..: Polohu vlaků Amtrak najdete na Googlu :..

Acela Express, foto: SignalPAD New York — Najít polohu vlaků na síti v téměř „on line“ pozici? To přece není žádná novinka, něco takového už tady máme hodně dlouho – řeknete si. Ano, Babitron se vžil, pro mnohé z cestujících se stal pravidelnou denní pomůckou při jejich cestování. Jeho tvůrce Robert Babilon dnes už možná s úsměvem vzpomíná na začátky, které nebyly jednoduché. Jedenáctého července 2006 Babitron „zamrzl“ na čase 19.50, protože České dráhy zablokovaly přístup k jejich datům s odůvodněním, že „dotazy“ z Babitronu snižovaly funkčnost jejich služeb. To obratem vyvolalo řadu negativních reakcí těch, kteří již systém objevili a začali využívat. „Jsem přesvědčen, že provozováním Babitronu jsem neporušil žádný zákon, stejně tak ČD neporušily zákony tím, že znemožnily mé aplikaci stahovat jejich data. Jsem rád, že jsme se sešli a dospěli ke kompromisu, který podle mého názoru bude dostatečný pro cestující při plánování svých cest. Spokojen budu, až se tento návrh podaří prosadit ve vedení ČD,“ uvedl tehdy Robert Babilon. Vše se ale nakonec urovnalo a Babitron funguje k naší radosti i spokojenosti. Americká společnost Amtrak před nedávnem ohlásila novinku – možnost sledování jejich vlaků na Googlu.

Na jejich domovských stránkách najdete vlevo dole odkaz „Track a Train“, který vás pustí na mapu jejich sítě. Můžete si zvolit klasickou nebo satelitní a podívat se, kde se zrovna spoje Amtrak nacházejí. Pokud si vyberete vlak „z mapy“ dostanete se k detailům:

  • číslo vlaku a jeho název,
  • trasa odkud kam jede,
  • stanice, kterou právě vlak opustil,
  • příští stanice a čas příjezdu,
  • detail trasy (po rozkřiknutí),
  • aktuální rychlost (mil/h),
  • směr, kterým lokomotiva v daný moment jede.

Informace jsou přebírány z GPS jednotek jednotlivých vlaků. Nový systém sledování polohy vlaku rozšiřuje služby Amtraku jako jsou eTicketing (elektronický prodej jízdenek) nebo soustavně zlepšované pokrytí Wi-Fi (jak ve vlacích samotných, tak po trase). Poloha vlaků se stala – hned po prodeji jízdenek – druhou nejvyhledávanější službou na portálu Amtraku. Pro nalezení vlaku postačí zadat číslo nebo název vlaku. Je možno zadat i název stanice.

Amtrak nabízí informace o zhruba 300 vlacích, které denně vypravuje. Což není mnoho, ve srovnání s tím, co nabízí Babitron. Nebo Grapp, který s využitím evropských dotací provozuje Správa železniční dopravní cesty. Snad i my se časem dočkáme, že společně s vlaky ČD uvidíme polohy i vlaků dalších dopravců a nebudeme odkázáni třeba jen na stručnou tabulku, jak ji nabízí třeba „žlutý“.

Zdroje: iDNES, Railway Age, Wikimedia Commons


Vlad Poslat mail autorovi | 2.11.2013 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Služby

More from USA


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
12.11.2013 (17:50)  
Skvělééééé!!!!!
Registered user M 
05.11.2013 (23:12)  
Na podobnem principu funguje i ukazovani polohy vlaku OeBB
http://zugradar.oebb.at/bin/help.exe/dn?tpl=livefahrplan
05.11.2013 (16:48)  
Oto: Díky.
Registered user Oto 
04.11.2013 (21:54)  
Ta webová služba vrací jako odpověď nějaké pole bajtů, prý to jsou serializované objekty ...

Vrací to binárně kódovaná XML (formát application/soap+msbin1). Je to sice výmysl Microsoftu, ale popis je znám, jen to implementaci zesložiťuje, pokud nepoužijete C#.

To ale není hlavní problém. Hlavní problém je právo přístupu k těm datům. Málokdo se s tím bude programovat (odhaduju vytvoření webové OpenLayers či Google mapy s těmi vlaky tak na týden až dva podle toho, jak pěkně má vizualizace vypadat), aby ho pak zařízli.

Správný postup státní instituce by byl nabídout data oficiálně, všem, zadarmo a ve snadno použitelném formátu. A ještě by tím ušetřili, protože nejrůznější aplikace pro vizualizaci by si napsala komunita sama.

Zajímalo by mě, jak získávají data o poloze vlaku, GPS v tunelu nefunguje a přesto polohu znají.

Interpolací z jízdního řádu. Ta služba nezobrazuje skutečnou polohu vlaku včetně zpoždění. Jen vizualizuje pravidelný jízdní řád.
04.11.2013 (18:14)  
Jiří Hovorka: Tak to je paráda! (A je to postavené na mapách google)
Zajímalo by mě, jak získávají data o poloze vlaku, GPS v tunelu nefunguje a přesto polohu znají.
04.11.2013 (18:05)  
Oto: Ta webová služba vrací jako odpověď nějaké pole bajtů, prý to jsou serializované objekty, asi C#/něco ze světa .NET. Takže popírá smysl webových služeb, tj. nezávislost na platformě.
04.11.2013 (12:41)  
JH - nenapsat to sem vy, dám to sem sám :-D

V některých věcech nepochopím amerikanofily.. Zase ne vše je v USA lepší.. Buďme rádi!
04.11.2013 (12:39)  
všechno, co tu píšete, že by bylo dobré bych podepsal - fakt se mi dost často stává, že hledám jednu informaci na více místech - odjezdové tabule SŽDC a pak poloha vlaků - no a jízdeku u ČD..
A to nemluvím o IDOS.cz.. potěž pánbůh.. člověk jedoucí z Průhonic do Slavkova u Brna musí použít ROPID, SŽDC a IDS-JMK k vyhledání polohy vlaků a autobusů - páč na IDOS neví o výlukách a ani o tom, že to dnes jede odjinud..
User friendly prostředí, které jak tu píšete lidi spíš nase-e a donutí si koupit auto, protže už to nechtějí znova zažít - stát někde hodinu..

Dost by mě to potěšilo - kliknout na ČD nebo na SŽDC a vidět tam rovnou všechno.
04.11.2013 (7:53)  
M 474 003: a k čemu mu to bude dobré, když se nesmí vystupovat na místech, která k tomu nejsou určená?

Vystupovat se nesmi, ale jde to. Stejne jako se treba nesmi davat zavazadla na sedadla, kourit na zastavkach nebo vozit psy bez nahubku...
04.11.2013 (0:20)  
Američané zase objevují Ameriku.... http://www.swisstrains.ch/
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko