..: Dodávka vozů ABpee pro ČD se oddaluje :..

Ilustrační fotografie, interiér vozu Bdmpee, foto: Aleš Petrovský Praha/Bydgoszcz — Zákazníci majoritního železničního dopravce se i nadále budou muset spokojit na určitých rychlíkových linkách s „komfortem“ vozů první a druhé třídy řady AB či první třídy A. Polská společnost PESA, která pro dráhy rekonstruuje patnáct vagonů druhé třídy řady Bdt na první a druhou třídu v nově vzniklé řadě ABpee, má totiž problémy s jejich nasazením do zkušebního provozu. Nyní je již jasné, že avizované dodání vozů na přelomu roku 2013 a 2014 se nestihne. Jak pro portál ŽelPage uvedl Drážní úřad České republiky (DÚČR), tak k dnešnímu dni zkušební provoz stále nebyl povolen, navzdory zveřejnění protichůdné informace v aktuálním čísle Železničního magazínu.

Jaké jsou tedy důvody příslušného rozhodnutí Drážního úřadu? „Při jednání vyplynula skutečnost, že výrobce PESA pro zvýšení rychlosti drážního vozidla ze 120 km/h na 140 km/h, která je limitována použitím podvozků drážního vozidla GP200, použil jinou než doporučenou metodu úpravy podvozků ke zvýšení rychlosti, kterou si nechaly v minulosti vypracovat dřívější ČSD u VÚKV Praha, ale použil metodu, kterou PESA používá u podvozků GP 200 vyrobených v Německu pro německé zakázky,“ uvedl Pavel Kostka z oddělení drážních vozidel DÚČR.

To úřad odmítl akceptovat, jelikož podvozky GP200 z Vagonky Studénka jsou jiné konstrukce, než jejich německý ekvivalent. DÚČR tak požadoval pro podvozky posouzení odbornou právnickou osobou. Mimo jiné bylo také během zkoušek na Zkušebním okruhu ve Velimi zjištěno překročení povolených hodnot rušivých proudů (EMC). Drážní úřad následně 22. listopadu 2013 dostal od společnosti PESA žádost o povolení zkušebního provozu s jedním vozem ABpee, která mj. obsahovala vyjádření VÚŽ Praha a.s. a VÚKV Praha a.s. k celkové modernizaci vozidla, a to včetně úprav provedených na podvozku. U žádosti však chyběl souhlas s jejich obsahem od dopravce, tedy od zadavatele modernizace a majitele drážního vozidla.

Drážní úřad po pečlivé analýze všech předložených dokumentů dospěl k závěru, že není možné dostát všem podmínkám Zákona o drahách (konkrétně paragrafu 43 odstavce 9), při schválení zkušebního provozu bez omezení, jelikož by mohlo dojít při provádění zkoušek k ohrožení bezpečného provozování dráhy a drážní dopravy. DÚČR taktéž nepovolil zkušební provoz s omezením, které bylo Drážnímu úřadu doporučeno právnickou osobou s přihlédnutím k nevyhovujícím hodnotám elektromagnetické kompatibility vozidla a pevnosti podvozku, jelikož se zkušební provoz vydává na drážní vozidlo jako celek (to znamená, že není možné omezení elektrického vytápění apod.).

Polská PESA ve svém stanovisku uvádí, že po dokončení probíhajících prací bude finalizována technická dokumentace, která bude po odsouhlasení ČD zaslána na DÚČR. Jakmile Drážní úřad schválí zkušební provoz, tak budou Českým drahám přistaveny dva vozy pro testovací provoz s cestujícími. Samotné dráhy pak dodávají, že v případě nedodržení stanovených termínů dodání budou uplatňovány na výrobci standardní smluvní pokuty.

Zdroje: PESA Bydgoszcz, České dráhy, Drážní úřad, rozhodnutí o nepovolení zkušebního provozu DÚČR pro vůz řady ABpee347


Aleš Petrovský | 7.2.2014 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Vozidla

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
11.02.2014 (19:35)  
Napr. odpadnim teplem z motoru 854, tak jak to dela vetsina modernich vozidel. To by ale pri rekonstrukci jak 854 tak toho vagonu musel nekdo myslet.

a) Jste vedle jak tak ta jedle. Při rekonstrukci 854 nedovolil výrobce motoru firma CAT odebírat teplo přímo z okruhu chlazení, je zde instalován údajně jen jakýsi malý výměník. V Prasu nejsou za takoví hlupáci.

b) Což dokazuje regionova, která v motorovém voze topí z motoru (Tedom s tím asi problémy nemá) a kde je spotřeba topné nafty citelně menší, než v sousední řídícím voze, kde se topí pouze bufíkem. Všiměte si prosím, že ani tato ucelená jednotka nemá propojené topení, pravděpodobně proto, že by to přineslo jen komplikace - a ten motor prostě tolik tepla pro oba vozy nevyrobí.

c) Moderní spalovací motory, zejména diesely mají odpadního tepla prostě málo a zatraceně bedlivě si ho šetří pro správný chod motoru - dneska se běžně montuje přídavné elektrické topení, živené z alternátoru.
Registered user Lev 
11.02.2014 (13:23)  
Tomáš Kraus: Povinné rezervace z Prahy do Chebu přes Plzeň platí někdy od srpna minulého roku, jak jsem se následně 9. listopadu dočetl ve Stříbře. Přes Ústí, podle poznámky v jízdním řádu, od začátku února. Pouze v Excelsioru je to už dost dlouho. A pak taky z Prahy do CB. První vlak na Prahu se z Os změní v Táboře na R a rázem se musí kolo rezervovat.
A naopak je to u posledního R z Prahy. Na tom je vidět ta absurdnost povinných rezervací. Špatné je, že v některých časech to není s osobáky žádná sláva. Platí to hlavně pro úsek Plzeň - Cheb -KV a CB Veselí n. L. A pokud v určitou dobu jezdí hodně cyklistů, tak být ČD, bych naopak posílil kapacitu pro přepravu kol a neházel kolařům klacky pod nohy.
Na nábřeží je jim to nejspíš jedno. Jinak vyjímka bez rezervace pro kola na 170, jsou Ex Jan Hus a Albert Einstein.
Pasažér: To je pravda, někdy to zlepšování služeb je naopak k horšímu.
11.02.2014 (12:27)  
JiP: Napr. odpadnim teplem z motoru 854, tak jak to dela vetsina modernich vozidel.

Dovedu si představit technické řešení: Tepelný výměník a z něj potrubí s nemrznoucí (pro případ nočního odstavení, žeano) topnou směsí, oběhovým čepadlem a automatickým odvzdušńováním, protože při kuplování se do onoho potrubí vždy nějaký vzduch dostane. Přívěsný vůz má rovněž potrubí, oběhové čerpadlo a odvzdušnění. Potrubí se mezi vozy spojuje spojkami, dále je veden elektrický kabel pro regulaci oběhového čerpadla. Nedovedu si to představit v praxi.
Druhá požnost je topit parou, ale nejsem si jist zda teploty pro vývin páry jsou snesitelné pro chlazení spalovacího motoru.
Nedovedu si to představit vzduchotechnicky, ale možná to jde.

Je-li to běžné, kde mohu vidět přívěsný vůz topený odpadním teplem spalovacího motoru hnacího vozidla?
Registered user Sim 
10.02.2014 (9:00)  
JiP > ono zalezi na uhlu pohledu; pokud tyto vozy jsou urceny jakozto univerzalni vleky, je naprosto spravne, ze maji topeni reseno jako zcela nezavisle na hnacim vozidle (a diky tomu to v nouzi odveze klidne nakladni masina jakehokoliv dopravce).
Pruser je spis ten, ze takto velke a "tezke"* vozy uz v soucasnem motorovem provozu nemaji sve misto; predpokladam, ze v potrebne kapacite a komfortu by bylo mozne postavit vuz lehke stavby o dobrych 10 tun lehci. V kombinaci s obvykle pouzivanym motorakem 854 nebo 842 a zarazenim na zastavkove osobaky je pak dilo zkazy dokonano.

*) cca 35 tun je hmotnost, ktera motorovemu vozu dokaze slusne zatopit, na stranu druhou, v dnes beznem elektrickem provozu jsou prakticky vsechny vozy radove o 5 az 10 tun tezsi
Registered user JiP 
10.02.2014 (8:33)  
To Bugear:

Napr. odpadnim teplem z motoru 854, tak jak to dela vetsina modernich vozidel. To by ale pri rekonstrukci jak 854 tak toho vagonu musel nekdo myslet.
10.02.2014 (7:28)  
Lev: Nechci mystifikovat, ale povinné rezervace pro kola v R na Cheb (aspoň přes Plzeň) platí tuším už nějakých 5 let, tehdy ještě nebyly Bbdgmee ani na papíře. Zavedlo se to současně s tratí na Žel.Rudu a České Budějovice a výsledný efekt se samozřejmě dostavil - není potřeba nadále vypravovat v létě vozy Ds, jeden polohytlák to pobere, poté co polovinu zákazníků vyženeme. Také jsem párkrát zaplatil "pokutu za použití cyklovozu bez rezervace" (přece netuším kterým vlakem se budu vracet z výletu, když mají hodinový interval a rezervaci bych měl koupit před odjezdem vlaku z výchozí stanice) a pak si řekl že ČD asi nechtějí abych tím směrem s kolem jezdil.

Pjetro: Ano, nemocniční bílý interiér, znak většiny "nových" vozidel ČD...
Registered user Pjetro 
10.02.2014 (0:21)  
Když už se tady probírají sedačky z Bbdgmee, tak po přečtení komentářů cestujících níže bych se pod ně podepsal. Jednou jsem si takhle řekl, že při svém pravidelném cestování Pha-Ova-Pha zkusím tenhle šarmantně vypadající vůz. Doba mimo špičku k tomu přímo vybízela. Zvenku je to dobrý. Pocaď teda ok. Ale vnitřek. Ach jo. Interiér je krásně bílý a to je asi ten největší problém, protože časem jistojiště barvu změní, navíc co obložení, to plast, aspoň nějaký náznak barevného oživení nebo nějakou imitací je tytam. No dejme tomu. To už bych chtěl asi moc. To, že celý interiér je poskládaný bez jakékoliv koncepce je věc druhá. Pro mě jako cyklistu je důležité mít kolo na očích, čekal bych proto, že se soudruzi poučili. Jak je vidno, nepoučili. Zámky sebou. Sedačky jsou další kapitola. Samozřejmě každý má nějaký svůj subjektivní dojem, ten můj je po cestě Ostrava-Praha ten, že půlhodiny se na tom dá vydržet, pak následují fáze hledání vhodné polohy, štěstí bylo, že jsem si mohl natáhnout nohy. Na nejotřesnější jízdu s LE to ale bohudík nemá. Tam jsem vyzkoušel jejich economy "čtyřku se stolečkem uprostřed" a po hodině jsem místo opustil natrvalo. Když si mě stevardka po hodině stání ve dveřním prostoru všimla, ptala se, jestli je všechno v pořádku. Tak jsem jí vylíčil svůj problém se svojí výškou, uspořádáním sedadel a nedostatkem prostoru, tak se mi dostalo odpovědi, že tam je pravda místa málo. No, dobré vědět:) Při druhé jízdě jsem tedy zvolil "letadlovou" klasiku, ale protože dojem byl asi jen o deset procent lepší, mé cestování s LE skončilo. Takže synci. I když Bbdgmee stojí za ..., subjektivně mám z něj lepší zážitek než z housenky LE:)
Registered user bugear 
09.02.2014 (23:26)  
@JiP: A čím by podle vás měly topit, solárními panely na střeše?
09.02.2014 (19:22)  
proč tedy ČD zavedly u všech R do Chebu povinnou rezervaci na kola. Budu se jich muset na to někdy zeptat a jsem zvědav, co mi odpoví.

Ptát se jich nemusíte. Odpovím vám sám. Povinnou rezervaci ČD zavedly v rámci soustavného zlepšování služeb. :-) :-(
Registered user Lev 
09.02.2014 (17:43)  
JiříK.: Díky za ukázku. Jen mi hlava nebere, proč tedy ČD zavedly u všech R do Chebu povinnou rezervaci na kola. Budu se jich muset na to někdy zeptat a jsem zvědav, co mi odpoví.
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko