..: Polohu vlaků Amtrak najdete na Googlu :..

Acela Express, foto: SignalPAD New York — Najít polohu vlaků na síti v téměř „on line“ pozici? To přece není žádná novinka, něco takového už tady máme hodně dlouho – řeknete si. Ano, Babitron se vžil, pro mnohé z cestujících se stal pravidelnou denní pomůckou při jejich cestování. Jeho tvůrce Robert Babilon dnes už možná s úsměvem vzpomíná na začátky, které nebyly jednoduché. Jedenáctého července 2006 Babitron „zamrzl“ na čase 19.50, protože České dráhy zablokovaly přístup k jejich datům s odůvodněním, že „dotazy“ z Babitronu snižovaly funkčnost jejich služeb. To obratem vyvolalo řadu negativních reakcí těch, kteří již systém objevili a začali využívat. „Jsem přesvědčen, že provozováním Babitronu jsem neporušil žádný zákon, stejně tak ČD neporušily zákony tím, že znemožnily mé aplikaci stahovat jejich data. Jsem rád, že jsme se sešli a dospěli ke kompromisu, který podle mého názoru bude dostatečný pro cestující při plánování svých cest. Spokojen budu, až se tento návrh podaří prosadit ve vedení ČD,“ uvedl tehdy Robert Babilon. Vše se ale nakonec urovnalo a Babitron funguje k naší radosti i spokojenosti. Americká společnost Amtrak před nedávnem ohlásila novinku – možnost sledování jejich vlaků na Googlu.

Na jejich domovských stránkách najdete vlevo dole odkaz „Track a Train“, který vás pustí na mapu jejich sítě. Můžete si zvolit klasickou nebo satelitní a podívat se, kde se zrovna spoje Amtrak nacházejí. Pokud si vyberete vlak „z mapy“ dostanete se k detailům:

  • číslo vlaku a jeho název,
  • trasa odkud kam jede,
  • stanice, kterou právě vlak opustil,
  • příští stanice a čas příjezdu,
  • detail trasy (po rozkřiknutí),
  • aktuální rychlost (mil/h),
  • směr, kterým lokomotiva v daný moment jede.

Informace jsou přebírány z GPS jednotek jednotlivých vlaků. Nový systém sledování polohy vlaku rozšiřuje služby Amtraku jako jsou eTicketing (elektronický prodej jízdenek) nebo soustavně zlepšované pokrytí Wi-Fi (jak ve vlacích samotných, tak po trase). Poloha vlaků se stala – hned po prodeji jízdenek – druhou nejvyhledávanější službou na portálu Amtraku. Pro nalezení vlaku postačí zadat číslo nebo název vlaku. Je možno zadat i název stanice.

Amtrak nabízí informace o zhruba 300 vlacích, které denně vypravuje. Což není mnoho, ve srovnání s tím, co nabízí Babitron. Nebo Grapp, který s využitím evropských dotací provozuje Správa železniční dopravní cesty. Snad i my se časem dočkáme, že společně s vlaky ČD uvidíme polohy i vlaků dalších dopravců a nebudeme odkázáni třeba jen na stručnou tabulku, jak ji nabízí třeba „žlutý“.

Zdroje: iDNES, Railway Age, Wikimedia Commons


Vlad Poslat mail autorovi | 2.11.2013 (8:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Služby

Další z regionu USA


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
editor nebo admin ŽP RaPa  mail  
03.11.2013 (10:49)  
Chary: Včera odpoledne to fungovalo správně, dneska asi jedli u Chapsů vtipnou kaši. A asi i v Dlážděné, neboť zdrojový pragotron SŽDC blbne taky: http://provoz.szdc.cz/tabule/StationDetail.aspx?lang=cs&id=5453176&t=2
editor nebo admin ŽP Chary  mail  
03.11.2013 (10:46)  
Radku, dívám se na Pragotron "Nová Ves u Kolína", je 10:45 ráno a první vlaky to ukazuje od 18:47. Nedalo by se říct, že je někde něco špatně?
02.11.2013 (18:01)  
Oto: Já ji mám na tabletu stále. Ale je to odpověď na otázku, co se stane, když někdo začne používat webovou službu v pozadí Grappu či toho celého informačního systému...
02.11.2013 (17:30)  
Nepodceňoval bych české lidi podle specifického vzorku. Rozhodně je lepší poskytovat informace v kontextu, než je z něj vytrhávat. Možnost zobrazit si aktuální polohu vlaků na mapě (časem snad v běžně dostupných mapách přímo na tratích spolu s informacemi) posouvá veřejnou dopravu zase o kus blíž uživatelům. Kdykoli nastane neplánovaná situace (zkrácení/prodloužení výletu, porucha jízdního kola aj.), stačí se připojit k internetu a z mapy hned vyčtete nejen, kde je nejbližší zastávka, nýbrž i kdy vám to z ní pojede kýženým směrem, a to včetně zahrnutí zpoždění. Můžete se i podívat, zda se vlak do zastávky již blíží, zda ještě stihnete přejít koleje na nedalekém přejezdu a podobně. Zase pár výhod, jejichž absence dnes může vést lidi do aut. Když se to ještě propojí s vyhledáním navazujícího spojení a koupí jízdenek, bude to perfektní. A pokud jde o zastavení na trati, člověk přece radši ví, kde je, i když nikam nejde. A uvidí třeba i důvod stání a bude klidnější. I dnes je příjemné, když to průvodčí sdělí.
02.11.2013 (16:53)  
Jak někdo může reálně naprogramovat v dnešní době cokoliv v takové hrůze, jako je microsoft silverlight? To v tom má sždc intranet a tohle je nějaké okénko do něj?
editor nebo admin ŽP RaPa  mail  
02.11.2013 (16:37)  
M 474 003 A zkoušel jste „pragotron Nová Ves u Kolína“?
http://tabule.idos.cz/odjezdy/5453176/

Případně Praha Hbf: http://tabule.idos.cz/odjezdy/5457076/
02.11.2013 (16:12)  
Pro české prostředí je možná lepší pohled na Pragotron, co už není Pragotron, český člověk umí vyměňovat pneumatiku a dolévat kapalinu do ostřikovače, ale už neví, co je to sudý a lichý vlak a neví odkud vlak jede. On ví, že má nastoupit na zastávce, ale už neví, odkud jeho vlak jede a kde ho má na mapě hledat. Bylo by vhodné zavést virtuální náhledy na "Pragotron" i tam, kde není, například Nová Ves u Kolína, mně se nenačte žádný osobní vlak do Prahy, pokud začíná v Kolíně, dokud neodjede zpožděný z Kolína, tak o něm systém neví, a když odjede, tak je pozdě, takže já můžu čekat doma pouze na zpožděné vlaky výchozí z Pardubic a těch je hodně málo. Navíc musí mít takové zpoždění, aby se nevynulovalo pobytem v Kolíně. I tak to má docela efekt, před důchodcema, kteří se diví, jak to, že mi ten vlak neujel, když přijdu několik minut před skutečným odjezdem a samozřejmě nemrznu zbytečně na zastávce.
registrovaný uživatel Oto 
02.11.2013 (16:08)  
Josef Petrák: aplikace NaVlak jako taková stále funguje. Akorát už není v repozitáři GooglePlay, musíte si ji opatřit a nainstalovat jinak.
registrovaný uživatel Oto 
02.11.2013 (16:04)  
Magog: na Linuxu jsem GRAPP zprovoznil pomocí Wine 1.5.15, Portable Firefox 16.0.1 for Windows a Silverlight 4.1.10329.0

Ale to samozřejmě není cesta pro běžné uživatele.
02.11.2013 (14:07)  
Oto: To už se ví, co by se stalo, viz ukončení distribuce aplikace NaVlak.

http://www.androidmarket.cz/ruzne/aplikace-navlak-bohuzel-nejspise-konci/
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko