..: Rail Baltica o krok blíže k dokončení :..

Rail Baltica, spojující Helsinky - Tallin - Rigu - Kaunas - Varšavu; návazně by měla pokračovat do Berlína, foto: Ministerstvo dopravy a spojů Lotyšské republiky Vilnius — Po hlasování v litevském parlamentu se dočkala dohoda o známé a doposud stále velmi pomalu budované spojnici Pobaltí se střední Evropou, zvané Rail Baltica, ratifikace všemi pobaltskými státy. Ty společně budují spojení s normálněrozchodnými železnicemi střední a západní Evropy, ačkoliv doposud bylo stále nejisté, kudy přesně má být tato trať vedena. Mezivládní dohoda konečně definuje zásady včetně vedení trasy, technických parametrů, časové osy, podmínek financování a vlastnictví plánované trasy z Tallinnu přes Pärnu, Rigu, Panevezys a Kaunas na polskou hranici s odbočkou z Kaunasu do Vilniusu. Ačkoliv již v lednu podepsali dohodu o definitivní podobě tratě premiéři všech tří pobaltských zemí, v estonském a lotyšském parlamentu proběhlo hlasování o ratifikaci až červnu.

Ratifikace této dohody byla mezníkem pro všechny zúčastněné strany, dodavatele a instituce, stejně tak pro Evropskou unii, která je hlavním investorem stavby. Trať na rychlost 240 km/h má být dokončena v roce 2025 a plný provoz na ní bude zahájen o rok později. Součástí projektu je i poněkud odvážnější a zatím nejistá vize o spojení Pobaltí s Helsinkami pomocí tunelu, o které jsme již psali.

Zdroj: Railway Gazette


Adam Vanting Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 20.10.2017 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from Evropa


Registered user JB 
20.10.2017 (11:39)  
No tak snad už... Dvě poznámky: 1. úsek širokorozchodné trati z Rígy do Pärnu, vybudovaný za SSSR, byl zrušen 1996, an vedl liduprázdnou krajinou. Takovou povede i Rail Baltica. 2. takže varianta plnou čarou nakreslená na obrázku se liší od nakonec schválené varianty popsané v textu - přes Panevežys, čárkovaně nakreslená.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko