..: ČD doběhly a předběhly konkurenci, mobilní aplikace je na světě :..

ČD aplikace Můj vlak: vyhledání spojení, foto: Josef Petrák Praha — České dráhy, stejně jako předtím LEO Express a RegioJet, nabízejí ode dneška cestujícím mobilní aplikaci pro platformy Apple iOS (iPhone) a Android. Zatímco soukromí dopravci vsadili na jednoúčelové řešení pro rezervaci jízdenek ve svých vlakových, případně autobusových spojích, České dráhy šly cestou víceúčelové aplikace Můj vlak, která umožní nejen nákup jízdních dokladů, ale bude také nástrojem pro získání informací o samotné cestě vlakem. Poskytované služby na nádražích, informace o zpoždění, odjezdové tabule nebo aktuální poloha vlaku jsou informace, které v některých situacích vyvážíte zlatem, a přitom jsou často ukryty hluboko na webu dopravce či správce infrastruktury. Vývojový tým ČD poodhalil našemu magazínu úskalí, která přinesl vývoj takto rozsáhlé mobilní aplikace.

Základem jsou data

Silnou stránkou aplikace jsou poskytované informace. Ty tvoří služby na pozadí, jež získávají data z různých samostatných systémů Českých drah i Správy železniční dopravní cesty. Má tak přehled o plánovaných a skutečných jízdních řádech, aktuální a očekávané poloze, mimořádnostech, výlukách atp. Ty se následně zpracují a hotové zasílají do aplikace uživateli.

Jen samotné určení polohy a včasnosti jízdy vlaku ukázalo na několik úskalí, které ve výsledku zpozdily zveřejnění aplikace proti plánovanému termínu. Data o jízdě vlaku mohou být v některých dopravnách ještě pořád zadávána ručně a ukazuje se, že někdy i s velkým zpožděním. Běžně pozorovaná odchylka zadání činí dvě až pět minut. Ani programové rozhraní (API) SŽDC neposkytuje data vhodným způsobem pro dané využití – informace jsou zveřejňovány po dávkách a může se stát, že v daném momentu již existuje novější informace pro daný vlak. Služba si musí poradit třeba se situací, kdy chybí příjezd vlaku do koncové stanice, avšak existuje informace o odjezdu soupravového vlaku na odstavné nádraží

Díky tomu musel být systém výpočtu zpoždění upraven o logiku, která si chybějící údaje domyslí a rekonstruuje; proto budou chybějící informace vyhodnoceny jako falešné zpoždění. Jako doplňkový zdroj dat se proto používá pozice vozidel z GPS podle telemetrie, pokud jsou vybavena takovým zařízením. Poloha je pak promítnuta do očekávaného umístění vlaku (POI) a porovnána s jeho jízdním řádem.

Nakonec byl zvolen model, kdy zdrojem informací je Dispečerský systém osobní dopravy (DISOD ČD), který využívá všechny zmíněné zdroje ČD a SŽDC, ale také stahuje informace od zahraničních partnerů. Ten navíc obsahuje informace o změnách jízdy vlaku z důvodu výluky, mimořádnosti nebo jiného důvodu. Ostatně jízdní řád má v této architektuře několik zdrojů:

  1. knižní jízdní řád,
  2. plánovaný jízdní řád, který vzniká cca 13 hodin před jízdou vlaku souhlasem dispečera a obsahuje provozní, výluková či jiná opatření,
  3. aktuální jízdní řád, který obsahuje i změny v průběhu jízdy vlaku.

Závislost na externích systémech a dispečerské úpravy jsou však zároveň dalším zdrojem nepřesností údajů o vlaku. Například odklony mohou být zanášeny do systémů jako kopie jiného vlaku, u kterého se nemusí shodovat seznam zastávek. Pokud je při odklonu Kolín – Nymburk – Praha uvedeno zastavení v Praze-Vysočanech jako textová poznámka, systém nedokáže cestujícího upozornit na alternativu k výstupu ve stanici Praha-Libeň.

Notifikace z aplikace ČD Můj vlak na OS Android, foto: Aleš Petrovský Notifikace z aplikace ČD Můj vlak na OS Android, foto: Aleš Petrovský ČD Můj vlak: Detail spojení umí započítat reálné zpoždění, foto: Aleš Petrovský Elementární přehled řazení vlaku v aplikaci ČD Můj vlak, foto: Aleš Petrovský ČD Můj vlak dokáže nahradit informační systém vlaku, foto: Aleš Petrovský

Zpoždění je navíc podle dostupných informací odhadováno – pokud vlak nedorazil do určeného bodu, je jasné, jaké má zpoždění aktuálně, ale nelze určit, kdy daného bodu skutečně dosáhne. I proto se musí s informací o zpoždění pracovat s opatrností, protože ohlášené zpoždění se může změnit. Přesto je taková informace cennější, než původní model, kdy vlak jel „včas“ do chvíle, než vyjel s velkým zpožděním z místa, kde se zdržel.

Aplikace nahrazuje informační systém vlaku

ČD aplikace Můj vlak: upozornění, foto: Josef Petrák Můj vlak poskytuje před cestou i během ní kontextové informace, a může tak nahradit jak elektronický informační systém ve vozidlech, tak informace od palubního personálu. Tvůrci přesto doporučují se v případě mimořádností nebo nejasností informovat u zaměstnanců drah.

Ať už máte vyhledaný spoj a na něm zapnutá upozornění, nebo zakoupený jízdní doklad, mobilní telefon vás upozorní na čas odjezdu, výluky a mimořádnosti na trase. Během cesty vám včas připomene přestup a případně zprostředkuje informaci o nástupišti navazujícího vlaku. Informace si můžete hledat i ručně – k dispozici jsou informace o stanicích včetně informačních tabulí SŽDC, na nichž jsou zobrazeny vlaky všech dopravců. Detaily ovšem získáte pouze k vlakům ČD. Zajímavou kontextovou informací je dohledání dalšího návazného spoje přímo z detailu vašeho spojení, pokud vám původní ujel či se chcete v místě přestupu zdržet déle.

Uživatelé Androidu si mohou vybrané funkce přenést na plochu ve formě widgetu – např. odjezdy/příjezdy, detail spojení, popř. aktuální seznam jízdenek.

Offline jízdní řády, mobilní eshop, přístupnost

ČD aplikace Můj vlak: spojení, foto: Josef PetrákSnad nejhodnotnější funkcí aplikace je vyhledávání vlakového spojení ČD, které funguje jak online, tak i s offline datovým balíčkem. Díky tomu můžete šetřit váš datový limit u mobilního tarifu a lépe se vám bude s aplikací pracovat v místech s horším mobilním pokrytím.

Díky propojení s eShopem pak uvidíte v mobilu i všechny jízdenky, které jste si online zakoupili. Doručení je okamžité, což jsme při testování ocenili (např. když spěcháte a někdo kupuje jízdenku za vás u počítače). Pro zobrazení je použit stejný formát, jako u mobilního webu ČD – PNG obrázek. Formát digitálních dokladů Apple Passbook nevyhovoval, protože nepodporuje drážní Aztec kódy, jen QR kódy. Alternativní zprostředkovatel jízdních dokladů Bileto před časem sice zasílal své bilety přímo v Passbooku, nicméně využíval možnosti prokázání se personálu transakčním kódem. Není však vyloučeno, že se o Passbooky aplikace přesto v budoucnu rozšíří, stejně jako u srovnatelných formátů konkurence.

ČD aplikace Můj vlak: souhrn objednávky, foto: Josef PetrákPořídit jízdenky samozřejmě lze i přímo v aplikaci. Nákupní proces je velmi podobný mobilnímu webu ČD – pokud máte vyplněné údaje jako zapamatované číslo osobního dokladu či In-karty v ČD eShopu, aplikace si je automaticky převezme a nemusíte je pokaždé vyplňovat. Zatím nelze využít funkci zapamatování platební karty, kterou musí napřed podporovat poskytovatel platební brány – ČSOB. Výhledově se ale s touto možností počítá. Nákup probíhá v sedmi krocích: vyhledání spojení, výběr dokladu, volba jednosměrné nebo zpáteční jízdenky, specifikace cestujících, doplňkové služby, totožnost a platba kartou či systémem Paysec.

Elektronický obchod má zatím asi největší mezery v možnosti výběru rezervací. Zde se počítá s vývojem v dalším období. V tuzemské dopravě je největší překážkou rozmanitost vozidlového parku a případně velké datové toky při přenosu sedadlových map. Mezinárodní rezervace pak komplikuje dvě dekády starý systém UIC, který například nepodporuje předběžné blokace míst. Řešením tak jsou bilaterální dohody s okolními správami a ad-hoc přístup do jejich lokálních rezervačních systémů.

Už během testování se také ukázalo, že aplikace je velkým přínosem pro zrakově postižené. Ti slabozrací mohou informace pohodlně číst na zařízení, na kterém jsou zvyklí, ti více postižení pak využít funkcí pro přístupnost poskytovaných mobilními operačními systémy.

Verze 1.0.1

České dráhy zveřejní aplikaci cestujícím během čtvrtka 30. října 2014 v iTunes Store a Google Play Store. Testování probíhalo od prosince 2013 a poslední verze vyšla v průběhu října. Na náš dotaz, jaký je výhled pro platformu Windows Phone (WP), dopravce potvrdil zájem tuto aplikaci vyvinout. Problémem však je, že zatímco iOS a Android sdílí určitou společnou funkcionalitu, pro WP by se muselo vše znovu navrhnout, a proto byl vývoj naplánován až po zveřejnění prvních dvou mutací. Závěrem by České dráhy rády poděkovaly všem testerům za pomoc a velmi hodnotné informace, které pomohly odhalit mnoho kritických míst jak v samotné mobilní aplikaci, tak v systémech na pozadí.

Zdroj: České dráhy


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 30.10.2014 (11:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Služby

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 15      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel M 
09.11.2014 (1:16)  
Ve ctvrtek nakup u CD v pohode. Dneska damejidlo neprobehlo. Jestli to souvisi s tou zmenou techto dni, nevim. Pocitam ale, ze s CD zadny problem souviset nebude.

Proc je tam ta sleva je snad zrejme - je to promo akce primo MasterPassu.
Za nakup kartou prece sleva je. Nebo vlastne byla a mozna bude zas.
08.11.2014 (18:05)  
České banky s blokacemi na kartách neumí pracovat a tváří se často jako zaúčtované. Zažil jsem i s většími částkami (US hotely, půjčovny aut, atp.) :) Byl bych v klidu.
registrovaný uživatel Oto 
07.11.2014 (20:31)  
duplo: já taky, ale podobné služby je vrací. samozřejmě jestli to tak bude i v tomto případě, to se teprve uvidí.
registrovaný uživatel duplo 
07.11.2014 (20:08)  
Oto: já mám ty korunové platby zaúčtované, proto jsem překvapen....
registrovaný uživatel Oto 
07.11.2014 (19:25)  
duplo: Masterpass pro Android jsem si zprovoznil dnes. Z mých 4 karet se dvě přidaly přes 3D secure (UniCredit Visa, Citibank MC), jedna (mBank Visa) se přidala přes kód v popisu transakce, ovšem jedna (ZUNO Visa) "visí" ve stavu "Waiting", protože v internetovém bankovnictví ZUNO není popis transakce vidět (za to ale může ZUNO).

Jinak ty o vrácení těch "korun" nemusíte žádat. To by měla být jen blokace, která po čase sama zmizí nebo se objeví zpětná transakce. Takováhle předautorizace drobnou platbou je běžná i u PayPalu, Facebooku, atd. Občas dokonce strhnou náhodný počet haléřů a chtějí, abyste jim vyplnil kolik to bylo, aby se ujistili, že jste pravý majitel karty, který má přístup k jejím výpisům.
07.11.2014 (18:06)  
duplo: Masterpass/MC Mobile od posledního updatu, který vyšel před několika dny, prý zlobí obecně, nejen u ČD. Dráhy v tom tedy asi budou nevinně.
Aplikaci MC Mobile už nějakou dobu používám a naopak oceňuji, že nemusím stále dokola opisovat potvrzovací SMS kódy.

Slevu při použití aplikace eshop ČD nabízí, ale podobnou akci nabízí i další poskytovatelé služeb - navíc je tam nějaká soutěž o letenky do Londýna.

Mimochodem, podobně můžete získat slevu okolo 20 % v jednom řetězci s oblečením, pokud zaplatíte kartou Visa.
registrovaný uživatel duplo 
07.11.2014 (17:31)  
Předpokládám, že tuto diskusi bude číst někdo z Českých drah.
Musím říct, že takhle jsem nebyl nasraný, ani když jsem ve vlaku čekal s těhotnou manželkou 3 hodiny kvůli blesku, který před lety praštil v Roztokách do zabezpečovacího zařízení. Blesk, který třískne do zabezpečovacího zařízení jsem schopný si rozumově zdůvodnit.
Co si však rozumově zdůvodnit nemohu je aplikace Masterpass a především 10% sleva na jízdenky ČD v eshopu.
Ačkoliv mám chytrý telefon 2,5 roku, práce s počítačem mě i živí, nejsem schopný na svém iOS 8 Masterpass zprovoznit. Již mě to stálo i několik korun za pokusy o aktivaci, na ty jsem si podal reklamaci.
Vůbec nechápu, proč není pro dlouholeté zákazníky 10% sleva i na paysec nebo obyč platbu platební kartou. Rychlost platby obyč kartou je asi 100x rychlejší, než desítky minut trvající neúspěšné pokusy o přidání na internetu otevřených PK do Masterpass.
ČD by si měly dávat pozor, protože Masterpass není dobrý produkt a internetové diskuse jsou plné nasraných lidí. Přeci jen, spousta lidí si pamatuje jak zadávali svou kartu např. do App storu, což bylo hotovo za 30 sekund. S jedním ověřením po mailu. Nikoliv zadávání mpinů, adres, kódů z internetového bankovnictví a já nevím jakých sraček v Masterpass.
07.11.2014 (15:52)  
Jo a neví někdo, proč aplikace nejde nainstalovat na paměťovou kartu a žere interní paměť? (Android 2.2)
registrovaný uživatel M 
06.11.2014 (22:17)  
Smysl pro vtip a ironii. Se tomu rika...
editor nebo admin ŽP Chary  mail  
06.11.2014 (20:22)  
OT
Výrazem schadenfreude se označuje, když má někdo radost z toho, že se někomu druhému přihodí nějaké neštěstí. Sousedovi chcípla koza. No bylo na čase...

Jaký je výraz pro to, když má někdo radost z toho, že druhý píše blbosti?
/OT
  1 2 3 4 5 ... 15      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko