..: ČD doběhly a předběhly konkurenci, mobilní aplikace je na světě :..

ČD aplikace Můj vlak: vyhledání spojení, foto: Josef Petrák Praha — České dráhy, stejně jako předtím LEO Express a RegioJet, nabízejí ode dneška cestujícím mobilní aplikaci pro platformy Apple iOS (iPhone) a Android. Zatímco soukromí dopravci vsadili na jednoúčelové řešení pro rezervaci jízdenek ve svých vlakových, případně autobusových spojích, České dráhy šly cestou víceúčelové aplikace Můj vlak, která umožní nejen nákup jízdních dokladů, ale bude také nástrojem pro získání informací o samotné cestě vlakem. Poskytované služby na nádražích, informace o zpoždění, odjezdové tabule nebo aktuální poloha vlaku jsou informace, které v některých situacích vyvážíte zlatem, a přitom jsou často ukryty hluboko na webu dopravce či správce infrastruktury. Vývojový tým ČD poodhalil našemu magazínu úskalí, která přinesl vývoj takto rozsáhlé mobilní aplikace.

Základem jsou data

Silnou stránkou aplikace jsou poskytované informace. Ty tvoří služby na pozadí, jež získávají data z různých samostatných systémů Českých drah i Správy železniční dopravní cesty. Má tak přehled o plánovaných a skutečných jízdních řádech, aktuální a očekávané poloze, mimořádnostech, výlukách atp. Ty se následně zpracují a hotové zasílají do aplikace uživateli.

Jen samotné určení polohy a včasnosti jízdy vlaku ukázalo na několik úskalí, které ve výsledku zpozdily zveřejnění aplikace proti plánovanému termínu. Data o jízdě vlaku mohou být v některých dopravnách ještě pořád zadávána ručně a ukazuje se, že někdy i s velkým zpožděním. Běžně pozorovaná odchylka zadání činí dvě až pět minut. Ani programové rozhraní (API) SŽDC neposkytuje data vhodným způsobem pro dané využití – informace jsou zveřejňovány po dávkách a může se stát, že v daném momentu již existuje novější informace pro daný vlak. Služba si musí poradit třeba se situací, kdy chybí příjezd vlaku do koncové stanice, avšak existuje informace o odjezdu soupravového vlaku na odstavné nádraží

Díky tomu musel být systém výpočtu zpoždění upraven o logiku, která si chybějící údaje domyslí a rekonstruuje; proto budou chybějící informace vyhodnoceny jako falešné zpoždění. Jako doplňkový zdroj dat se proto používá pozice vozidel z GPS podle telemetrie, pokud jsou vybavena takovým zařízením. Poloha je pak promítnuta do očekávaného umístění vlaku (POI) a porovnána s jeho jízdním řádem.

Nakonec byl zvolen model, kdy zdrojem informací je Dispečerský systém osobní dopravy (DISOD ČD), který využívá všechny zmíněné zdroje ČD a SŽDC, ale také stahuje informace od zahraničních partnerů. Ten navíc obsahuje informace o změnách jízdy vlaku z důvodu výluky, mimořádnosti nebo jiného důvodu. Ostatně jízdní řád má v této architektuře několik zdrojů:

  1. knižní jízdní řád,
  2. plánovaný jízdní řád, který vzniká cca 13 hodin před jízdou vlaku souhlasem dispečera a obsahuje provozní, výluková či jiná opatření,
  3. aktuální jízdní řád, který obsahuje i změny v průběhu jízdy vlaku.

Závislost na externích systémech a dispečerské úpravy jsou však zároveň dalším zdrojem nepřesností údajů o vlaku. Například odklony mohou být zanášeny do systémů jako kopie jiného vlaku, u kterého se nemusí shodovat seznam zastávek. Pokud je při odklonu Kolín – Nymburk – Praha uvedeno zastavení v Praze-Vysočanech jako textová poznámka, systém nedokáže cestujícího upozornit na alternativu k výstupu ve stanici Praha-Libeň.

Notifikace z aplikace ČD Můj vlak na OS Android, foto: Aleš Petrovský Notifikace z aplikace ČD Můj vlak na OS Android, foto: Aleš Petrovský ČD Můj vlak: Detail spojení umí započítat reálné zpoždění, foto: Aleš Petrovský Elementární přehled řazení vlaku v aplikaci ČD Můj vlak, foto: Aleš Petrovský ČD Můj vlak dokáže nahradit informační systém vlaku, foto: Aleš Petrovský

Zpoždění je navíc podle dostupných informací odhadováno – pokud vlak nedorazil do určeného bodu, je jasné, jaké má zpoždění aktuálně, ale nelze určit, kdy daného bodu skutečně dosáhne. I proto se musí s informací o zpoždění pracovat s opatrností, protože ohlášené zpoždění se může změnit. Přesto je taková informace cennější, než původní model, kdy vlak jel „včas“ do chvíle, než vyjel s velkým zpožděním z místa, kde se zdržel.

Aplikace nahrazuje informační systém vlaku

ČD aplikace Můj vlak: upozornění, foto: Josef Petrák Můj vlak poskytuje před cestou i během ní kontextové informace, a může tak nahradit jak elektronický informační systém ve vozidlech, tak informace od palubního personálu. Tvůrci přesto doporučují se v případě mimořádností nebo nejasností informovat u zaměstnanců drah.

Ať už máte vyhledaný spoj a na něm zapnutá upozornění, nebo zakoupený jízdní doklad, mobilní telefon vás upozorní na čas odjezdu, výluky a mimořádnosti na trase. Během cesty vám včas připomene přestup a případně zprostředkuje informaci o nástupišti navazujícího vlaku. Informace si můžete hledat i ručně – k dispozici jsou informace o stanicích včetně informačních tabulí SŽDC, na nichž jsou zobrazeny vlaky všech dopravců. Detaily ovšem získáte pouze k vlakům ČD. Zajímavou kontextovou informací je dohledání dalšího návazného spoje přímo z detailu vašeho spojení, pokud vám původní ujel či se chcete v místě přestupu zdržet déle.

Uživatelé Androidu si mohou vybrané funkce přenést na plochu ve formě widgetu – např. odjezdy/příjezdy, detail spojení, popř. aktuální seznam jízdenek.

Offline jízdní řády, mobilní eshop, přístupnost

ČD aplikace Můj vlak: spojení, foto: Josef PetrákSnad nejhodnotnější funkcí aplikace je vyhledávání vlakového spojení ČD, které funguje jak online, tak i s offline datovým balíčkem. Díky tomu můžete šetřit váš datový limit u mobilního tarifu a lépe se vám bude s aplikací pracovat v místech s horším mobilním pokrytím.

Díky propojení s eShopem pak uvidíte v mobilu i všechny jízdenky, které jste si online zakoupili. Doručení je okamžité, což jsme při testování ocenili (např. když spěcháte a někdo kupuje jízdenku za vás u počítače). Pro zobrazení je použit stejný formát, jako u mobilního webu ČD – PNG obrázek. Formát digitálních dokladů Apple Passbook nevyhovoval, protože nepodporuje drážní Aztec kódy, jen QR kódy. Alternativní zprostředkovatel jízdních dokladů Bileto před časem sice zasílal své bilety přímo v Passbooku, nicméně využíval možnosti prokázání se personálu transakčním kódem. Není však vyloučeno, že se o Passbooky aplikace přesto v budoucnu rozšíří, stejně jako u srovnatelných formátů konkurence.

ČD aplikace Můj vlak: souhrn objednávky, foto: Josef PetrákPořídit jízdenky samozřejmě lze i přímo v aplikaci. Nákupní proces je velmi podobný mobilnímu webu ČD – pokud máte vyplněné údaje jako zapamatované číslo osobního dokladu či In-karty v ČD eShopu, aplikace si je automaticky převezme a nemusíte je pokaždé vyplňovat. Zatím nelze využít funkci zapamatování platební karty, kterou musí napřed podporovat poskytovatel platební brány – ČSOB. Výhledově se ale s touto možností počítá. Nákup probíhá v sedmi krocích: vyhledání spojení, výběr dokladu, volba jednosměrné nebo zpáteční jízdenky, specifikace cestujících, doplňkové služby, totožnost a platba kartou či systémem Paysec.

Elektronický obchod má zatím asi největší mezery v možnosti výběru rezervací. Zde se počítá s vývojem v dalším období. V tuzemské dopravě je největší překážkou rozmanitost vozidlového parku a případně velké datové toky při přenosu sedadlových map. Mezinárodní rezervace pak komplikuje dvě dekády starý systém UIC, který například nepodporuje předběžné blokace míst. Řešením tak jsou bilaterální dohody s okolními správami a ad-hoc přístup do jejich lokálních rezervačních systémů.

Už během testování se také ukázalo, že aplikace je velkým přínosem pro zrakově postižené. Ti slabozrací mohou informace pohodlně číst na zařízení, na kterém jsou zvyklí, ti více postižení pak využít funkcí pro přístupnost poskytovaných mobilními operačními systémy.

Verze 1.0.1

České dráhy zveřejní aplikaci cestujícím během čtvrtka 30. října 2014 v iTunes Store a Google Play Store. Testování probíhalo od prosince 2013 a poslední verze vyšla v průběhu října. Na náš dotaz, jaký je výhled pro platformu Windows Phone (WP), dopravce potvrdil zájem tuto aplikaci vyvinout. Problémem však je, že zatímco iOS a Android sdílí určitou společnou funkcionalitu, pro WP by se muselo vše znovu navrhnout, a proto byl vývoj naplánován až po zveřejnění prvních dvou mutací. Závěrem by České dráhy rády poděkovaly všem testerům za pomoc a velmi hodnotné informace, které pomohly odhalit mnoho kritických míst jak v samotné mobilní aplikaci, tak v systémech na pozadí.

Zdroj: České dráhy


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 30.10.2014 (11:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 15      Zpráv na stránku:   
Registered user duplo 
10.11.2014 (16:42)  
Můj vlak opět nefunční. Definitivně mažu a s touto amatérskou aplikací již nechci mít nikdy nic společného.
10.11.2014 (13:25)  
Ježiš, tak to mě ani nenapadlo, páchat na JSD takový, nebojme se to říci, podvod, jakým je lámání jízdného na hranicích. :-D

Šlo mi jen o možnost koupit si lístek z Kolovrat bez toho, abych šašil s jiným vlakem. :-D A myslím, že rozdílnou trasu jízdy a tarifu řeší v PID celkem dost lidí, ale vzhledem k tomu, že ta aplikace je stále pro m-commerce ne zcela použitelná, je to vlastně nakonec jedno.
10.11.2014 (8:44)  
bablion, Sim Jasně, že by to šlo vyřešit nějakým zaškrtávátkem "Vím, co dělám". Dva eshopy jsou výmysl pana F., stejně jako to, že jízdenka musí být vázaná na konkrétní vlak, aby "se to nezneužívalo" (a hleďme, chvíli po tom byla vazba na konkrétní vlak zrušena).
Registered user Sim 
10.11.2014 (7:29)  
Roberte, ja bych si tim tak jisty nebyl; preci jen, eshop vyhledava nejen jednotlive spoje, ale i navaznosti ... takze by se tam muselo nejak osetrovat, aby nektere stanice byly ciste tarifni a jine prestupni ... plus pravne osetrit, aby se nestalo, ze si nekdo bude stezovat kvuli tomu, ze mu to prodalo jizdenku na dany spoj do stanice, kde to nestavi.

Ano, v principu zo samosebou jde ... nicmene jako jedno z funkcnich reseni bych videl, kdyby se u registrovanych (=aspon nejaka pravdepodobnost, ze vi, co delaji) dalo zaskrtnout policko "zahrnout tarifni body neumoznujici nastup a vystup cestujicich". Na stranu druhou, tohle me trapi podstatne mene, nez neustale zadavani spravne aplikace na skrabce do eshopu, prestoze system vi, co mam.
09.11.2014 (22:40)  
Ještě k hraničním bodům - ony v datech jízdních řádů normálně jsou včetně časů průjezdu, takže by jenom stačilo tyto "stanice" udělat pro eshop viditelné (maximálně doplnit kilometráž, pokud není). A není potřeba zavádět nic nového.
09.11.2014 (22:11)  
ČD by musely provozovat dva eshopy, aby toto bylo možné
Tak ono by stačilo jako ten druhý eshop k aplikaci jízdenka.cz přidělat tlačítko "Kup", ale zřejmě ty náklady za to nestojí.
09.11.2014 (21:29)  
Pikehead: "Jde" to, ale oklikou a pouze za podmínky, že v den Vaší jízdy existuje jiné spojení po stejné trase, které na té Vámi projížděné zastávce staví.

Bohužel do "stanic" jako je Kúty Gr., Schöna Gr. (atp) taková spojení neexistují, takže nezbývá než dojít k pokladně nebo koupit síťovou jízdenku. Mnou "oblíbený" pan F. z GŘ ČD mi tvrdil, že by ČD musely provozovat dva eshopy, aby toto bylo možné.
09.11.2014 (19:56)  
Jo a dotaz, možná blbej-už se dá koupit jízdenka do/ze stanic, kde vlak nestaví?
Využívá se to u hranic pásem IDS u integrovaných rychlíků nebo Sp.
09.11.2014 (16:18)  
Ohledně Masterpass: Musel jsem si koupit jízdenku bez 10% slevy, ta platební aplikace hlásila, že obchodník nepodporuje můj typ platební karty, nebo jsem nevyplnil adresu či co (vyplnil). Když jsem místo platby Masterpass zvolil klasickou "Mastercard mobile", prošlo to (byť bez slevy).
Nějak to zkomplikovali.
Registered user Nechic  mail  
09.11.2014 (10:55)  
Další zkušenost s aplikací (pokud to tu někdo čte): Koupím si jízdenku přes eshop normálně v PC, zaplatím přes masterpass (fungovalo to, za 20 sekund jsem měl jízdenku). Jízdenka se mi načetla do aplikace - až sem je to fajn. Jenže jsem si jízdenku koupil na jedno spojení a protože EC 222 Detvan byl zpožděný přes 40 minut, tak jsem použil jiné spoje než jsem měl v zakoupené jízdence. Jenže aplikace mi neustále dávala notifikace spojené s mým spojením, upozorňovala na přestupy atd. Není možné u jedné konkrétní jízdenky notifikace vypnout a zapnout u jiného spojení?
  1 2 3 4 5 ... 15      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko