Madrid — Španělský dopravce RENFE přepravil ve svých vlacích AVE na koridoru Madrid - Barcelona za 5 let od uvedení do provozu (20. února 2008) celkem 27,2 milionu cestujících. Ten byl tehdy zahájen se 17 spoji denně v každém směru a jízdním časem nejrychlejších vlaků 2 hodiny 38 minut mezi oběma největšími španělskými městy. Dnes RENFE nabízí až 29 spojů denně a cestovní čas non-stop vlaků se zkrátil o osm minut. Za poslední rok využilo služeb AVE na této trase nebo v její části více než 5 mil. cestujících, což činí podíl na trhu 51,2 %. Nejvíce pak láká relace Madrid - Barcelona, kde to bylo 2,7 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 5,6 %. Navíc od 8. února letošního roku je možné na daném ramenu cestovat za akční cenu 32 eur. Další v pořadí se umístily dílčí relace Madrid - Zaragoza s 1,08 mil., Barcelona - Zaragoza 446 tis., Madrid - Camp de Tarragona 280 tis. a Madrid - Lleida 223 tisíci cestujících.
Průměrné obsazení vlaků se pak pohybuje kolem 80 %, přičemž typický cestující je osoba ve věku 35 - 60 let (61,1 %), který vlak používá především z důvodů pracovních (65,3 %) nebo z důvodů rodinných a volnočasových (29,5 %) s průměrnou frekvencí 21 cest za rok. Z výsledků nedávného průzkumu by každý osmý klient z deseti doporučil služby AVE na tomto koridoru. Lidé si zde nejvíce cení spolehlivosti a s ní související přesnosti a také rychlosti.
Počty přepravených cestujících v hlavních relacích v období let 2008 až 2012
- Madrid - Barcelona: 12 941 321
- Madrid - Zaragoza: 6 543 121
- Barcelona - Zaragoza: 2 566 741
- Madrid - Camp de Tarragona: 1 553 345
- Madrid - Lleida: 1 278 619
Zdroj: Via Libre


Cena jízdenky bude z velké většiny záviset na politickém rozhodnutí státu a na % spolufinancování EU. Ani jedno se nedá dobře odhadnout. Na MD bude záviset, jestli bude chctít jím vložené finance s návratností za 20, 30, 50 nebo kolik let. A podle ochoty EU spolufinancovat stavbu, která bude předpokládám spíš nižší než u koridoru (na 85% jistě budemem muset zapomenout) záleží, kolik do toho to MD bude muset dát.
Samotný provoz vlaků bez platby za DC nebude jistě o mnoho vyšší než provoz nějakých nově vyrobených expresů. Cca dvojnásobná cena a cca dvojnásobný počet osobokilometrů znamená dvojnásobně ředěné odpisy, pokud ovšem stavba nebude prasená tak, že bude menší úsek na 300 a ostatní na 200-230. To by se pak provoz nejrychlejší vrstvy hodně prodražil.
Spise bych nastavil kategorie vlaku podle stanovene rychlosti, brzdicich procent a vykonove hmotnosti. Abychom nemeli NEx s vykonovou hmotnosti 0,6 kW/tunu s rychlosti 95 (Cmelak), ktery do kopce pojede 20 a po rovine 60.
Totez zastavkove R. Nas ve Velimi uhnou, protoze bych dojel Os a za mnou je R s naskokem. Ja ho v Koline nekdy predjedu, ale v Recanech jdu bokem. On me 5 minut pote predjede, zastavi v Prelouci, kde mu opet vidim konce, v Pardubicich ceka na pripoje, tak pred nej a v Zamrsku se to opakuje. A to jeste nejezdime 120 km/h!
Kdybychom umeli radne pracovat s kapacitou drahy, kterou mame k dispozici, tak se vejdeme bez problemu. Dovedete si predstavit, ze jsem z Bechovic do CT trikrat predjel ten samy rychlik, nez konecne vypravci dostali rozum a mohl jsem mu konecne ujet?
Kdyby se rozumně pracovalo s kapacitou dráhy, tak ten rychlík bude z Wilsonu do Třebové zhruba o 15 minut rychlejší než dnes (srovnejme na úseku Praha - Třebová trasu R 721 s taktovými rychlíky Praha - ČT - Brno) a myslím, že vás v takovém případě nebude urážet, když pojedete prakticky rovnoběžně.
Jenže podmínkou pro rozumnou práci s kapacitou dráhy je to, že si komerční produkty Praha - Ova nebudou diktovat polohy tak, aby jim rozumně vyšly obraty a tím pádem nemuseli do systému vložit jednu soupravu navíc. Ona by sice stála prachy, ale umožnila by díky nepředjíždění zrychlit jak Ex, tak R vrstvu, tak i rychlé cargo.
Kolik nákladní dopravy by mezi Prahou a Třebovou na koridoru zůstalo, pokud by u nás platila podobná pravidla jako v Rakousku? Jaký je tam vlastně požadovaný pomět kW/t?
Kapacitni problemy zpusobuji velmi pomale nakladni vlaky a zastavkove osobni vlaky. Dost povazuji za problem i to, ze se na paternich tratich neuvazuje jiz pri navrhu GVD, jak predjet osobni vlaky nebo rychliky proti spravnemu smeru. Kdybychom umeli radne pracovat s kapacitou drahy, kterou mame k dispozici, tak se vejdeme bez problemu. Dovedete si predstavit, ze jsem z Bechovic do CT trikrat predjel ten samy rychlik, nez konecne vypravci dostali rozum a mohl jsem mu konecne ujet? V Koline to jeste bylo normalni, ale v Pardubicich a Chocni uz mi cestujici mavali, v Trebove uz byly i ovace :-)
http://www.railwaygazette.com/news/single-view/view/demonstration-high-speed-freight-train-links-lyon-and-london.html
Dejme tomu, že vám z koridorů zmizne pár expresů: z Prahy hodinovka na Brno a hodinovka (maximálně půlhodinovka) na Ostravu a pak ještě něco moravského - hlavně z trati Přerov-Hranice. Brněnské a ostravské rychlíky zkrátí JD dejme tomu o max. půlhodinu. Co potom ještě rozvíjející se NExy budou potřebovat? Stačila by už třeba 1 kolej navíc do Poříčan? Expresní dvoukolejka do Kolína?
Ve stejné studii je potom onen "program" 7-8 vlaků v jednom směru za hodinu, na který by se podle mě mělo nahlížet racionálněji...
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
