..: Čtyři nové zastávky: Červený Újezd, Ostrava, Písek a Tochovice :..

Železniční zastávka Znojmo nemocnice otevřená v říjnu 2015, foto: Znojemský deník Rovnost/Dalibor Krutiš Praha/Komentář — Drážní úřad letos schválil názvy již čtyř připravovaných železničních zastávek, jak oznámil v úterní tiskové zprávě. Na nová místa zastavení vlaků se tak mohou těšit cestující ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji, přičemž v prvním jmenovaném mají vzniknout dokonce dvě. Abecedně vzato první zastávkou je Červený Újezd u Votic zastávka (okres Benešov) na trati 220 Benešov u Prahy – České Budějovice. Ta se bude nacházet na severním (votickém) záhlaví železniční stanice Červený Újezd u Votic, přičemž vznikne při modernizaci IV. tranzitního železničního koridoru, úseku Sudoměřice u Tábora – Votice.

Následuje Ostrava-Zábřeh na trati 321 Opava východ – Český Těšín, ta bude umístěna mezi odbočkou Odra a stanicí Ostrava-Vítkovice. Na trati 201 z Tábora do Ražic bude postavena zastávka Písek jih, která přibližně rozpůlí traťový úsek Písek – Písek město. Nová zastávka pak vznikne i v Tochovicích – Tochovice zastávka (okres Příbram) mezi žst. Tochovice a Milín na trati 200 Zdice – Protivín.

Zastávka, město, centrum

Každá železniční zastávka má svůj název, aby mohla být evidována, uváděna v jízdním řádu apod. Název ovšem slouží i k orientaci cestujících, pravidelných, náhodných, výletníků. Běžné je označovat zastávky prostým názvem obce, ve které se nacházejí nebo kterou obsluhují. To však nemusí postačovat zejména v případě, plní-li takový účel vícero zastávek. Pak se přistupuje k přidání doplňujícího označení, může to být název části obce nebo třeba výraz „zastávka“ (162×) či „město“ (53×).

Jak se s tím poprali autoři názvů nových zastávek?

  • Červený Újezd u Votic zastávka – zde vidím hned dvojí problém. Proč „u Votic“? Červený Újezd, obec v okrese Benešov, je jedinou obcí toho názvu s železničním tarifním bodem, po odstranění přívlastku „u Votic“ by název zastávky zůstal unikátní. Druhým nešvarem je ponechání názvu Červený Újezd u Votic stávající stanici a vnucení nicneříkajícího přívlastku „zastávka“ nové zastávce. Osobně bych volil změnu názvu železniční stanice tak, aby nová zastávka nemusela nést přívlastek, jako tomu bylo v Opatovicích nad Labem či v Luštěnicích. (Například: stanice „Červený Újezd výhybna“, zastávka „Červený Újezd“.)
  • Ostrava-Zábřeh – bude se nacházet v ostravské místní části Zábřeh, naprosto v pořádku.
  • Písek jih – přívlastek vytvořený ze světové strany nám sice poskytne o něco lepší představu než slovo „zastávka“, pokud je však k dispozici lepší možnost, volil bych jinak. Co třeba „Písek nemocnice“?
  • Tochovice zastávka – podobný případ jako Červený Újezd. Stávající stanice nechť se přejmenuje např. na „Tochovice–Horčápsko“, nová zastávka v obci by se pak mohla jmenovat jednoduše „Tochovice“.

Čtyři schválené názvy zastávek a tři různé způsoby jejich pojmenování. Jaký způsob pojmenování zastávek nejvíce vyhovuje vám? Byli byste pro celoplošné sjednocení jejich názvů?

Zdroj: Drážní úřad, SŽDC


RaPa Poslat mail autorovi | 21.6.2017 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from ČR Jihočeský ČR Moravskoslezský ČR Středočeský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
Registered user mlůno 
26.07.2017 (18:18)  
Benešov u Prahy se donedávna hojně používalo. Může to být tak 10 let, co nějaký chytrolín přišel na to, že si to tam přidala dráha a od té doby se ten přídomek všude umazává. Dřív se to tak prostě psalo, ale to bylo v době před počítači. Ano, ve středočeském kraji je to Benešov jediný (po republice jich je několik dalších), ale i tak je vhodné třeba na dopise si to pojistit, kdyby náhodou 25601 nestačilo (nedávno k nám třeba dopis šel přes Beroun, předpokládám, že "Beroun u Prahy" by poště přislo trochu divnější, než Benešov u Prahy, kdyby to tam bylo, může za to odesílatel, který dal dopis do obálky s okýnkem tak, že nebylo vidět PSČ).
Na dráze je to ovšem zcela mimo diskuzi, protože existuje i Benešov nad Ploučnicí a už i v Praze-Holešovicích při slově Benešov pokladní dříve tápali (dnes je to lepší, tím, že odtud jezdí přímé spoje).
Někteří benešáci si na název "Benešov u Prahy" vypěstovali za tu dobu docela slušnou alergii, mě to nijak nevadí, naopak to raději tak všude píšu, aby se předešlo omylům.
Když jsme u toho Benešova, chtělo by to nějakou zastávku na okraji města, ale to by to musel chtít někdo jiný, než jen obyčejní kaštani.
05.07.2017 (20:31)  
Pokud už nějak názvy zjednodušovat, tak bych především byl pro to sundat z většiny "velkoměst" přídomky "hlavní nádraží". Zejména je to děsně otravné furt dokola poslouchat hlášení.

Hl.n. bych nechal jen tam, kde existuje nějaké alespoň trochu významné jiné nádraží v témže městě. Určitě ne třeba Pardubice nebo Olomouc. Vrcholem trapnosti jsou pak případy typu Karviná nebo Kutná Hora. :-)
Registered user (gp) 
04.07.2017 (16:25)  
M. K.: mít centrální instanci je velmi praktické. Ono to při existenci jediné celostátní dráhy příliš není vidět, ale jak jinak zabránit tomu, aby měla Praha tři Masarykova nádraží nebo Barrandov dával odhlášku jednou od vody a podruhé odněkud z Dalejí. To už jsme tu jednou měli - na Beřkovice, na tý hlavní trati. Takže to není sranda.

J. U. R.: teorie je to pěkná, ale chybná, Výškov byl v Čechách dřív než počítače.
Registered user bvak 
04.07.2017 (10:58)  
Podle tohoto článku se Dolany přejmenovaly, aby se nepletly s ostatními u nás, a načasovaly si to na dobu, kdy by si většina obyvatel stejně musela měnit OP, protože to bylo 10 let od přechodu obce do jiného okresu. http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/obec-zmenila-nazev-na-dolany-nad-vltavou-20170102.html

Jinak problematika názvů žel. stanic a zastávek je obecně zajímavá, těch "neintuitivních" případů je dost. Např. žst. Křižanov v Kozlově. Zajímavý případ jsou Šakvice - původně se stanice jmenovala podle Hustopeč a katastrálně do nich stále patří, ale byla přejmenována podle bližšího sídla.
Registered user Honza  mail  
28.06.2017 (16:09)  
Pokud se Dolany přejmenovaly na Dolany nad Vltavou někdy v nedávné době, tak mě zajímalo spíš proč. Je s tím přece spousta úředností, výměna legitimací a tak podobně.
27.06.2017 (8:38)  
babilon: Někdy možná ano, ale určitě to není pravidlo. Například zde diskutované:

- Červený Újezd u Votic: k.ú. Červený Újezd u Miličína
- Hranice (okr. Cheb, st. Hranice v Čechách): k.ú. Hranice u Aše
- Hranice (okr. Přerov, st. Hranice na Moravě): k.ú. Hranice
- Rudná: k.ú. Dušníky u Rudné*
- Benešov u Prahy: k.ú. Benešov u Prahy
- Ostrava-Zábřeh: k.ú. Zábřeh nad Odrou

* samotná obec Rudná je složená z katastrálních území Dušníky u Rudné a Hořelice; k.ú. Rudná (u Prahy) neexistuje

Stejně jako jsme kdysi řešili, proč je stanice Vyškov na Moravě, když je v celé republice jenom jeden Vyškov. Kamarád potom usoudil, že je to možná kvůli Výškovu (na trati Most - Postoloprty). Tak aby se to nepletlo (zejména v časech ranné computerizace bez hacku a carek), dostal Vyškov přídomek "na Moravě" a Výškov zase "v Čechách". Nevím, co je na tom pravdy, ale zní to jako zajímavá teorie :)
26.06.2017 (22:40)  
Mám na to oblíbený šlágrlist zprzněných názvů obcí:
- Hranice, Benešov "u Prahy", Rudná

Kromě názvů obcí existují též názvy katastrálních území, a odtud podle mě taky historicky pocházejí názvy zastávek a stanic.
26.06.2017 (22:31)  
Dobrý počin, každá zastávka blíže sídlu je vítaná. Doufám jen že se bude pokračovat - např. trať 200
Nebude, požadavky na nové zastávky jsou natolik nákladné, že nějaký posun mimo velká města se absolutně nevyplatí.
26.06.2017 (14:14)  
Možná trochu off-topic, ale zeptám se: Proč vlastně potřebujeme Drážní úřad na to, aby schvaloval názvy zastávek (dopraven)? Já vím, je za tím spousta kvalitní úřednické práce pro sira Humphreyho, ale má to i nějaký jiný důvod?
25.06.2017 (10:05)  
M152.0: Tak si představte, že jste třeba důchodkyně, která si spojení najde v idosu a čeká ji 3km marš někde pustinou.
Není to nezvyklý požadavek, napřiklad v maloobchode pokud je na obchodě napsáno MASO-UZENINY, tak se tam neprodávají cyklopotřeby... :)
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko