..: Víkendová změna času ovlivní dálkové noční vlaky :..

Vlak v nočních Pardubicích, foto: Martin Straka Praha — V noci ze soboty 24. na neděli 25. října končí letní čas a hodinové ručičky se ve 3.00 hod. posunou o hodinu zpět. Tato změna ovlivní i dálkové noční vlaky projíždějící územím České republiky. Nabízíme vám souhrnný přehled dotčených vlaků, a to i na území Slovenska. České dráhy doporučují všem cestujícím, kteří se přes noc chystají cestovat, aby si aktuální odjezdy vlaků ověřili na lince kontaktního centra ČD, další možností je využít aplikaci pro mobilní telefony Můj vlak. Cestující využívající noční vlaky na Slovensku se pak mohou informovat v kontaktním centru ZSSK.

Vlaky Českých drah

 • R 406 Chopin v trase Vídeň – Varšava: vlak ve stanici Bohumín a odjede ve 03:18 hod. SEČ.
 • R 407 Chopin v trase Varšava – Vídeň: vlak vyčká ve stanici Bohumín a odjede ve 02:14 hod. SEČ.
 • R 443 Bohemia v trase Praha – Humenné: vlak vyčká ve stanici Ostrava-Svinov a odjede ve 02:46 hod. SEČ.
 • EN 444 Slovakia v trase Košice – Praha: vlak vyčká ve stanici Bohumín a odjede ve 02:10 hod. SEČ.
 • EN 445 Slovakia v trase Praha – Košice: vlak vyčká ve stanici Bohumín a odjede ve 02:37 hod. SEČ.
 • EN 476 Metropol v trase Budapešť – Berlín pojede z důvodu výluky v úseku Brno hl.n. – Kolín odklonem přes Havlíčkův Brod. Vlak vyčká ve stanici Kolín na náhradní autobusovou dopravu ze stanice Pardubice hl.n. Po přestupu cestujících z náhradní dopravy může spoj v úseku Kolín – Praha hl.n. pokračovat s náskokem. Případné vyčkání vlaku na přechod SEČ bude zajištěno až ve stanici Praha hl.n.
 • EN 477 Metropol v trase Berlín – Budapešť: vlak vyčká ve stanici Brno hl.n. a odjede ve 03:15 hod. SEČ
Změnou času budou ovlivněny také čtyři další vlaky, které začínají nebo končí v České republice a v okamžiku přechodu na SEČ se nacházejí za hranicemi:
 • R 442 Bohemia v trase Humenné – Praha: vlak vyčká ve stanici Čadca a odjede ve 02:09 hod. SEČ.
 • EN 456 Phoenix v trase Praha – Berlín s přímými vozy do Oberhausenu a Curychu: změna času na SEČ proběhne u přímých vozů Praha – Oberhausen v úseku Berlin Hbf – Bielefeld, u přímých vozů Praha – Zürich v úseku Halle Hbf – Frankfurt (M) Süd.
 • EN 457 Phoenix v trase Oberhausen – Praha: změna času na SEČ proběhne u přímých vozů Oberhausen – Praha v úseku Bielefeld – Berlin Hbf.
 • EN 459 Canopus v trase Curych – Praha: změna času na SEČ proběhne v úseku Frankfurt (M) Süd – Halle Hbf.

LEO Express

Změna času se bude týkat i spoje číslo 1350 dopravce LEO Express. Tento spoj na trase Košice – Praha odjede z Košic ve 23:14 SELČ, přijede do Žiliny, kde vyčká hodinu do odjezdu v čase 02:30 SEČ.

Slovensko

Na Slovensku budou ovlivněny dva vnitrostátní noční vlaky:
 • R 1614 Zemplín v trase Humenné – Bratislava: vlak vyčká ve stanici Ružomberok a odjede ve 02:13 SEČ.
 • R 615 Zemplín v trase Bratislava – Humenné: vlak vyčká ve stanici Žilina odjede ve 02:32 SEČ.

Zdroj: České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko, LEO Express


miropiro | 23.10.2015 (19:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from Česká republika (celá) Slovensko (celé)


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
Registered user Laborec425  mail  
11.11.2015 (9:06)  
M 02.11.2015 (12:48): Jste to vystihl nejlépe ze všech v této diskuzi :).
03.11.2015 (20:50)  
AL: Když se kácí les, lítají třísky :)
M: Maj recht. Nebýt změny času, tak budou lidi bolehlavy a kdesi cosi svádět na něco jiného.
03.11.2015 (9:46)  
Dale C: "bohužel" máme i další sousedy a těm to přece udělat nemůžu ;-)
Registered user M 
02.11.2015 (12:48)  
Vy, jak se blbe srovnavate s tou zmenou a nemuzete spat - vy vsichni chodite 365 dni v roce spat presne ve stejnou dobu a stejne i vstavate?
Proste cely rok chodite spat presne ve 22 hodin a vstavate nekdy pred sestou? Nikdy nikam nejedete, takze nikdy nemusite vyrazit driv, nikdy se odnikud nevracite?
01.11.2015 (13:55)  
Aleš Liesk: Mít takové sousedy, tak si od osmi ráno poslechnu nějaké pěkné metalové CD. Nahlas.
Změna času během mé cesty ve vlaku (R443 Bohemia) asi nějaká proběhla, ale já spal jak dřevo :) Zařízl jsem to před Kolínem a pak si pamatuju až průjezd Krompachy.
27.10.2015 (10:41)  
Hornisse Ono je to vlastně padlé na hlavu, ale naše společnost v současnosti vyznává kult, že kdo ponocuje dlouho do noci je frajer a naopak že je super si ráno přispat.
Bať bať. Mám časté spory se sousedem nad námi, kde jim klidně ve dvě ráno běhá tříletý dítě po bytě, řve (křičí, nikoliv brečí) jak na lessy ;-), skáče atd.
Jim to přijde normální, naopak se divili, proč vstávám ráno (no, ráno, v 6.30, ale budiž), že je to tu jak za France Józefa, oni že byli nějaký čas v Itálii a tam je to jejich chování běžné... (ale aby se to tý Itálie vodstěhovali natrvalo, to ne :-( )

gissi Pokud vím, tak jedinou evropskou zemí, kde v poslední době vyzkoušeli ten bohapustý nesmysl používat po celý rok letní čas, byla Ruská federace,
Víte špatně. Půlka západní Evropy jede na letní čas i v zimě a v létě si dopřávají superletní čas.
(ale doslova vzato, celoročně letní čas tam opravdu nemají)
27.10.2015 (10:19)  
Lo Wang: V tomhle máte pravdu a myslím, že se chápeme. Já spíš narážím na lidskou tendenci "poroučet větru dešti" tím, že si uměle stanovujeme pracovní dobu a pak přizpůsobujeme čas aby nám to pasovalo. Čili letní čas abychom lépe využili denní světlo budiž. Ale ne kvůli toho, že tím kompenzujeme uměle danou pracovní dobu. To by pak vlastní čas mohli chtít i třeba pekaři.

Mimochodem,to o frajerech a pracovní době jste mi vložil do úst vy, já to nepsal.
27.10.2015 (9:54)  
Hornisse: Já to myslím jinak, podívejte ... Řekněme pracuji od 6:00 do 14:00 ... V zimě bude světlo buď od 8:00 do 16:00 nebo od 9:00 do 17:00. Co si vyberu. No já bych si vybral tedy možnost číslo 2, protože když půjdu z práce, bude světlo 3 hodiny místo 2 hodin. Ráno stejně žádné slunce neuvidím. Naopak pracuji od 9:00 do 17:00, tak kterou varinantu si vyberu? No raději světlo od 8:00, protože alespoň cestou do práce můžu jít za denního světla. ..... Proto si myslím, že "ti, co pracují od 6 ráno, chtějí jen zimní čas", je poměrně zavádějící. ..... O části "kdo je frajer, podle toho, kdy pracuje", se vyjadřovat nebudu :)
27.10.2015 (9:42)  
Lo Wang: Logika je v tom, že při práci od šesti do dvou v zimním čase končíte před západem slunce i při nejkratším dni a naopak vám nevadí brzký východ slunce ani při nejdelším dni. Proti tomu při práci od devíti do pěti v zimě slunce nevidíte, protože zapadne než odejdete z práce a naopak v létě spíte zbytečně x hodin za světla.

Ono je to vlastně padlé na hlavu, ale naše společnost v současnosti vyznává kult, že kdo ponocuje dlouho do noci je frajer a naopak že je super si ráno přispat. Ale proboha proč? To už můžeme rovnou přejít na UTC+5 abychom měli pocit, jací jsme kabrňáci, že ponocujeme do dvou a přitom si mohli k večeru užívat sluníčka.
Registered user gissi 
27.10.2015 (7:02)  
Pokud vím, tak jedinou evropskou zemí, kde v poslední době vyzkoušeli ten bohapustý nesmysl používat po celý rok letní čas, byla Ruská federace, od roku 2012. A po dvou rocích platnosti tohoto experimentu ho loni v říjnu zrušili a od té doby tam platí řádný geografický čas (UTC+3), beze změn na UTC+4 (bez přechodu na letní čas).
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko