..: Konec výhybny Praha-Vyšehrad tak, jak jí známe :..

Lokomotiva 363.062 Praha-Vyšehrad, foto: Andrew33 Praha — Dopravní obsazení budovy výhybny Praha-Vyšehrad, která je již řadu let ve velmi kritickém a havarijním stavu, se tento rok blíží ke svému konci. Dlouhou dobu se vedly diskuze, co s budovou, která paradoxně není v majetku SŽDC ani ČD. Ty nikdy neměly regulérního a jasného výsledku. A to i přes to, že obsazení budovy i dvou stavědel dopravními zaměstnanci bylo pro velmi vytíženou trať 171 a celou železniční dopravu v Praze obecně nezbytně nutné. Při každoročních prověrkách BOZP prováděných Správou železniční dopravní cesty společně s odborovými centrálami bylo opakovaně upozorňováno a poukazováno na nevyhovující technický stav a neadekvátní pracovní podmínky ve zchátralé a zdevastované budově.

V zimních měsících topení zajišťovala pouze kamna na tuhá paliva, ze střechy secesní budovy postupně mizely krytinové pláty z mědi a elektromechanické zabezpečovací zařízení s řídícím a stavědlovými přístroji nebylo koncipováno na nejvyšší frekvenci vlakové dopravy v Česku. Proto se správce infrastruktury rozhodl pro dílčí modernizaci, jejíž cena by se měla vyšplhat na 54 milionů korun a to v režii AŽD Praha.

Historický vlak ve stanici Praha-Vyšehrad, foto: TopičKe konci roku 2013 tak bylo vypsáno výběrové řízení a následně uzavřena zakázka na výstavbu provizorního staničního zabezpečovacího zařízení výhybny a traťového úseku Praha-Vyšehrad – Praha-Smíchov včetně dálkového ovládání. V rámci připravované úpravy se vedla řada jednání se zástupci investora, zhotovitele, projektanta, ale i odborníků ze Správy sdělovací a zabezpečovací techniky, zástupci odboru řízení provozu i samotných provozních zaměstnanců. Tato investiční akce s sebou logicky přinese i úsporu pracovních míst, kdy po ukončení stavby budou zrušena obě stavědla a dojde k opuštění dopravní kanceláře včetně demontáže všech technologií. Dotčeným zaměstnancům bude však po dohodě s přednostou provozního obvodu nabídnuto další uplatnění v rámci organizační jednotky Oblastního ředitelství SŽDC Praha.

Finační náklady stavby:

provizorní DOZ: 17 800 068 Kč

provizorní SZZ: 18 149 640 Kč

provizorní TZZ: 18 083 575 Kč

Nově bude výhybna dálkově ovládána ze stanice Praha-Smíchov, kde se zapojí do JOP, čímž tak vznikne plnohodnotné pracoviště výpravčího s autonomním obvodem. Dále pak dojde k navázání veškerých závislostí jak na reléové zabezpečovací zařízení Smíchova a Vršovic, tak na elektromechanické na Smíchově společném nádraží a JOP na Hlavním nádraží. V rámci stavebních úprav budou přesunuta a vyměněna původní návěstidla, vyměněny hákové závěry výměn za čelisťové včetně dosazení elektrických přestavníků a další nezbytné úkony, které souvisí se stavbou takového rozsahu. Po dopravní stránce se očekává značná výluková pracovní činnost v řádu týdnů, přičemž limitním termínem dokončení je 15. listopad 2014, kdy má být vše již v ostrém provozu. Ačkoliv SŽDC již disponuje stavebním povolením, na místě zatím žádný stavební ruch patrný není. Tato úprava s sebou provozním zaměstnancům přinese řadu náročných směn, ale jistě také zkvalitnění a zlepšení parametrů pro obsluhující výpravčí.

Zdroj: SŽDC


Vítek_V | 21.6.2014 (19:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty Reportáže

Další z regionu ČR Praha


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
22.06.2014 (20:24)  
To dálkové ovládání mne ani tak nemrzí jako to, že tam patrně nevznikne zastávka regionálních vlaků.
To, že barák na spadnutí je vidět ba první pohled. Jeho stav by měl řešit, pokud to naše zákony umožňují, Magistrát P-hl.m., protože to stojí na jeho území.
22.06.2014 (18:32)  
Tam nejde ani tak o budovu, jako spíš o pozemek. Podle mě současný majitel čeká až to spadne (bude nařízena demolice kvůli špatnému stavu), zaplatí směšnou pokutu a může postavit něco jiného. V původním návrhu byly kolem staré budovy jakési skleněné krychle, tak teď to bude větší, ale bez nádražní budovy. Ono hned na začátku bylo jasné kdo to koupil, když první co udělal, tak nechal během vánočních svátků, hezky rychle a po tajnu, zbourat přístřešek ostrovního nástupiště.
22.06.2014 (17:37)  
Luban: Tak pokud ta budova nepatří SZDC, ale nějaký soukromý firmě, tak by ta rekonstrukce na ní neměla mít vliv. Člověk by si mohl myslet, že se ta budova záměrně vyvedla někomu jinýmu, aby se zpětným pronájmem mohly vyvádět peníze z SZDC :)
22.06.2014 (16:03)  
A "staniční" budova bude zachována v zuboženém stavu, zrenovována, nebo zbourána? Víte o tom někdo něco?
22.06.2014 (13:36)  
V dopravní kanceláři se k vytápění používala elektrická akumulační kamna a teprve při venkovních teplotách kolem nuly bylo nutno přitápět kamny na tuhá paliva.
22.06.2014 (13:07)  
Nějaké červené kolíky jsou již po celém Vyšehradě zatlučeny, takže se už asi něco děje.
registrovaný uživatel thingie  mail  
22.06.2014 (0:24)  
registrovaný uživatel Pavel480  mail  
21.06.2014 (23:32)  
Kdo je zhotovitel? Je to AZD nebo nekdo jiny?
registrovaný uživatel Lesan 
21.06.2014 (21:00)  
Ta adresa je dům bývalých Pozemních staveb, dnes tam sídlí přes 80 "firem" (!).
21.06.2014 (20:06)  
Majitelem je dle KN RailCity Vyšehrad s.r.o., Žižkova 309/12, 37001 České Budějovice
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko