..: Masarykovu nádraží zánik nehrozí. Zatím :..

Ilustrační obrázekPraha - Až nečekaně rychle se vyvíjí situace kolem pražského Masarykova nádraží. Když ve čtvrtek večer v jeho odbavovací hale spadl jeden z podpěrných sloupů, jednalo se v porovnání s událostmi celého týdne jen o pouhou epizodu. Víc než nehoda bez zraněných přitahuje pozornost to, jak rychle se mění výroky všech zúčastněných. Jen dva dny po zasedání městské, které posvětilo změnu územního plánu v neprospěch Masarykova nádraží, totiž i radnice začíná tvrdit, že nádraží vlastně rušit nechce, byť si již na uvolněné pozemky brousí zuby developerské společnosti. Stěžejní je přitom názor SŽDC a ministerstva dopravy - a obě instituce zatím podle svých slov nádraží rozhodně rušit nehodlají. Trochu tragikomicky pak působí komunistický radní František Hoffman, který jako jediný hodlá stanici natvrdo zrušit.

Aby bylo jasno - stále není proč jásat. Nad budoucností Masaryková nádraží se i nadále vznáší Damoklův (či spíše Bürgermeisterův) meč. Stačí, aby vedení SŽDC či ministerstva dopravy podlehlo vidině peněz od developerů nebo stavebních společností. Místo Masarykova nádraží by potom mohly rychle vyrůst kanceláře, desítky metrů pod Hlavním zase megalomanské a přitom špatně přístupné podzemní nádraží. Rozhodně se však v tuto chvíli nejedná o pravděpodobnou variantu, natožpak o otázku měsíců či jednotlivých roků. Na Masarykově nádraží se sice stavět začne, avšak zatím jen místo dávno nevyužívaného kolejiště směrem k Florenci.

Masarykovo nádraží není mrtvé

Snad největší překvapení vzbuzují úvahy o zrušení nádraží v souvislosti s výstavbou Nového spojení, jehož část je budována speciálně pro zlepšení obsluhy Masarykova nádraží. Velkolepý projekt za přibližně 9 miliard korun, jenž má být dokončen ke konci letošního roku, má za cíl právě zvýšení dopravní kapacity pražského uzlu, aby v budoucnu bylo možné vést městské vlakové spoje v kratších intervalech. Postupné dodávání jednotek CityElefant a souprav s řídícím vozem navíc každým rokem oslabuje argument provozní nepraktičnosti hlavového nádraží, který bývá často citován jako jeden z hlavních motivů pro ukončení provozu nejstarší fungující železniční stanice v Praze.

I přes svůj špatný technický stav, který ještě podtrhuje večerní zřícení jednoho z podpěrných sloupů, není Masarykovo nádraží zdaleka opuštěno. Jen v loňském roce se dočkalo jeho zhlaví kompletní rekonstrukce v hodnotě 330 milionů korun. V platném GVD je z něho v pracovních dnech vypravováno 156 vlaků a projde jím na třicet tisíc cestujících. Otázkou je, do jaké míry by jeho možná reinkarnace v podobě zastávky Masarykova, umístěné na Novém spojení, tuto frekvenci ustála.

Developeři chtějí pozemky v centru a je jedno, jak je dostanou

Pozemky v centru Prahy jsou velmi žádané. A taky drahé. Developerské společnosti brousí zuby na pražská nádraží a kdyby byl k mání nejen malý kus, ale rovnou celé Masarykovo nádraží, jistě by se nezlobily. Jak je patrné z reakcí odborníků, které oslovila ČTK, pozemky pod nádražím v centru města jsou zřejmě zlatý důl. Málokdo už je ovšem schopen říct, jak nahradit nejfrekventovanější nádraží příměstské dopravy. Majitel pozemku, Správa železniční dopravní cesty, dává k dispozici nákladová nádraží na Žižkově, celé Masarykovo ovšem ne. Hlavní nádraží by totiž takto vzniklou frekvenci dopravy nebylo schopno zvládat. Konečné slovo ve věci budoucnosti nejstaršího pražského nádraží tedy nakonec bude mít ministerstvo dopravy.

Podle výpisu z katastru patří pozemky pod nádražím Českým drahám. Lze ovšem předpokládat, že byly nedávno převedeny na SŽDC v rámci dvanáctimiliardového odprodeje drážního majetku, a tedy v tuto chvíli de facto patří státu. Samotná správa dopravní cesty ovšem nádraží prodávat nehodlá: "Masarykovo nádraží bude zcela nepochybně v následujícím období hrát v pražském uzlu důležitou roli. Kapacitu nádraží nelze žádnými jinými prostředky nahradit, nelze to ani udělat přesměrováním vlaků na jiné nádraží. Masarykovo nádraží svou nezastupitelnou roli hraje a bude hrát i po dokončení Nového spojení," prohlásil na včerejší tiskové konferenci o přestavbě pražského uzlu generální ředitel SŽDC Jan Komárek. Podle něj může rozhodnout o zrušení nádraží jen ministerstvo dopravy, v horizontu deseti let to ovšem nelze očekávat.

"A to je pro nadcházející období realita. SŽDC se řešením Masarykova nádraží zabývá už dlouho a zabývat se jím bude i nadále. Faktem je, že v tuto chvíli neprobíhá žádná investiční akce, která by dokázala Masarykovo nádraží kapacitně nahradit," komentuje Komárek zamítavý postoj SŽDC k opuštění stanice.

Masarykovo nádraží mohou pohřbít jen politici

Pokud bude někdy v budoucnu rozhodnuto o vzniku centrálního nádraží v Praze, nebude to rozhodnutí SŽDC. "Bude to spíš široké politické rozhodnutí v rámci Prahy a dalších institucí. Pokud by k tomu došlo, SŽDC na to bude reagovat a připraví všechny náležitosti tak, aby pražský železniční uzel mohl fungovat," dodal Komárek. Rozšíření Hlavního nádraží bude podle SŽDC obrovský problém, neboť si vyžádá stavbu podzemního nádraží. Takový projekt ovšem komplikují husté inženýrské sítě i trasa metra C, která pod nádražím vede. Územní plán navíc pod Hlavní nádraží chce přivést i chystanou linku D pražského metra.

I tak se ale mnohé změní, projde-li magistrátem navrhovaný územní plán i zastupitelstvem. "Pokud by České dráhy nebo SŽDC chtěly stavět nové nádraží, tak to asi nebude možné, neboť pozemek nebude určen pro drážní infrastrukturu. Ale také to neznamená, že ČD nebo SŽDC nádraží musejí zrušit. Nádraží na daném místě může sloužit dalších 50 let," interpretoval rozhodnutí pro ŽelPage Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Ačkoli se ČD rozhodně nechtějí vzdát celého nádraží, se změnou územního rozhodnutí se ztotožňují. Umožní totiž realizaci revitalizace nádraží, kterou chtěly zahájit coby dřívější provozovatel dráhy. Financovat by se mohla právě z prodeje pozemků v nevyužívané části.

Magistrát má ale jasno a snaha zrušit Masarykovo nádraží jde napříč politickým spektrem. Pod rozhodnutím o změně územního plánu je podepsána zejména pražská ODS, ale vůle zřejmě překračuje hranice stranických klubů. "Co se týče zrušení Masarykova nádraží, je to naprosto správná cesta. Středu města to prospěje," řekl ČTK zastupitel František Hoffman z KSČM. Hlavní nádraží se podle něj stejně rekonstruuje a v metropoli je i celá řada dalších nádraží, která mohou Masarykovo nádraží zastoupit. Komunisté prý zrušení nádraží prosazovali už před několika lety. Ideu centrálního železničního terminálu prý v zásadě podporují i pražští Zelení, ale jen pokud bude funkční a průjezdné nádraží hlavní.

Nad SŽDC jakožto aktuálním vlastníkem stojí ještě ministerstvo dopravy a jeho názor se může měnit tak rychle, jak se budou střídat politické garnitury. Developeři proto ihned začali rozvíjet a zveřejňovat plány na případné využití uvolněného území. Podle nich by měly místo nádraží vyrůst zejména byty vyšší kategorie, kanceláře i menší obchodní prostory. Ceny obytných částí se odhadují na minimálně 80 tisíc korun za metr čtvereční. Podle serveru ČeskéNoviny.cz se zároveň experti domnívají, že developer nebude mít díky atraktivní lokalitě problémy s financováním projektu, naopak, hovoří o velmi lukrativních pozemcích i o projektech za až 24 miliard korun. Výstavba na nich prý nemůže být ztrátová. "Ačkoli náklady na development zde budou relativně vysoké, budou lehce kompenzované očekávanými zisky," citovaly České noviny Martijna Kanterse z mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Poptávka po bytech přitom klesá

Plán na novou výstavbu paradoxně přichází v době, která už rozhodně není hladová po nových bytech ani obchodních centrech. Během posledního roku se ceny bytů v metropoli zastavily a dokonce začínají klesat; až čtvrtina nových bytů stejně zůstává prázdná, protože je majitelé pořídili jen jako investici. Skutečný pád cen by měl potom nastat ve chvíli, kdy najde vláda odvahu k reálné deregulaci nájemného. Deregulace by totiž odstranila velký nepoměr mezi "chráněným" a tržním nájemným, a tedy i dále snížila poptávku po nových bytech. Podobnému přesycení trhu začínají čelit i obchodní centra a i odborníci v již zmíněném průzkumu ČTK se vzhledem k jejich koncentraci v centru podobného využití obávají.

Nejpravděpodobněji by proto na místě Masarykova nádraží vznikly kanceláře. Jejich realizace se údajně hodlá ujmout developerská firma ING Real Estate Development, která je součástí mezinárodní finanční skupiny ING. Desetimiliardové projekty na drážních pozemcích plánuje i další developerský gigant, společnost Sekyra Group. Ta hodlá přestavět nákladová nádraží na Žižkově a Smíchově.

Můžete přemýšlet, jestli měla nevysvětlený pád opěrného sloupu na svědomí vyšší moc, která chce před zánikem nejstaršího a bezesporu unikátního pražského nádraží varovat. Trocha romantiky a mystiky na něj totiž vždy patřila. Jisté je jen to, že se za poslední dva dny proti případnému zrušení nádraží zdvihla na všech frontách nečekaně silná vlna nevole a světe div se, není to jen záležitost šotoušů. I v anketě serveru idnes.cz se drtivá většina čtenářů vyslovila pro zachování stávajícího nádraží. Nejlepší důkaz o tom, že i široká veřejnost vnímá Masarykovo nádraží stále jako velmi funkční a potřebné místo.

Zdroj: ŽelPage, Finančnínoviny.cz/ČTK, Českénoviny.cz/ČTK


Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu ČR Praha


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
09.08.2008 (10:02)  
08.08.2008 (21:39)  
M.Zikmund: třeba by se to dalo zneužít pozitivně, a přeložit při tý příležitosti áčko z čistě reprezentační zastávky Muzeum obloukem do nové přestupní zastávky pod Hlavní nádraží -- napojení na dvě linky metra místo pouhou jednu /vzdálené tramvaje ani nepočítám, pokud je nedotáhnou před halu do sadu/ by přineslo mnohem lepší návaznost i na městskou dopravu. A s tim bych to snad i oželel, ačkoli Masaryčka je nejpřátelštější nádraží pro cyklisty, bez přenášení. Ono na nový perony Hl. pude snad všude vyjet po rampě.
08.08.2008 (20:03)  
František : to co jste lehce nakousl opravdu ve studii existuje (SUDOP Praha a.s.). Z Negreláku pod HLN tam je výškový rozdíl asi 20 metrů, pak by se měla trať větvit směrem Vršovice (ONJ) a Smíchov.
Jenže pod tratí (tunely) z HLN vede tunelové trasa metra A, jak hluboko nevím, takže je otázka, zda byste se se železničním tunelem musel dostat ještě po trasu A, nebo by to šlo "mezi tím", na Karlovo náměstí vede trasa B, takže asi zase pod ní.
Podzemní nádraží na HLN by muselo mít alespoň tři nástupiště, tedy 6 kolejí, ale podstatně delších než jsou nástupiště metra, řekněme takových 250 metrů, aby se tam vešla trojitá 471 ... Takže i finanční náklady by byly násobně větší než náklady na stavbu metra.
Tahle stavba by našla otevřené dveře ve Švýcarsku, kde si v podobných dlabanicích nesmírně libují. V současné době se staví tunel Oerlikon – Zürich HB, v jehož rámci bude možno jezdit z Oerlikonu přes HB bez úvrati. K současným podzemním průjezdným kolejím 21 - 24 přibudou další podzemní koleje. Jinak podrobnosti na www.sbb.ch, tam se už proklikáte...
registrovaný uživatel Aleš Franc  mail  
08.08.2008 (17:03)  
Takže jak tak pozoruji se vůbec nic nestalo.
Pár pitomců na pražské radnici pod vidinou úplatků pro své vlastní kapsy odhlasovalo zrušení Masarykova nádraží.
Naštěstí (i když k těmto organizacím mám obrovské výhrady) se ukázali v dobrém světle dva nejdůležitější hráči a to SŽDC a MD , které avizovaly , že toto zrušení bez náhrady neumožní.
Udělat nějaké jiné řešení (dvě patra na hl. n) by bylo moc komplikované takže si dovolím tvrdit , že Masaryčka je prozatím zachráněná. Je otákou , jak se k tomu postaví vítěz dalších republikových voleb.
08.08.2008 (16:18)  
Podle mě metro C ani budoucí D není problémem pro zaústění tratě z Negrelliho viaduktu pod stávající podchody na hlavním nádraží. Tunely metra C leží v celé délce pod úrovní případné železniční tratě (pokud tedy nebudou hloubit sjezd desítky metrů pod nádraží, což by mohli chtít, pokud by toto podzemní nádraží umístili mimo a dali mu název Opera a vyvedli z něj paralelní metro přes Karlovo náměstí na Smíchov, jak se objevuje v některých ne zcela logických, neboť ostatní infrastrukturu městské dopravy ignorujících plánech).

Jinak žádné železniční muzeum v Čechozemí dosud nepokrývá kompletní historii drah na našem území; většinou se jedná o menší či větší sbírky různých vozidel, eventuelně zařízení, sem tam plánky, nákresy některé tratě. Byť jsou to pěkně zpracované expozice, neexistuje zde muzeum, kde by bylo možné se seznámit s historií železnic v celé šíři od jejich počátku u nás až do současnosti. Kde by byla mapována historie výstavby všech tratí, technologie, i kde by byly zastoupeny pokud možno všechny významné typy nejen lokomotiv, ale i vozů, jako skutečné exponáty v kolejišti. To vše by se dalo umístit do areálu Masarykova nádraží a spolu s jízdami historických vozidel do okolí lákat návštěvníky do Prahy. Do výtopny by pak mohla být umístěna například expozice údržby, i když část jejích objektů by zřejmě musela být upravena kvůli dvěma kolejím vedeným z Negrelliho viaduktu pod hlavní nádraží (malý prostor mezi objekty je, ale nevím jak by vyšly oblouky). Místo toho nám radní nabízejí to, co by se dalo postavit na mnoha jiných, hluchých místech, jen by to nevynášelo tolik jako uměle vyšroubované nájmy v centru.

A pokud jde o nákladová nádraží, nejsem si jist, zda když chceme převádět dopravu ze silnic na koleje, je rozumné zcela zrušit možnost přísunu zboží do města po kolejích. Může být zmenšen rozsah nevyužívaných ploch, ale základ by měl zůstat. Nebo postavit nová nádraží na okrajích a přivést k nim nákladní tramvaje?
registrovaný uživatel M 
08.08.2008 (14:59)  
stoupa - OK, to souhlas (i kdyz plati, ze je novinar a novinar, ale obecne souhlas)

Farkac - jo, jenze novinar jaksi musi rozumet vsemu. Druhou moznosti je, ze by TV meli na kazdy obor specialistu redaktora a ve zpravach by se stridali... Takze ty NEOTRAVUJ nevecnymi prispevky (hodnocenim Drtinove), OK? Ona totiz na rozdil od tebe MUSI rozumet i tem houbam, o kterych ty nemas ani potuchu...

Jinak nadpis z CT24 - Na rychlík Eurocity se zřítil most, šest mrtvých, pětatřicet zraněných - pro "znalce" zeleznice je to samozrejme hloupost, ale vsichni ostatni jsou celkem v pohode. Clanek je totiz pro kazdeho, nejen pro modromozky. Podobne byla i ta debata. Drtinova to brala z pohledu "hlupaka" co tim akorat jezdi do prace. "Hlupakovi" nejakej potentat rekl, ze za pet let se neco zmeni a ona to chtela potvrdit nebo vyvratit. No a kdyz vam bylo vsechno jasne (a jedina Drtinova je ta hloupa krava), tak mi neni jasnych tech 400 prispevku a nejake jakozepetice u ruseni Masarycky...
08.08.2008 (11:47)  
Ad-M v 10:28
Já diskutuji pouze o železnici kde jsem pracoval přes 20 let. Kolega Zikmund celý život a nikdo z nás nediskutuje problémy růstu lesních hub a jiná témata. Proto Tě prosím: NEOTRAVUJ nevěcnými příspěvky. Když chceš diskutovat, tak se drž tématu !!! -FRK-
registrovaný uživatel Woky 
08.08.2008 (11:14)  
Musím říct, že MasNa je skvěle umístěná. Vyjdete prosklenou stěnou ven a jste přímo v centru města, takhle dobře Wilsoňák tedy umístěn není, i když je jen kousek vedle.
To vikititor: On spadl ještě před tou bouřkou.
registrovaný uživatel mima 
08.08.2008 (11:14)  
Co dodat. Z ČR se pomalu, ale jistě stává Kocourkov. Když jsem tu knihu četl, smál jsem se tomu, dnes se mi s toho chce brečet.
08.08.2008 (10:59)  
Dobrý článek.

Původní plán na muzeum železnice se mi líbil sice víc, Lužná tuhle roli zastoupí myslím celkem dobře.

Mamon je silná věc - stejně jako u Brněnského uzlu - není to tak dávno, co na stejné téma probíhala diskuze kolem Hl. n. Brno :)

A ten spadlý trám - divím se, že spadl teprve včera - pod tíhou loňského sněhu to tam vydrželo a teď po malé bouřce to sletí??

Masaryčku nedáme!
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko