..: Letní tarifní novinky: akční nabídky a změny v letních slevách :..

Cestující, foto: ČDPraha – S polovinou června již tradičně přichází druhá změna platného jízdního řádu, ke které České dráhy tradičně připravují i tarifní novinky. Nejinak je tomu i letos, kdy aktuální jízdní řád vstupuje do své poslední fáze obohacený nejen o bezmála 92 stran změn a úprav, ale i řadu tarifních novinek. Letošní léto se neponese pouze ve znamení nového SC Pendolino Sprinter do Třince a výhodnějšího cestování vlaky SuperCity na jižní trase, ale také rozšíření některých slev a zvýšení počtu akčních nabídek, jejichž kouzlo národní dopravce objevuje v posledních měsících. Mezi elektronické eTikety od června přibudou nové relace do Hamburku, Drážďan, Binze a mezi Ostravou a Vídní. V nabídce budou rovněž oblíbené low-cost jízdenky ČD TIP, tentokrát do Berlína a ve vyšším počtu. Dobrou zprávou pro letní cestovatele je i dočasné zrušení některých omezení SONE+ a REGIONet, stejně jako mírné zlevnění vnitrostátních jízdenek. Zcela chybět bude naopak sleva pro mladé Léto-26 a s ní spojené výhodné síťové jízdenky.

Pendolino: do Brna a Břeclavi místenka zdarma, Sprinterem v létě se slevou

Pendolino 680 ČD, Wien Praterkai, foto: PayusO změnách v provozu pendolin jsme informovali již v průběhu května. Na dnešní tiskové konferenci byla potvrzena informace o možnosti využívat v průběhu letního období (21. června - 22. září 2009) všechny spoje SuperCity na severní lince se slevou RailPlus. Na jižní trase v relacích Praha - Brno a Praha - Břeclav pak cestující k platné jízdence podle tarifu TR 10 obdrží místenku na spoje SC 14-19 zdarma, ovšem pouze do vozů č. 6 a 7.

Jízdní doba nového SC Pendolino Sprinter mezi pražským hlavním nádražím a ostravským Svinovem bude 2 hodiny 57 minut, tedy o dvě minuty kratší, než u běžných spojů SC Pendolino. Přestože se jedná o zanedbatelný rozdíl, představuje tento čas nový rekord v osobní dopravě mezi hlavním městem a severomoravskou metropolí, navíc s průměrnou rychlostí 118,98 km/h. Konečnou stanicí nového SC 513 bude Třinec, kam vlak dorazí za 4 h 2 min. Cestující zde také poprvé uslyší vlakové hlášení v polštině.

Koncept nonstop spoje mezi Prahou a ostravskou aglomerací je z pohledu ČD pilotním projektem, podle něhož bude vyhodnocen další postup. Dopravce se v současnosti snaží sledovat reakce cestujících na nové nabídky. "Třinec je pilotem. Chceme vidět, jak budou zákazníci reagovat; sledujeme různé statistiky přepravních proudů. Chceme dát šanci obyvatelům Moravskoslezského kraje se v pátek rychle dostat z Prahy domů," říká na margo nového spoje ředitel marketingu ČD Aleš Ondrůj. V pátek odpoledne podle statistik cestuje vlaky SC 507 a 509 přibližně 100 až 300 cestujících, kteří v Ostravě přestupují na regionální spoje do Bohumína, Karviné, Českého Těšína a Třince. Zavedení nového spoje pro tyto cestující tak může uvolnit kapacitu ostatních spojů do Pardubic a Olomouce.

Podle představitelů drah není vyloučeno ani prodloužení jednoho páru pendolin na severní Slovensko. "Výhledově o této destinaci uvažujeme. Momentálně probíhá stavba trati na státní hranici. Po skončení prací můžeme počítat s prodoužením Pendolina do Žiliny," uvádí ředitel ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Prozatím se nepočítá ani se zavedením nedělního Sprinteru v opačném směru. Důvodem je nedostatek souprav řady 680, které by tak nestíhaly pravidelné výkony. Vše se ale může změnit podle aktuální situace v novém GVD. Všechna pendolina z Prahy hl.n. budou i nadále vedena přes Vršovice a Malešice z důvodu nedostatečné kapacity tratě přes Libeň. Podle představitelů ČD budou ale vybrané spoje přetrasovány, jakmile budou k dispozici obě koleje.

Od 14. června dráhy rovněž navazují spolupráci se sítí autopůjčoven Hertz. Cestující budou mít možnost objednat zapůjčení osobního automobilu přes internet nebo prostřednictvím palubního personálu. Zákazníkům ČD bude poskytnuto cenové zvýhodnění.

Vnitrostátní doprava: výhodnější SONE+ i REGIONet, Léto-26 definitivně končí

Vyzkoušejte SONE+, foto: ČDDobré i špatné zprávy přináší druhá změna GVD pro letní cestovatele. Po loňské změně podmínek se sleva pro mladé Léto-26 definitivně přesunula na tarifní smetiště ČD. Tento krok logicky navazuje i na minuloroční zrušení výhodné aplikace In-junior. Představitelé drah původní model vidí jakou zbytečnou pozitivní diskriminaci jedné skupiny zákazníků, zatímco nové nabídky jsou dostupné každému.

Místo toho budou v letním období (21.VI.-22.IX.) ceny všech vnitrostátních jízdenek mezi konkrétními stanicemi počítány podle ceníku z GVD 2008, teda ve většině případů o několik korun levnější, než podle aktuálního tarifu. Tato nabídka se vztahuje i na časové traťové jízdenky.

Výletníky naopak potěší rozšíření dnů platnosti jízdenek SONE+ — v průběhu léta je bude možné využít i ve všední dny za stejných podmínek a cenu 150 Kč pro osobní a spěšné vlaky jako o víkendu. Zvýhodněny budou i regionální jízdenky REGIONet, které budou v letních měsících stát 99 Kč namísto běžných 150 korun.

Mezistátní doprava: nové eTikety a víc ČD TIPů do Berlína

Po prvních experimentech v loňském roce toto léto ČD výrazně rozšiřují paletu akčních nabídek pro cesty do zahraničí. V eShopu bude možné zakoupit zvýhodněné doklady eTiket do nových destinací a v relaci Praha - Drážďany vůbec poprvé i do 1. vozové třídy:

Praha - Hamburg39 €
Ostrava - Vídeň (Wien)19 €
Praha - Ostseebad Binz39 €
Praha - Drážďany (Dresden) - Praha22 € (2. třída), 33 € (1. třída)

Za svůj největší hit letos České dráhy považují low-cost jízdenky ČD TIP, které jsou nabízeny v omezeném počtu. Dopravce podle svých slov s touto nabídkou našel prázdné místo na trhu a hodlá ho dále využít. Jak uvádí ředitel marketingu Aleš Ondrůj "ČD Tipy jsou přesně ty jízdenky, které zvyšují tržby Českých drah a které zaplňují volné kapacity vlaků a přitahují zcela nové zákazníky." Na měsíc červenec jsou nabízeny víkendové zpáteční cesty do Berlína (sobota EC 178, neděle EC 179) za 19 €. Využít je bude možné o víkendech 4.-5.VII., 11.-12.VII., 25.-26.VII. a 18.-19.VII., kdy bude nabízený počet navíc mimořádně zdvojnásoben na 100 kvůli koncertu skupiny U2.

SommerTicket ÖBB

Zajímavou letní nabídku pro mladé připravil rakouský národní dopravce ÖBB. Do své nabídky opět zařadil síťovou jízdenku SommerTicket určenou pro držitele zákaznických karet VORTEILSCard<26. Jízdní doklad za 25 € (cestující do 19 let), resp. 59 € (cestující do 26 let) umožňuje svému držiteli cestovat v období 4.VII.-13.IX. neomezeně po celé síti ÖBB a Raaberbahn, a to v pondělí až pátek od 8. do 24. hodiny a o víkendech a svátcích bez časového omezení. Nabídka se nevztahuje na další soukromé železnice a zvláštní turistické tratě. O tom, zda budou tyto lístky opět nabízet České dráhy držitelům In-karet, zatím nejsou zprávy.

Shrnutí letních nabídek

NabídkaUrčena proCenaOmezení
Vnitrostátní doprava
SC Pendolino, SC Pendolino Sprinter držitelé In-karty/RailPlus povinná rezervace za 100 Kč 21.VI.-22.IX.
SC Smetana, Antonín Dvořák, Slovenská Strela všichni povinná rezervace za 0 Kč relace Praha-Brno nebo Praha-Břeclav, pouze vozy 6,7
SONE všichni 150 Kč 21.VI.-22.IX. i ve všední dny
vlaky Os, Sp
REGIONet všichni 99 Kč vlaky Os, Sp v kraji (rozšířeném podle tratí), 21.VI.-22.IX.
Vnitrostátní jízdné - jednotlivé a časové traťové jízdenky všichni ceny podle tarifu 2008 pouze jízdenky mezi konkrétními stanicemi, 21.VI.-22.IX.
Mezistátní doprava
Praha - Hamburg všichni 39 € omezení eTiket
Ostrava - Vídeň všichni 19 € omezení eTiket
Praha - Binz všichni 39 € omezení eTiket
Praha - Drážďany - Praha všichni 22 € (2.třída)
33 € (1.třída)
omezení eTiket
ČD TIP Praha - Berlín - Praha všichni 19 € pouze víkendy, EC 178 tam, EC 179 zpět, omezený počet 50, resp. 100 jízdenek
Zahraničí
SommerTicket ÖBB <19 (síťová) držitelé VORTEILSCard do 19 let 25 € 4.VII.-13.IX.
po-pá 8-24, so-ne 0-24
SommerTicket ÖBB <26 (síťová) držitelé VORTEILSCard od 20 do 26 let 59 € 4.VII.-13.IX.
po-pá 8-24, so-ne 0-24

Zdroj: České dráhy, ÖBB, ŽelPage


Josef Petrák Poslat mail autorovi , Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 4.6.2009 (16:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Tarify

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel JK ml. 
08.06.2009 (14:49)  
SIM: Vem zhruba tu "mojí" trasu cca 13-14 hodin na 550km vzdálenosti vychází na průměr okolo 40kmh, ve srovnání s dobou nedávno minulou a tehdejšímy Os vlaky to bude dokonce spíš lepší než horší... A navíc je značné množství rychlíků s odbavením jako sp vlak (viz trať 300).Tím tě nechci navádět k používání SONE+ :-))) Kámoš onehdá na KMB pořídíl trasu Praha - Ostrava - Praha na odpis 400km (tehdy * 0,70kč) pro cestu "tam i zpět" a to jsme spolu stihli u nás doma - kousek za Ostravou stihli vymalovat obývák (v sešítku zapsána trasa Z: Praha Běchovice, Do: Praha Horní Počernice :-)))
Měl to taky náročné na řiť, ale narozdíl od mě viděl Ramzovou za světla, což já nikdy neviděl:-( (Za což se zdejším šotoušům omlouvám a slibuji, že plánuji nápravu)
registrovaný uživatel Sim 
08.06.2009 (12:55)  
Babilon > obavam se, ze zdrazeni jizdenek nesouvisi primo s jejich "prilisnou" popularitou, ale s celkovym zdrazovanim.
08.06.2009 (10:54)  
Sim: Všechny druhy jízdenek jsou vlastně časově omezené - stanou-li se populárními, dojde pravděpodobně k jejich zdražení. Třeba KMB zdražila za rok z 1400 na 2000 Kč, SONE+ z 360 na 450, apod.
registrovaný uživatel Sim 
08.06.2009 (7:53)  
babilon > nejde o to, ze bych nechtel jet nejlevneji, problem je, ze o levnejsi variante, nez je celodenka, jsem nevedel. A jeste vetsi problem vidim v tom, ze to bud nevedela, nebo umyslne zamlcela i pokladni, se kterou jsem to kdysi resil.

Co se tyka prozrazovani triku, mel jsem za to, ze jedine "poctem omezene" slevy jsou prave elisky (a dneska k tomu prilezitostne akcni jizdenky a mistenky do vidne a podobne) - na tom ale nevidim nic , co by CD verejne nehlasaly. Ale prijde mi ponekud na hlavu, aby vetsi sleva byla pro stouraly, nez pro dlouhodobe zakazniky.

M > nejak nechapu "vypocet" ... predpokladam, ze misto 900 ma byt 990 (jak sem psal, stejnou chybu sem udelal i ja), ale jakym zpusobem je mozne jet zpatecni Ostrava - Plzen za 120, to mi nejak hlava nebere.

Kdyz se jeste vratim k tomu autu - dovedete si predstavit stejnou trasu treba ve Skode 120? A verite tomu, ze pokud dodrzujete vyhlasku, tak ze cesta jakoukoliv limuzinou trva stejne dlouho, jako zminenou skodovkou, tedy cca 6 hodin? A porad jeste v tom vidite stejny rozdil, jako sedet ve vlaku 6 nebo 17 hodin (ano, zde srovnavam nesrovnatelne, tedy moji trasu vlakem Plzen - Ostrava a cestovani JK ml. osobakem na trase Ostrava - Mokrosuky, coz ale v zrovna v tehle souvislosti neni dulezite)?

JK, MZ > tak na cestovani vyhradne dalkovyma osobakama si pamatuju - strejda na duchodcovskou prukazku mel na ne bud slevu nebo byly osobaky uplne gratis, zatimco za ostatni by musel priplacet... takze se proste jezdilo osobakama - bez ohledu na to, jak daleko. Utrum nastal ve chvili, kdy byly dalkove osobaky zruseny - teoreticky by se dalo jet stejne, jen vic prestupovat, ale ono ne vzdy to na sebe navazovalo.

17 hodin jizdy ve vlaku... mno, tyjo, to by ten lahvac v cili nemoh byt jen jeden :-D
08.06.2009 (2:13)  
Sim: Levnější než 3 eLišky (za 480) je třeba ČDNet (450) nebo KMB (400). A všechny "triky" Vám neprozradím z jednoho důvodu - když je bude znát a používat příliš mnoho lidí, přestanou fungovat. Ať už z důvodu omezeného počtu jízdenek (např. eLišek) nebo možnou změnou Tarifu.

Porad si jeste myslite, ze je system slev u CD prehledny, jednoduchy a hlavne rozumne pouzitelny?
To jsem sice netvrdil, ale Váš problém je, že se snažíte jet za minimální možmou cenu. Já osobně považuji 400 Kč za cestu Plzeň-Ostrava (pomocí KMB) za velmi slušnou (je nižší než zákaznické jízdné) a pokud chcete jet levněji, tak se holt musíte prokousávat víc.
registrovaný uživatel M 
07.06.2009 (22:15)  
Jezis vypocet... 120+120+900. To uz jsem psal...
Ze to vyjde levneji bez in karty? Jo, vyjde, pokud nekdo jede 2x za 3 roky, tak prukazka nema smysl... Kazdopadne zatim jsme srovnavali vlak vs. auto. A Plzen-Ostrava vyjde vlakem vyhodnejsi, pohodlnejsi (pokud neni k dispozici poradny auto), levnejsi, (pokud po ceste neco delas a neni to ztraceny cas, tak i rychlejsi). At s in-kartou nebo bez ni. Autem vyjde jedna cesta na litr...
registrovaný uživatel JK ml. 
07.06.2009 (16:16)  
Sim:letos se to po trase: Ostrava-Přerov-ČT-PMasn-hln-Plzeň-KLatovy-Mokrosuky dá zvládnout s odjezdem v 6.45 a příjezdem v 20.07 na konečnou (sone platná v sone). Předloni jsem musel vyrazit v cca 4.30 a na místě jsem byl v cca 21.30. Podnikl jsem to jedině s vidinou lahváče v cíli :-) Jediné co je k takovému cestování potřeba je ocelová řiť.
Jinak do řízení auta (na dlouhé vzd) vkládáš svojí práci, do jízdy ve vlaku jen svůj volný čas, který se špatně a jistě ne zcela, ale dá se využít k různým pracovním činnostem (i kdyby to byl jen "odpočinek" před nějakým jednáním).
07.06.2009 (15:09)  
Sim : Dnes už to není ono, ale takové osobáky Praha – Přerov, svého času 5009 až do Bohumína nebo Žilina – Košice to bylo pošušňáníčko ... Celkem normální byly Os Praha – Děčín, Praha – Chomutov – Cheb, Praha – České Budějovice, Praha – Domažlice, Letohrad - Meziměstí, Čadca – Břeclav, Praha Vysočany – Jihlava, Praha Vysočany – Hradec Králové ...
Já jsem fakticky projel osobáky celou síť někdejších ČSD když jsem sbíral staniční štemply ze skoro všech stanic a zastávek ...
registrovaný uživatel Sim 
07.06.2009 (14:01)  
M > ja bych rad pocital jak chces ty, ale kdyz mi nereknes, s cim pocitas, vychazi mi porad levneji varianta bez inkarty nez varianta s inkartou.... co takhle tedy pridat priklad vypoctu?
07.06.2009 (11:50)  
Toto je odpověď ČD na můj e-mail, kde jsem se ptal na letošní nákup jízdenky Sommerticket do Rakouska:
,,Síťová jízdenka SOMMERTICKET platí od 4.07. do
13.09.2009,předprodej bude zahájen od 14.06.2009,jízdenka se vydává na
jméno na základě in karty RAIL PLUS,na jízdenku je možné cestovat během
platnosti libovolně od pondělí do pátku vždy od 08:00 do 24:00,v
sobotu,neděli a ve svátky /v Rakousku/platí celý den .
varianta do 20let-680,-Kč /den,který předchází 20. narozeninám/
varianta do 26let-1605,-Kč/den,který předchází 26. narozeninám/
Sommerticket platí pro 2.třídu.
Podrobné informace na bezpl. tel. lince 840112113 nebo na e-mailu
info@cd.cz"
  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko