..: Vánoční vlaky :..

Canadian Pacific Holiday Train projíždí přes Winnipeg, foto: Teles Chicago/Calgary — Vánoce jsou definitivně tady. Ale už nějaký čas na vás „útočí“ vánoční „atmosféra“ ze všech stran. Ti, kdo zažili předvánoční atmosféru v USA, kde jsou vyzdobeny i soukromé domy tisíci žárovičkam, ví, že u nás je to ještě vcelku poklidné. Vyzdobená centra měst, v mnoha z nich u vánočních stromů trhovci nabízejí vše možné – od věci čistě vánočních, jako jsou baňky, jmelí, přes zbytečnosti, které by mohly být užity jako vánoční dárky, až po (různě kvalitní) vánoční punč. Ale i u nás jste se mohli svézt na mnoha Mikulášských jízdách a děti byly jistě rády, že ve vlaku dostaly dárek od Mikuláše, zatím co čerti obsadili lokomotivu. Podobně vánoční jízdy nabízejí malé soukromé železnice v různých částech světa – a v provozu jsou jak velké páry, tak i třeba Tomáš.

Vánoční vlaky jsou tradicí i na americkém kontinentu. Úzkorozchodná železnice mezi městy Durango a Silevron, známá z mnoha filmů, nabízí „Polar Express“. Po Kalifornii jezdí Metrolink se svým vánočním vlakem. Co tak nastoupit do vánočně vyzdobeného vozu chicagského metra? Centrem města jezdí metro nad zemí, takže je vidět po celé trase.

Ale Vánoční vlak Canadian Pacific je pro ty nejmenší nezapomenutelným zážitkem, na který se před Vánocemi dlouho těší. Canadian Pacific má dopředu daný jízdní řád – jak pro soupravu jezdící po Kanadě, tak pro druhou, která zajíždí i do Spojených států amerických. Na zastávkách nechybí kulturní program, kratší či delší koncert, před odjezdem bývá i ohňostroj. Někdy potkáte jen vánočně vyzdobené lokomotivy nasazené na pravidelných vlakových spojích. Představíte si něco podobného třeba na pražském Semmeringu?

Zdroj: Wikimedia Commons


Vlad Poslat mail autorovi | 24.12.2013 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Reportáže

Další z regionu Svět USA

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko