..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Súvisiace správyopen/close

Ďalšie z rubriky Legislativa

Ďalšie z regiónu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   
30.08.2013 (14:49)  
SYN: Takže jak, přestanete se vyptávat vy a CityLizard kohokoliv jestli existuje víc než jeden jedinec s názorem ne-vaším, když už jen pouhým pročítáním této diskuze musí být jasné že jich (jen tady) existuje podstatně víc než jeden?

Určitě existuje, ale co na tom záleží? Názory jsou sice pěkná věc a každý má právo na ten svůj, ale v této otázce jsou relevantní nikoliv názory, ale fakta. To znamená, jaké jsou vědecky doložené dopady na lidské zdraví? Jaké jsou ekonomické dopady a naopak přínosy? Na tuto otázku musí odpovědět odborníci, nikoli vy nebo já.

Vy řeknete "letní čas je skvělá věc", já řeknu "je to hovadina." Svoje názory jsme si řekli, ale bez podložených argumentů jsme se z místa nehli.

A mimochodem, opravdu považujete diskutující na ŽelPage za vypovídající vzorek populace? ;)
registrovaný užívateľ SYN 
30.08.2013 (14:06)  
babilon: já Vám nevím, mě připadá že by se každý vzdělanější člověk měl zvládnout vcítit do pozice spolu/protidiskutujícího. Podle Vaší logiky bysme se neměli nikdy šanci navzájem pochopit (já si budu myslet svoje a váš názor považovat za nepochopitelně exotický, vy zase naopak), což si myslím že by byla dost škoda.

Vždyť přece už v této diskuzi čtete hned několik názorů lidí podle kterých se právě VY pokoušíte nás přesvědčit že lidem nevadí sahat rukou do ohně!

Takže jak, přestanete se vyptávat vy a CityLizard kohokoliv jestli existuje víc než jeden jedinec s názorem ne-vaším, když už jen pouhým pročítáním této diskuze musí být jasné že jich (jen tady) existuje podstatně víc než jeden?

Ostatně, to je přeci přímo volající po anketě, co říkáte?? Sice je to k tomuto článku poněkud dodatečně, ale lepší pozdě než nikdy, ne? Hlavně aby tam byly alespoň tři nejzákladnější možnosti které přicházejí v úvahu (a jistě by bylo možno vymýšlet subvarianty, jako třeba "přehazovat jako doposud, jen ubrat trvání LČ do září jak bylo dříve):

dosavadní stav (žádná změna)
celoročně GMT+2
celoročně GMT+1
30.08.2013 (10:18)  
mám za své hlavy, která ji zpracovala podle zkušeností s názory lidí, které zná
Moje zkušenost je přesně obrácená. Protože jste to formuloval spíš jako fakt než jako názor, tak mě zajímalo, odkud ho máte.

nebude sahat do ohně. Taky byste na to potřeboval průzkum?
Pokud byste tvrdil, že většině lidí sahání lidí do ohně nevadí, pak ano, zajímalo by mě, odkud to máte.

No, slunce si jen tak neposkočí, jde to postupně.
Aha, takže preferujete čas vztažený k východu Slunce, ne k poledni?

Stejně jako je třeba princip přestupného roku.
To není stejný princip. Nepřidáváme den proto, abychom ho za iks let zase ubrali.

To vám chaos v počítačích nedělá?
Rozhodně ne tolik. Hlavně nenastává ta absurdita, že dva různé okamžiky nastávají ve stejný datum a čas. Taky jsem neslyšel o případu, že někdo někam přišel o den později, protože si myslel, že je přestupný rok.
registrovaný užívateľ LapiCB  mail  
30.08.2013 (9:19)  
babilon: Takto pro lidstvo zásadní informaci mám za své hlavy, která ji zpracovala podle zkušeností s názory lidí, které zná. Ano, dá se to říci i tak že jsem si to vymyslel, to je taky správně. Přišel jsem na to stejnou metodou jako bych přišel třeba na to, že většina lidí nebude sahat do ohně. Taky byste na to potřeboval průzkum?

Přírodu tady máme jen jednu, takže podle té jediné. Nebo snad víte o nějaké další? A jinak je to takové to venku, před budovou. Je to možné občas vidět i z okýnka auta vedle silnice. Takové ty stromy, tráva, vosy, krávy.. nebo taky když padá voda z nebe (déšť)...

No, slunce si jen tak neposkočí, jde to postupně. Ale my holt, protože postupně čas měnit je dost nepraktické, to děláme skokově. Stejně jako je třeba princip přestupného roku. To vám chaos v počítačích nedělá?
registrovaný užívateľ bvak 
30.08.2013 (1:26)  
Z principu bych se vrátil trvale k normálnímu času (SEČ). Poledne má být ve 12 (co nejblíž) a půlnoc uprostřed noci, od toho se to tak jmenuje. (P.S. jsem "sova" a chodím spát hluboko v noci, takže tady opravdu nekopu za sebe)

Ovšem:
"V juli aby vychadzalo slnko o pol tretej a zapadalo o osmej?"
"aby bolo svetlo v lete od 3.00 ale zato večer 20.30 už bude tma?"

Možná není náhoda, že tohle píšou Slováci - pokud vychází ze své domácí zkušenosti, tak by tenhle nepoměr (délky noci před a po půlnoci) i mohl platit - třeba v Košicích činí odchylka astronomického času od pásmového už 25 minut, takže SEČ a SELČ jsou srovnatelně "správné". Ne tak v Česku, kde je maximální odchylka od SEČ asi jen čtvrt hodiny.
registrovaný užívateľ eurostar  mail  
29.08.2013 (23:21)  
Astartoth:::

Pekne si to napisal, ma to pobavilo :D Ale co by som od tvojich komentov mohol cakat ze? Vsetky su totiz jeden velky vtip... Len k tej zaostalosti: Keby si Nemec alebo Svajciar, tak to beriem, ze sme zaostali, ale ked mi to povie nejaky pepo z prdelovic, co ma misto mozku z piva kostku, tak nad tym sa fakt zasmejem.

CityLizard:::

Pane Lizarde pozrite sa ako ste vy reagoval na mna a potom nieco rozpravajte o civilizovanej diskusii... a kto to cele zacal vlastne? Ja som na Vas provokacny a ustipacny prispevok nic zle nenapisal, len pravdu v trosku tvrdsom podani. Ale chapem, pravda sa zle cita a este k tomu od Slovaka...
29.08.2013 (20:55)  
jste další z těch co na všechno potřebují relevantní (kdo to jako posoudí?) průzkum?
Ne na všechno. Ale pokud někdo tvrdí takto zásadní informaci, tak mě zajímá, odkud ji má.

Jistě by se nějaký našel, ale hledat ho nebudu.
Takže jste si to vymyslel.

Je to prostě podle přírody
Podle jaké přírody? Ono si někdy Slunce jen tak poskočí o 15°?
registrovaný užívateľ R.U.R.  mail  
29.08.2013 (19:16)  
No vida, to je konečně originální názor, řídit čas podle východu a západu slunce! :-) Než tady nějaký arbitrární posouvání o hodinu tam a zpátky, tak to vezmeme z gruntu, a řekneme třeba, že den začíná 6 hodin před rozbřeskem! :-) Protože dva dny se od sebe časem východu a západu slunce liší jen minimálně, zhruba minutu až dvě, tak bude mít den vždy zhruba 24 hodin, ten posun mezi dvěma dny bude taky vždy jen nějaká ta minutka, což nikomu žádný problém dělat nebude, a člověk se zase naučí vstávat podle slunce, což je jistě ten nejzdravější biorytmus :-)
Akorát to asi zdraží hodiny, protože všechny se buď budou muset pravidelně seřizovat rádiem či internetem, nebo budou muset obsahovat předpočítané tabulky časových posunů...:-)
registrovaný užívateľ LapiCB  mail  
29.08.2013 (17:15)  
babilon - jste další z těch co na všechno potřebují relevantní (kdo to jako posoudí?) průzkum? Jistě by se nějaký našel, ale hledat ho nebudu. A ano, myslím si to a je to pravda. Ono když takovej průzkum budu dělat a dám otázku: Vadí vám že se zejtra bude vstávat o hodinu dřív?... Jak to asi dopadne?? A když se budu v létě v devět večer lidí na zahrádce v restauraci ptát: Jste rádi že je ještě v devět světlo?... Jakej asi bude výsledek tady? A proto se u toho musí přemejšlet a to dělám.

Myslím že dobře to napsal Aleš: Je to prostě podle přírody. Možná to ajťákům dělá problémy při programování, ale to je jejich problém.
29.08.2013 (14:35)  
Aleš Liesk.: Bezpochyby, ale LČ "hloupý zvyk" není

Podle vás a ještě někoho dalšího?
  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáre vyjadrujú názory čitateľov.
Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za ich obsah.

- dopisovateľ alebo člen ŽP, - editor alebo admin ŽP

Pridať komentár
Komentáre môžu vkladať iba registrovaní užívatelia.
Pred vložením komentára je potrebné se buď prihlásiť, alebo zaregistrovať.
Prihlásenie
 
 
  
 
   Zaregistrovať sa

© 2001 - 2024 ŽelPage - správcovia


Info
informacni okenko