..: Do Česka chce další soukromý dopravce, britský National Express :..

Jednotka Bombardier Talent2 dopravce NationalExpress DE, foto: National Express DeutschlandBirmingham — Kdo necestoval dálkovým autobusem v Británii nebo Irsku, tomu název National Express zatím mnohé neříká. Ve skutečnosti ale i česká veřejnost autobusy této společnosti pravidelně potkává – pod značkou Eurolines. Po úspěšné expanzi do Německa si teď dopravní gigant z Birminghamu brousí zuby i na regionální a rychlíkové linky v Česku. Věří, že by mohl uspět v některém z připravovaných výběrových řízení Ministerstva dopravy nebo jednotlivých krajů, a získat tak část nově otevřeného trhu, o nějž se již dnes uchází několik soukromých dopravců. Česká pobočka National Express je aktivní od začátku ledna pod vedením Jana Paroubka, který v minulosti v pozici provozního ředitele stál mj. při rozběhu obou soukromých dopravců na lince Praha – Ostrava. U RegioJetu se navíc podílel na první vlně soutěžních nabídek pro kraje v rámci akce Žluté jaro na železnici.

National Express CZ podle vyjádření představitelů společnosti zatím nemá zájem pouštět se do konkurenčního boje na komerčních linkách. Místo toho se chce zaměřit na plánovaná výběrová řízení, jež by postupně měla rozpustit monopol Českých drah na rychlíkových relacích. Nová železniční kancelář v Česku tak navazuje na nedávné rozšíření do Německa, kde NE uspěl v tendru na provoz dvou regionálních linek ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Od roku 2015 tak nahradí DB Regio na linkách RE 7 Rhein-Münsterland-Express (Rheine – Münster – Hagen – Wuppertal – Köln – Krefeld) a RB 48 Rhein-Wupper-Bahn (Wuppertal – Solingen – Köln – Bonn), na něž plánuje nasadit 36 elektrických jednotek Bombardier Talent 2. generace.

Kdo je National Express

National Express West Midlands - jeden z rozsáhlé rodiny dopravců, foto: National Express GroupVedle nového byznysu v Německu je National Express známý spíše jako provozovatel dálkových autobusových linek. Kromě sítě mezinárodních spojů Eurolines nabízí v několika zemích i vnitrostátní linkovou dopravu. Od dubna 2013 jeho autobusy pod značkou City2City spojují německá města od Mnichova až po Hamburk díky dlouho očekávanému uvolnění omezení v dálkové autobusové dopravě. Pod značkou ALSA provozuje National Express také rozsáhlou síť autobusových linek ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, s napojením na mezinárodní linky Eurolines. Zcela odlišný je pak profil aktivit dopravce v USA a Kanadě, kde se firma zaměřuje spíše na místní dopravní systémy, včetně provozu řady školních linek.

Vůbec nejblíž k zamýšlenému českému projektu má ale National Express doma na britských ostrovech. Kromě provozu autobusové a tramvajové veřejné dopravy ve městech West Midlands, Coventry a Dundee je zde největším operátorem dálkových autobusových linek, s více než tisícovkou destinací v celém Spojeném království. Tato síť je ovšem z velké části pozůstatkem kdysi státního autobusového dopravce National Bus Company. Po jehož privatizaci v roce 1980 a následných transformacích se nový subjekt, nyní už pod značkou National Express, začal zaměřovat i na další odvětví dopravy.

National Express na železnici

Bombardier Electrostar (ř. 357) dopravce C2C, foto: National Express GroupPrvní železniční projekty spustila firma v roce 1996, kdy získala koncese na londýnskou letištní linku Gatwick Express a regionální expresy mezi Londýnem a hrabstvím Yorkshire. Do roku 2000 pak společnost získala dalších sedm železničních tras v Anglii, Walesu i Skotsku. Ani prudká drážní expanze však nebyla bez komplikací: k 1. červenci 2009, po necelých dvou letech provozu, oznámilo britské ministerstvo dopravy odnětí koncese divizi National Express East Coast. Reagovalo tak na oznámení dopravce, že pro tuto linku nadále neplánuje další investice, čímž by došlo k porušení smluvních podmínek. V důsledku tohoto kroku následně sesterská divize National Express East Anglia v roce 2011 nezískala očekávané tříleté prodloužení kontraktu na provozní soubor linek v širším okolí Londýna a její výkony v únoru 2012 převzala konkurenční skupina Abellio.

Z někdejších devíti provozních celků dnes National Express v Británii zastřešuje jedinou trasu, a to prostřednictvím dceřiné společnosti c2c Rail. Ta provozuje vlaky na 63,5 km dlouhé příměstské lince Essex Thameside po levém břehu Temže mezi východním Londýnem a pobřežními městy Southend-at-Sea a Shoeburyness. Jelikož jednou z podmínek koncese, udělené v roce 1996, byla i kompletní obnova vozového parku na trase, c2c koncem 90. let pronajala elektrické jednotky řady 302, které v letech 2000-2001 nahradilo 74 zcela nových elektrických souprav Bombardier Electrostar ř. 357 s kapacitou 262 cestujících a maximální, i když prakticky nevyužitelnou, rychlostí 160 km/h.

To, čím se National Express v současnosti může chlubit, je přesnost jeho vlaků: v létě 2010 vytvořily spoje c2c nový britský rekord v plnění jízdního řádu, s průměrnou přesností 98,8 % (dojezd do cílové stanice se zpožděním menším než 5 minut). V uplynulých letech byly tyto vlaky několikrát oceněny jako nejdochvilnější na celé síti Network Rail, zatímco dopravce samotný v letech 2005-2006 obdržel i cenu za kvalitu údržby vozidel. Společnost své provozní statistiky pravidelně zveřejňuje a pokud by stanovený standard za dané časové období nedodržela, je povinna započítat do svého tarifu slevy jako formu kompenzace.

Příležitosti v Česku?

C2C - v současnosti jediná aktivní železniční divize National Express v Británii, foto: National Express GroupNational Express CZ může čerpat ze zkušeností jednatele Jana Paroubka, který již v letech 2009-2010 stál u vypracování nabídek na provoz regionální dopravy u firmy RegioJet. Přestože Plzeňský kraj tehdejší tendr zrušil, Jihomoravský kraj na poslední chvíli změnil zadání a Pardubický kraj nakonec k avizované soutěži nepřistoupil, uspěl žlutý dopravce alespoň na historicky první uvolněné lince na Slovensku, mezi Bratislavou a Komárnem, kde zajišťuje dopravu v závazku veřejné služby až do roku 2019.

Zatímco krajské úřady v Česku mají od prosince 2009 uzavřené desetileté smlouvy (s možným prodloužením o dalších pět let) především s Českými drahami; určité otevírání trhu subvencované dopravy probíhá alespoň na rychlíkových linkách, garantovaných ministerstvem dopravy. Ani tento proces ovšem není bez značných komplikací: ačkoliv předchozí vedení MD ČR vyjadřovalo podporu dříve vypracovanému harmonogramu soutěžení meziregionálních linek, proces liberalizace prozatím nemá za sebou ani jediný úspěšný tendr. Ten historicky první, na linku R27 Olomouc – Krnov – Opava, byl zrušen loni v únoru po vyřazení jednoho ze dvou uchazečů. Další plánované výzvy se mezitím dostaly do několikaletého skluzu.

Na vyhlášení soutěže nyní čeká soubor dvou rychlíkových linek: R5 (Praha – Ústí n.L. – Cheb) a R20 (Praha – Ústí n.L. – Děčín). Ani přes deklarace ministra Zdeňka Žáka však dodnes nebyl zahájen proces výběru dopravce. V letošním roce zároveň skončí platnost dvojice kontroverzních kontraktů z roku 2006 na provoz linek R14 (Liberec – Pardubice) a R16 (Plzeň – Most). Vzhledem k aktuálnímu stavu celého procesu se patrně ani tyto trasy nestihnou vysoutěžit včas, čímž dojde k automatickému prodloužení objednávky u Českých drah.

Eurolines - takto zná National Express většina kontinentální Evropy, foto: National Express GroupPříliš mnoho optimismu novým dopravcům nedává ani programové prohlášení nastupující vlády Bohuslava Sobotky. To sice v kapitole Doprava na jedné straně vyjadřuje podporu liberalizaci železnice a vytvoření celostátního drážního regulátora; obratem však slibuje „posílení funkce Českých drah, a.s. (jako národního dopravce v oblasti dostupnosti veřejné osobní dopravy)“, čímž de facto odporuje nejen prvnímu cíli, ale také dlouhodobému směřování evropské legislativy ve věci postupného otevírání trhů veřejné dopravy. O úskalích liberalizace se ostatně nedávno přesvědčil dopravce Arriva vlaky poté, co neuspěl u pražského koordinátora Ropid s návrhem na zavedení posilové tangenciální linky Kralupy nad Vltavou – Praha-Libeň – Praha-Hostivař (– Benešov u Prahy), zatímco ve stejné době byla zavedena nová posilová linka S34 a bez soutěže přidělena na omezenou dobu společnosti KŽC Doprava. Zůstává tedy otázkou, zda dokáže National Express své dosavadní úspěchy i v českých podmínkách zopakovat, nebo alespoň napodobit.

Zdroj: iDNES.cz, National Express Group, C2C


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 7.1.2014 (22:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 10 11 12 13 14      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel CART 
08.01.2014 (9:10)  
Jaký je přesně ten britský model?
Vím jen, že dopravce vysoutěží trasu, zaplatí za ni, a má na ni na to několikaleté období v zásadě monopol. Ale dostává pak ještě naopak nějaké dotace za oskm nebo vlkm? Nebo jede čistě z jízdného?
08.01.2014 (8:47)  
Téoz
Super, takže Velký Koordinátor bude soukromníkům nařizovat nejen jízdní řád ale i ceny a slevy? Tím tu proklamovanou konkurenci a boj o zákazníka zaříznete úplně. Jaký je pak rozdíl oproti státní unitární ČD, když dopravu sice zařizují formálně soukromé firmy, ale všechny důležité pravomoci má v rukou státní koordinátor?

Vono je hezké neustále básnit o skvělých švýcarských vlacích, ale kdyby Češi měli platit za lístky tolik co Švýcaři (pokud se nepletu, tak ve Švajcu neexistují ani slevy ve stylu Včasných jízdenek nebo Sparpreisů), tak se na vlaky zvysoka vybodnou a pojedou raději busem nebo autem. Čeští zákazníci jsou hodně citliví na cenu a nesystémový lowcost jim udělá lepší službu nežli vymazlený drahý celostátní IDS. Jenže tohle už leží mimo oblast chápání průměrného koordinátora.

mahatma
ale aj keby prišla totálna liberalizácia na spôsob cestnej a leteckej dopravy, aj tak by sa železnica nestala univerzálne najlepšou formou dopravy, ako tomu bolo zhruba do 50. rokov 20. storočia.
Pokud budou evropské státy nadále tak silně podporovat silniční a leteckou dopravu, pak máte jistě pravdu.
08.01.2014 (8:29)  
Frantisek: Práve preto upadla medzištátna vlaková doprava, lebo prišli najprv pohodlné autá a autobusy (ktoré konkurujú cenou) a neskôr sa stali dostupnými aj lietadlá, ktoré konkurujú časom. :)

Trochu za to nesú vinu štátne železničné molochy (aj tie západné), ale aj keby prišla totálna liberalizácia na spôsob cestnej a leteckej dopravy, aj tak by sa železnica nestala univerzálne najlepšou formou dopravy, ako tomu bolo zhruba do 50. rokov 20. storočia.
08.01.2014 (7:58)  
Josef Petrák: Baví mě nářky na jízdné v Anglii. Se podívej na ceny DB...

To je dobrý vtip. :) Na internete som videl také porovnania, že ročný lístok na trať Londýn - Brighton stojí presne toľko, ako na DB stojí celosieťový lístok BahnCard 100 :)

Takže tak. Radšej beriem nemecký vzor, ako UK.
registrovaný uživatel Kosac 
08.01.2014 (7:25)  
08.01.2014 (7:12)  
Škoda, že taky nějaký dopravce nenabídne alternativní mezistátní spojení, dnes je to po kontinentu docela bída, když to srovnám s nabídkou letadel a autobusů. Čest výjimkám v podobě nočních spojů EuroNight.

Pokud jde o více dopravců u nás, přípoje bohužel nefungují ani v systémech objednávaných koordinátory, natož pak v té džungli. A společné odbavení by to také chtělo dříve, než se budou objednávat celé tratě u různých dopravců.
08.01.2014 (1:21)  
az ti CD reknou, ze das 60 tisic rocne za jizdny v useku Pardubice - Praha (stejny, jako Woking - Waterloo)
Korun? Řekl bych, že včetně dotací si ČD účtují víc (čtvrtletní In25 stojí 8159).
registrovaný uživatel Téoz  mail  
08.01.2014 (0:46)  
sitovy efekt:

souhlasim, ze muze byt zapojeno vice dopravcu, ale pak musi byt velmi kvalitni koordinace a cinnost toho koordinatora - nejen zhlediska integrace casove (pripoju), ale zejmena integrace tarifni! To jsem zvedav, jak se toto zvladne u nas! To bude pro sitoy efekt dulezity!

Doufam, ze bude moct mit slovek jednu slevovou kartu (jako ve svycarsku) a ne 4, kdyz tu budou 4 spolecnosti...

Vubec - proc se nevydavame cestou, jakou vidime ve svycarsku? (integrace celostatni) ale pouze integraci regionalni? navic s neexistenci moznosti vyraznych slev v dane sity typu IN50 pro IREDO...

Nemohli bychom (nejlepe na narodni urovni) s integraci pohnout, aby nas dopravni system pokrocil zas o krok ku predu? ...pak mi bude opravdu jedno, s kym jedu, kdyz diky jakesi slevove karte dostanu stejnou slevu u vsech dopravcu... At jich je klidne 10, kdyz si mysli, ze je to lepsi...(a proc je ve svycarsku velky dopravce jen SBB?)
08.01.2014 (0:30)  
Juraj Kováč
Problém je v tom, že vyznavači sv. Síťové koncepce nevěří dopravcům, že si přípoje zkoordinují sami, a neustále volají po nějakém státním koordinátorovi, který všem dopravcům řekne, kdy a jak mají jezdit. Čímž pádem je potlačený konkurenční boj, hlavní to výhoda soukromých dopravců.
Rozumný dopravce si zajistí přípoje od nejdůležitějších vlaků už proto, že mu to přinese dodatečné platící cestující. Že se tak neděje u večerního krychlíku na Plzeň, je důsledek dotační politiky, kdy dopravce dostává dotace na vlkm a ne na oskm, takže nějací cestující jsou mu celkem buřt.
Ostatně ten nepřípoj na Plzeň je mezi dvěma vlaky ČD, takže ta oslavovaná síťovost v reálu nefunguje ani u unitárního molocha.

PS: Společný vyhledávač a éšop existuje i v tak nesíťové džungli, jako je letecká doprava :-)
registrovaný uživatel Téoz  mail  
08.01.2014 (0:28)  
ceny nejen v anglii:

tak nam tu porovnejte vysi cen na zeleznici v anglii/nemecku/svycarsku/cesku s vysi prumerneho platu (nebo jeste lepe medianu)... pak muzeme mit jasno...
  1 ... 10 11 12 13 14      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko