplatí cestující 26 zlotých. Za jízdenku z Katovic do Krakova nově zaplatí cestující 16 zlotých (dříve 15,6 zlotých). Dopravce doufá, že po zdražení k odlivu cestujících do autobusů zejména na dlouhých trasách nedojde.

Zdroj: Przewozy Regionalne, Onet Wiadomości

Mezinárodní jízdenky, foto: ŽelPage Brusel — Evropská komise vidí oddělenost jednotlivých rezervačních a prodejních systémů jako překážku v liberalizaci železniční dopravy. Dokladem může být rozdílná nabídka jízdenek a místenek, které lze zakoupit v pražských pokladnách dopravců Českých drah a RegioJetu. Komise 5. května schválila návrh nařízení C(2011) 2962, které obsahuje technickou specifikaci interoperability (TSI) pro telematické aplikace v osobní dopravě. Příští rok pak Komise plánuje vydat druhé nařízení, které od přepravců bude vyžadovat přechod na standardizované počítačové systémy a postupy, které umožní vzájemnou výměnu dat, prodej jízdních dokladů a rezervací.

Varšava — S příchodem nového grafikonu nastává i období změn v tarifech. Podívejme se nyní na změny tarifu v Polsku, které se týkají především studentů. V prezidentské kampani přislíbil jak současný prezident Bronisław Komorowski, tak i někdejší protikandidát Jarosław Kaczyński zvýšení slevy studentům z 37 % na 51 %. Studenti založili i diskusní skupinu na sociální síti Facebook s názvem „Chcemy przywrócenia 50% zniżki na przejazdy PKP dla studentów!“. Vítěz prezidentských voleb Bronisław Komorowski potvrdil, že tuto slevu skutečně prosadí. Sleva byla uvedena v platnost 1. ledna 2011 a mohou ji využít studenti vysokých škol do 26 let (Poznámka: mládežníci do 26 let, kteří nejsou studenti, mohou získat slevu MAX - 26 v hodnotě 26 % na jízdu vlaky TLK, EIC (Ekspres Intercity) a EC kromě páteční špičky v době od 14 do 20 hod.). Tato sleva se však netýká učňů, ti budou mít nadále slevu 37 %. Slevu 50 % získají i nevidomí. Slevu 51 % uznává rovněž dopravce Arriva plc.

Nastupiste s ICE na Erfurt Hbf, DB, foto: Deutsche Bahn Berlín — Jízdenka zakoupená přes Facebook? U Deutsche Bahn není problém. Nová nabídka Deutsche Bahn nabízí zakoupení jízdenky odkudkoliv kamkoliv za 25 eur (tedy přibližně 600 korun) včetně jízdy vlakem ICE. Jízdenka je platná pouze v druhé vozové třídě; její jedinou nevýhodou je nutnost registrace na sociální síti Facebook. Jedná se o časově limitovanou nabídku (rovněž některé relace mohou být již obsazeny). Nákup této jízdenky je možný od 25. října až do 7. listopadu. Jízdenku je možno objednat pro jízdu od 1. listopadu do 15. prosince. Vzhledem k tomu, že od 12. prosince bude ale platit nový jízdní řád, je nákup jízdenek pro dobu mezi 12. až 15. prosincem povolen až od 2. listopadu.

Elfíkova krabička ze supermarketu Kaufland, foto: Josef Petrák Brno — Výprodej v supermarketu nemusí nutně znamenat, že se chce prodejce zbavit zboží nízké jakosti před hranicí expirace. V případě výprodeje „Elfíkových krabiček“ v řetězci supermarketů Kaufland je tomu právě naopak. Tuto sadu v prodejní hodnotě 890 korun je nyní možno sehnat za pouhých 200 korun! Jde samozřejmě o pouhý doprodej a Kaufland se snaží poukázky prodat i pod cenou. Oproti plné ceně jde o slevu 77 %. I nadále zůstává v platnosti podmínka, že po nákupu je třeba si nechat poukázky orazítkovat na informacích prodejny po prokázání se účtenkou. Rovněž výměnu za vlastní jízdenku je třeba provést do konce října.

ICE1 Berlín — Před 175 lety vyjel v Německu první vlak tažený parní lokomotivou mezi Fürthem a Norimberkem. Za tu dobu prošla železnice v Německu vývojem, zažila dvě světové války. Německé vlaky dnes nabízejí rychlé a pohodlné cestování. Rovněž nabízejí mnoho druhů jízdenek, jmenujme alespoň Europa-Spezial, který platí z vámi vybraného místa v Německu do vámi vybraného místa v jiném státě. V nabídce DB nechybí ani síťové jízdenky. Právě v souvislosti s výročím železnice byla představena nová celosíťová nabídka — Jubiläum–Pass.

UNIPAJ, foto: izdoprava.czPraha - Nedávná změna vlakového jízdního řádu s sebou přinesla i řadu několika dalších změň. Z nichž se budeme věnovat rozšířené možnosti automatů UNIPAJ, jejichž prostřednictvím byl nově zaveden 60 denní předprodej jak vnitrostátních jízdenek, tak i jízdních dokladů typu eLiška. Jejich výdej se nyní blíží způsobu na stránkách e-shopu ČD. Dráhy v této oblasti také nabízejí řadu kombinovatelných bonusů.

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:55
zapadá v 16:00
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...