..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Súvisiace správyopen/close

Ďalšie z rubriky Legislativa

Ďalšie z regiónu Česká republika (celá)


  1 ... 3 4 5 6 7 ... 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný užívateľ tenzor 
27.08.2013 (18:26)  
Astartoth napsal:
Od Spanelska az po Halic je jednotny cas, coz znamena, ze ve Spanelsku maji prave poledne (v zimnim case) az ve 14h a adekvatne pozdeji se i stmiva a rozedniva. U nas na vychodni hranici pasma jsme pak stigmatisovani brzkym setmenim a zcela zbytecnym brzkym rozbreskem.
Jak k tomu prijdeme?


Nemate pravdu, Praha je ve 12 hodin (normalniho casu, ne letniho pochopitelne) hodne blizko realnemu poledne a odchylka nejvychodnejsich casti CR bude nejakych 10, max. 15 minut.
Ve Spanelsku maji poledne zhruba ve 13 hodin (v 14 jen pri letnim case), samozrejme je to velka zeme, takze tam ty odchylky budou vetsi, nejzapadnejsi casti budou mit poledne az po 13:30. Proc to maji tak divne, to nevim, asi je to kvuli psychologii, aby verili tomu, ze vstavaji pozdeji nez ve skutecnosti.
27.08.2013 (18:18)  
mib2: Vzhledem k tomu, že jsou lidé kategoricky pro celoroční SEČ a druzí katogoricky pro celoroční SELČ, zdá se, že věta první Vašeho argumentu neplatí.

Ano, ale jak sám říkáte, někteří lidé upřednostňují čas letní, jiní zimní. Čili ať se rozhodneme pro jakýkoli, jedna skupina na tom vždy bude hůř.

Ale když čas měníme, obě tyto skupiny jsou na tom "bity" alespoň část roku. A navíc jsou tu ty nepříjemné přesuny.

Ano, vždy se najde někdo, komu "vadí tma", "vadí světlo", "vadí měsíc", ale objektivně vzato, po krátké době si myslím každý zdravý člověk na jednotný čas zvykne a nebude mu to působit žádné komplikace (na rozdíl od přechodů).


eurostar: V juli aby vychadzalo slnko o pol tretej a zapadalo o osmej?

V půl třetí?! Kde jste k tomu číslu přišel? Napřed si ujasněte fakta, pak něco pište, díky.

prestahujte sa na ten island, tam sa to neposuva, ked sa Vam nelubi

Tyhle dospělé a konstruktivní argumenty miluju. Až budu žít na Islandu, bude mi u p***le, jestli si někde v Čechách vstávají ve tři ráno. Ale na Islandu nežiji, proto mi to u p***le není.

Abych vám odpověděl podle vaší noty, jestli vám vadí, že je v osm tma a vy nevidíte na fľašu s borovičkou, rozsviťte si. Sbohom.

SYN: S tímto bych dost souhlasil že je to blbost, kdyby se to mělo zavádět. Není to ovšem to samé když už je to zavedeno a má se naopak vyvinout nějaká aktivita aby se to zrušilo...

Ano, zrušit hloupý zvyk sice někdy stojí práci a úsilí, ale jen jednorázově. Jakmile to zrušíme, už se tím nikdy víc nebudeme muset zabývat. Ponechat to nás ale stojí úsilí a nepříjemnosti dvakrát do roka, co je ve výsledku horší?
registrovaný užívateľ mib2 
27.08.2013 (18:18)  
tenzor: zas jeden s obědem, polednem a časem na hodinkách...

Logiku to nemá, ale např. mě to vyhovuje.
registrovaný užívateľ stoupa  mail  
27.08.2013 (18:14)  
Stejně za to může železnice! Již v první půli 19 století si vynutila "jednotný čas" = časová pásma. Akosi 100 km východ západ představuje 15 minut ve srovnání s časem slunečním = tedy poledním slunci v nadhlavníku (číselné údaje jsem četl asi před 30ti lety - a hledat, natož přepočítávat se mi to dneska jaksi nechce...) :-)
registrovaný užívateľ tenzor 
27.08.2013 (18:14)  
Tomas Kamenar napsal:
Tak to radšej nech je letný čas po celý rok. Akú logiku bude mať, aby bolo svetlo v lete od 3.00 ale zato večer 20.30 už bude tma?


A jakou logiku ma, kdyz je poledne v 13 hodin? To ze v lete svita uz kolem pul ctvrte a slunce zapada uz v pul devate je proste realita (mimochodem, co byste delal v tropickych oblastech, kde slunce zapada uz v 18 hodin..?). Zkratka se vam nelibi realita a myslite si, ze ji zmenite prejmenovanim hodin nebo sibovanim rucicek. Ach jo.
Ale jinak vlastne souhlas, mit porad letni cas a poledne ve 13 hodin je daleko rozumnejsi nez ten cas 2x rocne 'menit'.
registrovaný užívateľ mib2 
27.08.2013 (18:13)  
Vlad:
To také není zcela pravda, význam toho času na hodinkách určitě nebyl 3000let před Kristem takový, jako dnes. :-)
editor alebo admin ŽP Vlad  mail  
27.08.2013 (18:09)  
eurostar: "...30 rokov to takto funguje a neni na tom nic zle..."
A před tím to 1900 let (vlastně víc, že?, musíme přidat i ty roky před Kristem) nevadilo, že se nic neposouvá.
registrovaný užívateľ SYN 
27.08.2013 (17:57)  
I kdyby nevadilo, proč dělat navíc naprosto zbytečnou činnost? Co kdybychom v zimě měřili teplotu ve Fahrenheitech? Aspoň by nebyla taková zima a jenom výjimečně by bylo pod nulou. :-) Dvakrát ročně bychom si vyměnili stupnici. Digitální teploměry by měly přepínač. Ty chytřejší by si to prohodily samy. Čemu by to vadilo? A přesto je to uhozené, že?
S tímto bych dost souhlasil že je to blbost, kdyby se to mělo zavádět. Není to ovšem to samé když už je to zavedeno a má se naopak vyvinout nějaká aktivita aby se to zrušilo... když tu zmiňujete aktivitu s programováním, tak si prosím jen uvědomte kolikero hodin všude možně už má "zadrátovanou" automatickou změnu CET/CEST a kde by to tedy bylo všude potřeba naopak předělat...

Teď k tomu vadilo - zkuste zorganizovat nějakou akci v neděli ráno po změně času, možná pochopíte. Proč asi neběžel Babitron jednu neděli někdy před 10 lety? Proč musím trávit desítky hodin programováním souvisejícím se změnou času místo toho, abych dělal něco užitečnějšího? Proč jsem 2x čekal hodinu na autobus?
Opět, celkem platný argument, nicméně, doufám že si kdekdo (nemyslím jen speciálně Vás) uvědomí k jak ještě většímu bordelu by vedlo kdybysme se pokoušeli se "odtrhnout" a zavádět si samostatně odlišné uspořádání výhradně pro naši republiku... to jen tak pro jistotu, protože se domnívám že jsou i takoví co by byli ochotní jít i do tohoto... abysme pak na tu akci v neděli ráno nejen došli každý domácí jinak (protože i když se to jakkoliv změní, budou stejně nadále zmatky, někdo vždycky ještě mnoho let poté pojede "postaru" a někdo prostě zapomene) ale navíc hosté ze Slovenska přijedou systematicky jinak (budou to mít odlišně) a Rusové už vůbec...
Aneb, jestli chcete mít cokoliv jednoduše, tak především a hlavně se to musí zachovávat desetiletí až staletí stejně, neměnit to jen tak snadno a lehce...
registrovaný užívateľ eurostar  mail  
27.08.2013 (17:53)  
Ja dufam, ze to neprejde. V juli aby vychadzalo slnko o pol tretej a zapadalo o osmej? Na hlavu cele, a vy vsetci ktori ste za a splietate tu demagogie typu, ze ludia tisicrocia zili podla slnka a ze to narusuje zdravie a neviem co, ste tiez uplne mimo - prestahujte sa na ten island, tam sa to neposuva, ked sa Vam nelubi... to su problemy toto... 30 rokov to takto funguje a neni na tom nic zle, letne dni su u nas dlhsie a tak to treba nechat
registrovaný užívateľ mib2 
27.08.2013 (17:51)  
M
No to jsem se snažil říct - tím právě nikdo trpět nebude. Reagoval jsem tím na argumenty typu "oběd v 11 = zhovadilost." S Vámi myslím, se docela shodnu.
  1 ... 3 4 5 6 7 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáre vyjadrujú názory čitateľov.
Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za ich obsah.

- dopisovateľ alebo člen ŽP, - editor alebo admin ŽP

Pridať komentár
Komentáre môžu vkladať iba registrovaní užívatelia.
Pred vložením komentára je potrebné se buď prihlásiť, alebo zaregistrovať.
Prihlásenie
 
 
  
 
   Zaregistrovať sa

© 2001 - 2024 ŽelPage - správcovia


Info
informacni okenko