..: Ukrajina postupně elektrifikuje své tratě :..

ČS4-155, Kyjev, foto: Strnda Kyjev — Ukrajina se pustila do další vlny elektrifikace svých tratí. V roce 2012 jich bylo „pod dráty“ 10 265 km, což představovalo 47,3 % celkové délky sítě. Podle plánu by to do roku 2016 mělo být 53 až 55 %. V roce 2012 byl kompletně elektrifikován hlavní tah Lvov – Kyjev – Doněck, kde byly před zahájením fotbalových zápasů mistrovství Evropy nasazeny soupravy Hyundai. Finišují také práce na projektové dokumentaci dalších úseků: Dolinska – Mikolajev (148 km), Mikolajev – Kolosivka (105 km), Volnovacha – Komiš - Zorja – Záporoží (240 km) a Vorožba – Sumi – Ljubotin (225 km). V letech 2013 až 2016 by do staveb železniční infrastruktury mělo být investováno zhruba 16 miliard amerických dolarů.

2T?10M.3108 + 2M62.1247 , Korosten, foto: Michal Kupsa Elektrifikace je pro ukrajinské železnice důležitá z několika důvodů. Jedním z nich je výrazné snížení provozních nákladů, neboť ekonomické studie ukazují, že provoz vlaků v nezávislé trakci je až o 55 – 60 % nákladnější než s elektrickými lokomotivami. Návratnost investic – při současných cenách energií – vychází ukrajinským ekonomům velmi zajímavě: např. pro úsek Dolinska – Mikolajev na pouhých 3,8 roku. Nejhůře dopadl úsek Volnovacha – Komiš – Zorja – Kijev s návratností 9,8 roku. Nasazení elektrických lokomotiv navíc přináší možnost sestavovat delší vlaky (může být převezeno najednou více zboží) a dosahovat vyšších rychlost s osobními vlaky.

Vláda mezi priority dopravních staveb pro budoucí období zařadila následující železniční projekty:

  • zavedení vysokorychlostních osobních vlaků – dokončení zdvojkolejnění tunelu Beskyd;
  • elektrifikace úseku Dolinska – Mikolajev – Kolosivka;
  • elektrifikace úseku Volnovacha - Kamiš – Zorja – Záporoží;
  • elektrifikace úseku Vorožba – Ljubotin;
  • zvýšení propustnosti trati pro vysokorychlostní osobní vlaky v úseku Krosteň – Novograd Volinskij – Šepetivka;
  • výstavba stanice Darnica v Kyjevě (2. etapa);
  • zvýšení propustnosti trati pro vysokorychlostní osobní vlaky v úseku Grebinka – Poltava – Krasnograd – Lozova.

Úsek Dolinska – Mikolajev – Kolosivka je součástí druhého elektrifikovaného koridoru na Krym. Tím se zvýší přepravní kapacita a zrychlí osobní dálková přeprava.

Tunel Beskid mezi stanicemi Beskid a Skotarskoje (v Karpatech, nedaleko Lvova) je dlouhý 1750 m a vznikl v roce 1886. Za druhé světové války byl sice poškozen, ale následně opraven. Dnes je úzkým hrdlem pro vlaky tranzitující na západ ve směru V. panevropského dopravního koridoru Lvov – Užhorod – Bratislava / Budapešť – Lublaň – Terst. Od roku 2009 se proto buduje nový dvojkolejný tunel o délce 1,82 km.

Ukrajina zastaví dovoz kolejových vozidel

225.002-5 pro Ukrajinu, ŽZO Cerhenice, foto: Louis Armstrong Boris Viktorovič Kolesnikov, ministr infrastruktury Ukrajiny, ohlásil, že Ukrajina přestane dovážet železniční vozidla vyrobená v zahraničí. Do budoucna bude preferovat pouze vozidla vyrobená nebo zkompletovaná na Ukrajině, a to jak v domácích strojírenských závodech, které by ale měly projít výraznou modernizací, tak vyrobená na Ukrajině v kooperaci s předními světovými výrobci, jako například Siemens nebo Hyundai. Ukrajina vytvoří podmínky pro vznik těchto závodů v zemi. Omezení se dotkne v první řadě nákupu elektrických lokomotiv, které jsou dnes na hranici své životnosti a je nutné je obměnit.

Zdroje: forUm, Interfax, Jurliga, Kabinet ministrů Ukrajiny, Railway Bulletin [1], [2], [3], Urjadovij portal, UZ


Vlad Poslat mail autorovi | 17.9.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla

More from Ukrajina


  1 2      Zpráv na stránku:   
18.09.2013 (17:55)  
Díky za pozoruhodný článek o Ukrajině.

Nicméně mi to nedá: ty přepisy názvů měst jsou podivnou směsí ukrajinštiny a ruštiny, nehledě na to, že k rusismům kromě Donbasu a Krymu není důvod. Správně dle pravidel takto:

Dolynska
Mykolajiv
Komyš-Zorja (jde o 1 místo/stanici)
Sumy
Ljubotyn
Korosteň
Novohrad-Volynskyj
Darnycja
Hrebinka
Krasnohrad
Beskyd
Skotarske

Pokud to redakce opraví, může být tento hnidopišský příspěvek ihned smazán ;)
Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
18.09.2013 (8:38)  
ukulele: no, ne nadarmo se Sergejům v Rusku přezdívá "maška". Byly stavěny do evropského profilu, s kterýmžto omezením se TE10 potýkat nemusí :-)
18.09.2013 (7:42)  
str: A vitezem souteze o kokotinu stoleti se stava...

No ale co se da delat. Odbornici sou holt odbornici.
Correspondent or Member of ŽelPage Rabín 
17.09.2013 (20:44)  
str: už?
Registered user Etienne  mail  
17.09.2013 (17:28)  
Jinak s těmi nádražími mají zdejší diskutující svatou pravdu, jiné kafe než u nás. Nicméně co je to platné, když z krásného nádraží vlezete do jednotky, kde se sedí na dřevě...
Registered user Etienne  mail  
17.09.2013 (17:26)  
Pro ty, co se více domnívají než vědí a hlavním informačním zdrojem je pro ně k-report: ukrajinský Lugansktěplovoz v letech 2001-2008 vyráběl jednotky ЕПЛ2Т, viz:
http://www.luganskteplovoz.com/ProdOsnProduct/OnlyOsnProduct/26
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%9F%D0%9B2%D0%A2
Tento klasický ingot disponuje třemi třídami, můžete sedět na plechu potaženém kožence ve třetí třídě, sedačkách á la rekonstruovaný šukafon ve druhé třídě (uspořádání 3+3) nebo v autobusových seslích ve třídě první.
Fotky také najdete v cestopisu http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?id=5123&sort=&page=1 (od obr. 112)
Onou "dedikovanou vagonkou" není Görlitz, ale Ammendorf, což je rodiště většiny sovětkých "stodol".
Registered user Alex7 
17.09.2013 (17:22)  
Omezení se dotkne v první řadě nákupu elektrických lokomotiv, které jsou dnes na hranici své životnosti a je nutné je obměnit
To by chtělo. Zatímco na Ukrajině se elektrické lokomotivy podobají plecháči, tak ruské lokomotivy připomínají 380-tku. A v Rusku navíc jezdí vagony sice z vlnitého plechu (což je dobře :-), ale interiér, vakuové WC či audiovizuální tabule svědčí o jejich stáří. Ale zase Ukrajinci mají nádraží o něco lepší než Rusové. Jako třeba Slavjansk s elegantním přístřeškem nástupiště. O tom svědčí to, že když lůžkem přejedete Čiernou nad Tisou, tak zpočátku budete za chudý stát pokládat trochu někoho jiného.
Registered user stoupa  mail  
17.09.2013 (17:09)  
:-) OT Pro Astartoth:

mlha
туман Slovník na Seznam.cz, i mé (matné) vzpomínky na azbukovštinu

"Dálkové" vozy se vyráběly pro SŽD ve velký seriích v NDR, Görlitz, možná i Bautzen). Pokud vím, zvlněný plech byl na požadavek zákazníka. (a nemalá část byla dodávána jako reparace)
17.09.2013 (16:39)  
Kdosi na K-repu mi tvrdil, ze ty ingoty z vlniteho plechu byly pry vyrobeny do jednoho v DDR v jakesi dedikovane vagonce.

Tuman jako mlha se v vyznamovem slovniku ceskych slov nevyskytuje. Ani jako archaismus. Leda jako jakasi reka v Mongolsku.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko